Kategoria Społeczeństwo, jacy jesteśmy

Interes branży węglowej górą. Nowe normy dalekie od bezpiecznych

Nowe normy jakości węgla zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu wyżej stawiają interes branży węglowej niż zdrowie mieszkańców Polski. Pomimo niewielkiego zaostrzenia wymagań dla węgla przeznaczonego dla gospodarstw domowych są one słabym kompromisem, za który zapłacimy naszym zdrowiem. Jedyna pozytywna zmiana to usunięcie przedrostka „eko” z nazwy popularnego węgla, będąca krokiem w kierunku rzetelnego informowania klientów.

Liście to nie śmieci. Coraz więcej miast przestaje grabić

Infografikę jego autorstwa o grabieniu liści zobaczyło do tej pory ponad 90 tysięcy użytkowników Facebooka. Dawid Kilon, podobnie jak wielu przyrodników w całej Polsce, apeluje do samorządów i mieszkańców: ograniczmy grabienie liści. Chronią one ziemię i korzenie przed mrozem, powstrzymują parowanie oraz przesuszanie gleby, są domem dla licznych organizmów.

Prof. Piotr Skubała: Zgubiło nas to, że oderwaliśmy się od natury

Wywiad z biologiem, etykiem środowiskowym i popularyzatorem nauki

Jeśli nie wspierasz ekoaktywistów, przynajmniej ich nie hejtuj. Bo to oni mają rację

2020 był drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarów tak w Polsce, jak i na świecie. A przed tygodniem zanotowaliśmy najwyższą temperaturę w lutym w historii pomiarów w naszym kraju. Nie wiem jak Was, ale mnie to nie bawi.

A co, jeśli cała Polska to ten rynek w Kutnie?

Kutno „zrewitalizowało” swój plac Wolności. Zbudowano gigantyczny parking naziemny, a sam plac umieszczono… na dachu parkingu. Miasto wyniosło tym samym polską betonozę na zupełnie nowy poziom: poziom +1. Śmiejecie się z rynku w Kutnie? Mam dla was złą wiadomość: z samych siebie się śmiejecie.

Kryzys klimatyczny - bomba podrzucona naszym dzieciom i wnukom

Czy my, ludzie żyjący w pierwszej dekadzie XXI wieku, mamy jakieś zobowiązania wobec ludzi z XXIII wieku? Czy możemy wyrządzać im zło?

Przemysłowe hodowle zwierząt – środowiskowa i etyczna katastrofa

Szacowana liczba zwierząt hodowlanych na świecie w 2018 roku była około cztery razy większa niż liczba ludzi i wynosiła (nie licząc ryb i innych zwierząt wodnych) 30,6 mld. Szacuje się, że około 60% całej biomasy ssaków na Ziemi to zwierzęta hodowane dla ludzkich potrzeb, a ptaki hodowlane stanowią 70% wszystkich ptaków.

Religia wpływa na podejście do mian klimatu i środowiska. Naukowcy zbadali, w jaki sposób

Naukowcy z Earth Institute Uniwersytetu Columbia zbadali, jak religia wpływa na relację ze środowiskiem. Jak się okazało - zależność jest znacząca.

Film dnia: Świeże mięso poproszę!

Będą dalsze wycinki w Puszczy Białowieskiej. “To jak splunięcie w twarz”

W Puszczy Białowieskiej wycinka będzie hulać w najlepsze – ostrzegają aktywiści. Mają to umożliwiać nowe aneksy do planu urządzenia lasu. Przedstawiciele rządu twierdzą jednak, że podpisane dziś dokumenty zapewnią lepszą ochronę przyrodzie. Mają też zadowolić przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy żądali unieważnienia poprzedniego dokumentu dotyczącego wyrębu w Puszczy.

Wegetariański dylemat Tybetu a mięsny boom w Chinach

Podczas gdy Chiny dążą do bardziej uprzemysłowionej produkcji rolnej, mnisi buddyjscy namawiają do wegetarianizmu. Dawni swobodnie wędrujący tybetańscy koczownicy, teraz przesiedleni do rzędów identycznych bloków, stoją w obliczu walki o własną tożsamość, kulturę, praktyki duchowe – a nawet żołądki.

Jaką wartość ma słoń? Ekolodzy dokonują obliczeń

Koncepcja wyceniania przyrody to pomysł budzący wiele kontrowersji, jednak wartość finansowa „usług ekosystemowych” w coraz większym stopniu nadaje kierunek strategiom politycznym

Wymieranie słoni ujawnione w badaniach wraku statku sprzed pół tysiąca lat

Naukowcy zbadali DNA, które zachowało się w kości słoniowej znajdującej się w 487-letnim wraku statku u wybrzeży Namibii. Spośród 17 zidentyfikowanych genetycznie stad do dziś przetrwały zaledwie 4.

„W mentalności wielu leśników kryje się przekonanie, że są właścicielami lasów”

"Lasy Państwowe wciąż w niedostatecznym stopniu rozumieją, że są jedynie zarządcą lasów a ich właścicielem jest całe społeczeństwo. I jeśli to społeczeństwo chce mieć na te lasy wpływ, to nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy mu to ograniczać" - mówi OKO.press prof. Jerzy Szwagrzyk z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Raport OXFAM: Bogaci emitują, biedni wegetują

Globalna organizacja OXFAM opublikowała nowy raport, w którym pokazuje, jak niewielkie znaczenie dla ochrony klimatu, miały zmniejszone emisje podczas ograniczeń gospodarczych w pandemii COVID-19. Pokazuje także, że bogaci wciąż się bogacą, zwiększając swoje emisje CO2, a biedni, pozostają biedni.

Papież Franciszek: Przerażony głos stworzenia wzywa nas. Jesteśmy częścią, a nie panami sieci życia

O co apeluje papież ws. konsumpcji, kryzysu klimatycznego, bioróżnorodności i wyzysku planety przez wielkie koncerny? Odpowiedzi poiżej. Wiem,że trochę tego jest, ale myślę, że warto. Bo choć mnie samemu z religią nie po drodze, to w przypadku troski o planetę zgadzam się z każdym słowem papieża. I myślę, że Wy też możecie.

W helskim fokarium wylądował lampion. Jego pozostałości mogły skrzywdzić zwierzęta, a nawet wywołać pożar

W helskim fokarium wylądowały pozostałości lampionu, które mogły zaszkodzić znajdującym się tam zwierzętom. Pracownicy obiektu apelują o rezygnację z popularnej rozrywki, także ze względu na zaśmiecanie środowiska i stwarzanie ryzyka pożarowego.

Przejścia dla zwierząt na A1 do zamknięcia

Dziki nie przejdą nad autostradą A1 – taki jest plan wojewody pomorskiego. Pełniący tę funkcję Dariusz Drelich chce, by zarządca autostrady zamknął wszystkie górne przejścia dla zwierząt. Ma to pomóc w opanowaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Brudno jak w polskich rzekach

Dwa miliony martwych ryb, zagrożone życie ptaków kilkudziesięciu gatunków i zrujnowana turystyka – tak wygląda bilans katastrofy ekologicznej, która od końca czerwca dotyka Dolinę Baryczy. To problem systemowy. W Polsce co chwila dochodzi do niekontrolowanego wycieku odpadów do rzek i dewastacji środowiska.

Za chwilę wybory, wybory na całe życie

Kadencja Prezydenta Polski trwa 5 lat, ale efekty podejmowanych przez niego decyzji będą odczuwane przez pokolenia. Każdy z nas powinien zainwestować swój czas w poznanie programów kandydatów i podjęcie właściwej decyzji. Brak zaangażowania spowoduje, że będziemy tracić swój czas na borykanie się z konsekwencjami niekorzystnych nam ustaw.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto