O nas

Marcin Popkiewicz

Marcin Popkiewicz - zdjęcieAnalityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów Świat na rozdrożu i Rewolucja energetyczna. Ale po co? oraz główny autor książki Nauka o klimacie. Redaktor portali ziemianarozdrozu.pl oraz naukaoklimacie.pl. Przewodniczący polskiego oddziału ASPO (Association for the Study of Peak Oil) i członek rady programowej INSPRO. Laureat głównej nagrody "Dziennikarze dla klimatu" 2015,  "Economicus 2016" za najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną oraz „Promotor Energetyki Odnawialnej 2016”. Wraz z zespołem redakcji „Nauka o klimacie” laureat przyznawanej przez MNiSW oraz PAP nagrody „Popularyzator Nauki 2017”.

Autor zdjęcia: Anna Popkiewicz, licencja CC BY-SA 4.0


Dzieci zadają trudne pytania: Mamo, czemu niebo jest niebieskie? Mamo, dlaczego świeci Słońce? - Rodzice muszą mieć wiele cierpliwości...
Jednak później dzieci dorastają, uczą się, jak być kierowcami, sprzedawcami czy bankowcami i przestają zadawać te głupie pytania.

Zazwyczaj...

Część dzieci nadal chce rozumieć otaczający je świat i dalej stawia trudne pytania. Te dzieci zostają fizykami :)
Dlatego właśnie skończyłem fizykę - mam silną potrzebę rozumienia, jak działa otaczający mnie świat. Czuję też dużą odpowiedzialność za to, jakim my go czynimy.
Większość ludzi żyje szczęśliwie, nie zastanawiając się nad trudnymi sprawami. Staram się pogłębiać wiedzę ludzi o otaczającym nas świecie, abyśmy mądrze korzystali z naszych możliwości, dla dobra nas samych, naszych dzieci i innych żyjących na Ziemi istot.
Dlatego właśnie zaangażowałem się w prace nad portalem i przygotowywanie materiałów do niego.
Opowiadam o problemach i zagrożeniach, ale też zawsze staram się znajdywać rozwiązania. Wierzę, że bezprecedensowe wyzwania, przed którymi stoi nasze pokolenie, zmobilizują nas do działania. Kryzys to nie tylko zagrożenie, ale też okazja do dokonania koniecznych zmian.


Michał Brennek

Project Manager - zajmuje się, rozwojem funkcjonalności portalu, doborem treści, koordynuje prace zespołu oraz współpracę z partnerami. Często pracuje jako trener. Na co dzień prowadzi własną firmę.
Kontakt: michal.brennek(at)ziemianarozdrozu.pl


Z wykształcenia jestem geografem, to moja pierwsza pasja. Specjalizuję się w zintegrowanych badaniach środowiska przyrodniczego, a moim konikiem jest komputerowe modelowanie systemów przyrodniczych. Stąd druga pasja - informatyka, jestem absolwentem PJWSTK i absolutnym fanem wolnego oprogramowania. Ten portal jest więc spełnieniem moich marzeń - mogę realizować swoje obydwie pasje na raz.

Po godzinach żegluję, jeżdżę na nartach i się wspinam - mam więc stały kontakt z przyrodą i obserwuję jak wiele się zmienia. Przeraża mnie też to, jak mało w Polsce mówi się o tym, co można zmienić, łatwo, szybko i w sposób, który nam wszystkim przyniesie korzyści (także te ekonomiczne).

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto