Artykuły

Kronika Rozdroża: wrzesień 2019 (akt. 13.09)

Naukowcy: Niech niszczenie środowiska będzie zbrodnią wojenną

Niebezpieczne rojenia o optymalnym globalnym ociepleniu

Eksperci: Zastąpienie Bełchatowa OZE z korzyścią dla polskiej gospodarki

Frans Timmermans ma zdekarbonizować Europę

Berliners call for 4x4 ban after four people killed in collision

Plastic alternatives may worsen marine pollution

Australia greenhouse emissions set new  highs

Australia launches emergency relocation of fish as largest river system faces collapse

World losing area of forest the size of the UK each year, report finds


Sztuczne mięso – następny krok w historii żywnościowego imperializmu

Indyjska uczona i aktywistka, dr Vandana Shiva o ciemnej stronie, coraz bardziej popularnych również w Polsce, sztucznego mięsa i roślinnych burgerów GMO.


„Po co mi nowy telewizor, skoro stary dobrze działa”, to najbardziej rewolucyjne pytanie współczesnego świata

Aby przeżyć, współczesna kapitalistyczna gospodarka musi stale podnosić poziom produkcji. Niczym rekin, który do życia potrzebuje wody, ludzkość musi produkować, inaczej bowiem czeka ją upadek. Nie wystarczy jednak tylko produkować. Ktoś musi kupować towary, w przeciwnym razie przemysłowcy i inwestorzy pójdą z torbami.


Hulajnogi elektryczne nie aż tak przyjazne środowisku, jak mogłoby się wydawać

Materiały wykorzystywane do produkcji hulajnóg elektrycznych, jak również obsługa ich ładowania i sprzątania z ulic, powodują spore emisje gazów cieplarnianych.


Duże zwierzęta słodkowodne na granicy wyginięcia. Prawie wszystkie zjedliśmy lub zatruliśmy

Międzynarodowy zespół naukowców sprawdził, jak we współczesnym świecie radzą sobie duże zwierzęta słodkowodne – w tym oczywiście ryby. Okazało się, że (wyniki badań opublikowano w „Global Change Biology”) nie radzą sobie w ogóle i od lat 70. ubiegłego wieku zniknęło około 90 proc. z nich.


Raport SDG Watch Europe „Kto zapłaci rachunek?”

Unia Europejska ignoruje negatywne wpływy, które niektóre z polityk i praktyk mają na inne części świata. Nowy główny raport publikowany przez SDG Watch Europe mówi o tych negatywach które w poszczególnych politykach się znajdują.


Działalność człowieka jest dominującą przyczyną współczesnego ocieplenia klimatu, a nauka ma na to niezbite dowody

Na stronie Polskiej Akademii Nauk opublikowano oświadczenie, w którym podkreślono oficjalne stanowisko instytucji w sprawie przyczyn zmian klimatycznych. PAN zaznacza, że “działalność człowieka jest dominującą przyczyną współczesnego ocieplenia klimatu”.


Aby uratować świat w którym żyjemy musimy zmienić sposoby produkcji żywności

Do rozwiązania kryzysu klimatycznego nie wystarczy jedynie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla pochodzącego z samochodów, fabryk i elektrowni, czy nawet szerzej – całkowite zaprzestanie spalania paliw kopalnych.


W Arktyce pada śnieg z plastikiem

Połowa sierpnia przynosi kolejne wiadomości, które nie nastrajają zbyt optymistycznie, kiedy chodzi o oszczędzanie na emeryturę. Oto najpierw poinformowano, że w północnym kole podbiegunowym zarejestrowano rekordową temperaturę 34,8 stopnia Celsjusza. A niemal równocześnie o tym, że w lodach Arktyki i padającym tam śniegu znaleziono mikroplastik.


Mobilizacja klimatyczna jak mobilizacja wojenna

Coraz częściej pojawia się opinia, że nie uchronimy się przed nadciągającą katastrofą klimatyczną jeśli na całym świecie nie nastąpi wyjątkowa mobilizacja społeczna, organizacyjna i gospodarcza. Mobilizacja podobna do tej, jaka miała miejsce w trakcie II wojny światowej w USA i Wielkiej Brytanii.


Kto jest naiwnym dzieckiem?

Greta Thunberg jest dziś powszechnie znana, choć świat usłyszał o niej pierwszy raz raptem rok temu. Jej osoba i działalność budzą często silne emocje, nie tylko pozytywne. Młoda szwedzka aktywistka bywa również obiektem krytyki, czasem bardzo ostrej.


Grafika dnia: Wysychające stawy krężelińskie

Ikoną wysychania zbiorników wodnych w Polsce jest Pojezierze Gnieźnieńskie, szczególnie dotknięte obniżającymi poziom wód gruntowych lejami depresyjnymi kopalni węgla brunatnego. Jednak ponieważ klimat zmienia się w całej Polsce, podobne są też w skali kraju praktyki „antyadaptacyjne” (nadmierna melioracja, osuszanie torfowisk itd.) problem obniżania się poziomu wód gruntowych i wysychania zbiorników wodnych dotyczy też wielu innych miejsc.


Obóz dla Klimatu – Obywatelskie nieposłuszeństwo przeciw odkrywkom

Tegoroczny Obóz dla Klimatu, który odbył się w zeszłym tygodniu w Stawiskach na Pojezierzu Gnieźnieńskim odbił się szerokim echem. Centralnym wydarzeniem była seria protestów i demonstracji przeciwko zgubnemu dla klimatu i okolicznych mieszkańców wydobyciu węgla brunatnego.


Marcin Popkiewicz o zasobach, klimacie i rozwiązaniach (lipiec 2019)

Znajomy zmontował 1,5h film z jednego z moich wykładów w zeszłym miesiącu. O problemach i co można z tym zrobić.


Trzy tygodni awarii strony Ziemia na Rozdrożu

Od 1 do 20 sierpnia strona "Ziemia na rozdrożu" była niedostępna lub była dostępna z ograniczeniami. Wyjaśniamy. Poruszamy też wątek "I co dalej z ZnR"?


Kronika Rozdroża: sierpień 2019 (akt. 29.08)

Polskie górnictwo zatacza koło. Po czterech latach restrukturyzacji znów nadchodzi kryzys.

Do 2035 roku zamkniemy największą elektrownię w Bełchatowie. Co dalej?

Czy wpływy z emisji CO2 rozpłyną się w budżecie?

Syberyjskie torfowiska w cieniu zmian klimatu

IPCC's land report showed we're entering an era of damage control

How teen Greta Thunberg shifted world's gaze to climate change

Why German coal power is falling fast in 2019

The air conditioning trap: how cold air is heating the world

Amazon's indigenous warriors take on invading loggers and ranchers


Betonowa rewitalizacja we Włodawie. Mieszkańcy proszą o pomoc w ratowaniu drzew

Władze Włodawy planują wyciąć drzewa rosnące na centralnym placu swojego miasta. Wszystko przez rewitalizację placu wokół Czworoboku, pełniącego w nadbużańskiej miejscowości funkcję rynku. Decyzji sprzeciwiają się lokalni aktywiści.


821 milionów ludzi cierpi z niedożywienia lub głodu

Od trzech lat rośnie liczba ludzi na świecie, którzy cierpią z powodu niedożywienia i głodu. Obecnie to ok. 821 milionów osób, spośród których 150 mln to dzieci. Eksperci ONZ wśród głównych przyczyn wskazują konflikty zbrojne, zmiany klimatyczne oraz spowolnienie gospodarcze.


Obóz dla Klimatu – Obywatelskie nieposłuszeństwo przeciw odkrywkom

Obóz dla klimatu 2019Tegoroczny Obóz dla Klimatu, który odbył się niedawno w Stawiskach na Pojezierzu Gnieźnieńskim odbił się szerokim echem. Centralnym wydarzeniem była seria protestów i demonstracji przeciwko zgubnemu dla klimatu i okolicznych mieszkańców wydobyciu węgla brunatnego. Grupa prawie dwustu osób wdarła się na teren kopalni i zatrzymała pracujące maszyny. To pierwsza tak wielka w Polsce akcja nieposłuszeństwa obywatelskiego.


Ekopatrioci. List otwarty do polityków w sprawie ochrony środowiska.

Ekopatrioci120Jesteśmy obywatelami kraju o pięknych tradycjach, wspaniałej kulturze i wyjątkowym dziedzictwie naturalnej przyrody. Czujemy się współodpowiedzialni za ziemię, na której żyjemy, a przyroda – na równi z gospodarką, kulturą i historią – określa naszą tożsamość narodową. Jesteśmy EkoPatriotami i widzimy, że to, jak dziś traktujemy środowisko naturalne, bezpośrednio wpływa na nasze życie, zdrowie oraz bezpieczny rozwój kraju.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto