Kategoria Powiązania

Kronika Rozdroża: styczeń 2020 (akt. 19.01)

W 2019 roku w Oslo nie zginął ani jeden pieszy i rowerzysta. Tak powinno działać miasto XXI wieku

Dziki a zwalczanie ASF – perspektywa wirusologa

Koniec z wyjazdami na narty?

Oto pierwszy gatunek uznany za wymarły w 2020 roku

Banning cars from city centres will enable our roads to blossom

Driving into a city should become as antisocial as smoking

New Zealand waves goodbye to more single-use plastics including polystyrene containers

'This is not how sequoias die. It’s supposed to stand for another 500 years'


Wywiad z Zofią Prokop

Zofia Prokop: Musimy budować, kontrolować, planować. Ceną za to jest duszenie miasta i niszczenie nielicznych już fragmentów zieleni.


Davos 2020: Płonąca planeta – świat w obliczu zmian klimatycznych i konfliktów politycznych

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum, WEF) w Davos to miejsce dyskusji ważnych polityków, liderów biznesu i nauki. Poczesne miejsce w dyskusjach zajmują kwestie zagrożeń dla świata. W oparciu o wynik ankiety prowadzonej wśród 1000 opiniotwórczych liderów z całego świata, odnośnie najważniejszych problemów stojące przed ludzkością analitycy WEF przygotowali raport The Global Risks Report 2020.


Przemoc i konflikty o wodę w ostatniej dekadzie

Niedobory wody i ekstrema pogodowe przyczyniają się do napięć, przemocy i konfliktów w krajach Bliskiego Wschodu. Problem ten od lat dotyka także przeludnione Indie, a nawet Ukrainę.


Miliardy dofinansowania na karmienie energetycznego Zombie

ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i WiseEuropa wzięły pod lupę publiczne subsydia, z jakich korzysta polska energetyka.


Dzieci głupieją od zbyt dużej ilości zabawek

Naukowcy z Uniwersytetu Toledo w amerykańskim Ohio postanowili sprawdzić, jak na jakość zabawy i rozwój małych dzieci wpływa liczba otaczających je zabawek. Wnioski mogą być interesujące szczególnie w okresie przedświątecznej zakupowej gorączki. Mówią bowiem, że mniej znaczy więcej, a od zbyt dużej liczby zabawek dzieci głupieją.


Świąteczna góra śmieci: prezenty warte miliardy lądują na wysypiskach

Co roku niechciane świąteczne prezenty tworzą górę śmieci – czytamy w raportach z Wielkiej Brytanii, USA i Australii. W tym pierwszym kraju coraz więcej rodzin decyduje się na porzucenie tradycji. Pod ich choinkami jest pusto – relacjonują media.


Lex Ardanowski: Requiem dla dzików

W ostatni piątek 20 grudnia Sejm przyjął specustawę, pisaną pod kątem zwalczania choroby świń ASF, od ministra rolnictwa określaną jako ‘Lex Ardanowski’ i zakładającą m.in.:


Ostateczny blackout po polsku

„Ziemiorozdrożowy” znajomy przysłał opis scenariusza załamania polskiego systemu energetycznego, z perspektywy Janusza. Janusza Kowalskiego.


Znikające owady

Owady giną. To ponury fakt potwierdzony wieloma badaniami naukowymi, które także prognozują prawdziwy Armagedon tej części fauny. Skutki mogą być tragiczne dla ludzkości.


WIOŚ ustalił, że bobry zagrażają czystości polskich rzek

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie kolejny raz zaskakuje. Oczekiwałam informacji, że czarna maź w rzece nie stwarza zagrożenia dla mieszkańców. Ale tego, że kozłem ofiarnym będą bobry się nie spodziewałam.


Kronika Rozdroża: grudzień 2019 (akt. 30.12)

1984 w 2020 roku. Rusza system totalnej kontroli miliarda ludzi

Prawie 500 mln zwierząt zginęło w wyniku pożarów w Australii. Potężny cios w populację misiów koala

Niemcy planują tiry na prąd z sieci

Magazyny energii zmiotą z rynku gaz? Tanieją szybciej, niż przewidywano

Jak walczyć z niszczycielami polskiej przyrody?

Nie zbudowali arki przed potopem. O granicach odpowiedzialności...

Prof. Alston: Katastrofa klimatyczna za 10 lat. Polska wśród przegranych

As Fracking Companies Face Bankruptcy, U.S. Regulators Enable Firms to Duck Cleanup Costs

'Mother Nature recovers amazingly fast': reviving Ukraine's rich wetlands

The West Burns and the East Drowns … so it averages out, right?

Five reasons the COP25 climate talks failed


Zanieczyszczenie światłem – kluczowy czynnik apokalipsy owadów

Sztuczne oświetlenie, jest być może takim samym zagrożeniem dla owadów, co powszechnie stosowana chemia w rolnictwie albo zmiana klimatu. Według naukowców, zmniejszenie sztucznego światła pozwoli zmniejszyć śmiertelność wśród owadów.


Widzisz drzewa, nie widzisz lasu

Rocznie tracimy na Ziemi obszar lasów wielkości Wielkiej Brytanii. Tymczasem bez lasów przetrwanie ludzkiej cywilizacji nie będzie możliwe.


Expose premiera: ekologiczna rewolucja czy “puste frazesy”?

Premier podczas wygłoszonego przed południem expose zapowiadał miliardowe inwestycje w energetykę odnawialną i powołania rządowego pełnomocnika ds. OZE. Polskie władze nie porzucają jednak energetyki konwencjonalnej. W wystąpieniu szefa rządu zabrakło również deklaracji wyzerowania polskich emisji netto.


Kopalnie węgla poważnym źródłem emisji metanu

Naukowcy stwierdzają, że kopalnie węgla są dużym źródłem emisji metanu do atmosfery, większym niż dotychczas sądzono. Emisje w przełożeniu na ekwiwalent dwutlenku węgla są porównywalne do tych, jakie emitują transport morski i lotnictwo.


200 mln m3 plastiku u wybrzeży Chin - Państwo Środka bezskutecznie walczy z zanieczyszczeniem

Chińskie władze próbują walczyć z plastikiem, jednak odpady z tworzyw sztucznych wciąż zalewają kraj i jego wybrzeża. I to dosłownie – bo duża część z nich wpada do największych rzek Państwa Środka.


W sześćdziesięciu krajach świata planuje się budowę elektrowni węglowych o łącznej mocy 579 gigawatów

W sześćdziesięciu krajach świata planuje się budowę elektrowni węglowych o łącznej mocy 579 GW (gigawatów). To 29% mocy wszystkich istniejących obecnie elektrowni spalających węgiel. I ponad 100 razy więcej niż moc Bełchatowa – największej takiej elektrowni w Europie.


Otyłość - miara nadmiernej konsumpcji: stan na 2018 rok

Podczas gdy ponad 100 mln ludzi w ponad 50 krajach na świecie dotkniętych jest skrajnym głodem, co oznacza wysokie ryzyko śmierci, w innej części świata żywności jest aż nadto. Na tyle dużo, że zamiast głodu ludzkość „cierpi” z przejedzenia.


Smogowi liderzy – ranking polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem

Polski Alarm Smogowy podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za ostatni rok. Tym razem liderem pod względem stężeń rakotwórczego benzo(a)pirenu jest Nowy Targ.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto