Kategoria Rozwiązania systemowe


Strategia Leśna UE. Czy unijny dokument pomoże w ochronie lasów?

„Nowa Strategia Leśna choć daleka od ideału, jest niezbędnym minimum, które powinno zostać w pełni przyjęte przez wszystkie państwa Unii Europejskiej” – mówi Augustyn Mikos z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Pracownia, razem z ponad 30 innymi organizacjami, podpisała list do ministrów środowiska i rolnictwa, zachęcając do poparcia unijnej strategii dotyczącej lasów.

Używane auta z zagranicy – wielki problem dla zdrowia i środowiska

Od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej do Polski sprowadzono prawie 14,5 mln używanych aut, które szkodzą i naszemu zdrowiu, i środowisku.

Nagrody Earthshot przyznane. Pomogą chronić klimat i przyrodę

Przywracanie lasów deszczowych, tworzenie paliwa z odpadów rolniczych, proces przyspieszania odbudowy koralowców, program ograniczania marnowania żywności w całym mieście i kompaktowy elektrolizer do wytwarzania zielonego wodoru – to pięć projektów i inicjatyw, które zdobyły nagrodę Earthshot.

Przełomowy raport MAE. Bezemisyjna energetyka scenariuszem bazowym

Wstrzymanie budowy nowych elektrowni węglowych jeszcze w tym roku oraz wydawania zezwoleń na eksploatację nowych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego – to kluczowe zalecenia z najnowszego raportu World Energy Outlook 2021.

Niemcy odejdą od węgla do 2030 r.? Tak deklarują partie zawiązującej się koalicji

Choć nowy rząd niemiecki jeszcze się nie uformował, wiadomo już, że trzy negocjujące ze sobą partie deklarują działania, by wycofać węgiel do 2030 r. To osiem lat wcześniej niż dotychczas planowano.

Odejście od węgla w UE możliwe w 2030 r. Także w Polsce

Niemiecki think tank Agora Energiewende ocenia, że odejście od węgla na poziomie całej Unii Europejskiej jest możliwe już do 2030 r.

Raport RethinkX: Mamy już technologie, by do 2035 r. ściąć emisje o 90% i dać odżyć środowisku

Według najnowszego raportu RethinkX globalny spadek emisji gazów cieplarnianych o 90% do 2035 roku jest realny i możliwy w oparciu o już istniejące technologie. I to z zapewnieniem sprawiedliwego rozwoju ludzkości oraz odrodzenia ekosystemów.

Politologia klimatyczna. Co stanie się, kiedy okaże się, że planeta nie może utrzymać 8 mld ludzi, a tyle ich będzie?

Na uniwersytetach pojawiła się nowa dyscyplina naukowa. To politologia klimatyczna, która nieco przypomina budowanie historii alternatywnych – takich jak te, które opowiadają o tym, co było, gdyby II wojnę światową wygrali Niemcy – tylko w przyszłości. Zajmujący się nią ludzie, próbują odpowiedzieć na pytanie, jak zmieni się system światowy, gdy zrobi się zbyt gorąco.

„Drzewa są masakrowane, a wcale nie musi tak być”. To podejście może ocalić zieleń

Wspólne, nowe standardy ochrony drzew podczas inwestycji, korzystanie z dobrych praktyk i rozproszone działanie na szczeblu lokalnym, ale ze wsparciem organizacyjnym i merytorycznym na poziomie krajowym.

We Francji za sprzątanie petów zapłacą... firmy tytoniowe

100 mln euro rocznie – mniej więcej takie koszty poniosą firmy tytoniowe, wprowadzające na rynek papierosy. Zebrane środki zostaną przeznaczone na sprzątanie miliardów petów.

Mieszkańcy Warszawy walczą w sądzie o czyste powietrze

Smog stał się nieodłączną częścią mojego życia, od kiedy u mojego rocznego synka zdiagnozowano astmę wczesnodziecięcą – mówi Marta Marczak, będąca wśród osób skarżących władze województwa mazowieckiego do sądu. Powód? Zbyt słabe działania, by smog w Warszawie i regionie zniknął.

Chcą zakazu pestycydów. Dla dobra pszczół i rolników

Stopniowe wycofywanie syntetycznych pestycydów, przywracanie naturalnych ekosystemów i reforma nastawiona na wspieranie drobnych, zróżnicowanych i zrównoważonych gospodarstw rolnych – to główne cele Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Ratujmy pszczoły i rolników”. Do tej pory poparło ją ponad 750 tys. mieszkańców UE.

Polskie regiony planują odejście od węgla. Które najlepiej, które najgorzej?

Wielkopolska Wschodnia i region wałbrzyski to zdaniem ekspertów obszary najlepiej przygotowane do sprawiedliwej transformacji.

Park Narodowy Salonga nie jest już zagrożony! Wielki sukces przyrodników

Park Narodowy Salonga znika z listy zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa. Taką decyzję podjął Komitet Światowego Dziedzictwa, który działa przy UNESCO.

Wielki pakiet klimatyczny dla Europy. Co proponuje KE?

Opodatkowanie wysokoemisyjnych towarów z importu, zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym do 40%, modernizacja 35 mln budynków i zakaz rejestracji samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r. - to tylko część założeń największego w historii UE pakietu klimatycznego, który zaproponowała Komisja Europejska.

Oceany znów muszą stać się dzikie

Tylko 13% oceanów można uznać za dzikie. Zwiększenie tego odsetka to jeden z najlepszych sposobów na to, by ograniczyć skutki zmiany klimatu.

Wielka Rafa Koralowa od lipca na liście zagrożonego dziedzictwa?

UNESCO chce, by Wielka Rafa Koralowa została wpisała na listę zagrożonego dziedzictwa. Powód? Zmiana klimatu oraz niewystarczające działania Australii, by ją uratować.

Co w temacie klimatu proponuje Polska 2050?

Polska ma problem z transformacją energetyczną i polityką klimatyczną. A może po prostu ma problem z polityką. Czy szansę na jego rozwiązanie daje ruch Szymona Hołowni, dla którego poparcie w ostatnich miesiącach znacząco wzrosło?

Ekobójstwo może być ścigane jak ludobójstwo

Zespół złożony z czołowych prawników świata przygotował definicję ekobójstwa, która mogłaby wejść do prawa międzynarodowego. Jeśli tak się stanie, za najgorsze zbrodnie na przyrodzie ścigano by podobnie jak za ludobójstwo i zbrodnie wojenne.

Czy w poszukiwaniu czystej energii przemysł przeniesie się na północ Polski

W Polsce rozpoczął się już proces samoczynnej dekarbonizacji przedsiębiorstw przemysłowych. Jest on następstwem szybko narastającej presji na zeroemisyjność narzucanej tak przez zagranicznych partnerów biznesowych, jak również przez rynek kapitałowy. Rodzi to ogromną szansę dla północnych regionów Polski.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto