Artykuły

Miliardy ptaków ginie w zderzeniu z budynkami. Jak temu zapobiegać?

Co roku miliardy ptaków giną przez zderzenia ze szklanymi biurowcami czy oknami budynków mieszkalnych. Przygotowane przez Fundację Szklane Pułapki kompendium wskazuje, jak problem ten ograniczyć.

Kronika Rozdroża: sierpień 2021 (akt. 26.08)

Usnarz Górny: garstka ludzi - wielki problem

Cel jest prosty, skłócić nas i pokazać jako bezdusznych. Mińsk i Moskwa z sytuacji na granicy czerpią garściami

Magazyny energii to kolejny etap w rewolucji energetycznej

Bruksela pozwoli na spalanie drewna. Ale czy biomasa może zdrożeć?

Minister Czarnek dostał nowe zadanie. Będzie nadzorował radę do spraw budowy reaktorów jądrowych

Silent Earth; Averting the Insect Apocalypse

Electric cars and batteries: how will the world produce enough?

Science and its Pretenders: Pseudoscience and Science Denial

From 1m trees to a tree graveyard: how Dubai’s conservation plans went awry

California mega-drought reduces Lake Oroville reservoir to historically low level

Climate crisis made deadly German floods ‘up to nine times more likely’

Africa’s most populous city is battling floods and rising seas. It may soon be unlivable, experts warn

PZU: Ostatni ubezpieczyciel węgla w Polsce

„To jedna z najprostszych i najefektywniejszych dróg do przyspieszenia transformacji energetycznej” - podkreśla Fundacja Rozwój Tak Odkrywki Nie. I domaga się, by PZU jako ostatnia duża firma w Polsce odeszła w końcu od ubezpieczania węgla.

To nie granice wzrostu są dziś naszym problemem

Właściwie można sobie wyobrazić dalszy wzrost PKB, nawet wtedy, gdy systemy społeczne i ekologiczne będą się już rozpadać. W gruncie rzeczy już teraz rządy najsilniejszych państw i wiele korporacji przygotowują się do obracania w zysk prawdopodobnych scenariuszy nieszczęść.

Nawałnice słabo nawadniają, za to zalewają miasta

Nawałnice będą coraz częstsze, a miasta są wobec nich niemal bezradne. Przynajmniej teraz, gdy ich powierzchnia jest pokrywana coraz większą ilością betonu.

Wielki pakiet klimatyczny dla Europy. Co proponuje KE?

Opodatkowanie wysokoemisyjnych towarów z importu, zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym do 40%, modernizacja 35 mln budynków i zakaz rejestracji samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r. - to tylko część założeń największego w historii UE pakietu klimatycznego, który zaproponowała Komisja Europejska.

Oceany znów muszą stać się dzikie

Tylko 13% oceanów można uznać za dzikie. Zwiększenie tego odsetka to jeden z najlepszych sposobów na to, by ograniczyć skutki zmiany klimatu.

Euro 2020 - wyjątkowe pod wieloma względami, niekoniecznie na plus

Wbrew pozorom powyższy artykuł nie będzie dotyczył aspektu sportowego rywalizacji na boiskach w miastach Europy, lecz kontekstu sanitarnego i klimatycznego.

Wielka Rafa Koralowa od lipca na liście zagrożonego dziedzictwa?

UNESCO chce, by Wielka Rafa Koralowa została wpisała na listę zagrożonego dziedzictwa. Powód? Zmiana klimatu oraz niewystarczające działania Australii, by ją uratować.

Co w temacie klimatu proponuje Polska 2050?

Polska ma problem z transformacją energetyczną i polityką klimatyczną. A może po prostu ma problem z polityką. Czy szansę na jego rozwiązanie daje ruch Szymona Hołowni, dla którego poparcie w ostatnich miesiącach znacząco wzrosło?

Słowem „wzrost” określamy to, co już od pewnego czasu trafniej opisuje słowo „rozkład”

„Mniej znaczy lepiej” to hasło, które zyskuje na popularności. Wszystko dlatego, że przybywa ludzi, którzy dostrzegają, że szczęście jest w głowie, a nie w rzeczach i bardziej do niego zbliża spokój wewnętrzny niż nowy telewizor. Wśród nich jest Jason Hickel, autor książki zatytułowanej „Mniej znaczy lepiej”. Hickel pisze w niej jak naprawić świat, który pogrąża się w ekologicznym kryzysie, a ludziom ma do zaoferowania głównie biedę lub konsumpcję.

Ekobójstwo może być ścigane jak ludobójstwo

Zespół złożony z czołowych prawników świata przygotował definicję ekobójstwa, która mogłaby wejść do prawa międzynarodowego. Jeśli tak się stanie, za najgorsze zbrodnie na przyrodzie ścigano by podobnie jak za ludobójstwo i zbrodnie wojenne.

Czy w poszukiwaniu czystej energii przemysł przeniesie się na północ Polski

W Polsce rozpoczął się już proces samoczynnej dekarbonizacji przedsiębiorstw przemysłowych. Jest on następstwem szybko narastającej presji na zeroemisyjność narzucanej tak przez zagranicznych partnerów biznesowych, jak również przez rynek kapitałowy. Rodzi to ogromną szansę dla północnych regionów Polski.

Prawie 50°C w Kanadzie. Rekordowe upały zabijają setki osób

Północno-zachodnia Kanada odnotowała temperaturę, jakiej nigdy nie widziano nie tylko w tym kraju, ale nawet w pustynnym Las Vegas. Miasteczko Lytton, w którym padło rekordowe 49,6°C, dzień później stanęło w ogniu.

Kronika Rozdroża: lipiec 2021 (akt. 29.07)

"W ciągu najbliższych lat możemy przekroczyć barierę. Te regiony będą niezdatne do życia"

Pożary, susza i powodzie na całym świecie. Ekstremalne zjawiska pogodowe zaszokowały

Upał zabija Syryjczyków. Dzień w dzień ok. 50 st. Celsjusza. Piekło w obozach dla uchodźców

Morawiecki: zmiany klimatyczne zachodzą „w długich cyklach czasu”. To kojąca bajeczka

Bóg samochodów atakuje nas i niszczy

Po 2025 r. węgiel będzie wychodził z polskiego systemu energetycznego falami

Lasy poza kontrolą. Jak społeczeństwu wyślizguje się z rąk kontrola naszym wspólnym dobrem

Kalifornia. Wysycha największe sztuczne jezioro

Disinformation for Hire, a Shadow Industry, Is Quietly Booming

Zrównoważone rybołówstwo jest możliwe. Te kraje dają przykład

Osiem państw Pacyfiku stworzyło rewolucyjny system, dzięki któremu zarabia 500 mln dolarów rocznie. I dzięki któremu połowy tuńczyka prowadzone są w sposób zrównoważony.

Badanie: w śródlądowych wodach zaczyna brakować tlenu

Rozwój rolnictwa i zmiany klimatu powodują, że w wodach śródlądowych ubywa tlenu, a to szkodzi m.in. ekosystemom i jakości wody pitnej. To wynik międzynarodowego badania z udziałem specjalistki z Gdańska.

Wysokie temperatury na Syberii. Grunt za kołem podbiegunowym miał 48°C

Z danych opublikowanych przez unijną agencję wynika, że już w pierwszych dniach lata temperatury gruntu za kołem podbiegunowym dochodziły do blisko 50 st. Celsjusza. W zachodniej części Syberii również dominowały upały. Zeszły miesiąc był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, przy czym rekord padł w ubiegłym roku.

Badania pokazują: przebywanie w naturze to lekarstwo

Obserwowanie ptaków czy spacery po plaży - to jedne z „leków” przepisywane pacjentom, którzy mają problemy zdrowotne. Bo kolejne badania pokazują, że przebywanie w naturze pomaga.

Złożono pierwsze w Polsce obywatelskie pozwy klimatyczne

Doczekaliśmy się pierwszych obywatelskich pozwów klimatycznych w Polsce. Na krok ten zdecydowało się pięć osób, zarzucających polskim władzom bezczynność w sprawie kryzysu klimatycznego.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto