Kategoria Negocjacje klimatyczne

Bierność polityków wobec klimatu przełamią korzyści, nie katastrofy?

Kiedyś liczono, że gdy Amerykanie zaczną doświadczać niszczących skutków globalnego ocieplenia, bardziej zaakceptują fakty o zmianie klimatu. Ale tak się nie dzieje.

Deklaracja Indii sprawia, że schodzimy poniżej ważnego progu. Działać musi cały świat

Odbywający się w Glasgow szczyt klimatyczny COP26 przyniósł deklarację ograniczenia emisji CO2 ze strony Indii.

Polska ze „skamieliną dnia”. Za mataczenie na szczycie klimatycznym

Polska znalazła się w koalicji państw deklarujących odejście od węgla. Żeby uniknąć większych zobowiązań rząd uznał jednak nasz kraj nie za rozwinięty, a rozwijający się. I otrzymał za to „skamielinę dnia”.

Szczyt klimatyczny COP26 – co jest grane

Czym są szczyty klimatyczne? Dlaczego to wszystko trwa tak długo i czy w ogóle daje skutek? Gdzie jesteśmy z redukcjami emisji? Czy szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow w Wielkiej Brytanii wyróżnia się pod jakimś względem? Jakie kwestie są tam omawiane oraz jakich rezultatów możemy się spodziewać? Tłumaczymy!

Naukowcy ostrzegają przed katastrofą klimatyczną

Choć dotacje do paliw kopalnych spadły do rekordowo niskiego poziomu, naukowcy przestrzegają: większość sygnałów powiązanych z klimatem wciąż odzwierciedla politykę „biznes jak zwykle”. I wskazują, że trzeba skoncentrować się na podstawowej przyczynie problemów, czyli nadmiernej eksploatacji środowiska.

PZU: Ostatni ubezpieczyciel węgla w Polsce

„To jedna z najprostszych i najefektywniejszych dróg do przyspieszenia transformacji energetycznej” - podkreśla Fundacja Rozwój Tak Odkrywki Nie. I domaga się, by PZU jako ostatnia duża firma w Polsce odeszła w końcu od ubezpieczania węgla.

Krajowy Plan Odbudowy pomija cele klimatyczne. Będą poprawki?

Przesłany do Brukseli Krajowy Plan Odbudowy nie uwzględnia nowych celów klimatycznych Unii i zakłada wydobycie węgla do 2049 r. Czy rząd będzie zmuszony, by go poprawić?

Przełomowe orzeczenie w Niemczech: rząd musi zwiększyć cele klimatyczne

Niemcy nie są aż takim liderem ochrony klimatu jak lubią to przedstawiać rząd niemiecki. Federalny Trybunał Konstytucyjny w Niemczech stanął po stronie młodych skarżących rząd w Berlinie o niewystarczająco zdecydowaną politykę ochrony klimatu.

Redukcja emisji do zera netto? Diabeł tkwi w szczegółach

Jeśli chcemy zatrzymać ocieplanie klimatu, plany działania państw i przedsiębiorstw muszą być sprawiedliwe, precyzyjne i przejrzyste – piszą specjaliści w Nature.

Za mało ambicji, za dużo węgla. Eksperci o Polityce energetycznej Polski

Najnowszy plan energetyczny Polski nadal nie jest wystarczająco ambitny, aby dokonać szybkiej i skutecznej transformacji. Sama Polska może sprawić, że UE nie osiągnie swoich celów w zakresie redukcji emisji.

Rozlewa się fala pozwów klimatycznych. Przed sądem staną także PGE i rząd Polski.

Szóstka młodych Portugalczyków pozwała do Trybunału w Strasburgu rządy 33 europejskich państw, w tym Polski. W Australii sprawę do sądu przeciw rządowi skierowało ośmioro nastolatków. Kluczowe walki o ograniczenie zmian klimatu rozgrywają się na salach rozpraw.

USA oficjalnie wróciło do Porozumienia Paryskiego. “Założenie jest proste: zapobiec katastrofie”

W listopadzie 2020 Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z Porozumienia Paryskiego, czyli międzynarodowego porozumienia, które ma doprowadzić do zahamowania zmiany klimatu. Wykreślenie USA z listy sygnatariuszy było decyzją byłego już prezydenta Donalda Trumpa.

Ekowyborca - analiza PEP 2040

Polski rząd przyjął Politykę energetyczną Polski do 2040 roku, więc Ekowyborca zamierza podzielić się swoimi uwagami do planu polskiego rządu...

Nie chcę aby ludzie wpadali w panikę. Wywiad Grety Thunberg.

Wywiadu udzieliła Grata we wczorajszym wydaniu Svenska Dagbladet i był on, jak przystało na wydanie świąteczne, dosyć obszerny, pominąłem więc niektóre wątki.

Joe Biden będzie nowym prezydentem USA. Co chce zrobić w sprawie klimatu i ochrony środowiska?

Joe Biden wygrał wybory w USA. Dlatego pora na spełnienie obietnicy - przyjrzenie się temu, co chce zmienić w podejściu do ochrony klimatu i środowiska.

Demokracją w globalne ocieplenie, a kodeksem w ekobójców. O klimacie po francusku

Skoro demokracja zakłada rządy ludu, to czemu by w ręce społeczeństwa nie powierzyć walki z kryzysem klimatycznym? Na taki krok zdecydowała się Francja, która powołała specjalny konwent obywatelski do spraw globalnego ocieplenia. Efekt? 150 losowo wybranych Francuzek i Francuzów zarekomendowało rządowi, by ochronę klimatu wpisać do konstytucji, a zbrodnie przeciwko środowisku naturalnemu karać więzieniem.

Cele klimatyczne: świat ma czterokrotnie więcej pracy do wykonania albo jedną trzecią czasu mnie na działania

Synteza raportów Programu Środowiskowego ONZ (Höhne i in., 2020) pokazuje, co oznacza zmarnowanie ostatniej dekady w kwestii polityki ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Ta wielka zwłoka oznacza, że czasu jest coraz mniej.

„Jestem głęboko zasmucony, czuję się winny”: naukowcy ujawniają osobiste obawy związane z kryzysem klimatycznym.

Z listów pisanych przez klimatologów przebijają uczucia bezsilności i rozpaczy odnośnie przyszłość. Obserwując zachodzące zdarzenia, wciąż mają nadzieję, że da się zapobiec katastrofie. Choć są też tacy, którzy nadzieję tę tracą i boją się o swoje rodziny.

“Chcemy alarmu klimatycznego!” Jest petycja do senatorów i senatorek

“Wobec odrzucenia przez Sejm uchwał dotyczących stanu kryzysu klimatycznego, domagamy się od Senatu, by stanął po stronie obywateli i obywatelek” – piszą aktywiści Akcji Demokracji w petycji do Senatu.

Dlaczego rok 2070 a nawet 2050 to za późno? Zmiany klimatyczne mają charakter progowy

Kilka dni temu prawie wszystkie kraje Unii Europejskiej zaakceptowały plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Prawie wszystkie.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto