Artykuły

Pakiet stymulacyjny nakręca koniunkturę w firmach od rozwiązań energooszczędnych

dolarPakiet stymulacyjny nakręca koniunkturę w firmach od rozwiązań energooszczędnych
Wzbierająca powódź federalnych pieniędzy z pakietu stymulacyjnego przeznaczonych dla firm działających w obszarze oszczędzania energii, spowodowała, że urzędnicy stanowi ustawiają się w kolejce ze swoimi wiadrami.


Nowe życie Energii Wiatrowej i Słonecznej?

wind energyPo kilku ponurych miesiącach, eksperci stwierdzają, że pakiet stymulacyjny zaczyna ożywiać zainteresowanie energią słoneczną i wiatrową w USA.

Pojawiają się pierwsze jaskółki, dyskutuje się o uruchomieniu nowych projektów, jednak przemysł energii odnawialnej zamarł w oczekiwaniu na jasne określenie, jak będzie działał wprowadzany program grantów.


Czy wzrost koncentracji CO2 w atmosferze jest naturalny

emisje co2Naczelny sceptyk Rzeczypospolitej, radiolog medyczny prof. Zbigniew Jaworowski, nie przepuści żadnej okazji, żeby podkreślić, że nasze emisje to tylko 4-5% naturalnych.
W swoim ostatnim opracowaniu dołączyli do niego geolodzy z PANu zaprzeczający antropogenicznym zmianom klimatu.


Złe wiadomości: Naukowcy robią tanią benzynę z węgla

ctlOstatnio jest głośno o samochodach elektrycznych, jednak możliwe jest, że paliwem zastępującym ropę zostanie płyn wytwarzany z węgla.

Naukowcy opracowali nowy sposób przetwarzania węgla w paliwo do samochodu, który wymaga znacznie mniej energii od dotychczas stosowanych.


Strony Negocjacji Klimatycznych spoglądają na USA

Climate-changeKiedy Prezydent Obama zadebiutuje w przyszłym tygodniu w międzynarodowej debacie o zmianach klimatu, oczekiwania będą wysokie: Europa ma nadzieję, że Stany Zjednoczone pomogą zakończyć pat pomiędzy bogatymi, a biednymi krajami, jak rozdzielić obciążenia związane z redukcją emisji węglowych.


EPA: Czyste paliwa to rozwiązanie problemów społecznych

field"Przechodzenie Stanów Zjednoczonych na czyste paliwa odnawialne ma szanse złagodzić palące bolączki społeczne i rozwiązać długoterminowe problemy społeczeństwa amerykańskiego, od produkcji towarów, przez bezpieczeństwo narodowe, aż po zapewnienie czystej wody", stwierdziła Lisa Jackson, Administrator EPA (U.S. Environmental Protection Agency).


Klimat zmienia granice w Europie - i na świecie

alpyGranica pomiędzy Szwajcarią i Włochami musi być poprowadzona na nowo. Winny nie jest konflikt dyplomatyczny, a ocieplenie klimatu. Granica biegnie po lodowcach, a te znikają. Podobny problem jest na granicy włosko-francuskiej i włosko-austriackiej.

Włoska Partia Demokratyczna przygotowuje już nawet nową ustawę ustalającą przebieg granic.


Oszczędzanie przez wyłączanie

pcZ opublikowanego właśnie dokumentu pt. "PC Energy Report 2009" dowiadujemy się, jak wiele zanieczyszczeń można uniknąć i ile pieniędzy zaoszczędzić, wyłączając nieużywane komputery.

Te maszyny zwiększają emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 20 milionów ton rocznie.


Zielone życie w czasach recesji

recesjaDla wytrawnych snowboardzistów Bajkalsk od dawna jest pięknym ośrodkiem, gdzie dzięki niewielkiej liczbie gości każdy mógł poczuć się jakby był właścicielem gór, już za 5000 rubli ($175) dziennie można samotnie szusować po jednej z sześciu długich tras, przez cały czas nie widząc żywej duszy.


Życie w Epoce Głupoty

Age-of-stupidLondyn tonie, nie uda się po raz trzeci odbudować Nowego Orleanu, Arktyka topnieje. Rolnictwo upadnie, co stanie się przyczyną zamieszek, a w końcu runie cała cywilizacja…
Taką wizję przedstawia wstęp do nowej produkcji brytyjskiego kina niezależnego "The Age of Stupid" ("Epoka Głupoty").


Czy Wojskowi Wytyczą Drogę do Zieleńszych Technologii?

EcogranadePrezydent Dwight Eisenhower ostrzegł przed rozpełzaniem się "kompleksu wojskowo-przemysłowego", który mógłby działać jako niewidoczna ręka popychająca ludzkość do samozagłady.

Być może jednak, stanie się tak, że ten groźny "kompleks wojskowo-przemysłowy" koniec końców ocali ludzkość przed zagrożeniem zmianami klimatu?


Topnienie Arktyki jest groźbą dla ludzkości

Arctic"Jestem wstrząśnięta, głęboko wstrząśnięta" - mówi Katey Walter, ekolog z Uniwersytetu w Fairbanks na Alasce. "Byłam na Syberii kilka tygodni temu, a ostatnio na badaniach terenowych na Alasce. Wieczna zmarzlina szybko roztapia się w całej Arktyce, wszędzie tworzą się jeziora, a z nich bąbluje metan".

Jednak nawet ona nie oczekiwała tak gwałtownego biegu wydarzeń.


Dokąd zmierzamy: Oil Peak i Kryzys Finansowy

oil peakPrawie wszystkie analizy gospodarcze, jakie oglądamy, czynią podstawowe założenie, że obecny kryzys finansowy jest czasowym zaburzeniem.
Według tych analiz czeka nas powrót wzrostu, w kształcie litry V lub ewentualnie U, szczególnie, jeśli zastosuje się stymulację finansową, a gospodarka powróci do Wzrostu-Jak-Zawsze.


Arcybiskup Canterbury: Bóg "nie ześle nam szczęśliwego zakończenia"

Rowanwilliams"Bóg nie zainterweniuje, aby zapobiec działaniom ludzkości prowadzących do katastrofalnego niszczenia środowiska", ostrzegł Arcybiskup Canterbury.

W swoim wykładzie, Dr Rowan Williams wezwał do "radykalnej odmiany serc", aby zapobiec katastrofalnym zmianom klimatu.


Stanowisko polskich geologów wobec globalnego ocieplenia

GoryCzasopismo Amerykańskiego Towarzystwa Geofizycznego (AGU) opublikowało wyniki sondażu przeprowadzonego wśród specjalistów w dziedzinie nauk o Ziemi, z którego wynikało, że niemal wszyscy specjaliści od zmian klimatu byli przekonani co do słuszności teorii antropogenicznego globalnego ocieplenia. Sceptyczni byli ci naukowcy, których dziedzina miała mało wspólnego z klimatologią.


Smog skraca Polakom życie o 9 miesięcy

smogChociaż najczęściej informuje się o smogu zatruwającym miasta w Chinach i Indiach, to jednak w Polsce wcale nie jest lepiej.

W bezwietrzne dni zanieczyszczenia emitowane przez kominy zakładów przemysłowych, silniki samochodów i piece węglowe nie są w stanie się rozwiać i gromadząc się przy powierzchni ziemi zatruwają nasz układ oddechowy.


EPA podgrzewa atmosferę przed debatą o emisjach

Power-plantAmerykańska Agencja Ochrony Środowiska wysłała do Białego Domu propozycję zakwalifikowania dwutlenku węgla jako niebezpiecznego dla ludzi - krok, który może doprowadzić do zduszenia emisji gazów cieplarnianych w wielu obszarach gospodarki.


"Nano powiększy globalne zanieczyszczenia"

trafficW Indiach ruszyła produkcja kosztującego 2000 dolarów małego auta Tata Nano. Wielu ludzi, którzy dotychczas nie mogli sobie pozwolić na zakup samochodu, szczególnie w Indiach, kupi Nano.

To będzie wielka zmiana. Wpłynie to zarówno na zanieczyszczenia, emisje gazów cieplarnianych i ceny paliw.


Po 20 latach: Nowe życie Zimnej Fuzji Jądrowej?

coldfusionCzy w społeczności naukowej ociepla się klimat dla zimnej fuzji?
Minęło 20 lat, od kiedy Martin Fleischmann i Stanley Pons, ogłosili odkrycie czegoś, co uważali za "zimną fuzję" - zachodzącą w temperaturach pokojowych reakcję jądrową, która wydawała się generować nieoczekiwane ilości ciepła.


IEA: Kryzys ekonomiczny spowoduje długoterminowy wzrost emisji

energiaKryzys ekonomiczny może obniżyć emisje węglowe w krótkim horyzoncie czasowym, lecz na dłuższą metę skutkuje ich wzrostem.

Przyczyną tego jest wstrzymaniem inwestycji w czyste technologie - kryzys wpłynął na ich ograniczenie znacznie silniej, niż ktokolwiek to przewidywał, stwierdził Fatih Birol, główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energii IEA.

Inwestycje w efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii i elektrownie jądrowe z braku środków są masowo odkładane lub zamykane.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto