Artykuły

Sobota Wielkanocna roku 1722

historia-wyspy-wielkanocnejTego dnia holenderski admirał, Jacob Roggeveen, żeglując przez Pacyfik, odkrył nieznaną wyspę.

Na wyspie żyło w skrajnej nędzy 3000 ludzi, choć jeszcze niewiele wcześniej kwitła tam wyjątkowa cywilizacja.


Jak przekonać ludzi, że powinniśmy odejść od paliw kopalnych?

kwiatyDla tych, którzy chcą przekonać ludzi, że ze względu na Zmiany Klimatu powinniśmy odchodzić od paliw kopalnych mam jedną radę: Nie próbujcie.

Elegancką stroną tego wielokierunkowego podejścia jest to, że któryś z tych argumentów zawsze trafi do Twojego słuchacza, niezależnie od tego, kim on będzie.


Produkcja biopaliw zagraża zasobom wody

biopaliwoProdukcja etanolu może pochłaniać nawet do trzech razy więcej wody, niż uważano wcześniej, stwierdza nowy raport, który ukaże się 15 kwietnia w dzienniku Environmental Science & Technology.

Jak stwierdzają naukowcy, litr etanolu może wymagać ponad 2100 l. wody.


Kryzys wodny w Los Angeles i Mexico City; kto następny?

suszaKryzys wodny dręczy dwa z największych miast świata - Mexico City na 36 godzin odcięło dostawy wody dla ludności, a Los Angeles jest w środku największego kryzysu wodnego w historii.

Problem ten dotyczy nie tylko dwóch największych miast zachodniej półkuli, ale też wielu innych.


Kryzys Oil Peak: Priorytety

gas-stationW ciągu najbliższych kilku lat większość z nas będzie musiała dokonać wielu ważnych decyzji, które głęboko wpłyną na resztę naszego życia.

Świat wchodzi w okres wielkiej zmiany paradygmatu, a nasze miejsce w nim za 10 czy 20 lat będzie znacząco różne od dzisiejszego.


Piaski roponośne w kryzysie

oil-sandW ciągu ostatnich trzech miesięcy wstrzymano projekty warte 60 miliardów dolarów dotyczące eksploatacji piasków roponośnych w północnej Albercie.
Liczne firmy, w tym Royal Dutch Shell, Petro-Canada i SunCor, zamroziły wielomiliardowe projekty - w niektórych przypadkach na czas nieokreślony.


Thomas Homer-Dixon: Dopuśćcie do dyskusji pesymistów

shoppingEtykietowanie prognoz pesymistów jako 'przepowiedni Kasandry' jest destruktywne: to właśnie bezrefleksyjny optymizm wpakował nas w obecne bagno, a właśnie obawy i ostrożność mogą nas z niego wyciągnąć.

U podstaw obecnego kryzysu wcale nie leży nadmiar obaw, lecz ich zupełny brak.


Do zobaczenia w sądzie: Shell porzuca plany ograniczenia emisji węglowych przy eksploatacji piasków roponośnych

shellProjekt eksploatacji piasków roponośnych w Kanadzie doznał właśnie kolejnego PR-owego uszczerbku.

Koncern naftowy Royal Dutch Shell wycofał się ze swojego wcześniejszego prawnie wiążącego zobowiązania, że zmniejszy emisje węglowe do poziomu odpowiadającego eksploatacji lekkiej ropy.


Proste rozwiązanie

moneyJakie mechanizmy wprowadzić, żeby ograniczyć zużycie paliw kopalnych i zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych?
System handlu emisjami? Więcej norm w transporcie, budownictwie, elektrowniach? Promocja postaw proekologicznych w mediach? Przydzielanie indywidualnych limitów emisji? Wszystko to jest mało skuteczne i skomplikowane.


Lasy deszczowe w głębi kontynentów zapewniają sobie deszcz

rainforestLasy deszczowe Amazonii i Afryki określa się często jako płuca planety. Nowe badania pokazują, że mogą być też jej sercem, współuczestnicząc w mechanizmie transportu wody na skalę kontynentalną.

Teoria pozwala wyjaśnić, jak to się dzieje, że położone w głębi kontynentów lasy otrzymują równie wiele opadów jak wybrzeże.


Szczyt wydobycia ropy to już Przeszłość: Rozpoczyna się Epoka Przejściowa

brak-ropyJak pisaliśmy wcześniej za TheOilDrum ang światowe wydobycie ropy naftowej osiągnęło szczyt i weszło w fazę nieodwracalnego spadku. Tym samym weszliśmy w nową epokę, w której stajemy w obliczu prowadzenia życia z ograniczonym dostępem do energii.


Bezprecedensowa susza w australijskim spichlerzu - dorzeczu Murray-Darling

susza"Długi czas trwania i głębokość suszy w dorzeczu Murray-Darling, szczególnie w ostatnich trzech latach, są bezprecedensowe", stwierdził Rob Freeman, kierujący odpowiedzialnymi za zarządzanie zasobami wody Murray-Darling Basin Authority, przedstawiając ostatni raport o suszy.


Czy klimat ociepla się czy ochładza

wahania-tempDavid R. Easterling z NCAR (National Climatic Data Center) i Michael F. Wehner z Narodowego Laboratorium Lawrence'a w Berkeley przygotowali właśnie artykuł do publikacji w Geophysical Research Letters. Nosi on tytuł "Czy klimat ociepla się czy ochładza?".
Naukowcy analizują w nim, jakie mogą być okresowe wahania średniej temperatury Ziemi.


Arktyka Zaczyna Coroczne Topnienie, Balansuje na Cienkim Lodzie

nsidc-old-ice-animationW ostatnich dniach lutego lód w Arktyce osiągnął maksimum i rozpoczął letnie topnienie w znacznie gorszym stanie, niż normalnie, stwierdza raport National Snow and Ice Data Centre (NSIDC).

Jeśli przyjrzeć się po prostu powierzchni lodu, sprawy nie wyglądają aż tak źle, jak w ostatnich latach. Pokrywa lodowa jest o 5 procent większa, niż w rekordowym 2006 roku, choć wciąż jest o 4 procent poniżej średniej z lat 1979-2000.


Piramida Zmian Klimatu

zanieczyszczeniaPiramida finansowa to zwykłe oszustwo. Każda kolejna generacja inwestorów jest spłacana przez kolejną generację inwestorów. W końcu system rozpada się, bo nowa generacja inwestorów nie może spłacić transakcji poprzedniej. Brzmi to bardzo podobnie do obecnej sytuacji ze zmianami klimatu, którą mamy obecnie...


Hydroelektrownie - zaniedbywane źródło energii odnawialnej

hydroplantAmeryka Północna - USA, Kanada i Meksyk, zużywają 25% światowych zasobów ropy i emitują 25% światowych emisji CO2.

Jeśli mamy odejść od paliw kopalnych w transporcie, ogrzewaniu mieszkań czy energetyce, musimy rozwijać inne źródła energii.


OPEC: kraje wydobywające ropę nie odpowiadają za zmiany klimatu

opec-oil"Kraje wydobywające ropę nie są odpowiedzialne za zmiany klimatu", stwierdził Abdullah al-Badri - Sekretarz Generalny OPEC, podczas Międzynarodowego Szczytu Naftowego w Paryżu. "Odpowiadają za nie kraje uprzemysłowione, które spalają paliwa kopalne i emitują te wszystkie zanieczyszczenia".


Uczniowie stają na nogi

walk-to-schoolKażdego ranka, około 450 uczniów dociera 17 trasami autobusowymi do 10 szkół podstawowych w miejscowości Lecco nad Jeziorem Como we Włoszech. Autobusy są absolutnie zeroemisyjne...

By zmierzyć się z otyłością dzieci, lokalnymi korkami drogowymi i emisjami gazów cieplarnianych z samochodów: dzieci powinny chodzić do szkoły!


Raport: Obowiązkowe użycie w benzynie domieszek biopaliw nie ograniczy emisji

biodieselWprowadzenie domieszek z biopaliw do benzyny nie ograniczy emisji gazów cieplarnianych - stwierdza opracowanie opublikowane w American Economic Journal: Economic Policy.

Badania stwierdzają, że nawet może zwiększyć sumaryczną emisję.


Antarktyda: Lodowiec Szelfowy Wordie stał się historią, lodowce Wilkinsa i Larssena zagrożone

wilkinsiceshelf120U.S. Geological Survey (USGS) wspólnie z British Antarctic Survey stwierdziły, że lodowiec szelfowy Wordie, cofający się przez ostatnie 40 lat, znikł zupełnie. USGS potwierdziła też, że znikła północna część lodowca szelfowego Larsen - od roku 1986 lodowiec ten stracił 8500 km2 lodu.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto