Artykuły

Kronika Rozdroża: kwiecień 2021 (akt. 27.04)

Szczegóły umowy rządu z górnikami. Kopalnie do 2049, 120 tys. zł odprawy dla każdego

Zapowiedzi prezydenta Dudy w sprawie spalania węgla rozczarowały uczestników szczytu klimatycznego Bidena

Energetyka wodna – jaka powinna być jej rola?

Choć przyroda w Czarnobylu się rozwija, to ludzie tam nie wrócą

Let’s Launch a Moonshot for Meatless Meat

Halting the Vast Release of Methane Is Critical for Climate, U.N. Says

It’s inspiring hope and change – but what is the IUCN’s green list?


Religia wpływa na podejście do mian klimatu i środowiska. Naukowcy zbadali, w jaki sposób

Naukowcy z Earth Institute Uniwersytetu Columbia zbadali, jak religia wpływa na relację ze środowiskiem. Jak się okazało - zależność jest znacząca.


Nowy sposób zarządzania polskimi lasami

Polska w ruinie! Większość Czytelników zna skądinąd to hasło. Mimo, że zostało wypowiedziane w innym kontekście, doskonale pasuje do tego, co dzieje się w ochronie przyrody oraz zarządzaniu zasobami przyrodniczymi Polski.


Migranci klimatyczni: realny problem, który będzie narastał

Coraz lepiej dajemy sobie radę z kompensacją emisji CO2 czy z jedzeniem mniejszej ilości mięsa, ale co robimy, by zmierzyć się z faktem, że ze względu na zmiany klimatu ludzie migrują i będą migrować w przyszłości?


Korzystasz z wyszukiwarki Ecosia? W zamian posadzą drzewa

Ecosia to internetowa wyszukiwarka, którą założono w 2009 r. Od tamtej pory jej twórcy posadzili 120 mln drzew na całym świecie. Tylko dlatego, że ludzie z niej korzystają.


Rząd, który zaciekle bronił węgla, może być jego grabarzem

PiS od PO niemal niczym nie różni się w swym podejściu do klimatu. Dramat polityków PiS polega na tym, że co innego mówili wyborcom, a co innego robili w praktyce – mówi ekspert ds. energetyki Piotr Maciążek w rozmowie z Michałem Sutowskim.


Ostatnie miesiące jednorazowego plastiku w UE

Jeśli trudno nam wyobrazić sobie letni grill bez papierowych talerzy, kubków i plastikowych widelców, to musimy zacząć się oswajać z tą myślą. Za kilkanaście tygodni produkty te zostaną bowiem wycofane ze sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.


Za mało ambicji, za dużo węgla. Eksperci o Polityce energetycznej Polski

Najnowszy plan energetyczny Polski nadal nie jest wystarczająco ambitny, aby dokonać szybkiej i skutecznej transformacji. Sama Polska może sprawić, że UE nie osiągnie swoich celów w zakresie redukcji emisji.


Rozlewa się fala pozwów klimatycznych. Przed sądem staną także PGE i rząd Polski.

Szóstka młodych Portugalczyków pozwała do Trybunału w Strasburgu rządy 33 europejskich państw, w tym Polski. W Australii sprawę do sądu przeciw rządowi skierowało ośmioro nastolatków. Kluczowe walki o ograniczenie zmian klimatu rozgrywają się na salach rozpraw.


Film dnia: Świeże mięso poproszę!


Biomasa w przemyśle, w transporcie i energetyce? “Wycięlibyśmy wszystkie lasy w cztery lata”

Biomasa – czyli m.in. drewno, rośliny, organiczne odpady – jest najważniejszym odnawialnym źródłem energii w całej Unii Europejskiej. Wiąże się z nią jednak kilka problemów: od masowych wycinek lasów, dzięki którym tę biomasę można pozyskać, po negatywny wpływ na klimat. Do tego dochodzi indywidualne spalanie biomasy w piecach i kominkach, które generuje zanieczyszczenie powietrza.


Oblicza upadku: Zimbabwe

W Afryce Południowej temperatury rosną ponad dwukrotnie szybciej od średniej światowej. Wzorce opadów zostały zaburzone. Pory deszczowe zatraciły swoją regularność. Susze powracają coraz częściej: w minionym pięcioleciu zdarzyło się to trzykrotnie.


Będą dalsze wycinki w Puszczy Białowieskiej. “To jak splunięcie w twarz”

W Puszczy Białowieskiej wycinka będzie hulać w najlepsze – ostrzegają aktywiści. Mają to umożliwiać nowe aneksy do planu urządzenia lasu. Przedstawiciele rządu twierdzą jednak, że podpisane dziś dokumenty zapewnią lepszą ochronę przyrodzie. Mają też zadowolić przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy żądali unieważnienia poprzedniego dokumentu dotyczącego wyrębu w Puszczy.


Stolica Polski: więcej aut niż mieszkańców i wciąż bez zakazu palenia węglem

Z powodu smogu w Warszawie umiera ok. 3 tys. osób rocznie. Tymczasem wywołujących go aut przybywa, a obiecanego zakazu spalania węglem w gospodarstwach domowych wciąż nie ma.


Emisje CO2 znów wysokie. IEA ostrzega, że robimy za mało, by chronić klimat

Międzynarodowa Agencja Energetyczna alarmuje, że po gwałtownym załamaniu się poziomu emisji CO2 wiosną 2020 roku, doszło do silnego odbicia. Organizacja uważa to za sygnał, że ludzkość robi niewystarczająco wiele w kierunku dekarbonizacji gospodarek i ochrony klimatu.


System pożera sam siebie

W przeszłości kapitalizm przemysłowy żywił się wzrostem gospodarczym napędzanym paliwami kopalnymi. Jednakże stulecia, jakie upłynęły pod znakiem wyczerpywania źródeł taniej energii i konsumowania stale powiększającego się „tortu ekonomicznego”, minęły bezpowrotnie; podobnie zresztą jak podnoszący się poziom życia.


Kronika Rozdroża: marzec 2021 (akt. 27.03)

Forum Energii: Polska energetyka 2050 - 4 scenariusze

Kryzys klimatyczny to odległa przyszłość? Zapytaj Boliwijczyków

Wszyscy jesteśmy klimatycznymi soft negacjonistami

Strefy z ograniczonym wjazdem do miast sposobem na czystsze powietrze?

(Nie)widzialne zagrożenie – o problemie kolizji ptaków z transparentnymi przeszkodami

In Suez Canal, Stuck Ship Is a Warning About Excessive Globalization

Illegal Gold Rush in the Amazon Raises Risk to Indigenous People

A Biden Administration Strategy: Send In the Scientists


Ludzkość ma mniej niż 10% szans na przetrwanie

Kluczowa dla życia na Ziemi jest obecność drzew, bez których nie jesteśmy w stanie przetrwać. Bez drzew wyginiemy. W wielu najnowszych raportach ONZ, Unii Europejskiej, apelach naukowców postulat zaprzestania deforestacji pojawia się dzisiaj jako jedno z kluczowych działań, koniecznych, aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu i środowiskowemu.


Wegetariański dylemat Tybetu a mięsny boom w Chinach

Podczas gdy Chiny dążą do bardziej uprzemysłowionej produkcji rolnej, mnisi buddyjscy namawiają do wegetarianizmu. Dawni swobodnie wędrujący tybetańscy koczownicy, teraz przesiedleni do rzędów identycznych bloków, stoją w obliczu walki o własną tożsamość, kulturę, praktyki duchowe – a nawet żołądki.


TSUE może zatrzymać działanie kopalni Turów z dnia na dzień. O to będą zabiegać Czesi

Czechy złożą pozew na Polskę w sprawie odkrywkowej kopalni “Turów”. Zapowiedział to minister środowiska naszych południowych sąsiadów Tomáš Petříček.


gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto