Artykuły

Jak dawno temu miał miejsce taki wzrost temperatury powierzchni Ziemi, do jakiego doprowadzimy spalając całość paliw kopalnych?

Emitując dwutlenku węgla do atmosfery zwiększamy jego stężenie i wzmacniamy efekt cieplarniany. Czy, skoro w przeszłości geologicznej Ziemi w atmosferze bywało znacznie więcej CO2, nasze obecne działania rzeczywiście mogą prowadzić do bezprecedensowej zmiany klimatu? Czy możemy dowiedzieć się czegoś na ten temat badając przeszłość?


Złe leki

"Złe leki" to książka Bena Goldacre'a, brytyjskiego lekarza i pisarza popularnonaukowego jest wspaniałym przykładem rzetelnego dziennikarskiego śledztwa obnażającego nadużycia, błędy i zaniedbania, jakie przy testowaniu, wdrażaniu i sprzedaży leków popełniają firmy farmaceutyczne.


Geo-hacking. „Złapać i uwięzić?”, „Odciąć światło?”. Nie tędy droga.

Jeśli mamy ograniczyć następstwa zmiany klimatu, to nie ma alternatywy dla daleko idących redukcji emisji gazów cieplarnianych – tak najkrócej można streścić zawarte w dwóch tomach stanowisko komisji Narodowej Rady Naukowej w sprawie proponowanych technik sterowania klimatem.


Początek energetyki obywatelskiej w Polsce!

Czasem udaje się coś wspólnymi siłami popchnąć na lepsze. Dziś mieliśmy dobry dzień z poprawką prosumencką. Już ostrzę sobie zęby na instalację PV :) Wy też?

Marcin Popkiewicz rozmawia w TokFM z Agatą Kowalską o poprawce prosumenckiej.


Wyciekły założenia kampanii medialnej skierowanej przeciwko prosumentom

Greenpeace dotarł do informacji, z których wynika, że na zlecenie największych spółek energetycznych przygotowana została kampania dezinformująca społeczeństwo i Parlamentarzystów w sprawie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).


Komputerowa gra strategiczna: Świat na Rozdrożu

Prawy panel strony głównej w ostatnich dniach uległ zmianom – pojawiła się na nim gra „Świat na Rozdrożu” i kalkulator zużycia ciepła na ogrzewanie domu „HeatMaster”. Jeśli ktoś z Was jeszcze nie zapoznał się z grą, to gorąco zachęcam.


Gdzie jest najbardziej zanieczyszczone powietrze na świecie?

Marcin Popkiewicz rozmawia w TokFM z Pawłem Sulikiem o zanieczyszczeniach powietrza w Polsce i na świecie


Atmosfera jak darmowy ściek – w biznesie naftowym liczy się zysk

Nie on jeden tak myśli. W liście do akcjonariuszy z maja ubiegłego roku Shell napisał, że – w kontekście wzrostu zapotrzebowania na energię – świat jeszcze przez wiele dekad będzie spalał ropę i gaz. Shell zakłada, że wszystkie posiadane przez niego złoża będą zyskownie wydobyte i spalone.


Niszczymy nasze zasoby żywnościowe, a technologia nie zdoła nas obronić

Rolnictwo przemysłowe nie jest w stanie wykarmić 10 miliardów ludzi, a cudowne nowe technologie nie pojawiają się – i mogą się nie pojawić Globalne zatrucie żywności? Tak, właśnie to osiągamy. Jeśli przejmujesz się „Peak Oil”, czyli światowym szczytem wydobycia ropy, nie przejmuj się nim aż tak bardzo – on wcale nie jest najważniejszym, a już na pewno nie jedynym problemem, przed którym stoimy.


Co dalej z ceną gazu?

Czy gaz ziemny może być atrakcyjnym paliwem do produkcji prądu, ogrzewania domów i napędzania pojazdów? W dużym stopniu zależy to od jego ceny. Gaz ziemny jest paliwem bardzo trudnym w transporcie, więc jego cena różni się znacząco w zależności od miejsca, w którym jest sprzedawany.


Prognozy IPCC dla Polski i regionu. Cz. 4: Powodzie i wzrost poziomu morza

W ostatniej części cyklu omawiamy wpływ opadów nawalnych na gospodarkę wodną, energetykę i transport oraz skutki wzrostu poziomu Bałtyku. Diagnozujemy działania adaptacyjne w tych obszarach.


Prognozy IPCC dla Polski i regionu. Cz. 3: Susze i straty w rolnictwie

W trzeciej części cyklu skupiamy się na zapisach Piątego Raportu IPCC dotyczących stosunków wodnych w naszym regionie. Szukamy rozwiązań, które złagodzą skutki susz i zapewnią nam bezpieczeństwo żywnościowe.


"Zielony" thriller non fiction

Legislacyjne wrzutki, przerywane posiedzenia, nocne głosowania – w takim klimacie kończą się pięcioletnie prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii. O co toczy się walka?


Energetyka obywatelska: PO szuka poparcia PiS przeciw PSL?

PSL nie poprze przegłosowanej w Senacie poprawki autorstwa senatorów PO, która zmniejsza wsparcie dla prosumentów w porównaniu do przegłosowanej wcześniej przez Sejm poprawki prosumenckiej autorstwa posła PSL Artura Bramory. W efekcie, przed ostatecznym głosowaniem w Sejmie Platforma szuka poparcia w klubie PiS, którego posłowie poparli już wcześniej poprawkę Bramory.


Prognozy IPCC dla Polski i regionu. Cz. 2: Bioróżnorodność i turystyka

W kolejnej części cyklu „Prognozy IPCC dla Polski i regionu” omawiamy wpływ drastycznych upałów na florę i faunę oraz na turystykę. Szukamy dobrej strategii adaptacji w tych obszarach.


Prognozy IPCC dla Polski i regionu. Cz. 1: Upały i zdrowie Polaków

W cyklu „Prognozy IPCC dla Polski i regionu” omawiamy zmiany klimatu w obecnym stuleciu i potrzeby adaptacyjne w poszczególnych dziedzinach życia. Dziś zagrożenia dla zdrowia Polaków i zmiany konieczne w służbie zdrowia.


Grecka tragedia i zaklinanie rzeczywistości

Partia Syriza, która objęła rządy w Grecji, odważyła się powiedzieć to, co w zasadzie dla uważnych obserwatorów gospodarki światowej było oczywiste już od dawna. „Jestem ministrem finansów kraju bankruta”, oświadczył Yanis Varoufakis, nowy grecki minister finansów. Szczerość władz Grecji zagraża stabilności całego światowego systemu finansowego.


Co, gdzie i ile wydobyć? A co zostawić pod Ziemią?

Konferencja klimatyczna ONZ w Kopenhadze w 2009 roku miała być przełomem negocjacyjnym na polu ochrony klimatu, jednak rozbieżności pomiędzy krajami okazały się zbyt duże, by udało się zawrzeć skuteczne porozumienie. W zasadzie była tylko jedna istotna rzecz, co do której wszystkie strony się zgodziły:konieczność niedopuszczenia do wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi o ponad 2°C względem poziomu sprzed epoki przemysłowej.


Eksploatacja zasobów Antarktydy coraz bliżej

Wygląda na to, że wyścig o zdobycie i utrwalenie wpływów na Antarktydzie – ostatnim wciąż w miarę dziewiczym kontynencie – ruszył na dobre. Świadczy o tym włączenie się do rozgrywki Chin, które przystąpiły do konstrukcji piątej już stacji na tym skutym lodem kontynencie.


Badanie: Rośnie liczba masowych zgonów zwierząt

Liczba masowych pomorów zwierząt rośnie – giną miliardy i rodzą pytania. Nie mówimy tu o kilkunastu rybach „zaśmiecających” lokalną plażę. Masowe zgony są pojedynczymi zdarzeniami, które jednorazowo zabijają co najmniej miliard osobników, likwidują ponad 90 procent populacji lub niszczą 700 milionów ton zwierząt.grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto