Bez kategorii

170 mld dolarów – tyle strat przyniosły największe katastrofy klimatyczne w 2022 r.

Powódź w Pakistanie sprawiła, że miliony osób musiało opuścić swoje domy. Wiele z nich odnalazło schronienie w prowizorycznych obozach, jak ten na zdjęciu.

168,4 mld dolarów szkód przyniosły ekstremalne zjawiska pogodowe wymienione w pierwszej dziesiątce listy najbardziej destrukcyjnych kataklizmów klimatycznych 2022 roku – wynika z corocznego raportu organizacji Christian Aid.

„Counting the cost 2022: a year of climate breakdown” to raport, który opracowała organizacja charytatywna Christian Aid. Wynika z niego, że w 2022 r. 10 najbardziej kosztownych katastrof klimatycznych przyniosło straty oszacowane na 168,4 mld dolarów.

Od Europy po Pakistan

Zdecydowanie najwięcej, bo ok. 100 mld dolarów, kosztował huragan Ian, który uderzył w USA i Kubę na przełomie września i października. Warto odnotować, że na liście nie brakuje też przykładów z innych państw Globalnej Północy, takich jak Kanada, Australia i państwa europejskie. Europa pojawiła się zresztą w zestawieniu dwukrotnie – za pierwszym razem z powodu letniej suszy, za drugim z powodu lutowego sztormu Eunice. Oba zdarzenia przyniosły łącznie ponad 24 mld dolarów strat. Za sprawą sztormu Eunice po raz pierwszy na liście Christian Aid znalazła się też Polska.

W zestawieniu widnieje też m.in. powódź w Pakistanie, która doprowadziła do śmierci blisko 2 tys. osób i zmusiła do przeprowadzki 7 mln kolejnych. Z kolei Chiny pojawiają się dwukrotnie: z powodu i suszy, i powodzi.

Każdy z wymienionych na liście kataklizmów – powódź, huragan czy susza – kosztował co najmniej 3 mld dolarów. Co istotne, analitycy podliczyli tylko szkody wynikające z wypłaty odszkodowań, więc prawdziwy bilans strat finansowych może być jeszcze wyższy, a rzeczywiste straty ludzkie często są nie do oszacowania.

Należałoby zacząć działać

– Kwestia zmian klimatu staje się jedną z najistotniejszych we wszystkich regionach świata. Miliony ludzi stają w obliczu klęski głodu i braku wody pitnej. Huragany o niespotykanej dotąd sile wkraczają na obszary średnich szerokości geograficznych, gdzie niedawno jeszcze były rzadkością, powodzie, susze, fale upałów niszczą infrastrukturę, plony i zdrowie ludzi – zauważa prof. Joanna Wibig z Uniwersytetu Łódzkiego, współautorka książki Climate Change in Poland.

I dodaje: – To już ostatnie chwile, gdy możemy jeszcze przyhamować tempo ocieplenia, zmniejszając emisje dwutlenku węgla i metanu do atmosfery. Po latach negocjacji należałoby wreszcie zacząć działać i intensywnie rozwijać odnawialne źródła energii. Wojna na Ukrainie powinna nam uświadomić, że paliwa kopalne to nie tylko klęska dla środowiska, ale też powód, dla którego jedne państwa uzależniają się od innych.

– Można też śmiało powiedzieć, że bardzo przygnębiającym wnioskiem z raportu jest to, że zmiany klimatu w coraz większym stopniu dotyczą również rejonów i krajów, takich jak Europa, Ameryka Północna, Chiny, które to w największym stopniu są odpowiedzialne za emisje, a mimo to ich polityki są co najmniej mało ambitne, jeżeli chodzi o ich redukcje – zauważa prof. Paulina Kramarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego i sieci Nauka dla Przyrody. – Przygnębiającym dlatego, że raz, można było tego uniknąć, choćby wypełniając zobowiązania Porozumienia Paryskiego sprzed siedmiu lat, a dwa: emisje dalej rosną. Oznacza to, że dramatyczne wydarzenia ciągle w zbyt niskim stopniu przekładają się na konieczne działania. Jednocześnie, raport ukazał się w dziesiątym miesiącu wojny w Ukrainie, której to wojny zapewne można było uniknąć, gdyby Europa nie była uzależniona od dostaw paliw kopalnych z Rosji.

Zestawienie 10 najbardziej kosztownych katastrof klimatycznych 2022 r.:

Data

Wydarzenie

Rodzaj

Lokalizacja

Zgony

Koszt (mld USD)

14-19 lutego Orkan Eunice Cyklon  M.in. Belgia, Niemcy, Polska i Wielka Brytania 16 4,3 
23 lutego do 31 marca Powodzie Wschodniej Australii Powodzie Australia 27 7,5 
8 do 15 kwietnia Powodzie KwaZulu Natal Powodzie Afryka Południowa 459 3,0 
14 czerwca do września Powodzie Pakistanu Powodzie Pakistan 1 739 5,6 
Od czerwca do września Powodzie w Chinach Powodzie Chiny 0 12,3 
Od czerwca do września Susza w Europie Susza Europa 20 
14–28 września Huragan Fiona Cyklon Karaiby, Kanada 25
23 września – 2 października Huragan Ian Cyklon Kuba, USA 130 100 
Cały rok Susza w Brazylii Susza Brazylia 0
Cały rok Susza w Chinach Susza Chiny 0 8,4 
Łączny koszt 168,4

Podobne wpisy

Więcej w Bez kategorii