Kategoria Powiązania

Kronika Rozdroża: styczeń 2021 (akt. 24.01)

Nawet nie wiemy, ile zjadamy codziennie plastiku. Ani jak bardzo nam to szkodzi

Śmieciowy problem na Bałkanach. Zdjęcia robią wrażenie

Idealna przesiadka powinna zająć 2-3 minuty. Nie ma? Miasta dusi samochodoza

Elektrownie termiczne a ryby

The top Clean Energy developments of 2020

Electric vehicles close to ‘tipping point’ of mass adoption

Clean Trucks are coming: a review of battery, hydrogen, synthetic fuels and more

Bernie Sanders: Joe Biden must put an end to business as usual. Here's where to start

Biden Cancels Keystone XL Pipeline and Rejoins Paris Climate Agreement

Quarter of known bee species have not been recorded since 1990


Największe zagrożenia dla świata 2021: zniszczenie środowiska, choroby i kryzys finansowy

W 2006 roku Global Risk Report na liście największych zagrożeń umieszczał pandemię. Ostrzegano, że to jak bardzo “skurczył się” współczesny świat i jak łatwo się po nim podróżuje.


Gęsty smog na czwartą rocznicę ogłoszenia przez rząd walki ze smogiem

W 2017 roku Polskę spowił rekordowy smog. Przez kilka tygodni powietrze można było gryźć, a o tym, że są u nas miasteczka, gdzie powietrze jest gorsze niż w Pekinie, pisali nawet Brytyjczycy.


Mokry sen o Warszawie

Bagno Zakola Wawerskiego to jeden z najciekawszych przyrodniczo terenów, które jeszcze można uratować. To również przestrzeń, którą można potraktować jako poligon w myśleniu o mieście, katastrofie klimatycznej, roli społeczności.


Jak policzyć plamy na Słońcu?

Indeks plam słonecznych pozwala na rekonstrukcję aktywności słonecznej w oparciu o łatwe do wykonania, prowadzone od setek lat obserwacje tarczy słonecznej. Prosta sprawa? Niezupełnie


Szukam chętnych do zajęcia się stroną 'Ziemia na rozdrożu'

To już 12 lat... od 2008 roku publikuję tu artykuły na temat megatrendów gospodarczo-zasobowo-energetyczno-środowiskowych i powiązań między nimi.

Mam teraz mniej czasu na pisanie i tłumaczenie artykułów, obecnie umieszczam głównie przedruki, a 12 lat i 4000 artykułów później widzę, że to, co kiedyś było niszowe, o czym pisałem w książkach "Świat na rozdrożu" i "Rewolucja energetyczna. Ale po co?" staje się kluczowym nurtem polityki europejskiej (European Green Deal) i światowej, zdecydowanie zasługując na uwagę. Trwa wyścig między budzeniem się Ludzkości z zaczadzenia wzrostem konsumpcji a destrukcją planetarnego systemu podtrzymywania życia. Wszystko to jak najbardziej zasługuje na uwagę.

Przechodząc do rzeczy - zajmując się wieloma rzeczami nie mam czasu na prowadzenie "Ziemi na rozdrożu" jak należy, szukam więc osób, które chciałyby przejąć temat. Jak bardzo i w jakiej formie, do ustalenia.

Zapraszam - od osób, które czują, że czasem mogłyby dostarczyć tekst, po osoby mające pomysł na pozyskanie konkretnego dofinansowania na działania edukacyjne w obszarze ochrony klimatu, transformacji energetycznej, ochrony bioróżnorodności itd. i rozbujanie ZnR tak, żeby było tam więcej wejść niż na Onet. Jak będzie ktoś, kto będzie mógł to dobrze 'pociągnąć' mogę docelowo nawet 'przekazać klucze'.

Zapraszam do kontaktu na mail redakcja@ziemianarozdrozu.pl

Marcin Popkiewicz


Hipotetyczny scenariusz: co Ludzkość ma zrobić z Illianami. Jaka byłaby Twoja decyzja?

Od XXI wieku minęło 1,5 mln lat. Ludzkość, po ówczesnym kryzysie zderzenia z Granicami Wzrostu odrodziła się i wyciągnęła wnioski. Populacja rzędu miliarda ludzi cieszy się wygodnym życiem trwającym setki lat i zaawansowaną technologią pozwalającą traktować Układ Słoneczny jak własne podwórko.


40 tys. zgonów rocznie, bo Polska nie walczy ze smogiem. Raport NIK obnaża fikcję

Polacy duszą się w smogu, bo zawodzą: rząd, miasta, policja, inspekcja drogowa. Do tego sieć pomiaru zanieczyszczeń mało co mierzy. Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli to niewesoła lektura


Ostatnia elektrownia w Polsce będzie zamknięta w 2037 roku? “Pojawiają się rozbieżne cele i daty”

Chaos – to, zdaniem ekspertów, najlepsze słowo opisujące polską politykę energetyczną. – Nad planem odchodzenia od węgla i polityką klimatyczną pracuje jednocześnie kilka resortów. Można odnieść wrażenie, że bez wzajemnego porozumienia.


Polskie instytucje państwowe każdego dnia niszczą przyrodę rzek i ich dolin


Komisja Europejska: Polska niewystarczająco chroni lasy. Będzie kolejny proces przed TSUE

Brak możliwości zaskarżania planów urządzenia lasu i wyłączenie gospodarki leśnej z obowiązków ochrony ścisłej gatunków i siedlisk ważnych dla UE - to złamanie unijnych dyrektyw. KE dwukrotnie bezskutecznie wzywała Polskę do korekty prawa. Będzie więc proces przed Trybunałem Sprawiedliwości UE


Kronika Rozdroża: grudzień 2020 (akt. 31.12)

Nieuctwo z Głupiej Góry

Nie wszystko para, co się kręci – OZE i magazyny stabilizują sieć

Na tej baterii przejedziesz 1000 km. Naładujesz ją tak szybko, że ledwo starczy ci czasu na kawę

Capital and ideology: interview with Thomas Piketty

UK wants new drones in wake of Azerbaijan military success

Build small, think big

Is Dairy Farming Cruel to Cows?

New Wind Turbine Blades Could Be Recycled Instead of Landfilled

In-depth Q&A: Does the world need hydrogen to solve climate change?


Polskie powietrze powoduje raka. Mamy najwyższe stężenia benzo(a)pirenu w Europie

Narażenie na zanieczyszczenia drobnymi pyłami (PM2.5) doprowadziło w 2018 roku do 417 tys. przedwczesnych śmierci w Europie – wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA). Spośród nich 46,3 tys. miało miejsce w Polsce. Nasz kraj zajął pierwsze miejsce wśród krajów o największym stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu.


Lasy zbliżają się do “punktu krytycznego”. W Amazonii pod wycinkę pójdzie 2,4 mln hektarów

Ogromne projekty infrastrukturalne i wydobywcze zagrażają lasom i ich bioróżnorodności – alarmują autorzy raportu “Balancing forests and development”. Z analizy wynika, że trwające i planowane inwestycje – wydobywcze, energetyczne i drogowe – mogą doprowadzić lasy świata do “punktu krytycznego”.


Najbogatsze kraje wspierają sektory węgla, gazu i ropy, by wyjść z koronakryzysu

Ograniczenia związane z pandemią COVID-19 to bezprecedensowa sytuacja dla światowych gospodarek. By je ratować, poszczególne kraje przeznaczają ogromne środki na wsparcie podupadających sektorów. Większość państw G20 nie wykorzystuje tej sytuacji, by znacząco wspomóc transformację w kierunku neutralności klimatycznej. Zamiast tego miliardy dolarów płyną m.in. do sektora węgla, ropy i gazu.


Stanowcze NIE dla budowania spalarni śmieci!

 Spalarnie to droga i ślepa uliczka, prowadząca nas do katastrofy klimatycznej!


Naukowiec, który ratuje świat przed zagładą. Kim jest Marcin Popkiewicz

TVN przygotował krótki film - notkę osobistą o Marcinie Popkiewiczu. Jak chcecie rzucić okiem, nagranie jest dostępne na stronie stacji.


W ciągu 50 lat w Europie straciliśmy 93 proc. populacji wędrownych ryb słodkowodnych

W sobotę (24.10) przypadał Światowy Dzień Migracji Ryb. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na wymieranie wędrownych gatunków ryb słodkowodnych, do którego dochodzi w zatrważającym tempie. Jak wskazuje WWF, tylko w ciągu ostatnich 50 lat straciliśmy globalnie 76 proc. ich populacji. W Europie skala problemu jest jeszcze większa: populacja wędrownych gatunków ryb słodkowodnych zmniejszyła się o 93 proc., za co wini się przede wszystkim regulację rzek i zanieczyszczenia.


Kronika Rozdroża: listopad 2020 (akt. 28.11)

NGO: przepisy o strefach czystego transportu “zawierają szkodliwe rozwiązania”

Farmy wiatrowe na Bałtyku otrzymają wsparcie. Rząd przyjął ustawę

[Sorry, taki mamy klimat] Jądrowa numerologia

Według UE wodór z energii jądrowej będzie uważany za "niskoemisyjny"

Woda w rolnictwie

Three Charts Show A K-Shaped Recovery

Welcome To The Interregnum. Your unease has a name: Zozobra

Facebook Is Going After Its Critics in the Name of Privacy

Biden Names John Kerry Climate Envoy

If Past Is a Guide, Arctic Could Be Verging on Permafrost Collapse

Seas are rising faster than ever


Pożary pustoszą Amerykę Południową

Pożary za którymi stoją plantatorzy i hodowcy bydła objęły ogromne obszary czterech południowoamerykańskich państw, w których znajduje się wiele dziewiczych i cennych przyrodniczo terenów.


gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto