Artykuły

Elektrownie węglowe przechodzą do historii

Od czasu podpisania Porozumienia Paryskiego liczba planowanych elektrowni węglowych spadła o 76%. Ważne deklaracje napływają też z Chin.

Zagłębie Ruhry, czyli nauczki z niemieckiej transformacji

Transformacja Zagłębia Ruhry, gdzie w górnictwie pracowało prawie 500 000 osób, trwała dziesięciolecia. Zaczęła przynosić efekty dopiero wtedy, gdy w proces włączono lokalne społeczeństwo. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego została tu zamknięta w 2018 r.

Magazyny energii to kolejny etap w rewolucji energetycznej

O przebudowie przestarzałej sieci energetycznej w Polsce i potrzebie szerokiego uwzględnienia w tych działaniach prosumenckiej energetyki odnawialnej z Bernardem Swoczyną, który zajmuje się tematem magazynowania energii w Fundacji WWF Polska, rozmawia Przemysław Stępień.

„Drzewa są masakrowane, a wcale nie musi tak być”. To podejście może ocalić zieleń

Wspólne, nowe standardy ochrony drzew podczas inwestycji, korzystanie z dobrych praktyk i rozproszone działanie na szczeblu lokalnym, ale ze wsparciem organizacyjnym i merytorycznym na poziomie krajowym.

Elektrownie uzależnione od gazu z eksportu? Analitycy ostrzegają: taki jest plan rządu

Polska będzie stała gazem, choć sama go nie ma? Wynika to z planów rządu dotyczących polityki energetycznej. Zauważa to klimatyczny think-tank Ember w swoim nowym raporcie. Zdaniem ekspertów taki scenariusz jest odklejony od europejskiej strategii dotyczącej energii i klimatu.

We Francji za sprzątanie petów zapłacą... firmy tytoniowe

100 mln euro rocznie – mniej więcej takie koszty poniosą firmy tytoniowe, wprowadzające na rynek papierosy. Zebrane środki zostaną przeznaczone na sprzątanie miliardów petów.

„Dust Bowl” już nie jest najcieplejszym latem w USA. Przebiło je tegoroczne

Minione lato w Stanach Zjednoczonych przyniosło temperaturowy rekord. Ostatnio tak ciepło było w 1936 roku, w trakcie okresu zwanego Dust Bowl. Wówczas w środkowej części kraju miejsce miała katastrofa ekologiczna, do której – oprócz suszy – przyczyniła się eksploatacja gleb przez rolnictwo.

Holandia zmniejszy liczbę zwierząt hodowlanych o 30%?

Holenderscy rolnicy mogą zostać zmuszeni do sprzedaży ziemi i zmniejszenia liczby hodowlanych zwierząt. Powód? Chęć ograniczenia zanieczyszczenia amoniakiem i emisji gazów cieplarnianych.

Mieszkańcy Warszawy walczą w sądzie o czyste powietrze

Smog stał się nieodłączną częścią mojego życia, od kiedy u mojego rocznego synka zdiagnozowano astmę wczesnodziecięcą – mówi Marta Marczak, będąca wśród osób skarżących władze województwa mazowieckiego do sądu. Powód? Zbyt słabe działania, by smog w Warszawie i regionie zniknął.

Rdzenne ludy chronią cenne lasy. Jak je wesprzeć?

Niepewność prawa własności ziemi, nielegalne wtargnięcia rolników, drwali, górników, handlarzy narkotyków i spekulantów ziemią oraz projekty górnicze i energetyczne tworzone bez zgody lokalnych społeczności – to niektóre z problemów, jakie zagrażają cennym lasom tropikalnym i zamieszkującym je rdzennym ludom.

Przejmują cię informacje o klimacie? Więc reagujesz normalnie

Jak zmiana klimatu i wiadomości o niej wpływają na naszą psychikę? Jak radzić sobie z ewentualnym lękiem i przygnębieniem? Specjalny materiał na ten temat przygotowali dla Was dr Magdalena Budziszewska i Szymon Bujalski.

Kronika Rozdroża: październik 2021 (akt. 25.10)

"Gdyby policzyć koszty, to nikt by w Bieszczady nie wysłał drwala"

PiS wymieni Ministra Klimatu i Środowiska, żeby zbudować tamę, która zniszczy środowisko?

How the Supply Chain Broke, and Why It Won’t Be Fixed Anytime Soon

China’s “Leveraged Prosperity” Model is Doomed. And That’s Not the Worst.

Natural habitats of 30 cities around the world at risk due to ‘coastal hardening’, study suggests

In Australia, It’s ‘Long Live King Coal’

The heat is on: from the Arctic to Africa, wildlife is being hit hard by climate chaos

Arabia Saudyjska bez emisji CO2 do 2060 r.

Cop26 climate deal will be harder than Paris accord

Dr hab. Paulina Kramarz: Ludzi zmieniono w maszynki do robienia pieniędzy

Mówię niekiedy brutalnie, że żremy Ziemię i wydalamy pieniądze dla korporacji. Trzeba zacząć mówić jednocześnie, że jest nadprodukcja mięsa, nadprodukcja plastiku, a nie tylko, że konsumujemy za dużo.

Żeby nauka nie poszła w las

Dla większości ludzi las to po prostu zbiór drzew, nieważne jakich, ilu gatunków, czy tylko drzew – są drzewa, jest las. Lasem nazywa się równie dobrze Puszczę Białowieską, jak i plantację sosen na drewno.

Czy Polska wyschnie?

Potrzebujemy ogrodów deszczowych, trawników i rowów, gdzie woda może się spokojnie zbierać i przesączać przez kolejne warstwy gleby, zamiast spływać do rzek. Możemy przeciwdziałać suszy, ale potrzebne są polityczne decyzje. Michał Sutowski rozmawia z fizyczką atmosfery Aleksandrą Kardaś.

Światowe PKB ucierpi na zmianie klimatu sześć razy bardziej?

Nowe szacunki wskazują, że kryzys klimatyczny może zmniejszyć globalne PKB do 2100 r. nawet o 37%. To o wiele więcej niż zakładano do tej pory. Skąd tak duża zmiana?

Naukowcy ostrzegają przed katastrofą klimatyczną

Choć dotacje do paliw kopalnych spadły do rekordowo niskiego poziomu, naukowcy przestrzegają: większość sygnałów powiązanych z klimatem wciąż odzwierciedla politykę „biznes jak zwykle”. I wskazują, że trzeba skoncentrować się na podstawowej przyczynie problemów, czyli nadmiernej eksploatacji środowiska.

Chcą zakazu pestycydów. Dla dobra pszczół i rolników

Stopniowe wycofywanie syntetycznych pestycydów, przywracanie naturalnych ekosystemów i reforma nastawiona na wspieranie drobnych, zróżnicowanych i zrównoważonych gospodarstw rolnych – to główne cele Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Ratujmy pszczoły i rolników”. Do tej pory poparło ją ponad 750 tys. mieszkańców UE.

Zapomniany „Szekspir nauki”. Na jego cześć nazwano nawet morze na Księżycu!

Kiedy Alexander von Humboldt wykładał, na okolicznych ulicach robiły się korki. Tak wielu było chętnych, by go słuchać. Kapitan Nemo, bohater “20 tysięcy mil podwodnej żeglugi”, miał wszystkie jego książki. Nie ma człowieka, którego nazwisko nosiłoby równie wiele obiektów.

Polskie regiony planują odejście od węgla. Które najlepiej, które najgorzej?

Wielkopolska Wschodnia i region wałbrzyski to zdaniem ekspertów obszary najlepiej przygotowane do sprawiedliwej transformacji.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto