Zrównoważona Energia: Wstęp

Czy możliwe jest zbudowanie trwałego i zrównoważonego systemu energetycznego? I jak to zrobić? Odpowiedzi na to pytanie udziela prof. David J.C. MacKay w swojej książce "Zrównoważona Energia  - Bez Pary w Gwizdek".

Marcin Popkiewicz i Marta Śmigrowska uzupełnili książkę o wyliczenia dla Polski.

"Zależy mi na zredukowaniu emisji nonsensów – czczej gadaniny o zrównoważonej energii. Wszyscy mówią, że pozbycie się paliw kopalnych jest ważne i wszystkich nas zachęca się, aby „zrobić różnicę”, jednak wiele z rzeczy, które mają ją zrobić, zupełnie nie składa się w sensowną całość.Emisja nonsensów utrzymuje się na wysokim poziomie, bo ludzie dają się ponosić emocjom (na przykład w kwestii farm wiatrowych i energii jądrowej), a nikt nie mówi o liczbach. A nawet jeśli pojawiają się liczby, to są dobierane tak, aby wyglądały imponująco, robiły wrażenie i pozwalały wygrywać punkty w argumentacji, zamiast służyć rzeczowej, opartej na faktach dyskusji. To książka otwarcie mówiąca o liczbach. Celem jest ominięcie pułapek nonsensów i poprowadzenie czytelnika do działań, które naprawdę uczynią różnicę i strategii, które złożą się w sensowną całość."
David J.C. MacKay
- autor książki "Zrównoważona energia-bez pary w gwizdek".

"Poszukiwania bezpiecznej, czystej, obfitej i zrównoważonej energii to jedno z najbardziej krytycznych wyzwań naszych czasów. Ale jak wiele energii potrzebujemy i czy możemy w pełni zaspokoić nasze potrzeby ze źródeł odnawialnych? David MacKay wyrusza na wyprawę w celu znalezienia odpowiedzi na te pytania za pomocą analizy liczbowej energii, którą zużywamy i możemy wytworzyć. Jego konkluzje dobitnie pokazują trudne wybory, których musimy pilnie dokonać, a czytelników zastanawiających się, jak będziemy w przyszłości zaspokajać nasze potrzeby energetyczne, czeka naprawdę wyjątkowo pouczająca lektura. Dla osób mających wpływ na politykę energetyczną – czy to w rządzie, w biznesie, czy w NGO – ta książka powinna stać się lekturą obowiązkową. To precyzyjny technicznie, a jednocześnie przystępny opis stojących przed nami wyzwań. Książka ta w mojej biblioteczce będzie jednym z najważniejszych opracowań przez wiele lat."
Tony Juniper
- były dyrektor wykonawczy Friends of the Earth.

"Wreszcie książka, która kompleksowo pokazuje prawdziwe fakty o zrównoważonej produkcji energii, w przystępnej i atrakcyjnej formie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy mają do odegrania rolę w rozwiązaniu obecnego kryzysu klimatycznego."
Robert Sansom
- dyrektor strategii i zrównoważonego rozwoju EDF Energy.

"Absolutna satysfakcja z lektury. Niesamowicie jasna i wciągająca."
Chris Goodall
- autor książki „Dziesięć technologii, które uratują planetę”.

"To genialna książka, wciągająca lektura naładowana olbrzymim ładunkiem informacji."
Prof. David Newbery
- członek Akademii Brytyjskiej.

Wstęp w wersji PDF możesz pobrać tutaj.

Pełną książkę w wersji PDF możesz pobrać tutaj.

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto