Artykuły

Nasza rola w cyklu węglowym

cut-treeJedną z najtrudniejszych do zaakceptowania implikacji teorii globalnego ocieplenia jest świadomość, że ludzkość uzyskała mierzalny wpływ na klimat i cykle geochemiczne własnej planety. Ziemia i jej zasoby są tak ogromne, że wycięcie kolejnego drzewa, spalenie kolejnej tony węgla i wylanie kolejnego hektolitra chemicznych ścieków do oceanu wydaje się nam całkowicie bez znaczenia.


Ciche Słońce i LIA

sunTemat nadchodzącej epoki lodowej lubi powracać w wypowiedziach sceptyków. Poprzednio pisałem, dlaczego obawy przed końcem obecnego interglacjału są bezpodstawne. Dzisiaj przyjrzymy się kolejnemu straszakowi, który ma uzasadniać brak redukcji emisji gazów cieplarnianych.


IEA przewiduje niedobory dostaw ropy do 2013

nobuo-tanakaMiędzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency) uważa, że świat może stanąć w obliczu niewystarczającej podaży ropy juz za 4 lata, co wynika ze zbyt powolnych inwestycji w poszukiwania i wydobycie ropy zarówno w krajach OPEC, jak i nie należących do kartelu.


'Nieznośna lekkość wiatru'

wiatrakTak intrygujący tytuł nosi świetny artykuł Rossa McCrackena, ekonomisty ds. energetyki, zajmującego się tematyką energii oraz publikowanego przez Platts.

Jego zdaniem "krytycy energetyki wiatrowej czują, że ich zastrzeżenia zostały pominięte przez decydentów, o wyobraźni zdominowanej przez zielone plany, bagatelizujące ograniczenia wiatru".


Spada jakość światowych gleb

farmingBlisko 25 procent gleb na świecie jest w złej kondycji i staje się coraz gorsza - według nowych badań winę ponoszą za to ludzie.

Jest to pierwsze badanie mierzące bezpośrednio wpływ ludzkiej działalności na globalną degradację gleb. Zjawisko opisuje zanik upraw i jakości gleby w miejscach, gdzie ziemia nie jest w stanie sama się odnowić.


USA: trzeba zwiększyć produkcję żywności, aby uniknąć zamieszek

foodAmerykański minister rolnictwa ostrzega, że jeśli poszczególne kraje nie podejmą natychmiastowych kroków w celu zdecydowanego zwiększenia rolniczej wydajności i produkcji żywności oraz zwalczania głodu, światu grożą nowe niepokoje społeczne.

Bezpieczeństwo żywnościowe i stabilność sytuacji na świecie są powiązane. Światowy kryzys żywnościowy wykracza daleko poza skutki humanitarne.


Według raportu ONZ rośnie emisja gazów cieplarnianych w Kanadzie

emisje-kanadyEmisja gazów cieplarnianych w Kanadzie powraca do rosnącego trendu, pomimo obietnic rządowych i lokalnych przywódców o znacznych cięciach tych emisji.

Ostatnie analizy gazów cieplarnianych według Ministerstwa Środowiska Kanady pokazują, że po drobnym spadku w 2004-2006, całkowita emisja znów się podniosła.


Przemysłowi samochodowemu potrzebna jest przewidywalność

fordCo mają ze sobą wspólnego: Bill Ford, prezes Forda i szefowie firm energetycznych; David Crane z NRG Energy oraz Jim Rogers z Duke Energy? Głęboką awersję do nieprzewidywalności.

"Jako producenci, nie lubimy tego" - powiedział Ford.


Zmiany klimatu oznaczają niedobór wody w rzece Kolorado

colorado-riverSystem wodny rzeki Kolorado zaopatruje w wodę dziesiątki milionów ludzi i miliony akrów obszarów rolniczych i nigdy nie doświadczył braku w dostawach wody. Lecz jeśli spowodowane ludzką działalnością zmiany klimatu będą w dalszym ciągu przyczyniały się do wysuszania tego regionu, to wyznaczone dostawy wody będą utracone w 60-90 procentach do połowy tego stulecia, według badaczy klimatu z Scripps Institution of Oceanography w San Diego.


Zmiany klimatu przeciążą system pomocy humanitarnej

burmaOrganizacje, zajmujące się pomocą humanitarną, w ciągu siedmiu lat mogą zostać przygniecione przez rosnąca liczbę ludzi z biednych krajów, dotkniętych skutkami powodzi, suszy, długotrwałych upałów, pożarów, nawałnic, osunięć ziemi oraz innych niebezpieczeństw związanych z klimatem.


Polityka UE to "aberracja", twierdzą rybacy

fishingJoe Aston jest rybakiem z Cork, założycielem Grupy Zrównoważonego Rybołóstwa w Zachodnim Cork, nawiązującego do ruchów żywności organicznej i Slow Food.

Jest zdania, że statki są tak skuteczne w łowieniu ryb, nie dają szans na konkurencję tradycyjnym społecznościom rybackim, doprowadzają do zdziesiątkowania łowisk.


Wywiad z Mattem Simmonsem

peak-oilNie mieliśmy "skoku cen ropy", lecz ich stopniowy, trwający przez dekadę 15-krotny wzrost. Podczas tego dziesięciolecia słyszałem wszystkie możliwe głupie wypowiedzi, dlaczego ceny ropy rosną: z powodu wojny, ryzyka, zamieszek w Wenezueli, rebeliantów w Nigerii, braku stabilizacji w Iraku, opóźnienia projektów naftowych, słabego dolara, funduszy hedgingowych, spekulantów, niesamowitego wzrostu gospodarczego w Chinach.


Czy Chiny złapią wiatr w żagle?

chinski-smokChiny stoją obecnie przed bardzo poważnymi decyzjami. Mają do wyboru dwie drogi: albo będą nadal budować nowe autostrady dla masowo pojawiających się nowych samochodów, stawiać luksusowe rezydencje i pola golfowe, naśladując amerykański styl życia, albo przyłożą się do inwestowania w odnawialne źródła energii - a mają na tym polu spore osiągnięcia.


Dziura ozonowa, a zmiany klimatu, czyli czemu lód Antarktyczny narasta

Dziura ozonowa, a zmiany klimatuJeśli ktoś się Was zapyta, czy dziura ozonowa ma coś wspólnego ze zmianami klimatu, to odpowiedź brzmi: "jak najbardziej". Ozon to gaz cieplarniany, a obniżenie jego koncentracji w znajdującej się nad biegunem południowym dziurze ozonowej skutkuje spadkiem temperatury i wzrostem powierzchni antarktycznego lodu pływającego.


Wywiad z Colinem Campbellem - założycielem Association for the Study of Peak Oil and Gas (ASPO)

Wywiad z Colinem CampbellemDlaczego Oil Peak jest tak ważny?
Oil Peak to punkt zwrotny w dziejach ludzkości. Krótko mówiąc, podwojenie się populacji planety zajęło pierwszych 7 wieków ostatniego tysiąclecia. Potem sięgnęliśmy po praktycznie darmową energię z węgla, a następnie z ropy i gazu, a populacja wzrosła sześciokrotnie.


Martwe strefy w oceanach powiększą się w miarę, jak CO2 doprowadzi do asfiksji u zwierząt głębokowodnych

Martwe strefy w  oceanachChemicy morscy uważają, że ubogie w tlen "martwe strefy" w oceanach mogą znacząco powiększyć się w kolejnych dekadach.
Przewidywania bazują na fakcie, że w miarę, jak coraz więcej dwutlenku węgla z atmosfery jest pochłaniane w oceanie i rozpuszcza się w nim, zwierzęta morskie do przeżycia będą potrzebować więcej tlenu.


Etanolowa bańka pęka w Iowa: ekonomiczny sens etanolu pod znakiem zapytania

BiopaliwaWe wrześniu, etanolowy gigant VeraSun Energy otworzył w Iowa nową rafinerię w Dyersville. Będąc jednym z największych zakładów biopaliwowych w kraju, instalacja mogła przetworzyć 1.4 miliona m3 kukurydzy i wytworzyć ponad 400 milionów litrów etanolu rocznie. VeraSun chwaliła się, że zakład może działać przez 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu.


Ginące lasy nasilą zmiany klimatu

rainforestEksperci gospodarki leśnej ostrzegli, że w miarę wzrostu temperatury obszary leśne mogą zacząć wyzwalać więcej węgla, niż pochłaniać. Punktem krytycznym będzie wzrost temperatury o około 2.5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, stwierdza nowy raport przedstawiony przez Międzynarodowy Związek Organizacji Badania Lasów.


Ropa - obecna sytuacja (Oilwatch Monthly April 2009)

produkcja-paliw-cieklych-oilwatchapril2009Od czasu światowego szczytu produkcji paliw ciekłych w lipcu 2008, na poziomie 86.5 miliona baryłek/dzień, nastąpił znaczący jej spadek.
W pierwszym kwartale tego roku światowa produkcja wyniosła 83.9 miliona baryłek/dzień. W latach 2008 i 2007 było to odpowiednio 86.59 i 85.41 milionów b/d.


Brytyjczycy pojadą na prąd

paliwoBrytyjski rząd jako pierwszy na świecie zacznie na serio propagować samochody elektryczne - będzie płacił ich właścicielom

Słyszymy od lat, że auta z napędem elektrycznym są przyszłością zatłoczonych i zatruwanych spalinami miast. Ale dotąd nie przełamano ich słabości: krótkiego zasięgu, wysokiej ceny, uciążliwej eksploatacji.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto