Artykuły

Krajowy Plan Odbudowy pomija cele klimatyczne. Będą poprawki?

Przesłany do Brukseli Krajowy Plan Odbudowy nie uwzględnia nowych celów klimatycznych Unii i zakłada wydobycie węgla do 2049 r. Czy rząd będzie zmuszony, by go poprawić?

Przełomowe orzeczenie w Niemczech: rząd musi zwiększyć cele klimatyczne

Niemcy nie są aż takim liderem ochrony klimatu jak lubią to przedstawiać rząd niemiecki. Federalny Trybunał Konstytucyjny w Niemczech stanął po stronie młodych skarżących rząd w Berlinie o niewystarczająco zdecydowaną politykę ochrony klimatu.

Jeśli nie wspierasz ekoaktywistów, przynajmniej ich nie hejtuj. Bo to oni mają rację

2020 był drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarów tak w Polsce, jak i na świecie. A przed tygodniem zanotowaliśmy najwyższą temperaturę w lutym w historii pomiarów w naszym kraju. Nie wiem jak Was, ale mnie to nie bawi.

Kronika Rozdroża: maj 2021 (akt. 27.05)

Chiny: wzrost emisji CO2 najszybszy od ponad dekady. To nie tylko efekt odbicia po pandemii

Turcja. "Morskie smarki" w Morzu Marmara coraz większym problemem

Panele obywatelskie: lek czy placebo?

Sklep, w którym wszystko kupisz na wagę, żeby nie produkować śmieci

Monbiot: Britain has promised net zero – but it’s on track to achieve absolutely nothing

Brazil aerial photos show miners’ devastation of indigenous people’s land

‘Highway of death’: animals pay ultimate price on Brazil’s most dangerous road for wildlife

Oman plans to build world’s 25 GW green hydrogen plant

Film dnia: Wpuszczeni w korek

Film dokumentalny „Wpuszczeni w korek” (ang. „Taken for a Ride”) swoją premierę miał w sierpniu 1986 roku. W 1998 roku sprowadziliśmy go ze Stanów Zjednoczonych do Polski i od tamtej pory organizujemy jego bezpłatne pokazy, w ramach kampanii obywatelskiej „Tiry na tory”.

Redukcja emisji do zera netto? Diabeł tkwi w szczegółach

Jeśli chcemy zatrzymać ocieplanie klimatu, plany działania państw i przedsiębiorstw muszą być sprawiedliwe, precyzyjne i przejrzyste – piszą specjaliści w Nature.

Mieszkańcy europejskich miast popierają zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2030 roku

Sondaż ośrodka badawczego YouGov pokazuje, że mieszkańcy europejskich miast w dużej mierze popierają zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2030 roku. 60 proc. ankietowanych z Warszawy i Krakowa opowiedziało się “za” zakazem.

Żywność czy środowisko naturalne?

Rosnąca liczba ludzi na świecie oznacza konieczność wyprodukowania dla nich wystarczającej ilości pożywienia. Jednocześnie, dwoma najpoważniejszymi zagrożeniami dla życia na Ziemi są globalne zmiany klimatu oraz wymieranie gatunków.

Uprawy roślin pod panelami fotowoltaicznymi?

Agrowoltaika to testowany coraz śmielej sposób na to, by energię i żywność produkować pod jednym dachem: słonecznym. Czy w przyszłości nasze warzywa i owoce będą rosnąć w cieniu farm słonecznych?

A co, jeśli cała Polska to ten rynek w Kutnie?

Kutno „zrewitalizowało” swój plac Wolności. Zbudowano gigantyczny parking naziemny, a sam plac umieszczono… na dachu parkingu. Miasto wyniosło tym samym polską betonozę na zupełnie nowy poziom: poziom +1. Śmiejecie się z rynku w Kutnie? Mam dla was złą wiadomość: z samych siebie się śmiejecie.

Miliard dolarów rocznie za uratowanie Amazonii? Brazylia stawia warunki

Waszyngton negocjuje z administracją Jaira Bolsonaro w sprawie ograniczenia karczowania lasów deszczowych. Wycinka w Amazonii może zostać ograniczona, jeśli władze Brazylii dostaną miliard dolarów pomocy rocznie.

Kryzys klimatyczny - bomba podrzucona naszym dzieciom i wnukom

Czy my, ludzie żyjący w pierwszej dekadzie XXI wieku, mamy jakieś zobowiązania wobec ludzi z XXIII wieku? Czy możemy wyrządzać im zło?

Zamiast wyrzucać – napraw. Nowe prawo w UE

Od marca w Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy nakładające na producentów sprzętu RTV i AGD szereg obowiązków.  „Prawo do naprawy” ma przynieść korzyści nie tylko konsumentom, ale też pomóc ograniczyć ilość elektrośmieci oraz zmniejszyć emisje CO2.

Przemysłowe hodowle zwierząt – środowiskowa i etyczna katastrofa

Szacowana liczba zwierząt hodowlanych na świecie w 2018 roku była około cztery razy większa niż liczba ludzi i wynosiła (nie licząc ryb i innych zwierząt wodnych) 30,6 mld. Szacuje się, że około 60% całej biomasy ssaków na Ziemi to zwierzęta hodowane dla ludzkich potrzeb, a ptaki hodowlane stanowią 70% wszystkich ptaków.

OZE czy/i atom? Transformacja dla opornych

Rozpoczynając trwający ćwierć wieku program budowy wielkich bloków jądrowych w obliczu gwałtownego postępu alternatywnych technologii energetycznych, utopimy olbrzymie pieniądze. Będzie tak, jakbyśmy w latach 80., gdy pojawiały się pierwsze komputery osobiste uruchomili rozpisany na 20 lat wielki program zakupu maszyn do pisania - przekonuje Marcin Popkiewicz.

Nowe prawo klimatyczne we Francji: likwidacja lotów krajowych, zakaz sprzedaży kopcących aut

Francuski parlament w tym tygodniu rozpoczął pracę nad kluczową ustawą dotyczącą polityki ekologicznej państwa. 69-punktowy dokument zawiera propozycje dotyczące między innymi ograniczeń w ruchu lotniczym i spedycji

Tropiki zanikają. Wylesianie cennych terenów spowodowało takie emisje CO2, jak 570 mln aut

Według najnowszych danych w 2020 roku tropiki utraciły 12,2 mln hektarów terenów leśnych, z czego ponad jedną trzecią stanowiły lasy pierwotne. Są one szczególnie cenne ze względu na swoją bioróżnorodność i magazynowanie dwutlenku węgla.

Rozwój rolnictwa zagraża słoniom w Kenii

Z powodu upadku ekoturystyki coraz częściej grunty rolne w Kenii trafiają w dzierżawę do wielkich firm. A im mniej ziemi w rękach Masajów, tym gorzej dla tamtejszych zwierząt.

Polskie lasy a Europejska Strategia na rzecz Bioróżnorodności – czas na mądre decyzje

Europejska Strategia na rzecz Bioróżnorodności 2030 staje się ostatnio tematem dyskusji na krajowym forum. Strategia dotyczy wielu różnych aspektów ochrony przyrody (morza, wody śródlądowe, obszary podmokłe, bezleśne, stepowe…). Jednak w naszych warunkach geograficznych nie ulega wątpliwości, że oś problemu i wynikających z niego dylematów dotyczy przede wszystkim zagadnienia lasów.

Porno-katastrofizm

Wspólnym mianownikiem wszelkich odmian negacjonizmu jest niepodejmowania działań. Skoro katastrofa jest nieunikniona, to nie mają sensu żadne wysiłki mogące naruszyć status quo. Nadal możemy spalać paliwa kopalne, wycinać lasy, rozbijać się SUV-ami i pochłaniać tony mięsa. Skoro i tak wszyscy zginiemy, to przynajmniej przez te kilka lat przedłużmy orgię konsumpcjonizmu…

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto