Kategoria Powiązania

"Pustynie" oceaniczne rozrosły się w ostatniej dekadzie

Pustynie oceaniczne"Pustynie" oceaniczne - obszary, na których nieliczne życie egzystuje w oparciu o symboliczne ilości składników odżywczych - w ostatniej dekadzie stają się coraz bardziej ekstremalne. Naukowcy nie są pewni, jakie będą rezultaty tego, jak olbrzymie połacie jałowego oceanu wpłyną na oceaniczny łańcuch pokarmowy i światowe rybołówstwo.


ONZ: Przez zmiany klimatu historia nie może być już dłużej drogowskazem dla rolników i inwestorów

Lake MeadZmiany klimatu powodują, że nie można już wiarygodnie przyjmować, że warunki w przyszłości będą podobne do tych, z którymi mieliśmy do czynienia wcześniej. Podejmując więc swoje decyzje rolnicy i inwestorzy muszą więc polegać na scenariuszach i prawdopodobieństwach.


Premier: Ochrona środowiska nie może kosztować

Torba foliowaRząd miał zająć się przedłożonym przez Ministerstwo Środowiska projektem wprowadzenia opłat za torby foliowe. Nie udało się. Dlaczego? Jak uzasadnił to premier Donald Tusk "bezpośrednim skutkiem tej ustawy byłby najprawdopodobniej wzrost cen produktów w sklepach i rozwój biurokracji. (...) Chcemy uniknąć działań na rzecz środowiska, które obciążają finansowo zwykłych obywateli a także przedsiębiorców".


Susza w Australii spowodowana wzrostem emisji CO2

pawlakEksperci zajmujący się suszą po raz pierwszy udowodnili powiązanie pomiędzy wzrostem koncentracji gazów cieplarnianych a spadkiem ilości opadów. Trzyletnie wspólne badania australijskich Biura Meteorologii i CSIRO dowiodły, że susza nie jest po prostu naturalnym dłuższym fenomenem, lecz zmianą warunków wynikającą ze zmian klimatu, a w szczególności ze wzmocnienia zwrotnikowego pasa wysokiego ciśnienia przechodzącego nad południem kontynentu, które nastąpiło w ostatnich 13 latach.


Jakość pszenicy spada wraz ze wzrostem koncentracji CO2

pawlakWiększość ludzi uważa, że wzrost koncentracji CO2 w atmosferze przyniesie korzyści w postaci wyższych zbiorów. Jednak rośnie ilość dowodów na to, że ceną może być jakość ziarna. Odkrycie, że kluczowe uprawy takie jak pszenica przy wyższych koncentracjach CO2 zawierają mniej protein wywołało zaniepokojenie, jednak to nie koniec niedobrych wiadomości.


Naśnieżanie stoków zagraża środowisku?

pawlakW obliczu coraz to cieplejszych zim właściciele stoków narciarskich sztucznie je naśnieżają. Problem w tym, skąd biorą potrzebną wodę...Wraz z ocieplaniem się klimatu skraca się okres zimowy, a to z kolei sprawia, że śnieg leży coraz krócej i spada go coraz mniej. W miastach na nizinach śnieg nie jest najczęściej pożądany, ponieważ często prowadzi do paraliżu komunikacyjnego...


Fatalny wpływ smogu na zdrowie dzieci

smogPogodne niebo, świeże powietrze i duża widoczność na drogach - o tym mogą tylko pomarzyć mieszkańcy największych metropolii świata takich jak Szanghaj, Hongkong, Mexico City czy Los Angeles. Gigantyczne miasta emitują tak wiele związków szkodliwych dla środowiska, że same zaczynają w nich tonąć.


Film "Flow: For Love of Water (Strumień: Z miłości do wody)"

Film 'Flow: For Love of Water (Strumień: Z miłości do wody)' zabiera nas w podróż wprowadzającą nas w problemy związane z naszym najbardziej podstawowym zasobem - i trzecim największym na świecie przemysłem - pokazując problemy zanieczyszczeń, niedoborów, cierpień ludzkich i zysków korporacji.


Otyłość - miara nadmiernej konsumpcji

USA otyłośc Prowadzone od wielu lat badania amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom dają wstrząsające świadectwo naszej krótkowzroczności i nadmiernej konsumpcji. Rysunki pokazują procent populacji, który ma współczynnik BMI przekraczający 30, co odpowiada poważnej otyłości.

Czemu służy coraz większa konsumpcja? Komu służy? Czy aby na pewno tym, którzy konsumują?


Zanieczyszczenie powietrza obniża IQ dzieci

Zanieczyszczenie obniża IQNaukowcy wykazali związek pomiędzy wystawieniem nienarodzonych dzieci na zanieczyszczenia powietrza, a niższym poziomem inteligencji, wzmacniając dowody na to, że smog może uszkadzać rozwijający się mózg.


Ocieplenie klimatu przesuwa pory roku, a miliony głodują

glodZaklinacze deszczu są przekonani, że bóg jest niezadowolony.

Trzymając łanię za nogi, młody mężczyzna zatapia oszczep w jej karku. Obecni wokół piją krew łani, a resztę rozchlapują wokół zbiornika na wodę w nadziei na przebłaganie Ekipe, boga deszczu.


Świat na muszce

save planeteKilka miesięcy temu na spotkaniu aktywistów ktoś zadał pytanie, "Jeśli nasz świat rzeczywiście spogląda w lufę katastrofy środowiskowej, jak mam teraz żyć?".

Pytanie uderzyło mnie z kilku powodów.
Po pierwsze to jest Świat, a nie Nasz Świat. Pogląd, że świat należy do nas - a nie my do niego - stanowi sporą część problemu.


Jak zmniejszyć zużycie energii przez komputer

komputerKomputer w wielu domach jest największym konsumentem elektryczności, nawet większym od lodówki. Zużycie energii zależy od dwóch kluczowych czynników - pobieranej mocy i czasu działania. Typowy komputer z monitorem (bez drukarki, skanera, modemu sieciowego itp. itd.) zużywa 150-250 W. Zależy to od rodzaju komponentów, a także od rodzaju wykonywanej pracy.


Ile zapłacimy za analfabetyzm matematyczny

liczbyZrozumienie naszej skomplikowanej rzeczywistości i kierujących nią megatrendów wymaga dużej wiedzy i obycia z liczbami. Od zrozumienia niuansów wzrostu wykładniczego, przez kwestie zasobów, tempa ich zużywania i koncepcji zrównoważonego rozwoju po choćby podstawową świadomość działania naszego systemu finansowo-gospodarczego - brak zrozumienia liczb i umiejętności czytania wykresów stanowi poważną barierę zrozumienia.


Głód na świecie nieunikniony?

zbozeŚwiatu zagraża "masowy głód" w następstwie kolejnego nieurodzaju w Ameryce Północnej i to nawet przed końcem bieżącego roku. Uważa tak Don Coxe, jeden z najwybitniejszych ekspertów od produktów rolnych, od którego nazwiska wziął nawet nazwę jeden z funduszy kanadyjskiej BMO Financial Group.


The End of Suburbia - film

drogiW Ameryce miasta rozrastały się w oparciu o kulturę przedmieść. Z początku były one budowane w oparciu o główną drogę, po której kursował tramwaj i zlokalizowane w odległości kilku - kilkunastu minut spaceru od niej osiedla domków.

Wraz ze wzrostem liczby samochodów w miastach potrzeba było coraz więcej dróg dla ruchu drogowego.


Cena węgla: Wady wrodzone dzieci

birth-defectDziesięcioletni Yilong już dziś jest statystyką. Urodzony w prowincji Shanxi - centrum chińskiego przemysłu węglowego - chłopiec jest umysłowo upośledzony i niezdolny do mówienia. Jest jednym z wielu takich dzieci w prowincji Shanxi, gdzie węgiel przyniósł bogactwo niektórym, a pracę wielu, ale też zanieczyszczenia, które - jak twierdzą eksperci - prowadzą m.in. do wzrostu liczby urodzeń dzieci z wadami wrodzonymi.


Zieloni montują koalicję przeciwko Barroso

ueLider Zielonych w Parlamencie Europejskim Daniel Cohn-Bendit wezwał socjalistów, liberałów i lewicę do zbudowania koalicji przeciwko reelekcji przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Podstawowym pytaniem dla Zielonych w nadchodzących tygodniach jest pytanie o to jak zbudować koalicję przeciwników ponownego wyboru Barroso na szefa KE.


Niemcy szykują się na wyprawę do Afryki

concentrating-solar-powerOczywiście nie chodzi tu wcale o kolejne wcielenie Deutsches Afrika Korps, lecz o plany współpracy niemieckich firm na polu budowy elektrowni słonecznych na Saharze. Około 20 firm planuje utworzyć w lipcu konsorcjum mające zgromadzić środki w wysokości 400 miliardów euro (560 miliardów dolarów) na inwestycje w projekt znany jako Desertec.


Przygotujcie się na apokalipsę!

canadaCzy coś wisi w powietrzu (jak gazy cieplarniane), czy też coś jest nie tak z ekonomią (jak ceny ropy i żywności)?
Jedynym polem, na którym obecnie utrzymuje się koniunktura, jest smutek i zwątpienie. Ale nie chodzi tu tylko o wątpliwych proroków straszących ludzi na ulicach. Nawet najbardziej poważani myśliciele, znający się na nauce, wysuwają alarmujące prognozy o ludzkości zmierzającej do kresu swego istnienia.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto