Kategoria Powiązania

Kronika Rozdroża: maj 2021 (akt. 10.05)

"Segregowanie śmieci to hipokryzja. Czy to zmieszamy, czy nie, dla planety mała różnica"

Największy pojazd elektryczny świata, który nie wymaga ładowania

Parched Taiwan prays for rain as Sun Moon Lake is hit by drought

At least 1m people facing starvation as Madagascar’s drought worsens

One Grain Is Keeping World’s Food Crisis From Getting Worse

Are there too many people? All bets are off

Killing machines: humble British hedgehog causes havoc in New Zealand

Wild mammals have declined by 85% since the rise of humans


Dlaczego szukając rozwiązań lokalnych powinniśmy brać pod uwagę globalne megatrendy?


Obejrzyjcie „Seaspiracy”. Ten dokument wreszcie mówi, jak jest

Rybackie statki-molochy pozbawiają lokalną ludność źródła utrzymania. Rezerwaty morskie to często farsa, bo dopuszcza się na nich przemysłowe połowy. W Unii intensywność trałowania jest większa na obszarach chronionych niż niechronionych. Nie dowiedzielibyście się tego z „Błekitnej planety”, ale „Seaspiracy” mówi wprost: komercyjne rybołówstwo jest przyczyną numer jeden wymierania zwierząt morskich.


Film dnia: Wpuszczeni w korek

Film dokumentalny „Wpuszczeni w korek” (ang. „Taken for a Ride”) swoją premierę miał w sierpniu 1986 roku. W 1998 roku sprowadziliśmy go ze Stanów Zjednoczonych do Polski i od tamtej pory organizujemy jego bezpłatne pokazy, w ramach kampanii obywatelskiej „Tiry na tory”.


Żywność czy środowisko naturalne?

Rosnąca liczba ludzi na świecie oznacza konieczność wyprodukowania dla nich wystarczającej ilości pożywienia. Jednocześnie, dwoma najpoważniejszymi zagrożeniami dla życia na Ziemi są globalne zmiany klimatu oraz wymieranie gatunków.


Tropiki zanikają. Wylesianie cennych terenów spowodowało takie emisje CO2, jak 570 mln aut

Według najnowszych danych w 2020 roku tropiki utraciły 12,2 mln hektarów terenów leśnych, z czego ponad jedną trzecią stanowiły lasy pierwotne. Są one szczególnie cenne ze względu na swoją bioróżnorodność i magazynowanie dwutlenku węgla.


Rozwój rolnictwa zagraża słoniom w Kenii

Z powodu upadku ekoturystyki coraz częściej grunty rolne w Kenii trafiają w dzierżawę do wielkich firm. A im mniej ziemi w rękach Masajów, tym gorzej dla tamtejszych zwierząt.


Kronika Rozdroża: kwiecień 2021 (akt. 27.04)

Szczegóły umowy rządu z górnikami. Kopalnie do 2049, 120 tys. zł odprawy dla każdego

Zapowiedzi prezydenta Dudy w sprawie spalania węgla rozczarowały uczestników szczytu klimatycznego Bidena

Energetyka wodna – jaka powinna być jej rola?

Choć przyroda w Czarnobylu się rozwija, to ludzie tam nie wrócą

Let’s Launch a Moonshot for Meatless Meat

Halting the Vast Release of Methane Is Critical for Climate, U.N. Says

It’s inspiring hope and change – but what is the IUCN’s green list?


Rząd, który zaciekle bronił węgla, może być jego grabarzem

PiS od PO niemal niczym nie różni się w swym podejściu do klimatu. Dramat polityków PiS polega na tym, że co innego mówili wyborcom, a co innego robili w praktyce – mówi ekspert ds. energetyki Piotr Maciążek w rozmowie z Michałem Sutowskim.


Oblicza upadku: Zimbabwe

W Afryce Południowej temperatury rosną ponad dwukrotnie szybciej od średniej światowej. Wzorce opadów zostały zaburzone. Pory deszczowe zatraciły swoją regularność. Susze powracają coraz częściej: w minionym pięcioleciu zdarzyło się to trzykrotnie.


Stolica Polski: więcej aut niż mieszkańców i wciąż bez zakazu palenia węglem

Z powodu smogu w Warszawie umiera ok. 3 tys. osób rocznie. Tymczasem wywołujących go aut przybywa, a obiecanego zakazu spalania węglem w gospodarstwach domowych wciąż nie ma.


System pożera sam siebie

W przeszłości kapitalizm przemysłowy żywił się wzrostem gospodarczym napędzanym paliwami kopalnymi. Jednakże stulecia, jakie upłynęły pod znakiem wyczerpywania źródeł taniej energii i konsumowania stale powiększającego się „tortu ekonomicznego”, minęły bezpowrotnie; podobnie zresztą jak podnoszący się poziom życia.


Kronika Rozdroża: marzec 2021 (akt. 27.03)

Forum Energii: Polska energetyka 2050 - 4 scenariusze

Kryzys klimatyczny to odległa przyszłość? Zapytaj Boliwijczyków

Wszyscy jesteśmy klimatycznymi soft negacjonistami

Strefy z ograniczonym wjazdem do miast sposobem na czystsze powietrze?

(Nie)widzialne zagrożenie – o problemie kolizji ptaków z transparentnymi przeszkodami

In Suez Canal, Stuck Ship Is a Warning About Excessive Globalization

Illegal Gold Rush in the Amazon Raises Risk to Indigenous People

A Biden Administration Strategy: Send In the Scientists


Ludzkość ma mniej niż 10% szans na przetrwanie

Kluczowa dla życia na Ziemi jest obecność drzew, bez których nie jesteśmy w stanie przetrwać. Bez drzew wyginiemy. W wielu najnowszych raportach ONZ, Unii Europejskiej, apelach naukowców postulat zaprzestania deforestacji pojawia się dzisiaj jako jedno z kluczowych działań, koniecznych, aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu i środowiskowemu.


TSUE może zatrzymać działanie kopalni Turów z dnia na dzień. O to będą zabiegać Czesi

Czechy złożą pozew na Polskę w sprawie odkrywkowej kopalni “Turów”. Zapowiedział to minister środowiska naszych południowych sąsiadów Tomáš Petříček.


Teksańska masakra śniegiem i mrozem

Pogodowa anomalia, która przyniosła Teksasowi niespotykany tam zwykle spadek temperatury i obfite opady śniegu. We wtorek 16.02, ponad cztery miliony ludzi dotknęła zapaść systemu elektroenergetycznego. Nastąpiło gwałtowne obniżenie produkcji, zgasło światło a przede wszystkim, w nieprzystosowanych do zimowej pogody domach o cienkich ścianach – przestało działać ogrzewanie.


Film dnia: eutrofizacja Bałtyku


Ptasie wymieranie w Polsce

Jeszcze trochę i frazeologizmu „po ptakach” będziemy mogli używać dosłownie. Taki wniosek płynie z opublikowanego niedawno opracowania, w którym naukowcy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oszacowali ryzyko wymarcia awifauny w naszym kraju.


Blackout w Szwecji, bo „wyłączyli atom”?

W sieci pojawiły się katastroficzne informacje o sytuacji energetycznej w Szwecji, które zdominowały portale energetyczne. Przykładowo w Energetyka24 pojawił się tekst pt. „Wyłączyli atom, nie mają energii. Blackouty w Szwecji”. W związku z tym, że jest w tym więcej medialnego spinu niż faktów, przedstawiamy krótki fact check.


Pandemia pogłębiła nierówności. Jedyne rozwiązanie: przycisnąć super-bogatych.

Pandemia jeszcze bardziej pogłębiła nierówności: 10 najbogatszych ludzi na świecie od początku pandemii wzbogaciło się o 550 mld dolarów, podczas gdy miliardy ludzi walczą z kryzysem. Jedyne rozwiązanie: przycisnąć super-bogatych.


gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto