Kategoria Powiązania

Act Now


Kryzysowi bezdomni - Amerykanie koczują w autach i przytułkach

bezdomniChociaż gospodarka USA powoli dźwiga się z kolan, zwykli ludzie jeszcze długo nie zapomną tych ciężkich czasów. Dziesiątki tysięcy Amerykanów straciło dach nad głową. Koczują w samochodach i szukają schronienia w przytułkach - pisze New York Times.

Tysiące Amerykanów na bruku?


Piekielne Chiny w zdjęciach

Huta TianjinLu Guang otrzymał nagrodę W. Eugene Smitha za serię zdjęć dokumentujących zanieczyszczenia w Chinach. Chiny bardzo szybko rozwijają swój przemysł, niestety kosztem środowiska.


Toksyny uwalniane z lodowców

LodowiecZ badań szwajcarskich naukowców wynika, że topniejące alpejskie lodowce uwalniają toksyczne zanieczyszczenia. Są wśród nich m.in. pestycydy oraz środki do produkcji plastiku i sprzętu elektronicznego, których użycie jest zakazane od wielu lat - informuje "New Scientist".


Skokowy wzrost zawartości metanu w atmosferze Ziemi w 2007 i 2008 roku

NOAAStosunkowo wysokie temperatury w Arktyce oraz intensywne tropikalne deszcze prawdopodobnie spowodowały w 2007 i 2008 r. znaczny wzrost stężenia metanu w atmosferze, podczas gdy przez minione dziesięć lat wzrost ten był bliski zeru - podaje National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).


Ocean Arktyczny coraz bardziej kwasowy, łańcuch pokarmowy w niebezpieczeństwie

Ocean ArktycznyNaukowcy stwierdzili, że emisje CO2 zakwaszają wody Oceanu Arktycznego w bezprecedensowym tempie. Badania przeprowadzone na archipelagu Svalbard pokazują, że woda w wielu regionach już w przeciągu najbliższych 10 lat stanie się wystarczająco kwasowa, aby zacząć rozpuszczać muszle małży i innych organizmów, wywołując potężne zaburzenia w łańcuchu pokarmowym.


Bezpieczeństwo energetyczne: unikać zakłóceń dostaw w przyszłości, rozbudowywać objętości magazynowe

Parlament EuropejskiParlament ponownie wezwał do stworzenia wspólnej, europejskiej polityki bezpieczeństwa energetycznego. Zwiększenie skuteczności sieci korespondentów ds. bezpieczeństwa energetycznego (Nesco) powinno ułatwić uniknięcie potencjalnych problemów w dostawach energii. Posłowie z zadowoleniem przyjęli porozumienie w sprawie finansowania projektów infrastrukturalnych stanowiących element europejskiego planu naprawy gospodarczej (250 milionów euro) oraz pomysł utworzenia w Europie nowej europejskiej supersieci elektrycznej i gazowej.


Woda w rejonie Morza Śródziemnego

Sucholubna roślinność w HiszpaniiTutaj problem ma trochę inny charakter, chociaż basen Morza Śródziemnego jest geograficznie i etnicznie połączony z rejonem Bliskiego Wschodu. Konkurencja i konflikty o wodę będą tutaj grały mniejszą rolę niż na Bliskim Wschodzie, wzrośnie za to znaczenie zmian klimatu. Najprościej rzecz ujmując symulacje dotyczące zmian klimatycznych wskazują, że basen Morza Śródziemnego zamieni się w jedną wielką pustynię.


Woda na Bliskim Wschodzie

Woda na Bliskim WschodzieWoda na Bliskim Wschodzie jest cenniejsza niż ropa. Wiele krajów regionu ma do niej znacznie ograniczony dostęp. Arabia Saudyjska dla przykładu odsala 50 % potrzebnej jej wody, kolejne 40 % to wody gruntowe pobierane za pomocą studni głębinowych, reszta to wody powierzchniowe lub oczyszczone ścieki. Odsalanie wody to bardzo kosztowny proces, zarówno finansowo jak i energetycznie. Tylko ciągły dopływ petrodolarów pozwala Arabii Saudyjskiej odsalać wodę na tak dużą skalę.


Chiny ograniczają eksport metali. Świat się niepokoi.

Chiński przemysł metalowyChiny planują zmniejszyć eksport rzadkich metali i rozpocząć budowę rezerw strategicznych tych surowców. Ta decyzja największego światowego producenta rzadkich metali wzbudziła zaniepokojenie na świecie.


Dorsze z Morza Północnego "skazane na zagładę przez zmianę klimatu"

Dorsze z Morza PółnocnegoDorsze są skazane na zniknięcie z Morza Północnego, a przyczyną jest nie tylko przełowienie, lecz również zmiany klimatu. W ciągu ostatnich 40 lat średnia temperatura Morza Północnego wzrosła o jeden stopień Celsjusza, skutkując katastrofalnymi efektami dla jego delikatnego ekosystemu.


Korea Północna: 8.7 miliona ludzi stoi w obliczu śmierci z głodu

Wydatki wojskowe mają pierwszeństwoBez żadnych maszyn i po zjedzeniu wszystkich zwierząt, cisza króluje w wiejskich rejonach kraju, a 8.7 miliona ludzi głoduje.
W kraju, którego obywatele są poddani ciągłemu praniu mózgów przez propagandę, wmawiającą im, że żyją w socjalistycznym raju, to cisza pokazuje inną wersję rzeczywistości.


By ojczyzna rosła w siłę, ołów zabija Chińczyków

Mieszkańcy niewielkiej wioski w prowincji Shanxi w centralnej części Chin nie mogli zrozumieć, dlaczego ich tryskające zdrowiem pociechy traciły apetyt i skarżyły się na złe samopoczucie. W jednej chwili żywe i radosne, w następnej - markotne i ospałe.
Miejscowi lekarze zapewniali, że nie ma żadnego problemu - wszyscy pozostawali nieświadomi, że ich dzieci płacą za wzrost gospodarczy. W końcu ojciec jednego z dzieci, zaniepokojony drgawkami syna, zadzwonił do krewnego w stolicy prowincji, gdzie mógł liczyć na najlepszą opiekę medyczną. Badania wykazały, że dziecko cierpi z powodu zatrucia ołowiem. Gdy wrócili do wioski, całą okolicę ogarnęła panika. Aby uciszyć aferę, władze zabroniły lekarzom badać dzieci.


Odzyskiwanie surowców wtórnych - czy umiemy to robić

Nasza cywilizacja rozpoczęła istnienie, gdy ludzie nauczyli się, jak wykorzystywać skoncentrowane źródła minerałów, które nazywamy "rudami". Po stuleciach wydobywania, większość tych rud została już mocno wyeksploatowana lub wręcz zupełnie wyczerpana. Czy uda nam się domknąć cykl życia produktów? Czy będziemy umieli odzyskać materiały, które dziś trafiają do spalarni lub na wysypisko?


Turcja do Iraku i Syrii: Wody nie będzie

Delta Tygrysu i EufratuTurcja stwierdza, że nie może dać dręczonym przez suszę Irakowi i Syrii ani kropli wody więcej ze swoich sztucznych zbiorników na Tygrysie i Eufracie, gdyż sama ma niedobory wody, a nawet planuje przyspieszenie gigantycznego programu budowy zapór.


Baza zagrożonych ssaków

HienaUżytkownicy Internetu zyskali wolny dostęp do bazy danych, która pozwala określić ryzyko wymarcia różnych gatunków ssaków. Baza ta może pomóc w planowaniu ochrony zwierząt - informuje serwis "New Scientist".


Plamy na słońcu a klimat na Pacyfiku

Plamy na SłońcuIstnieje związek między cyklami słonecznymi, w których pojawiają się plamy słoneczne, a zmianami klimatu na Pacyfiku - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie "Science". Odkrycie może być pomocne w tworzeniu okresowych prognoz pogody. Pozwoli także przewidywać naukowcom intensywność zjawisk klimatycznych nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem.


Drogi rujnują deszczowe lasy tropikalne

Drogi w Amazonii"Najlepszą rzeczą jaką mógłbyś zrobić dla Amazonii byłoby zbombardowanie wszystkich dróg." Być może brzmi to jak groźba eko-terrorystów, lecz w rzeczywistości są to słowa Eneasa Salati'ego, jednego z najbardziej szanowanych brazylijskich naukowców. Thomas Lovejoy, czołowy biolog amerykański jest równie kategoryczny w ocenie: "To właśnie drogi są zarzewiami destrukcji lasu tropikalnego."


Komisja Europejska: potrzebne są lepsze miernik dobrobytu niż zwykły pomiar PKB

Komisja EuropejskaKomisja Europejska planuje określić i wprowadzić bardziej kompleksowy wskaźnik postępu Europy, obejmujący jakość życia i czynniki środowiskowe, uznając, że tradycyjne koncentrowanie się na PKB jest zaszłością historyczną.


Walka o zdrowie w obliczu zmian klimatu

Opieka medycznaZmiany klimatyczne stanowią najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia ludzi w dwudziestym pierwszym wieku. Do takich wniosków doszli naukowcy z University College London (UCL) i pisma medycznego "Lancet". Według nich potrzebne jest jak najszybsze opracowanie planu, który pomorze w skali globalnej łagodzić skutki wpływu zmian klimatycznych na zdrowie milionów ludzi.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto