Kategoria Zmiany klimatu

Artykuły koncentrujące się na zmianach klimatu

„Dust Bowl” już nie jest najcieplejszym latem w USA. Przebiło je tegoroczne

Minione lato w Stanach Zjednoczonych przyniosło temperaturowy rekord. Ostatnio tak ciepło było w 1936 roku, w trakcie okresu zwanego Dust Bowl. Wówczas w środkowej części kraju miejsce miała katastrofa ekologiczna, do której – oprócz suszy – przyczyniła się eksploatacja gleb przez rolnictwo.


Czy Polska wyschnie?

Potrzebujemy ogrodów deszczowych, trawników i rowów, gdzie woda może się spokojnie zbierać i przesączać przez kolejne warstwy gleby, zamiast spływać do rzek. Możemy przeciwdziałać suszy, ale potrzebne są polityczne decyzje. Michał Sutowski rozmawia z fizyczką atmosfery Aleksandrą Kardaś.


Czy zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do zera netto zatrzyma globalne ocieplenie?

W mediach, zarówno dużych, jak i społecznościowych, można często usłyszeć, że na skutek dotychczasowych emisji…


Katastrofa klimatyczna - rozmowa z Marcinem Popkiewiczem


Antarktyda topnieje. Co trzeba o tym wiedzieć?

Antarktyda ledwo daje sobie radę z postępującą zmianą klimatu. Coraz wyższe temperatury zagrażają wielu gatunkom i powodują odrywanie się od lądu kolejnych gór lodowych. Naukowcy ostrzegają, że zagrozi to też regionom znacznie oddalonym od najzimniejszego kontynentu.


Występowanie ekstremalnych ulew, jak niedawno w Niemczech, bardziej prawdopodobne

Eksperci zajmujący się skutkami zmian klimatycznych oceniają, że wraz z ociepleniem planety występowanie zdarzeń, takich jak niedawne intensywne opady w Europie Zachodniej, stało się bardziej prawdopodobne. Deszcze, które w lipcu nawiedziły m.in. Niemcy, spowodowały powodzie i przyczyniły się do śmierci ponad 220 osób. W cieplejszym klimacie tego typu kataklizmów może być więcej.


Wprowadzenie do 6 Raportu IPCC

Prezentujemy i wyjaśniamy kluczowe informacje pierwszej, fizycznej części raportu IPCC, wraz z licznymi grafikami.


Prof. Piskozub: „Scenariusze zatrzymania ocieplenia na 1,5 czy 2°C to na ten moment science-fiction”

Wpisane jest w nie wychwytu CO2 z atmosfery w trudnej do wyobrażenia skali. Będą konsekwencje, tym większe, im większe globalne ocieplenie spowodujemy.


Ogień pustoszy Syberię. To może być najgorszy sezon pożarowy w historii

Ostatnie tygodnie to czas licznych rekordów temperaturowych, a także dużych pożarów, pustoszących m.in. południe Europy. Jednak ogień trapi również tereny oddalone od popularnych miejsc turystycznych.


Za nami najgorętszy lipiec w historii pomiarów! “Będzie cieplej”

Za nami rekordowo ciepły lipiec. – Lipiec 2021 roku był najgorętszym lipcem na Ziemi w historii pomiarów.


Bezdyskusyjne - nowy raport IPCC o spowodowanym przez człowieka ociepleniu klimatu

Pierwsza część szóstego raportu podsumowującego IPCC opublikowana!


Prawie 50°C w Kanadzie. Rekordowe upały zabijają setki osób

Północno-zachodnia Kanada odnotowała temperaturę, jakiej nigdy nie widziano nie tylko w tym kraju, ale nawet w pustynnym Las Vegas. Miasteczko Lytton, w którym padło rekordowe 49,6°C, dzień później stanęło w ogniu.


Wysokie temperatury na Syberii. Grunt za kołem podbiegunowym miał 48°C

Z danych opublikowanych przez unijną agencję wynika, że już w pierwszych dniach lata temperatury gruntu za kołem podbiegunowym dochodziły do blisko 50 st. Celsjusza. W zachodniej części Syberii również dominowały upały. Zeszły miesiąc był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, przy czym rekord padł w ubiegłym roku.


Geologia i globalne ocieplenie: co nowego?

Co dawne zmiany klimatu mówią nam o przyszłości?


Zmiany średniej temperatury rocznej na mapie Polski

Spełniamy prośbę czytelników o zestaw mapek pokazujących zmianę średniej temperatury na terytorium naszego kraju, dekada po dekadzie.


Zmiana klimatu w Polsce na mapkach

Obraz wart jest tysiąca słów. Zobacz zmianę klimatu na mapach Polski.


Migranci klimatyczni: realny problem, który będzie narastał

Coraz lepiej dajemy sobie radę z kompensacją emisji CO2 czy z jedzeniem mniejszej ilości mięsa, ale co robimy, by zmierzyć się z faktem, że ze względu na zmiany klimatu ludzie migrują i będą migrować w przyszłości?


IMGW: 2020 rok w Polsce był ekstremalnie ciepły, zima rekordowa, a poziom morza za wysoki

“Współczesna zmiana klimatu (…) bezsprzecznie przybiera rozmiary, jakich nie obserwowano wcześniej na Ziemi w czasie, odkąd zamieszkuje ją gatunek ludzki” – pisze w raporcie “Klimat Polski” prof. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora IMGW-PIB i Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju.


Kiedy zniknie wieloletni lód, będzie już koniec

Obszar paku lodowego ciągnącego się wzdłuż północnych brzegów Grenlandii i Wyspy Ellesmere'a to miejsce zwane "ostatnim bastionem lodowym". Ze względu na ocieplający się klimatu szanse na jego przetrwanie są praktycznie zerowe.


Do końca wieku może zniknąć nawet 92 proc. lodowców w Alpach

Dalszy postęp zmian klimatycznych może doprowadzić do utraty nawet 92 proc. alpejskich lodowców do końca wieku – wynika z ustaleń naukowców z Aberystwyth University. Zmiana odbije się na lokalnej hydrologii, wpływając na lokalne ekosystemy, jak i życie ludzi w regionie.


gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto