Artykuły

Senackie komisje przyjęły ustawę o OZE. Bez poprawki prosumenckiej

4 lutego na połączonym posiedzeniu senackich Komisji Gospodarki Narodowej i Środowiska przyjęto projekt ustawy o OZE. Senatorowie jednocześnie poparli wniosek Ministerstwa Gospodarki o wykreślenie z ustawy tzw. poprawki Bramory.


Kronika Rozdroża: Luty 2015 (akt. 26.02)

Były prezes Kompanii Węglowej: Dlaczego górnictwo zmierza do katastrofy?

Węglowa wojna cenowa

Systemy „Big data”

Geoinżynieria nową bronią służb specjalnych?

As Night Closes In

Why the Crash in Oil Prices Should Bury “Peak Oil” Once and for All


Business Insider: gospodarka niskoemisyjna jest nieunikniona

Postęp technologiczny w produkcji i magazynowaniu energii sprawi, że niskoemisyjna gospodarka jest tylko kwestią czasu – donosi Business Insider.


Wielki autobus hybrydowy alternatywą dla tramwaju? Wspólny projekt Solarisa i polskich politechnik

„Pierwszy polski autobus klasy MEGA z wieloosiowym napędem hybrydowym zasilanym gazowymi paliwami ekologicznymi” – to oficjalny tytuł projektu realizowanego przez konsorcjum, które tworzą Solaris Bus & Coach S.A. oraz Politechnika Poznańska i Politechnika Warszawska.


Pięć gwoździ do trumny globalnego ocieplenia

Piszę już tego bloga sześć lat, i duża jego część poświęcona jest polemikom z bardziej i mniej popularnymi mitami, oraz prostowaniem publikowanych w mediach (głównie internetowych) bredni.


Dodatek D – dokument który niszczy polską kolej

Ograniczenia przepustowości linii kolejowych wprowadzane są nie ze względów technicznych, lecz w wyniku zaplanowanej polityki ograniczania przepustowości sieci. Nie dość, że polskie pociągi spóźniają się w stopniu niespotykanym nigdzie w Europie, to na dodatek rozkładowo kursują znacznie wolniej niż w innych krajach, porównując linie o takich samych parametrach. Dlaczego?


Naomi klein - zmiany klimatyczne zmiotą neoliberalnykapitalizm

Większość lewej strony sceny politycznej, zarówno w Europie, Ameryce Północnej, jak i w krajach globalnego Południa, nie kwestionuje konsensusu w kwestii zmiany klimatu. Nauka mówi nam, że szybkim krokiem zbliżamy się do klimatycznej katastrofy, która za życia kilku pokoleń pogrzebie świat, jakim go dziś znamy. Mało kto na lewicy traktuje jednak te prognozy z całą ich złowieszczą powagą.


Klimat 2014: Szokujące rekordy

„Jeśli masz mniej niż 30 lat, to nie przeżyłeś miesiąca, który był chłodniejszy od średniej temperatury XX wieku.” Dr Marshall Shepherd, były prezes Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego [Ostatnim miesiącem, którego średnia globalna temperatura uplasowała się poniżej średniej XX wieku był luty 1985 roku.]


PGE: zablokować energetykę obywatelską!

 Po przyjęciu przez Sejm poprawki do ustawy o OZE, wprowadzającej system taryf feed-in (FiT) ustawa trafi do Senatu. Koncerny energetyczne usilnie starają się zablokować jakąkolwiek konkurencję.


Społeczeństwo do posłów – żądamy zielonego światła dla energetyki obywatelskiej

83 organizacje, firmy i instytucje wystosowały list do posłów wzywający do poprawienia ustawy o odnawialnych źródłach energii. List został przekazany posłom przed najbliższym posiedzeniem Sejmu, na którym ma odbyć się drugie czytanie ustawy.


Podsumowując podsumowanie - V raport IPCC

W ciągu ostatniego roku hasło „raport IPCC” wielokrotnie gościło w serwisach informacyjnych. Cztery razy ogłaszano premierę najnowszego raportu, a każdy z nich był komentowany zarówno przez analityków niezależnych jak i gremia polityczne. Ktoś, kto nie śledzi na co dzień doniesień dotyczących zmiany klimatu miał prawo czuć się zagubiony. Dlatego postanowiliśmy podsumować najważniejsze fakty dotyczące IPCC i przygotowywanych raportów.


Poprzyj energetykę obywatelską!

W dniu 16 stycznia 2015 r. Sejm RP uchwalił ustawę o odnawialnych źródłach energii, która wprowadza do niej tzw. poprawkę prosumencką. Po raz pierwszy w historii, polscy prosumenci (konsumenci wyprodukowanej przez siebie energii) będą mogli liczyć na gwarantowane taryfy (FiT) przy zakupie i montażu mikroinstalacji OZE. W najbliższych dniach ustawa trafi pod obrady Senatu (5-6 lutego 2015r.).

Docierają do nas niestety sygnały, że mogą pojawić się naciski za odrzuceniem „poprawki prosumenckiej” – jedynego prospołecznego rozwiązania w ustawie. W związku z tym prosimy o podpisanie petycji adresowanej do senatorów.

Tu podpiszesz się pod apelem do Senatu, a tu pod apelem do Przewodniczącego Grupy Senatorów PO.

Jeśli możecie nagłaśniajcie sprawę jak najszerzej. Zbierzmy jak największą liczbę podpisów przed głosowaniem w Komisji gospodarki Narodowej 29 stycznia 2015.


Reuters: Polska będzie blokować reformę ETS

W artykule poświęconym unijnej polityce energetycznej Reuters zauważa, że nasz kraj będzie głównym hamulcowym unijnej polityki klimatycznej zakładającej przyjęcie większych zobowiązań w zakresie emisji CO2.


Energiewende: brudna pomyłka, czy też czysty przełom?

Niemcy mają problem z realizacją swoich klimatycznych celów – i to mimo spektakularnego rozwoju OZE. Niemiecki dziennik „Die Zeit” nazwał Energiewende brudną pomyłką, z czym polemizuje zarówno Ministerstwo Energetyki, jak i wpływowy think-tank Angora Energiewende.


Zegar Zagłady tyka. Wskazówka dwie minuty bliżej ‘godziny zero’

Chicagowscy naukowcy prowadzący "Bulletin of the Atomic Scientists" (BAS) od 1947 roku na bieżąco analizują najpoważniejsze zagrożenia dla ludzkości. Wyniki badań pokazują na symbolicznym Zegarze Zagłady i w zależności od wielkości niebezpieczeństwa przestawiają jego wskazówki w przód bądź w tył. Wybicie północy ma oznaczać zagładę ludzkości.


Polska idzie na ostre zwarcie z Brukselą?

Nasze źródła w Komisji Europejskiej twierdzą, że kopalnie, które dostały pomoc publiczną muszą zostać zamknięte, a Polska może przeznaczyć na wsparcie dla nich najwyżej 400 mln zł rocznie. Oficjalnie Komisja Europejska nie zabiera głosu, bo sprawa jest zbyt drażliwa.


Równia pochyła, czyli jak monopolizacja niszczy rynek energii i opróżnia naszą kieszeń

Rząd planuje dalszą konsolidację energetyki oraz konsolidację górnictwa z energetyką, jednocześnie z uporem blokuje rozwój OZE. Według Grzegorza Wiśniewskiego to może przynieść nie tylko wzrost cen prądu, ale też upadek energetyki. Czy można wskazać kraj, w którym po 10 latach urynkawiania branży energetyki odnawialnej ceny energii ciągle rosną?


Konkurs "Klimatyczna bzdura roku 2014"

Konkurs klimatyczna bzdura roku 2014Wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie, nie tylko odrzucając stanowisko nauki, lecz wręcz dumnie obnosząc się ze swoją niewiedzą w mediach. Co bardziej żenujące wystąpienia z 2014 roku redakcja portalu Nauka o klimacie zebrała na stronie Klimatyczna Bzdura Roku, na której można oddać głos na najbardziej absurdalną wypowiedź. Dla uczestników konkursu redakcja przygotowała cenne nagrody!


Komentarz IEO nt. przyjęcia ustawy o OZE

Taką zaskoczoną minę miał marszałek Sejmu, gdy zorientował sie, że poprawka prosumencka została przegłosowana


Mój kraj czy moja planeta? Odpowiedź na to pytanie warunkuje postawę wobec zmian klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter doszli do wniosku, że poczucie odpowiedzialności za zmiany klimatu zależy od tego, jak definiujemy swoją tożsamość. Ci, którzy czują się obywatelami Ziemi, dbają o nią chętniej niż ci, którzy widzą siebie wyłącznie przez pryzmat kraju i narodowości.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto