Kategoria Oil Peak

Nowy wątek w naftowym dramacie

Trwa termodynamiczny upadek ropy naftowej. Tymczasem przewidywany, okresowy wzrost ceny za baryłkę może być o wiele bardziej drastyczny, niż się spodziewano.

W stronę kolejnego kryzysu naftowego, czyli „Łupkowa pułapka”

Wiele mówi się o tym, że przyszłe zapotrzebowanie na ropę będzie maleć tak, że światowy szczyt wydobycia ropy naftowej (tzw. „Peak Oil”) będzie tak naprawdę szczytem popytu, związanym z elektryfikacją transportu, a nie możliwych do zapewnienia dostaw ropy. Ta względnie bezbolesna wizja „Peak Oil” pasuje do licznych doświadczeń naszej cywilizacji z zastępowaniem starych technologii przez nowe i lepsze.

Przemysł naftowy wycofuje się z projektów nowych wierceń

Inwestycje w poszukiwania ropy naftowej spadają na całym świecie. Co roku odkrywa się coraz mniej ropy. Wszystkiemu winne są niskie ceny surowca na rynku, bo ropy jest... za dużo. Pytanie tylko, na jak długo?

Moc Rowerzystów mierzona Ropą

Byłem częścią czteroosobowej drużyny 'Greenfleet and Friends', która przez godzinę pedałowała generując elektryczność zasilającą koncert 'Godziny Ziemi' w Melbourne. Uświadomiło mi to, jak wiele energii zużywamy (marnujemy), a myślenie o energii generowanej przez ludzi w porównaniu ze zużyciem ropy/benzyny jest prawdziwym szokiem.

Oil Peak 2016?

Kończą się odkrycia nowych złóż ropy, a niskie ceny surowca mocno ograniczają inwestycje w poszukiwanie nowych, kosztownych w wydobyciu złóż. Z kolei wzrost cen ropy może wyhamować światową gospodarkę. Czy 2016 rok oznacza oil peak?

Odkrycia nowych złóż ropy najniższe od 60 lat

Odkrycia nowych rezerw ropy w 2015 roku wyniosły zaledwie 2,8 mld baryłek, spadając tym samym do najniższego poziomu od około 60 lat i bijąc przy tym rekord minimum odkryć ustanowiony w 2014 roku.

Grafika dnia: Zużycie ropy na osobę w różnych krajach

Ile ropy zużywa mieszkaniec USA? A ile Japończyk, Polak czy Chińczyk? Zobaczmy

MAE w Davos: wzrost cen ropy w ciągu kilku lat

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos odbył się m.in. ciekawy panel na temat odchodzenia od paliw kopalnych. Warto zwrócić uwagę na wypowiedzi Fatiha Birola, głównego ekonomisty Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Panel prowadził Daniel Yergin z IHS.

Moc Rowerzystów mierzona Ropą

Byłem częścią czteroosobowej drużyny 'Greenfleet and Friends', która przez godzinę pedałowała generując elektryczność zasilającą koncert 'Godziny Ziemi' w Melbourne. Uświadomiło mi to, jak wiele energii zużywamy (marnujemy), a myślenie o energii generowanej przez ludzi w porównaniu ze zużyciem ropy/benzyny jest prawdziwym szokiem.

Niskie ceny ropy i przyszłe konsekwencje

Jeszcze kilka lat temu eksperci zakładali załamanie rynku naftowego i tym samym dużego wzrostu cen ropy na światowym rynku do ponad 100, a nawet 200 dolarów za baryłkę. Pojawiały się spekulacje, że może dojść do kolejnego, jeszcze większego światowego kryzysu finansowego, którego przyczyną będzie bardzo droga energię. Spadek mocy wydobywczych, oznaczający początek permanentnego kryzysu miał rozpocząć się w 2014 lub 2015 roku. Tak się nie stało. Dlaczego?

Pamięć złotej rybki

Pewnie znasz żartobliwą opowieść, jak to złota rybka gapi się na świat za ścianką akwarium. Gapi się, gapi, po czym przepływa na drugą stronę podziwiać nowy krajobraz. Po czym przepływa znów na miejsce, gdzie była wcześniej i znów podziwia nieznaną sobie panoramę. Cóż, krótka pamięć.

Wywinęliśmy się kostusze spod kosy. O włos.

W Świecie na rozdrożu przytoczyłem prognozę Morgan Stanley z 2011 roku, według której podaż ropy miała nie nadążyć za popytem do tego stopnia, że wolne moce wydobywcze już w 2014 roku miały spaść do zera, a w 2015 roku niedobór ropy miał sięgnąć ponad 1,5 mln baryłek. I nie była to prognoza odosobniona.

Ziemia mówi „sprawdzam”

Kiedy cztery miesiące temu pisałem, że problem uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki do krajów europejskich może mieć swoje głębsze (bądź po prostu inne) przyczyny, niż tylko wojna i chęć poprawy beznadziejnego położenia, zarzucano mi przesadę i oderwanie od rzeczywistości. Dzisiaj coraz częściej mówi się, że źródła imigracyjnej katastrofy humanitarnej mają podłoże ekologiczne.

Niebezpieczna odyseja katarskiego gazowca

Polska zamierza importować gaz ziemny z Kataru. Gdy gazoport w Świnoujściu zostanie ukończony, Polska będzie mogła importować drogą morską najpierw 5 mld m3 gazu rocznie, a po rozbudowie aż 7,5 mld m3, czyli około połowy krajowego zużycia. Czy i na ile budujemy w ten sposób bezpieczeństwo energetyczne?

Gaz z łupków nie jest „pomostem” do czystej energii

Gaz łupkowy może być groźniejszy dla klimatu niż węgiel – twierdzą badacze z amerykańskiej organizacji PSE Healthy Energy. Dr Seth B.C. Shonkoff (współautor Piątego Raportu IPCC) oraz Jake Hays (dyrektor programu zdrowia środowiskowego PSE Healthy Energy) odpowiadają na pytania „Zielonych Wiadomości”

Z Pensylwanii do Żurawlowa, czyli o ludziach i łupkach

Jak wygląda amerykański boom łupkowy z bliska? Oto relacja z wizyty studyjnej w USA mieszkanki Żurawlowa, wioski znanej z 400-dniowego protestu rolników przeciwko planom odwiertów firmy Chevron.

Spadek efektywności a spadające ceny ropy

Od około 2001 roku niektóre działy gospodarki zaczęły stawać się coraz mniej wydajne, w tym sensie, że potrzebują coraz więcej zasobów, aby wytworzyć żądany produkt, taki jak na przykład 1000 baryłek ropy. W mojej opinii ta rosnąca nieefektywność wyjaśnia zarówno obserwowane na świecie spowolnienie gospodarcze, jak również gwałtowny obserwowany ostatnio spadek cen wielu towarów, w tym (a może przede wszystkim) ropy.

Co dalej z ceną gazu?

Czy gaz ziemny może być atrakcyjnym paliwem do produkcji prądu, ogrzewania domów i napędzania pojazdów? W dużym stopniu zależy to od jego ceny. Gaz ziemny jest paliwem bardzo trudnym w transporcie, więc jego cena różni się znacząco w zależności od miejsca, w którym jest sprzedawany.

Co dalej z ceną ropy?

Cena ropy spadła w ostatnich miesiącach prawie o połowę. Przez ostatnie 3 lata za baryłkę tego surowca trzeba było zapłacić w Europie średnio ok. 110 dolarów, teraz kosztuje zaledwie 60$. Co spowodowało tak wielki spadek cen ropy? Jakie będzie miał konsekwencje dla producentów i konsumentów? I co ważniejsze, czy niższe ceny ropy zostaną z nami na dłużej?

Studium przypadku - ropa cz.4/4

Wydobycie ropy nie rośnie już wykładniczo – jeszcze rośnie, ale już bardzo niemrawo. W obliczu końca wykładniczego wzrostu dostaw krytycznego zasobu, wymagający wykładniczego wzrostu system finansowo-gospodarczy zaczyna doświadczać problemów, manifestujących się jako kryzys systemu finansowego.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto