Kategoria Rozwiązania technologiczne

Uniwersytet Oksfordzki: Zielona odbudowa po pandemii pomoże Polsce

Bardziej ekologiczna odbudowa po pandemii w Polsce stworzy więcej miejsc pracy, pobudzi długoterminowy wzrost, zmniejszy śmiertelność i ograniczy emisje gazów.

Magazyny energii to kolejny etap w rewolucji energetycznej

O przebudowie przestarzałej sieci energetycznej w Polsce i potrzebie szerokiego uwzględnienia w tych działaniach prosumenckiej energetyki odnawialnej z Bernardem Swoczyną, który zajmuje się tematem magazynowania energii w Fundacji WWF Polska, rozmawia Przemysław Stępień.

Fotowoltaika coraz tańsza i bardziej wydajna

W Niemczech cena typowych systemów dachowych PV spadła w ciągu 30 lat o ponad 92%. Rośnie też wydajność fotowoltaiki, która globalnie dostarcza ponad 3% energii elektrycznej.

Lasy Miyawakiego na ratunek miejskiej zieleni

Są bardziej różnorodne, gęstsze i rosną o wiele szybciej. Lasy Miyawakiego to przybierający na sile trend, który pozwala na ponowne wprowadzenie zieleni do miast.

Miliardy ptaków ginie w zderzeniu z budynkami. Jak temu zapobiegać?

Co roku miliardy ptaków giną przez zderzenia ze szklanymi biurowcami czy oknami budynków mieszkalnych. Przygotowane przez Fundację Szklane Pułapki kompendium wskazuje, jak problem ten ograniczyć.

Badania pokazują: przebywanie w naturze to lekarstwo

Obserwowanie ptaków czy spacery po plaży - to jedne z „leków” przepisywane pacjentom, którzy mają problemy zdrowotne. Bo kolejne badania pokazują, że przebywanie w naturze pomaga.

Technologie, które mogą zrewolucjonizować recykling plastiku

Enzymy rozkładające materiał na cząsteczki, z których powstał, proces pozwalający przetworzyć wszystkie najpopularniejsze rodzaje plastiku, a nawet przerabianie go na paliwo do silników odrzutowych – na świecie pojawiają się kolejne technologie, które dają nadzieję na usprawnienie recyklingu. A do usprawniania jest wiele.

OZE czy/i atom? Transformacja dla opornych

Rozpoczynając trwający ćwierć wieku program budowy wielkich bloków jądrowych w obliczu gwałtownego postępu alternatywnych technologii energetycznych, utopimy olbrzymie pieniądze. Będzie tak, jakbyśmy w latach 80., gdy pojawiały się pierwsze komputery osobiste uruchomili rozpisany na 20 lat wielki program zakupu maszyn do pisania - przekonuje Marcin Popkiewicz.

Biomasa w przemyśle, w transporcie i energetyce? “Wycięlibyśmy wszystkie lasy w cztery lata”

Biomasa – czyli m.in. drewno, rośliny, organiczne odpady – jest najważniejszym odnawialnym źródłem energii w całej Unii Europejskiej. Wiąże się z nią jednak kilka problemów: od masowych wycinek lasów, dzięki którym tę biomasę można pozyskać, po negatywny wpływ na klimat. Do tego dochodzi indywidualne spalanie biomasy w piecach i kominkach, które generuje zanieczyszczenie powietrza.

Co zrobić z o(d)pa(d)kowaniami

Tworzywa sztuczne stały się nieodłączną częścią naszego życia, a jednocześnie poważnym problemem. Dotyczy to szczególnie opakowań. Produkowanie czegoś, co jest jednorazowe, służy nam tylko chwilę, po czym staje się żyjącym stulecia odpadem.

Wielkie turbiny rozkręcają energetykę wiatrową

Gigantyczna turbina wiatrowa General Electric, mogąca zasilić małe miasteczko w energię elektryczną, nakręca wyścig na polu energii odnawialnej.

Gdy wprowadzają się bobry…

Nieprzeliczone rzeczki i strumienie przerobiliśmy na coś na kształt kanalizacji burzowej.

Wezwanie na rzecz walki z globalnym ociepleniem do wyjścia poza „zero emisji netto”

Naukowcy i działacze na rzecz ochrony klimatu wzywają do podjęcia bardziej ambitnych działań. Zwracają uwagę na to, że samo odejście od paliw kopalnych już nie wystarczy.

Samowystarczalne Słoneczne Ziemianki – być albo nie być?

Dziś gościnnie tekst p. Macieja Wójcika, zajmującego się tzw. Earthshipami i zapraszającego na warsztaty z ich budowy i permakultury.

Odbudowa 30% ekosystemów w kluczowych miejscach pozwoli powstrzymać masowe wymieranie

Nie trzeba wiele, by uratować ekosystemy. Cywilizacja nie musi cofać się do średniowiecza. Według badań przedstawionych w „Nature”, wystarczy przywrócić do pierwotnego stanu niespełna jedną trzecią tego, co zniszczyła cywilizacja, i chronić to, co dotychczas zostało nietknięte.

Dzięki sąsiedztwu zieleni dzieci są inteligentniejsze. Niezależnie od zamożności rodziny

Im zieleńsze otoczenie, tym wyższy poziom IQ wychowywanych w nim dzieci – potwierdza belgijskie badanie. Uczeni wykazali, że taka zależność zachodzi bez względu na zamożność i poziom wykształcenia rodziców. Co więcej, dzieci mieszkające wśród zieleni sprawiają też mniej problemów wychowawczych.

Miasta zaczynają sadzić lasy kieszonkowe. Prasa i internauci zachwyceni

“The Guardian”, ale także kilka innych gazet, donosi o nowej modzie, która rozprzestrzenia się w Azji oraz Europie – to sadzenie w miastach szybko-rosnących lasów kieszonkowych. Mówią o nich lasy Miyawaki i największą popularnością cieszą się w Japonii, Malezji, Holandii i Francji.

Wiedeń zrywa asfalt w centrum, robiąc miejsce dla parku.

Jak adaptować miasta do zmian klimatu? Na przykład tak, jak robi to Wiedeń, który nie lekceważy kryzysu i już teraz przygotowuje się na nadchodzące upały. Jedna z ulic w centrum austriackiej stolicy zostanie wchłonięta przez park, dając oddech mieszkańcom. A to tylko jeden z elementów walki z tzw. wyspami ciepła.

Kierunek: budownictwo plusenergetyczne

Dr Ludomir Duda, doradca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mówi o założeniach programu „Czyste Powietrze”, sposobach walki ze smogiem oraz trudnościach w realizacji inwestycji termomodernizacyjnych.

Rower: rozwiązanie kilku problemów miast naraz

W związku z epidemią koronawirusa i wynikającymi z niego ograniczeniami społecznymi i gospodarczymi miasta mają olbrzymi problem z transportem publicznym. Kryzys jest jednak okazją do zmian, a działania do niedawna niemożliwe stają się optymalnym wyborem.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto