Artykuły

Richard Heinberg: Kiedy To Nastąpi

Richard HeinbergOgólnie rzecz biorąc obraz jest klarowny. Kombinacja Oil Peak, Zmian Klimatu i pęknięcie matki wszystkich baniek spekulacyjnych doprowadzi do kolapsu światowej gospodarki, a być może nawet samej cywilizacji. Jeśli mamy zapobiec najgorszemu kryzysowi, który poskutkuje nieopisanym zniszczeniem, śmiercią i tragedią, musimy natychmiast zrestrukturyzować światowy system energetyczny i finansowy.

Jednak prognozowanie globalnej katastrofy to śliska sprawa, bo każdy chce wiedzieć, kiedy dokładnie ona nastąpi. I tu jest problem.


Oszczędzanie energii - potrzeba współczesności czy medialny slogan?

easy-ways-save-energy-homePodsumujmy kilka faktów.

Energia jest podstawą działania naszej cywilizacji. Bez niej nie ma fabryk, transportu, ogrzewania, nawet żywności. Istoty żywe potrzebują jedzenia, aby je pozyskać zużywają na to energię. Oczywiście w tym procesie zużywają jej mniej, niż zdobywają (inaczej giną). Jest tylko jeden gatunek, który wyłamuje się spod tej reguły...


Energy Saving Trust: Potrzebujemy oszczędności jak w czasie wojny

ridewithhitler-shortLudzie powinni powrócić do "oszczędności z czasów II Wojny Światowej", naprawiania rzeczy, spędzania wakacji na miejscu i oszczędzania żywności.

Ekooszołomy? Nie - tak uważa finansowana przez rząd brytyjski poważna agencja Energy Saving Trust.


St Loius: Załamanie transportu publicznego

busOd poniedziałku 6 kwietnia transport publiczny w St. Louis zostanie radykalnie zredukowany - objęty nim obszar z dnia na dzień skurczy się o 2/3.

Przedsiębiorstwo transportu miejskiego zwolni 1/4 ze swoich 2300 pracowników. Przyczyną jest kryzys finansowy - przedsiębiorstwo transportu miejskiego ma w tym roku deficyt 45 milionów dolarów.


Pokoleniowa Amnezja Środowiskowa - narastający problem

NaturePrzez kamery internetowe możemy na bieżąco oglądać sokoły, fretki i ryby, w każdej chwili możemy odbyć wirtualną podróż po Wielkim Kanionie Kolorado i Parku Narodowym Yosemite. Żywe stworzenia zastępują nam elektroniczne gry i różne odmiany Furby. Ludzie, szczególnie dzieci, mają coraz mniejszy kontakt z przyrodą, nie obserwują zwierząt w naturalnym środowisku, nie jeżdżą pod namiot, nie bawią się z żywymi zwierzętami.


Moc Rowerzystów mierzona Ropą

RowerByłem częścią czteroosobowej drużyny 'Greenfleet and Friends', która przez godzinę pedałowała generując elektryczność zasilającą koncert 'Godziny Ziemi' w Melbourne. Uświadomiło mi to, jak wiele energii zużywamy (marnujemy), a myślenie o energii generowanej przez ludzi w porównaniu ze zużyciem ropy/benzyny jest prawdziwym szokiem.


Węgiel: wielki wygrany nawet w 'zielonym' Kongresie

WaxmanPo dwóch latach kampanii pełnych wzniosłej retoryki i miesięcy przesłuchań, Kongres jest poddany testowi, czy potrafi zamienić wizję odnawialnych źródeł energii Prezydenta Obamy w rzeczywistość.

Wiele wskazuje na to, że rezultat będzie mizerny i nie spełni celów zakładanych przez Prezydenta.


Konsumuj, marnuj energię, kup terenówkę, bądź egoistą!

Waste-energyZapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, przypominającego, że mamy Dzień Marnowania Energii! Jego przekaz?
Podkręć termostat! Ochłodź się przy otwartych drzwiach lodówki! Nie żałuj sobie energii, ważny jesteś tylko Ty i chrzanić całą tą Ziemię, energooszczędne żarówki i misie polarne! Rób swoje - zachęca film!

Wideo pojawiło się w zeszłym roku na Prima Aprilis - pokazuje ono grubasa włączającego wszystkie palniki na kuchence, światła, komputery i suszarkę do wysuszenia swoich majtek.
Następnie wsiada do swojej wielkiej terenówki, rozjeżdża Ziemię, a dojechawszy do swojej pracy w elektrowni, klepie koleżankę w pupę, rozbija energooszczędne żarówki i wreszcie - cały szczęśliwy - podkręca moc elektrowni do maksimum.

Mamy więc pytanie: czy odłożenie na bok politycznej poprawności i kojarzenie marnowania energii z seksizmem i innymi źle widzianymi zachowaniami jest właściwe, a co nawet ważniejsze, skuteczne?


Szczyt G20: Ekolodzy stwierdzają: 20 razy większe nakłady na wsparcie przemysłu motoryzacyjnego, niż na walkę ze zmianami klimatu

Protest-g20Przed rozpoczynającym się w tym tygodniu spotkaniem światowych przywódców G20 w Londynie, dwa raporty wzywają do zwiększenia wysiłku w walce ze zmianami klimatu, jako ważnego elementu pakietów stymulacyjnych pobudzania gospodarki.

Rząd brytyjski przeznaczył na "zielone działania" jedynie 0.6 procent całości pakietu stymulacyjnego".


Lasy deszczowe Amazonii zamienią się w sawannę

Rain-forestZ powodu wylesiania, pożarów oraz zmian klimatu lasy deszczowe Amazonii prawdopodobnie staną się sawanną.
Nowe badania pokazują, że intensywnie wylesiane Mato Grosso w Amazonii jest szczególnie narażone na "sawannienie" z powodu powtarzającego się wypalania, które prawdopodobnie doprowadziło do wyczerpania cennych składniki odżywczych w glebie.


Foki w Bałtyku bez lodu

fokiFoki żyjące w Morzu Bałtyckim znajdują coraz mniej jaskiń lodowych, w których mogłyby wychować młode.
Wzrost globalnych temperatur to problem uszczuplający główne źródło pożywienia olbrzymich niedźwiedzi polarnych.


Jaka będzie cena ropy?

oil-shockPoniżej przedstawione są prognozy dotyczące cen ropy pochodzące z kilku różnych źródeł. Wszystko zależy głównie od odbicia gospodarczego.

Według analityków Societe Generale SA cena baryłki ropy może spaść do 28 dolarów w drugim kwartale.


Imamowie wzywają do wzrostu świadomości ekologicznej

BorneoKurczenie się lasów dziewiczych, które sprowadza katastrofy także na ludzi, znalazło się wczoraj na ustach imamów w Brunei. Podczas piątkowych uroczystości religijnych, imamowie powiedzieli, że Islam kładzie nacisk na wagę ochrony środowiska, które ostatnio znalazło się pod rosnącą presją.


Badania nad energią przyspieszają

studyWśród absolwentów amerykańskich uczelni rysuje się nowy trend. Od wielu lat występował niedobór absolwentów przygotowujących się kariery w sektorze nowoczesnych technologii.

Jednak ostatnio na uniwersyteckich kampusach w całym kraju najgorętszym tematem jest energia odnawialna.


Pakiet stymulacyjny nakręca koniunkturę w firmach od rozwiązań energooszczędnych

dolarPakiet stymulacyjny nakręca koniunkturę w firmach od rozwiązań energooszczędnych
Wzbierająca powódź federalnych pieniędzy z pakietu stymulacyjnego przeznaczonych dla firm działających w obszarze oszczędzania energii, spowodowała, że urzędnicy stanowi ustawiają się w kolejce ze swoimi wiadrami.


Nowe życie Energii Wiatrowej i Słonecznej?

wind energyPo kilku ponurych miesiącach, eksperci stwierdzają, że pakiet stymulacyjny zaczyna ożywiać zainteresowanie energią słoneczną i wiatrową w USA.

Pojawiają się pierwsze jaskółki, dyskutuje się o uruchomieniu nowych projektów, jednak przemysł energii odnawialnej zamarł w oczekiwaniu na jasne określenie, jak będzie działał wprowadzany program grantów.


Czy wzrost koncentracji CO2 w atmosferze jest naturalny

emisje co2Naczelny sceptyk Rzeczypospolitej, radiolog medyczny prof. Zbigniew Jaworowski, nie przepuści żadnej okazji, żeby podkreślić, że nasze emisje to tylko 4-5% naturalnych.
W swoim ostatnim opracowaniu dołączyli do niego geolodzy z PANu zaprzeczający antropogenicznym zmianom klimatu.


Złe wiadomości: Naukowcy robią tanią benzynę z węgla

ctlOstatnio jest głośno o samochodach elektrycznych, jednak możliwe jest, że paliwem zastępującym ropę zostanie płyn wytwarzany z węgla.

Naukowcy opracowali nowy sposób przetwarzania węgla w paliwo do samochodu, który wymaga znacznie mniej energii od dotychczas stosowanych.


Strony Negocjacji Klimatycznych spoglądają na USA

Climate-changeKiedy Prezydent Obama zadebiutuje w przyszłym tygodniu w międzynarodowej debacie o zmianach klimatu, oczekiwania będą wysokie: Europa ma nadzieję, że Stany Zjednoczone pomogą zakończyć pat pomiędzy bogatymi, a biednymi krajami, jak rozdzielić obciążenia związane z redukcją emisji węglowych.


EPA: Czyste paliwa to rozwiązanie problemów społecznych

field"Przechodzenie Stanów Zjednoczonych na czyste paliwa odnawialne ma szanse złagodzić palące bolączki społeczne i rozwiązać długoterminowe problemy społeczeństwa amerykańskiego, od produkcji towarów, przez bezpieczeństwo narodowe, aż po zapewnienie czystej wody", stwierdziła Lisa Jackson, Administrator EPA (U.S. Environmental Protection Agency).


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto