Kategoria Społeczeństwo, jacy jesteśmy

Jeśli nie wspierasz ekoaktywistów, przynajmniej ich nie hejtuj. Bo to oni mają rację

2020 był drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarów tak w Polsce, jak i na świecie. A przed tygodniem zanotowaliśmy najwyższą temperaturę w lutym w historii pomiarów w naszym kraju. Nie wiem jak Was, ale mnie to nie bawi.


A co, jeśli cała Polska to ten rynek w Kutnie?

Kutno „zrewitalizowało” swój plac Wolności. Zbudowano gigantyczny parking naziemny, a sam plac umieszczono… na dachu parkingu. Miasto wyniosło tym samym polską betonozę na zupełnie nowy poziom: poziom +1. Śmiejecie się z rynku w Kutnie? Mam dla was złą wiadomość: z samych siebie się śmiejecie.


Kryzys klimatyczny - bomba podrzucona naszym dzieciom i wnukom

Czy my, ludzie żyjący w pierwszej dekadzie XXI wieku, mamy jakieś zobowiązania wobec ludzi z XXIII wieku? Czy możemy wyrządzać im zło?


Przemysłowe hodowle zwierząt – środowiskowa i etyczna katastrofa

Szacowana liczba zwierząt hodowlanych na świecie w 2018 roku była około cztery razy większa niż liczba ludzi i wynosiła (nie licząc ryb i innych zwierząt wodnych) 30,6 mld. Szacuje się, że około 60% całej biomasy ssaków na Ziemi to zwierzęta hodowane dla ludzkich potrzeb, a ptaki hodowlane stanowią 70% wszystkich ptaków.


Religia wpływa na podejście do mian klimatu i środowiska. Naukowcy zbadali, w jaki sposób

Naukowcy z Earth Institute Uniwersytetu Columbia zbadali, jak religia wpływa na relację ze środowiskiem. Jak się okazało - zależność jest znacząca.


Film dnia: Świeże mięso poproszę!


Będą dalsze wycinki w Puszczy Białowieskiej. “To jak splunięcie w twarz”

W Puszczy Białowieskiej wycinka będzie hulać w najlepsze – ostrzegają aktywiści. Mają to umożliwiać nowe aneksy do planu urządzenia lasu. Przedstawiciele rządu twierdzą jednak, że podpisane dziś dokumenty zapewnią lepszą ochronę przyrodzie. Mają też zadowolić przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy żądali unieważnienia poprzedniego dokumentu dotyczącego wyrębu w Puszczy.


Wegetariański dylemat Tybetu a mięsny boom w Chinach

Podczas gdy Chiny dążą do bardziej uprzemysłowionej produkcji rolnej, mnisi buddyjscy namawiają do wegetarianizmu. Dawni swobodnie wędrujący tybetańscy koczownicy, teraz przesiedleni do rzędów identycznych bloków, stoją w obliczu walki o własną tożsamość, kulturę, praktyki duchowe – a nawet żołądki.


Jaką wartość ma słoń? Ekolodzy dokonują obliczeń

Koncepcja wyceniania przyrody to pomysł budzący wiele kontrowersji, jednak wartość finansowa „usług ekosystemowych” w coraz większym stopniu nadaje kierunek strategiom politycznym


Wymieranie słoni ujawnione w badaniach wraku statku sprzed pół tysiąca lat

Naukowcy zbadali DNA, które zachowało się w kości słoniowej znajdującej się w 487-letnim wraku statku u wybrzeży Namibii. Spośród 17 zidentyfikowanych genetycznie stad do dziś przetrwały zaledwie 4.


„W mentalności wielu leśników kryje się przekonanie, że są właścicielami lasów”

"Lasy Państwowe wciąż w niedostatecznym stopniu rozumieją, że są jedynie zarządcą lasów a ich właścicielem jest całe społeczeństwo. I jeśli to społeczeństwo chce mieć na te lasy wpływ, to nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy mu to ograniczać" - mówi OKO.press prof. Jerzy Szwagrzyk z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie


Raport OXFAM: Bogaci emitują, biedni wegetują

Globalna organizacja OXFAM opublikowała nowy raport, w którym pokazuje, jak niewielkie znaczenie dla ochrony klimatu, miały zmniejszone emisje podczas ograniczeń gospodarczych w pandemii COVID-19. Pokazuje także, że bogaci wciąż się bogacą, zwiększając swoje emisje CO2, a biedni, pozostają biedni.


Papież Franciszek: Przerażony głos stworzenia wzywa nas. Jesteśmy częścią, a nie panami sieci życia

O co apeluje papież ws. konsumpcji, kryzysu klimatycznego, bioróżnorodności i wyzysku planety przez wielkie koncerny? Odpowiedzi poiżej. Wiem,że trochę tego jest, ale myślę, że warto. Bo choć mnie samemu z religią nie po drodze, to w przypadku troski o planetę zgadzam się z każdym słowem papieża. I myślę, że Wy też możecie.


W helskim fokarium wylądował lampion. Jego pozostałości mogły skrzywdzić zwierzęta, a nawet wywołać pożar

W helskim fokarium wylądowały pozostałości lampionu, które mogły zaszkodzić znajdującym się tam zwierzętom. Pracownicy obiektu apelują o rezygnację z popularnej rozrywki, także ze względu na zaśmiecanie środowiska i stwarzanie ryzyka pożarowego.


Przejścia dla zwierząt na A1 do zamknięcia

Dziki nie przejdą nad autostradą A1 – taki jest plan wojewody pomorskiego. Pełniący tę funkcję Dariusz Drelich chce, by zarządca autostrady zamknął wszystkie górne przejścia dla zwierząt. Ma to pomóc w opanowaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF).


Brudno jak w polskich rzekach

Dwa miliony martwych ryb, zagrożone życie ptaków kilkudziesięciu gatunków i zrujnowana turystyka – tak wygląda bilans katastrofy ekologicznej, która od końca czerwca dotyka Dolinę Baryczy. To problem systemowy. W Polsce co chwila dochodzi do niekontrolowanego wycieku odpadów do rzek i dewastacji środowiska.


Za chwilę wybory, wybory na całe życie

Kadencja Prezydenta Polski trwa 5 lat, ale efekty podejmowanych przez niego decyzji będą odczuwane przez pokolenia. Każdy z nas powinien zainwestować swój czas w poznanie programów kandydatów i podjęcie właściwej decyzji. Brak zaangażowania spowoduje, że będziemy tracić swój czas na borykanie się z konsekwencjami niekorzystnych nam ustaw.


Dla zysku zatruli miliony ludzi. W Polsce też

Jeżeli uważasz, że ludzie zasługują, by swój gatunek nazywać człowiek rozumny, to prawdopodobnie nie znasz historii o tym, jak do samochodowych baków trafiła benzyna ołowiowa. Ta nie pozostawia wątpliwości. Choć są wśród nas rozumne jednostki, to jako gatunek jesteśmy raczej głupi i podatni na manipulacje.


Jane Godall: jesteśmy skończeni, jeżeli ludzkość nie wyciągnie wniosków z pandemii

Każdego dnia miliony ludzi zabierają głos w sprawach, na których się nie znają. Większość tych głosów nie jest warta uwagi, ale razem tworzą szum zagłuszający wszystko to, co ważne. Są różne metody nawigowania w szumie informacyjnym. Jedną z nich jest słuchanie z uwagą tego, co mówią ludzie ciekawi i posiadający wiedzę. Tacy jak dr Jane Godall, która jest zaliczana do grona kilku najlepszych prymatologów na świecie.


List zranionej Ziemi

Cóż myśmy ci uczynili Ziemio, planeto nasza? Byłaś dla nas dobra, karmiłaś nas słodkimi owocami, rodziłaś pożywne rośliny byśmy nie pomarli z głodu, poiłaś wodą ze źródeł, otuliłaś nas kołderką przyjaznej atmosfery, w której możemy swobodnie oddychać, która chroni nas przed zgubnym promieniowaniem z kosmosu. Byłaś i jesteś czułą opiekunką życia jakie znamy.


gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto