Kategoria Powiązania

Kronika Rozdroża: kwiecień 2019 (akt. 19.04)

Polska ostro zbacza z zielonej ścieżki

11,7 cm - złota liczba, ważna dla ochrony torfowisk

„Polscy europosłowie to Dinozaury”. Nie zrobili nic dla klimatu w europarlamencie [RAPORT]

Greta Thunberg zderza się z oporem polityków

Pope Francis encourages Greta Thunberg after she scolds EU leaders: “Continue, continue”

'Decades of denial': major report finds New Zealand's environment is in serious trouble

Only rebellion will prevent an ecological apocalypse

The way Americans regard sports heroes versus intellectuals speaks volumes

Plummeting battery prices to make electric cars cheaper than gas cars in 3 years


Wyjaśnienie wyjaśnień Ministra Środowiska. “Wprawdzie robi się nas w balona, ale to dla naszego dobra”

Polska ma najwyższe w Unii Europejskiej progi informowania i alarmowania o smogu. W 2012 roku – jeszcze zanim smog stał się elementem społecznej świadomości – ustalono je na poziomie 200 i 300 mikrogramów pyłu PM10 w powietrzu


Raport “Polska dla pokoleń”. Co czeka naszą przyrodę, powietrze, pogodę i Bałtyk?

Jak będzie wyglądał świat za kilkadziesiąt lat? Takie pytanie pojawia się coraz częściej w kontekście zmian klimatycznych. Pytamy, kiedy zatonie Hel i kiedy stracimy pory roku. I o to, co możemy zrobić, żeby uniknąć katastrofy. Często jednak pytanie „co będzie w przyszłości?” jest retoryczne. Fundacja WWF i Boston Consulting Group postanowili zadać je ponownie – jednocześnie przewidując odpowiedzi. W ten sposób powstał raport „2050 Polska dla pokoleń. Wybieramy przyszłość”.


Zużycie energii wzrosło najbardziej w tej dekadzie

Z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że w 2018 roku zużycie energii na świecie zwiększyło się o 2,3 proc., co było najwyższym wzrostem w tej dekadzie i co miało wynikać z dobrego tempa globalnego wzrostu gospodarczego, ale także z rosnącego zapotrzebowania na ciepło i chłodzenie. Ubiegłoroczny wzrost zapotrzebowania na energię to niestety również wyraźny wzrost globalnych emisji CO2.


Grafika dnia: liczba zabijanych zwierząt hodowlanych

Dane UN Food and Agriculture Organization 2017 za pośrednictwem artykułu This is how many animals we eat each year.


Katastrofa już nadeszła. Jest procesem, nie zdarzeniem.

Wiele osób spodziewa się zbliżającego się załamania – gospodarczego, środowiskowego lub społecznego – wierząc, że w porę rozpoznają sygnały zagrożenia. Tak jakby miało być ono całkowicie oczywiste, niczym w hollywoodzkim filmie. Poprzedzone wyraźnymi ostrzeżeniami naukowców, polityków i mediów. Tak, żeby każdy mógł ruszyć do panikowania lub stawania się bohaterem.


Gaz się wkrada. Do naszych łask

Nawet najzagorzalsi zwolennicy energetyki opartej na węglu zaczynają dostrzegać to, co od dawna prognozowali analitycy: czas wykorzystania węgla szybko się kończy. Próby dalszego opierania polskiej energetyki na węglu skazane są na klęskę. Przyjęcie tego prostego faktu do wiadomości otwiera pole do dyskusji, czym zastąpić odstawiane bloki węglowe.


Trudno uwierzyć, ile emocji wywołuje ten prosty film o mechanizmie uzależnienia

Nasze mózgi mają pewien defekt – łatwo się uzależniają. Ten mechanizm jest w nich bardzo głęboko zakorzeniony i wiąże się z ewolucyjnie wykształconym układem nagrody, który ma za zadanie motywować nas do podejmowania działań sprzyjających rozprzestrzenianiu swoich genów.


Fauna Arktyki: Przetrwają: kleszcze i komary

Kiedy myślimy o zagrożonych przez ocieplenie klimatu zwierzętach Arktyki, zwykle przychodzą nam do głowy niedźwiedzie polarne. Te piękne zwierzęta stały się wręcz symbolem globalnego ocieplenia w kontekście zagrożonej fauny. Tymczasem na dalekiej północy istnieje wiele innych gatunków, których los stoi pod znakiem zapytania.


Wkrótce więcej rtęci i ołowiu z Bełchatowa

Z raportu będącego efektem badań jakości złóż węgla w okolicach Bełchatowa wynika, że po roku 2021 największa na świecie elektrownia na węgiel brunatny będzie zmuszona przejść na gorszej jakości surowiec z odkrywki "Szczerców".


Ich zanikanie budzi we mnie grozę i przygnębienie

Opublikowane miesiąc temu wyniki badań potwierdzają wcześniejsze doniesienia o masowym wymieraniu owadów (szerzej: stawonogów). Ze skali problemu zdajemy sobie sprawę dopiero od paru lat.


Albatrosy: Złapały się na ludzki haczyk

Ocean Południowy (znany także jako Antarktyczny) z pozoru wydaje się niegościnnym miejscem. Tymczasem bogate w pokarm wody wokół Antarktydy to dom dla wielu gatunków zwierząt. Należą do nich pingwiny, ale nie o nich będzie tu mowa, lecz o ptakach, które po mistrzowsku potrafią znajdować pokarm tam, gdzie inni nie mają żadnych szans.


Dzieci prosiły kierowców, żeby nie parkowali na trawniku przed przedszkolem. Dorośli zalali trawnik betonem

Jeszcze niedawno postęp w mieście mierzono tonami wylanego betonu i liczbą samochodów. Gdzieniegdzie to się zmienia. Gdzieniegdzie nie.


Kronika Rozdroża: marzec 2019 (akt. 27.03)

PE poparł wprowadzenie do 2021 r. zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek

Klęska opłaty recyklingowej. Polacy kochają foliówki

Jak działa system kaucyjny w Danii?

PAN: chaos przestrzenny w Polsce kosztuje 84,3 mld zł rocznie

Rekultywacja poza kontrolą

Why Climate Action is the Antithesis of White Supremacy

US and Saudi Arabia blocking regulation of geoengineering

US judge halts hundreds of drilling projects in groundbreaking climate change ruling

'Coal is on the way out': finds fossil fuel now pricier than solar or wind

'Horror, fear, despair': Venezuela's oil capital shattered by 'tsunami' of violent looting


Słaby start rządowego programu „Czyste powietrze”

Polski Alarm Smogowy wysłał zapytania do NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska o przebieg wykonania planu założonego w programie „Czyste Powietrze”. Z nadesłanych odpowiedzi wyłania się – jak komentuje PAS – „obraz dysfunkcyjnego systemu”, który nie jest w stanie przyjąć i przetworzyć wniosków obywateli o dofinansowanie docieplenia domów i wymiany źródła ciepła.


Bagna i Klimat

Obszary stale i okresowo zalewane należą do najbogatszych ekosystemów na naszej planecie. Dopiero niedawno zaczęliśmy sobie zdawać sprawę również z ich istotnego wpływu na stabilizację klimatu Ziemi. Z okazji 49 rocznicy uchwalenia Konwencji Ramsarskiej na Uniwersytecie Warszawskim odbył się Dzień Mokradeł – cykl wykładów i prelekcji na temat obszarów wodnych i torfowiskowych.


Atom? Tak. Nie. Być może, ale… cz.1

W dyskusjach o energetyce jądrowej można zauważyć radykalną polaryzację stanowisk: zarówno przeciwnicy energetyki jądrowej jak i jej zwolennicy prezentują jednostronne poglądy, a nie zgadzające się z nim osoby są rutynowo oskarżane o bycie wrogami ludzkości. Tymczasem energetyka jądrowa – jak zresztą każde wielkoskalowe źródło energii – ma swoje realne plusy i minusy, które należy brać pod uwagę w dyskusjach o kształcie przyszłego systemu energetycznego.


Atom? Tak. Nie. Być może, ale… cz.2

W dyskusjach o energetyce jądrowej można zauważyć radykalną polaryzację stanowisk: zarówno przeciwnicy energetyki jądrowej jak i jej zwolennicy prezentują jednostronne poglądy, a nie zgadzające się z nim osoby są rutynowo oskarżane o bycie wrogami ludzkości. Tymczasem energetyka jądrowa – jak zresztą każde wielkoskalowe źródło energii – ma swoje realne plusy i minusy, które należy brać pod uwagę w dyskusjach o kształcie przyszłego systemu energetycznego.


Zjawisko przedniej szyby. Co zabija owady?

Jakim sposobem coś tak oczywistego jak owady mogło po prostu rozwiać się w powietrzu? I co stanie się ze światem, w którym ich zabraknie?Grafika dnia: względna populacja Europy i Afryki

Względna populacja Europy i Afryki

Dane na podst. United Nations Population Division, World Population Prospects 2017


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto