Kategoria Rozwiązania technologiczne

Wiedeń zrywa asfalt w centrum, robiąc miejsce dla parku.

Jak adaptować miasta do zmian klimatu? Na przykład tak, jak robi to Wiedeń, który nie lekceważy kryzysu i już teraz przygotowuje się na nadchodzące upały. Jedna z ulic w centrum austriackiej stolicy zostanie wchłonięta przez park, dając oddech mieszkańcom. A to tylko jeden z elementów walki z tzw. wyspami ciepła.


Kierunek: budownictwo plusenergetyczne

Dr Ludomir Duda, doradca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mówi o założeniach programu „Czyste Powietrze”, sposobach walki ze smogiem oraz trudnościach w realizacji inwestycji termomodernizacyjnych.


Rower: rozwiązanie kilku problemów miast naraz

W związku z epidemią koronawirusa i wynikającymi z niego ograniczeniami społecznymi i gospodarczymi miasta mają olbrzymi problem z transportem publicznym. Kryzys jest jednak okazją do zmian, a działania do niedawna niemożliwe stają się optymalnym wyborem.


Niemcy dodają gazu. Bynajmniej nie ziemnego.

Można powiedzieć, że niemiecka rewolucja energetyczna nabiera tempa. Ostatnie doniesienia prasowe to rewolucja w rewolucji. Chodzi o informacje, które dotyczą brakującego elementu w niemieckim miksie energetycznym, czyli akumulacji – choć z treści informacji prasowej wprost to nie wynika.


Ceny baterii znowu spadły. "Punkt zwrotny" coraz bliżej

Z analiz opublikowanych przez Bloomberga wynika, że w tym roku znowu spadły ceny baterii, które stają się kluczową technologią mającą umożliwić nie tylko przejście na zeroemisyjny transport, ale także niezbędną do dekarbonizacji sektora energetycznego.


Aby uratować świat w którym żyjemy musimy zmienić sposoby produkcji żywności

Do rozwiązania kryzysu klimatycznego nie wystarczy jedynie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla pochodzącego z samochodów, fabryk i elektrowni, czy nawet szerzej – całkowite zaprzestanie spalania paliw kopalnych.


Jak to się robi? Austria buduje “dzielnicę przyszłości” niemal wolną od samochodów

Dobrze zaprojektowana zieleń, elektryczne busiki, ograniczenie prędkości do 30 km/h – to tylko kilka rozwiązań, jakie zastosowano w wiedeńskim Aspern Seestadt, nazywanym dzielnicą przyszłości. To projekt smart-city, który ma być przyjazny środowisku. I kolejny dowód na to, że da się rozbudowywać miasta w rozsądny sposób.


Ekspert: w miastach potrzebne są duże drzewa, a nie ich sadzonki

Produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze, ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów – drzewa, czyli "zielona infrastruktura", poza estetyczną, pełni w mieście wiele ważnych funkcji. Jednak, jak mówi PAP dr Dominik Drzazga z UŁ, w miastach potrzebne są duże drzewa, a nie ich sadzonki.


Szwedzi chcą rozwoju międzynarodowej sieci połączeń kolejowych. Wszystko po to, żeby nie musieć latać

Kraj, od którego za sprawą Grety Thunberg rozpoczął się międzynarodowy strajk klimatyczny, teraz może być kolebką kolejnej ważnej zmiany. Tym razem – wzorców podróżowania. Podczas gdy porty lotnicze w Szwecji notują spadki, państwowy operator kolejowy informuje o rekordowym wzroście liczby pasażerów. Powód: duże zainteresowanie podróżami przyjaznymi dla klimatu. Plany: rozwinąć międzynarodową kolej.


Nowy sezon. Zwolnij – nadciąga slow fashion

Produkcja ubrań uległa podwojeniu w ciągu raptem 15 lat. Odzież stała się niewiarygodnie tania, ale i gorsza jakościowo. To wykształciło zgubny dla planety model konsumpcji. Co powinno się zmienić w kontekście przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym?


Największa bateria świata: start kariery kolejnego pierwiastka

Jeśli chcemy rozwijać odnawialne źródła energii i zastąpić nimi paliwa kopalne, to musimy stworzyć potężne baterie – wielkie magazyny energii, której będzie można użyć w każdej chwili. Dlatego już od kilku lat projektuje się i tworzy ogniwa mogące pomieścić duże ilości energii.


Naukowcy opracowali dietę zdrową dla planety Ziemia. I jej mieszkańców

Świat musi przejść globalną rewolucję kulinarną. Naukowcy opracowali zdrową dietę pozwalającą uniknąć problemów, jakie czekają nas w przyszłości. Co ważne, nie musi ona oznaczać całkowitej rezygnacji z mięsa.


Energetyka jądrowa: minusy/problemy

Energetyka jądrowa - minusyEnergetyka jądrowa to temat polaryzujący dyskusję – niektórzy piszą o niej tak, jakby była złem wcielonym, inni zaś tak, jakby była idealnym źródłem energii. Rzeczywistość nie jest zerojedynkowa.

W tym artykule wymieniamy MINUSY budowy energetyki jądrowej w Polsce. Zapraszam do komentowania.


Energetyka jądrowa: plusy/zalety

Energetyka jądrowa - plusyEnergetyka jądrowa to temat polaryzujący dyskusję – niektórzy piszą o niej tak, jakby była złem wcielonym, inni zaś tak, jakby była idealnym źródłem energii. Rzeczywistość nie jest zerojedynkowa.

W tym artykule wymieniamy PLUSY budowy energetyki jądrowej w Polsce. Zapraszam do komentowania.


Zero waste, czyli jak przestać produkować śmieci

Od lat nie kupuję wody w butelkach, noszę ze sobą metalowy bidon, który jest lepszy z dwóch powodów – po pierwsze ze względu na ochronę środowiska, a po drugie nie szkodzi naszemu zdrowiu. Na stołówki noszę własne sztućce, żeby nie korzystać z tych plastikowych – mówi Piotr Barczak ze Stowarzyszenia Zero-Waste


Obrazek dnia: Koszt energii elektrycznej w zależności od źródła

Uśredniony koszt elektryczności w zależności od źródła w USA. Źródło:  Lazards LCOE 11. Kliknij, żeby powiększyć.

LCOE 2018


Z prądem czy pod prąd, Klub Jagielloński o elektromobilności w Polsce

Klub Jagielloński, republikański think-tank kojarzony z prawą częścią sceny politycznej opublikował raport Z prądem czy pod prąd? Perspektywy rozwoju elektromobilności w Polsce. Zacząłem go czytać "służbowo", mając uczestniczyć w dyskusji na temat raportu. Jak już zacząłem, przeczytałem z marszu cały raport, który - muszę przyznać - zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, zarówno pod względem merytorycznej sensowności wniosków, jak i przyjazności dla czytelnika.


Zapora Hoovera może stać się magazynem energii

Władze Los Angeles analizują możliwość przekształcenia Zapory Hoovera w magazyn energii wytwarzanej w Kalifornii przez farmy wiatrowe i elektrownie słoneczne. Koszt projektu szacowany jest na 3 mld dolarów.


Jak pomieścić farmy wiatrowe na Bałtyku? Chętnych przybywa

W polskiej strefie inwestorzy chcą zbudować nawet 12 GW mocy. Nie wiadomo czy uda się pomieścić wszystkich chętnych i zapewnić niezbędną infrastrukturę techniczną


Rekord fotowoltaiki w Niemczech. Byłaby to połowa energii wytworzonej w Polsce

W maju niemiecka fotowoltaika pobiła rekord miesięcznej produkcji energii. Jeśli mielibyśmy tyle elektrowni fotowoltaicznych co Niemcy, udział fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym mógłby wynieść w ubiegłym miesiącu niemal 50 proc.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto