Kategoria Paliwa i emisje

Luka nadprodukcji paliw kopalnych wciąż o wiele za duża

Jeżeli świat pozostanie na aktualnej ścieżce inwestowania w wydobycie paliw kopalnych, do 2030 r. wydobędziemy ich o 110% więcej, niż pozwala na to cel ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu 1,5°C.

Global Carbon Budget 2021 – przegląd światowych emisji CO2

Podczas szczytu klimatycznego w Glasgow wyniki swojej najnowszej analizy przedstawił międzynarodowy zespół Global Carbon Project, podsumowujący globalne i krajowe emisje dwutlenku węgla.

Elektrownie uzależnione od gazu z eksportu? Analitycy ostrzegają: taki jest plan rządu

Polska będzie stała gazem, choć sama go nie ma? Wynika to z planów rządu dotyczących polityki energetycznej. Zauważa to klimatyczny think-tank Ember w swoim nowym raporcie. Zdaniem ekspertów taki scenariusz jest odklejony od europejskiej strategii dotyczącej energii i klimatu.

Emisje z energetyki wyższe niż przed pandemią

Być może świat nie uporał się jeszcze ze skutkami pandemii, ale sektor energetyczny już tak. I to nie w sposób, w jaki powinien – globalne emisje z produkcji energii elektrycznej w pierwszej połowie 2021 r. były o 5% wyższe niż w pierwszej połowie roku 2019.

Państwa odliczają sobie zbyt dużo emisji za połacie lasu?

Niektóre kraje przypisują sobie zbyt duże zasługi w redukcji emisji dwutlenku węgla. W skali świata dotyczące tego szacunki mogą być zaniżone o nawet 5,5 miliarda ton CO2 na rok. Takie wnioski przedstawia raport opublikowany na łamach prestiżowego pisma naukowego “Nature Climate Change“.

Emisje CO2 znów wysokie. IEA ostrzega, że robimy za mało, by chronić klimat

Międzynarodowa Agencja Energetyczna alarmuje, że po gwałtownym załamaniu się poziomu emisji CO2 wiosną 2020 roku, doszło do silnego odbicia. Organizacja uważa to za sygnał, że ludzkość robi niewystarczająco wiele w kierunku dekarbonizacji gospodarek i ochrony klimatu.

OZE wygrywają z paliwami kopalnymi w UE. Węglowa Polska zostaje w tyle

Z najnowszego raportu think-tanków Ember i Agora Energiewende wynika, że w 2020 roku źródła odnawialne (OZE) po raz pierwszy stały się głównym źródłem energii elektrycznej w Unii Europejskiej.

Raporty Emissions Gap Report 2020 oraz Global Carbon Budget 2020

W zeszłym miesiącu zostały opublikowane coroczne raporty Emissions Gap Report i Global Carbon Budget.

1% ludzi odpowiada za połowę emisji CO2 z lotnictwa

W opinii naukowców lotniczy lockdown z 2020 roku to dobra okazja, aby zająć się bogatymi superemitentami

Ponad 430 światowych graczy planuje nowe inwestycje węglowe. “Mogą zrujnować naszą przyszłość

“Węgiel to przeszłość” – piszą autorzy corocznego raportu “Global Coal Exit List”. Z ich analizy wynika jednak, że pomimo globalnych ustaleń zawartych w Porozumieniu Paryskim, w planach są inwestycje o łącznej mocy 500 GW. Jak piszą autorzy raportu, wiele krajów – w tym Polska – za wszelką cenę próbuje ratować upadających graczy węglowych.

Rocznie na świecie marnuje się 150 miliardów m3 gazu ziemnego.

Świat marnuje gaz ziemny. W roku 2019 na całym świecie w tzw. pochodniach bezproduktywnie spalono 150 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.

Chiny dążą do neutralności węglowej do 2060 r.

Chiny postawiły sobie ambitny cel, jakim jest odejście od paliw kopalnych do 2060 roku. Oznacza to m.in. dalszy spadek konkurencyjności polskich kopalń i koniec argumentu „a bo Chiny nic nie robią”

Najwięksi emitenci CO2- przegląd

Ile CO2 emitują kraje ze szczytu rankingu? Jaki mają miks energetyczny i emisje na osobę? Robimy przegląd.

Polska niedościgniona w produkcji prądu z węgla. Wytwarzamy jej więcej niż Niemcy

Co więcej, elektrownie węglowe produkują u nas więcej energii niż w pozostałych 25 krajach Wspólnoty razem wziętych. To wnioski z najnowszego raportu think-tanku Ember, zajmującego się monitoringiem postępów w odchodzeniu od surowców kopalnych w Europie. Dokument daje jednak również powody do optymizmu

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto