Kategoria Sceptycy zmian klimatu


Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Edukacja klimatyczna w polskich szkołach prawie nie istnieje. Co gorsza, czasem zamiast rzetelnej wiedzy młodym ludziom przekazywane są nieprawdziwe informacje, półprawdy i wprowadzające w błąd sformułowania. Komentujemy.


PiS nie jest tu gorszy od PO: politycy wciąż wierzą, że zmiana klimatu nie dotyczy Polski

– Dziś w rządzie PiS usłyszymy głosy, które byłyby nie do pomyślenia w rządzie Ewy Kopacz. Z drugiej strony wciąż brakuje strategii, dwie frakcje w ramach Zjednoczonej Prawicy, gowinowcy i ziobryści, ciągną kwestię klimatu w dwie zupełnie przeciwne strony – Michał Sutowski rozmawia z Kacprem Szuleckim z Uniwersytetu w Oslo.


Minister Środowiska na uczelni Tadeusza Rydzyka o klimacie i jego ochronie

Jest rok 2020. Cały świat wie już, co jest przyczyną współczesnej zmiany klimatu. Cały? Nie! W środku Europy jest jeszcze ministerstwo, które opiera się tej wiedzy..


Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Komentujemy listę „mało znanych faktów” opublikowaną przez Michaela Shellenbergera


„Wykres” klimatu wyssany z palca

Tego od dawna brakowało na naszej stronie! Analiza słynnego wykresu mającego obrazować naturalną zmienność klimatu.


Senator Pęk po zimnym maju pyta, co się stało z globalnym ociepleniem?

Czy tegoroczny maj był naprawdę rekordowo zimny? Czy wyjątkowo zimny miesiąc świadczy o tym, że globalne ocieplenie to fikcja? Komentujemy niedawną wypowiedź wicemarszałka senatu Marka Pęka i wyjaśniamy, jak jest naprawdę.


Słowa, które mają ukrywać prawdę. Tak okłamują nas korporacje

Ludzie bardziej boją się cenzury niż słów. Tymczasem słowa potrafią skrywać prawdę skuteczniej niż ich brak. Pokazały to tytoniowe korporacje, które dzięki umiejętnemu wypuszczaniu nowych informacji, przez dziesięciolecia skutecznie manipulowały opinią publiczną. Dziś z tych metod korzysta się m. in., by podważać nasz wpływ na zmiany klimatu.


Klimatyczny galimatias na stronie MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępnia materiały dla młodzieży o globalnym ociepleniu. To bardzo dobrze. Gorzej, że pełno tam poważnych błędów.


Klimatyczna bzdura roku 2019

Pomimo pełnej zgodności liczących się w świecie instytucji i zespołów naukowych  wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie, nie tylko odrzucając stanowisko nauki, lecz wręcz dumnie obnosząc się ze swoją niewiedzą w mediach.


Manipulacja wPolityce, czyli odwracanie kota ogonem

O tym, jak redakcja wPolityce zmanipulowała wyniki badań naukowych, kompletnie zmieniając ich wymowę.


„Szum w eterze” - klimatyczna dezinformacja

"500 naukowców", "przyznanie NASA", "bajka o Grecie" - komentujemy ostatnie doniesienia medialne


Kłamstwo klimatyczne Ziemkiewicza

Dość luźne podejście Rafała Ziemkiewicza do faktów stało się wręcz przysłowiowe (tzw. risercz ziemkiewiczowski). Niestety, z biegiem czasu wiele się nie zmieniło, autor zaś wiele się nie nauczył, co potwierdza jego ostatni artykuł w tygodniku „Do Rzeczy” pt. Nowa religia - klimatyzm.


Facebook cenzuruje rozpowszechnianie wiedzy naukowej, a pozwala na fake newsy

Facebook cenzuruje rozpowszechnianie wiedzy naukowej, a pozwala na fake newsy Wydawałoby się, że tak nowoczesna, dobrze prosperująca firma, założona i kierowana przez młodego człowieka będzie umożliwiała propagowanie wiedzy na temat globalnego ocieplenia, jego przyczyn, skutków i metod przeciwdziałania. Cóż… Niezupełnie.


Ziemia się nagrzewa. I wiemy dlaczego.

Ktoś znów twierdzi, że nie ma dowodów na to, że globalne ocieplenie spowodował człowiek? Pokaż mu ten tekst.


Zmiana klimatu „wypadła” z programu nauczania.

Protesty, odbywające się w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego przypominają o czymś, co mogło nam umknąć w natłoku informacji. O czymś, co stało się już jakiś czas temu, i o czym być może część z Państwa słyszała.


Nowy raport: firmy naftowe wydają miliony na social media, by nic się nie zmieniło

Pięciu naftowych gigantów wydaje rocznie prawie dwieście milionów dolarów na lobbing w USA. Twierdzi tak amerykański thin-tank InfluenceMap w opublikowanym ostatnio raporcie. Chodzi o firmy takie jak Chevron, BP, Shell, Total i ExxonMobil.


Klimatyczna bzdura roku 2018

Pomimo pełnej zgodności liczących się w świecie instytucji i zespołów naukowych zajmujących się badaniami klimatu oraz przytłaczających dowodów naukowych potwierdzających, że dominującym czynnikiem odpowiedzialnym za globalne ocieplenie jest antropogeniczna emisja gazów cieplarnianych wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie.


Prezydent Duda o klimacie i jego ochronie

Na prośbę czytelników komentujemy ostatnie wypowiedzi prezydenta kraju.


Najwyższe stadium wyparcia

W związku z trwającym szczytem klimatycznym w centrum zainteresowania znalazły się poglądy decydentów. Dziś felieton o pięciu stadiach wyparcia.


W BBC nie usłyszycie już „ekspertów” kwestionujących wpływ człowieka na zmianę klimatu

Obiektywne relacjonowanie rzeczywistości społecznej to trudna sprawa. Jeżeli 1000 świadków mówi, że świeci słońce, a jeden – że mamy środek nocy, to czy chcąc przedstawić obiektywny obraz powinniśmy zaprosić do studia zwolennika jednej i drugiej „opinii”?


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto