Artykuły

Poziom Bałtyku może wzrosnąć o prawie metr

Do końca XXI w. wody Bałtyku będą cieplejsze, a jego zimowa pokrywa lodowa skurczy się nawet o 80% – wynika z nowego raportu nt. zmian klimatu i ich wpływu na Bałtyk i kraje sąsiadujące.


Jeremy Jackson - Wzrost poziomu mórz jest niebezpieczny

Wczoraj opublikowaliśmy wykład „Ocean Apocalypse”. Dziś kolejny wykład prof. Jeremiego Jacksona, również wygłoszony w US Naval War College, tym razem o następstwach wzrostu światowego poziomu morza, m.in. na przykładach sytuacji Nowego Jorku, Miami i Nowego Orleanu. Wykład po angielsku.


Ocean Apocalypse

Zajmujący się badaniem oceanów prof. Jeremy Jackson w doskonałym wykładzie na forum US Naval War College pt. „Ocean Apocalypse” opowiada o stanie oceanów, wywieranej przez nas presji i tym, co można zrobić, żeby ograniczyć skalę rozkręcającej się katastrofy. Wykład po angielsku.


Projekt nowelizacji ustawy o OZE niezgodny z unijną dyrektywą?

Z wielkim zaciekawieniem przeczytałem propozycję Ministerstwa Gospodarki dotyczącą nowelizacji ustawy o OZE, myślac, że powoli wyczerpuje się pomysłowość i inwencja twórcza urzędników resortu gospodarki, jednak po raz kolejny „zapisałem się do zdziwionych”.


G. Wiśniewski o nowelizacji ustawy o OZE: gorset przepisów dla prosumentów, pieniądze dla koncernów

Autorzy noweli ustawy o OZE postawili sobie dwa sprzeczne cele: skuteczne zablokowanie lub przynajmniej wyraźne organicznie rozwoju energetyki prosumenckiej, w taki sposób, aby zarobił i rząd i państwowe koncerny energetyczne.


Gaz z łupków nie jest „pomostem” do czystej energii

Gaz łupkowy może być groźniejszy dla klimatu niż węgiel – twierdzą badacze z amerykańskiej organizacji PSE Healthy Energy. Dr Seth B.C. Shonkoff (współautor Piątego Raportu IPCC) oraz Jake Hays (dyrektor programu zdrowia środowiskowego PSE Healthy Energy) odpowiadają na pytania „Zielonych Wiadomości”


JeremyHoward: Cudowne i przerażające implikacje tego, że komputer potrafi się uczyć

Co się stanie, kiedy komputery opanują umiejętność uczenia się? Technolog Jeremy Howard przedstawia kilka zaskakujących wyników z szybko ewoluującej dziedziny uczenia głębokiego


Spełnienie marzeń Filstranta: wszystkie paliwa kopalne do atmosfery!

Filstrant wielokrotnie kibicował wzrostowi emisji, biciu kolejnych rekordów stężenia CO2, zakwaszaniu oceanów i wizji destabilizacji pokładów hydratów metanu. Narzekał przy tym na zbyt wolne tempo ocieplania się klimatu. Jak by wyglądał świat z marzeń Filstranta? Filstrancie - zapraszam Cię do komentowania!


Chronię klimat = Nie latam

Wszyscy latają. Do znajomych mieszkających za granicą, w celach biznesowych i przede wszystkim – na wakacje. Transport lotniczy otworzył przed nami cały świat wraz ze wszystkimi cudami natury i kultury siedmiu kontynentów. I właśnie to stawia ich przetrwanie pod znakiem zapytania. Prawdziwa cena taniego biletu lotniczego jest o wiele wyższa, niż myślisz.


Czas na ograniczenie emisji z transportu

W okresie 2000-2012 największa redukcja emisji gazów cieplarnianych w Polsce dotyczyła sektora wytwórczego i budownictwa, podczas gdy emisje pochodzące z transportu wzrosły o prawie 70 proc. - czytamy w najnowszym raporcie środowiskowym OECD.


Prezydent Duda – polityczne nihil novi w energetyce

Sprzeciw wobec polityki klimatycznej, obrona górników i dywersyfikacja dostaw gazu – to deklaracje polityczne prezydenta elekta. Do tego dochodzi walka z wiatrakami, słabe wsparcie dla elektrowni atomowej i energetyki prosumenckiej – czyli deklaracje polityczne PiS. Zdaniem dziennikarzy portalu WysokieNapiecie.pl nowy prezydent oznacza kontynuację polityki energetycznej rządu PO-PSL.


Największy fundusz inwestycyjny świata wycofuje się z węgla

Norweski państwowy fundusz Norges Bank Investment Management (NBIM), którego majątek wycenia się na 900 mld dolarów, poinformował, że zamierza stopniowo wycofywać się z firm zajmujących się wydobyciem węgla.


Granice Ziemi


Jak dotąd Ziemia była bardzo łaskawa dla rodzaju ludzkiego. Wszystkie ludzkie osiągnięcia w ostatnich 10 000 lat – rolnictwo, miasta, kultura, przemysł i populacja sięgająca 7 miliardów – miały miejsce w bardzo sprzyjającym okresie, w którym naturalne systemy regulacyjne utrzymywały wszystko, począwszy od klimatu do zaopatrzenia w wodę słodką, w granicach umożliwiających rozkwit cywilizacji.


Polskie Lobby Przemysłowe: w naszym wszechświecie prawa fizyki działają inaczej

Wielokrotnie spotykaliśmy na swojej drodze ludzi tak nierozerwalnie związanych z wydobywaniem i spalaniem węgla, że w zaprzeczaniu antropogenicznej zmianie klimatu byli gotowi posunąć się do daleko idących kłamstw i manipulacji. Czasem jednak nawet nas potrafi zadziwić, jak daleko można się posunąć w dezinformacji.


„Globalne ocieplenie zatrzymało się”? Rekordowy rok 2014. Rekordowy rok 2015. Rekordowy rok 2016?

W ostatnich latach wiele słyszeliśmy o tym, że „globalne ocieplenie zatrzymało się”. Były to stwierdzenia mocno przesadzone, ale jeszcze nie do granic absurdu. Jednak postępujący ich wzrost i tak skutkował wzrostem temperatury. Ostatnia dekada była najcieplejszą w historii pomiarów, także rok 2014 został odnotowany jako rekordowo ciepły.


Cała prawda o rybach

Wszyscy zgadzają się, że jedzenie ryb to zdrowy nawyk. Dobra wiadomość jest taka, że w ciągu ostatnich 40 lat, na całym świecie spożycie ryb podwoiło się. Jednak zwiększona konsumpcja wymaga zwiększenia produkcji


Z Pensylwanii do Żurawlowa, czyli o ludziach i łupkach

Jak wygląda amerykański boom łupkowy z bliska? Oto relacja z wizyty studyjnej w USA mieszkanki Żurawlowa, wioski znanej z 400-dniowego protestu rolników przeciwko planom odwiertów firmy Chevron.


Bogaci nie zasługują na swoje zarobki

Pracownica społeczna zarabia grosze, a bankier miliony. Komu powinniśmy płacić lepiej? Relacja pomiędzy użytecznością pracy a wynagrodzeniem jest odwrotna niż być powinno. Najbardziej lukratywne, prestiżowe posady przynoszą zwykle najwięcej szkód. Z kolei najbardziej użyteczni pracownicy są opłacani i traktowani najgorzej.


Brudna prawda: zanieczyszczenie Bałtyku


To miała być pora deszczowa w Brazylii, gdzie więc podziała się cała woda?

To zadziwiające, ale Brazylia – kraj znany z lasu deszczowego i rzeki Amazonki – zagrożony jest na części swojego terytorium wyschnięciem rezerwuarów wody. Powodem jest kolejna pora deszczowa, która nie sprostała swojej nazwie.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto