Kategoria Powiązania

Kronika Rozdroża: marzec 2020 (akt. 29.03)

Niemiecki minister zdrowia o pandemii koronawirusa: Cisza przed burzą

"Przegląd": Ekologia z narażeniem życia

Coronavirus overview: How political ideology and governmental incompetence can kill you

Trump thinks he can snap his fingers and reopen the economy. It won't work

'We fear, but have to work': isolation not an option for the poor of Nairobi

Trump’s Environmental Rollbacks Find Opposition Within: Staff Scientists

Battery storage at US$20/MWh? Breaking down low-cost solar-plus-storage PPAs in the USA

England could face droughts in 20 years due to climate breakdown - report


List zranionej Ziemi

Cóż myśmy ci uczynili Ziemio, planeto nasza? Byłaś dla nas dobra, karmiłaś nas słodkimi owocami, rodziłaś pożywne rośliny byśmy nie pomarli z głodu, poiłaś wodą ze źródeł, otuliłaś nas kołderką przyjaznej atmosfery, w której możemy swobodnie oddychać, która chroni nas przed zgubnym promieniowaniem z kosmosu. Byłaś i jesteś czułą opiekunką życia jakie znamy.


Szefowa Programu Środowiskowego ONZ: „Natura wysyła nam wiadomość"

Niszczenie środowiska naturalnego i kryzys klimatyczny szkodzą ludzkości, a COVID-19 to „wyraźny strzał ostrzegawczy”


Zawaliliśmy sprawę. Pozostaje minimalizować straty i wyciągnąć wnioski na przyszłość

Różne kraje różnie sobie radzą z epidemią. Najlepiej jest ją oczywiście zdusić. Można w tym celu zastosować metody autorytarnego państwa masowej inwigilacji, jak zrobiły to Chiny; można też przydusić łagodniejszymi metodami masowych testów oraz sprawnego wyłapywania i izolowania pojawiających się przypadków zachorowań, jak w Korei Południowej, Singapurze czy na Tajwanie.


W wirze wymierania

Przy różnych okazjach możemy usłyszeć w mediach, że łosi (jeleni, dzików, wilków, etc.) jest za dużo. Za dużo, a zatem niezbędna jest redukcja populacji – innymi słowy odstrzał – by było ich w sam raz. Niech sobie będą, ale tylko trochę, żeby nam nie przeszkadzały, bo przecież za dużo dzikich zwierząt to problemy i zagrożenia dla nas – ludzi.


Pandemia: katastrofa zdrowotna, społeczna i gospodarcza z apokalipsą zombie w tle. Jak ogarnąć sytuację.

Wczoraj będąc na dworze widziałem spokojnie spacerujących ludzi, pracujące ekipy budowlane i miałem nieodparte wrażenie ciszy przed burzą. Cisnęły mi się do głowy słowa "A wiosna była piękna tego roku...", będące parafrazą słów z wiersza Gałczyńskiego o zbliżającej się wojnie. Myślałem też o obecnej sytuacji. O tym, co się dzieje, dokąd prowadzą nas obecne działania (spojler: do epickiej katastrofy) oraz co możemy zrobić, żeby ją ograniczyć.


Shit hit the fan. Wykonać unik, stać czy zatańczyć?

Po ostatniej notce na temat koronawirusa (Pandemia koronawirusa) dostałem pytania co będzie dalej, szczególnie przez pryzmat sytuacji ekonomicznej. Odpowiedź w dużym stopniu zależy od tego, czy epidemia zostanie wygaszona, rozhula się, czy wyjdzie z tego coś pomiędzy.


Pandemia koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię COVID-19. Potwierdzono ponad 126 tysięcy przypadków zakażeń w 122 krajach i terytoriach, a zmarło już ponad 4,6 tys. osób.


Światowy raport: Atom nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu

Energetyka jądrowa nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu. W porównaniu z energią ze słońca i wiatru jest zbyt droga, a nowe instalacje buduje się zbyt długo. To jedne z kluczowych wniosków  ukazującego się dziś polskiego tłumaczenia fragmentów Raportu o stanie światowego przemysłu jądrowego.


Europejscy naukowcy ostro krytykują współczesny model stosowania pestycydów oraz zasady ich dopuszczania do użycia

Niedawno grupa jedenastu naukowców z Niemiec i Czech, w większości o znaczącym dorobku naukowym w zakresie ochrony roślin uprawnych, opublikowała obszerną, wielostronną syntezę wiedzy o negatywnych stronach współczesnego modelu stosowania pestycydów syntetycznych, opartą na 134 publikacjach źródłowych.


Ponura prawda o przemysłowej hodowli krów


Śródziemnomorskie owady zimują w Polsce. “To ukazuje tempo zmian klimatu”

Poznań ma nowych mieszkańców. Przywędrowali z ciepłych rejonów Morza Śródziemnego. Są ich tysiące, osiedlają się na drzewach.  Do niedawna owady te nie potrafiłyby przetrwać naszego mrozu. Dziś, razem z innymi ciepłolubnymi gatunkami, przeżywają ekspansję.


ONZ: migrantów klimatycznych nie można odsyłać z kraju do którego przybyli

Eksperci twierdzą, że wyrok ONZ w sprawie praw człowieka jest „punktem zwrotnym”, otwierającym drzwi do wniosków o ochronę przed kryzysem klimatycznym.


Kronika Rozdroża: luty 2020 (akt. 25.02)

Pięć grzechów głównych Polskiej Grupy Górniczej

Rekordowe czternastki, podwyżki i pół miliarda straty. Trwa górniczy bal na Titanicu

Rząd przedstawi nową politykę klimatyczną. Przełom czy nowa prowizorka?

Kryzys klimatyczny zagraża gatunkowi ludzkiemu - ostrzega JP Morgan. Wyciekł raport dla klientów

Owady wymierają - ostrzegają naukowcy

Polski pociąg na wodór już w 2021 roku?

Przyszkolne boiska trują dzieci. Urzędnicy dyskutują o normach

Chiny przeprowadzają największy taki eksperyment w historii. Zmusiła je do tego epidemia

‘The only uncertainty is how long we’ll last’: a worst case scenario for the climate in 2050

‘Air is cleaner than before the Industrial Revolution’: a best case scenario for the climate in 2050

Former UN Climate Chief Calls For Civil Disobedience


Czesi skarżą się w Unii na polską odkrywkę. Niechciana kopalnia może pozbawić ich wody

Jest pozytywna decyzja w sprawie rozbudowy odkrywki Turów. Rozwój przygranicznej kopalni węgla kamiennego nie podoba się Niemcom i Czechom. Ich obawy dotyczą między innymi wód podziemnych – zakład może wydrenować z nich całą okolicę.


Oceaniczna gorączka złota wróży problemy życiu w morzach

Nowe badania ostrzegają przed tzw. „błękitnym przyspieszeniem”, czyli nowym rodzajem gorączki złota, polegającej na przemysłowej eksploatacji dna oceanicznego. Odciśnie ona swoje piętno na morskich ekosystemach i całej planecie.


“Zegar zagłady” nigdy nie był tak blisko północy. “Zmiana klimatu może zniszczyć planetę”

Wskazówki “Zegara zagłady” (ang. Doomsday Clock) – przygotowywanego od 75 lat, jako wskaźnik ryzyka zniszczenia świata przez ludzkość – jeszcze nigdy nie był tak blisko północy. Na zegarze brakuje jedynie 100 sekund do momentu oznaczającego “zagładę”, koniec.


Europejskie miasta wygrywają z ruchem samochodowym. A my? My się męczymy.

W wielu europejskich miastach wprowadza się zakaz wjazdu samochodem do centrum. Prym wiedzie Oslo w Norwegii. W kolejce są następne ośrodki miejskie w Europie. W Polsce sytuacja jest zupełnie inna. Co więcej, problem stanowi nie tylko kwestia spalin czy wypadków z udziałem pieszych.


Wywiad z Zofią Prokop

Zofia Prokop: Musimy budować, kontrolować, planować. Ceną za to jest duszenie miasta i niszczenie nielicznych już fragmentów zieleni.


Davos 2020: Płonąca planeta – świat w obliczu zmian klimatycznych i konfliktów politycznych

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum, WEF) w Davos to miejsce dyskusji ważnych polityków, liderów biznesu i nauki. Poczesne miejsce w dyskusjach zajmują kwestie zagrożeń dla świata. W oparciu o wynik ankiety prowadzonej wśród 1000 opiniotwórczych liderów z całego świata, odnośnie najważniejszych problemów stojące przed ludzkością analitycy WEF przygotowali raport The Global Risks Report 2020.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto