Artykuły

Kronika Rozdroża: 2009-01-11

Rozdroże - KronikaFilm: The Great Squeeze: Surviving the Human Project
Powodzie w Anglii w 2080 normą
Produkcja etanolu z celulozy może "eksplodować"
Epoka ropy już się kończy
Nie jesteśmy jeszcze skazani, lecz zagrożenie narasta


Kronika Rozdroża: 2009-01-10

Rozdroże - KronikaOcieplenie klimatu spowoduje kryzys żywnościowy - ucierpi połowa ludzkości
Propozycje Zielonych działań dla Obamy na 100 pierwszych dni
Kryzys Oil Peak: Samochody - redukcja
Nowe domy w USA coraz mniejsze
Cyprowi grozi pustynnienie, twierdzą geofizycy


Wynik negocjacji klimatycznych w Poznaniu

Zakończyła się kolejna runda negocjacji międzynarodowych w Poznaniu, mająca przygotować grunt pod porozumienie w Kopenhadze w 2009 roku.
Jakie są więc rezultaty trwającego 12 dni spotkania?

.


Pakiet klimatyczno-energetyczny Unii Europejskiej

Po długich negocjacjach i przeciąganiu liny na szczycie w Brukseli udało się przyjąć pakiet energetyczno-klimatyczny, który ma poprowadzić UE w stronę "zielonej rewolucji" w przemyśle i energetyce. A w szczególności doprowadzić do odejścia od wysokoemisyjnego węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii oraz oszczędności energii.
.


Ziemia na rozdrożu

Ziemia na rozdrożuKiedy formowały się wzorce życia, w oparciu o które funkcjonuje nasz świat, żyły w ten sposób jedynie dziesiątki milionów ludzi, co nie stanowiło problemu dla środowiska. Ten sposób życia, oparty o hiperkonsumpcję i rabunkową eksploatację środowiska i paliw kopalnych, stopniowo rozpowszechnił się i objął setki miliony ludzi.

W miarę wzrostu skali tego zjawiska zaczęły wyczerpywać się zasoby i możliwości środowiska, przez co stanęliśmy w obliczu szeregu kryzysów na skalę planetarną: globalnych zmian klimatu, ryzyka wyczerpania się krytycznych dla istnienia cywilizacji technicznej zasobów paliw kopalnych, kryzysu wodnego i żywnościowego - grożących śmiercią milionom ludzi i destabilizacją całych krajów.

To my, ludzie, w ostatecznym rozrachunku możemy zrezygnować z bezmyślnej drogi ku zagładzie, a zamiast tego zmienić świat świadomie, z właściwą nam pasją i energią, na lepsze - dla nas, naszych dzieci i wszystkich żyjących na Ziemi istot.

Jeszcze kilkanaście lat temu nie zdawaliśmy sobie sprawy ze skali tych zagrożeń, a za kilkanaście lat będzie już za późno, aby coś zrobić. Wybór właściwej drogi to wyzwanie, przed którym stoimy tu i teraz. Ja, Ty i Twoi znajomi. My wszyscy. Od tego, jak zdamy ten egzamin zależy przyszłość następnych pokoleń. To nasza odpowiedzialność. Chowając głowę w piasek możemy kupić sobie jeszcze kilka spokojnych lat - jednak im dłużej będziemy zwlekać, tym mniejsze będziemy mieć szanse na zapobieżenie katastrofie.

Zapraszamy do pogłębienia tematu - dowiedz się więcej o zmianach klimatu - o ich przyczynach, mechanizmach, zjawiskach i przewidywaniach. O zbliżającym się kryzysie energetycznym. O tym, dlaczego jako społeczeństwo i ludzie mamy tak olbrzymi problem w podjęciu koniecznych działań. A wreszcie, co powinniśmy zrobić.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto