Artykuły

Przerwa w ociepleniu klimatu? Bynajmniej

Najnowsza analiza opublikowana w "Science" pokazuje, że wbrew plotkom trend wzrostu temperatur jest dziś zbliżony do tego z drugiej połowy XX wieku.


Nadchodzi zmiana klimatu w kościele?

Zanim 18 czerwca 2015 r. została zaprezentowana encyklika „klimatyczna” papieża Franciszka, wcześniej ten nieopublikowany jeszcze dokument wywołał już ogromne zainteresowanie oraz działania na skalę globalną, zarówno wśród chrześcijan, jak i ze strony wyznawców innych religii oraz ludzi niewierzących. Niestety w naszym kraju tekst, którego raczej niewielu czytało i będzie czytać, już nazywano „antypolskim” . Co sprawia, że tekst papieża wywołuje takie poruszenie, a nawet kontrowersje?


Spotkanie Ministrów Środowiska krajów UE. Dlaczego Polska apeluje o mniej ambitną walkę z zanieczyszczeniami powietrza?

Podczas gdy Polsce trwa ogłoszony przez Ministra Grabowskiego „rok powietrza”, przedstawiciele Ministerstwa Środowiska na spotkaniu w Brukseli proponują najmniej ambitne rozwiązania walki z jego zanieczyszczeniami.


Runda negocjacji klimatycznych w Bonn – palące pytania, żadnych odpowiedzi

Negocjatorzy w Bonn zrobili niewiele. Praktycznie żaden z kluczowych bloków tematycznych nowego porozumienia nie jest gotowy. Dla osłody, udało się ustalić zasady działania mechanizmu REDD+.


Grafika dnia - Wybrzeże Oceanu Arktycznego

Wybrzeże Oceanu Arktycznego, to miejsce na Ziemi, które niewiele osób ma możliwość zobaczyć. To miejsce, które jest trudno dostępne, ale jednocześnie fascynujące, dziewiczy obszar Ziemi, które póki co, jeszcze nie został "skażony" przez współczesnego człowieka.

Barrow - wschód Słońca


ABC nowego systemu energetycznego

Słyszymy, że udział odnawialnych źródeł energii, szczególnie z niestabilnych źródeł takich jak wiatr czy słońce nie może być wyższy od 20%, biomasy jest za mało, warunków do znaczącej rozbudowy energetyki wodnej nie ma, więc... bez paliw kopalnych się nie da. To jak to jest, że Niemcy, Duńczycy i coraz liczniejsze inne kraje twierdzą, że to możliwe? Przyjrzyjmy się, krok po kroku, szkicowi spójnego systemu energetycznego w całości opartego na lokalnych zasobach odnawialnych.Papież: encyklika o ochronie Stworzenia

Papież Franciszek ogłosi w czwartek pierwszy oficjalny dokument, w którym wyraźnie dominować ma tematyka ochrony środowiska. Ma nosić tytuł "Laudato sii" ("Pochwalony bądź"). Papież sporo miejsca poświęca w nim kwestii wydobycia węgla i związanej z tym degradacją środowiska. Zwraca uwagę, że kraje, których przemysł energetyczny oparty jest na węglu, niszczą środowisko przez emisję CO2 i apeluje o jej ograniczenie.

Papieska encyklika w temacie ochrony klimatu to poważna sprawa. Ale na początek polecamy epicki trailer z przymrużeniem oka


Po drugiej stronie rynku energii

Unia energetyczna stawia na konsumentów. Głównym celem energetycznej strategii Europy jest „zapewnienie konsumentom bezpiecznej, zrównoważonej i konkurencyjnej energii po przystępnych cenach”. W przyjętych wczoraj konkluzjach Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii zaapelowała o wzmocnienie pozycji konsumentów.


Epickie susze dewastują planetę

W zasadzie każdy zamieszkały kontynent, doświadczył ostatnio poważnych problemów z wodą. Typowo na danym gęsto zamieszkałym obszarze ponad 80% lokalnego zaopatrzenia w wodę trafia na potrzeby człowieka: dla rolnictwa, przemysłu i bezpośredniej konsumpcji. Do rzadkości nie należą też miejsca, w których zużycie wody przewyższa tempo jej regeneracji.


Niebezpieczna odyseja katarskiego gazowca

Polska zamierza importować gaz ziemny z Kataru. Gdy gazoport w Świnoujściu zostanie ukończony, Polska będzie mogła importować drogą morską najpierw 5 mld m3 gazu rocznie, a po rozbudowie aż 7,5 mld m3, czyli około połowy krajowego zużycia. Czy i na ile budujemy w ten sposób bezpieczeństwo energetyczne?


Zielona niewiedza

Miałem ostatnio kilka wykładów w różnych zielonych fundacjach i organizacjach. Wśród wielu poruszanych wątków była też zmiana klimatu. Zaintrygowały mnie wyjątkowo zgodne odpowiedzi na pewne pytanie.


G7 za pełną dekarbonizacją globalnej gospodarki

Liderzy grupy G7 opowiedzieli się za całkowitą redukcją emisji CO2 do końca XXI wieku. To ważny sygnał przed szczytem klimatycznym w Paryżu, jednak organizacje ekologiczne zarzucają G7 brak ambicji.


Buspasowa pułapka

Uważam że transport autobusowy w mieście ma więcej zalet niż wad, a biorąc pod uwagę relację kosztów do efektów rozwiązaniem idealnym jest zelektryfikowany transport kołowy. To wszystko sprowadza się do idei metrobusa. Pozornie podobne wymogi wypełniają, zaledwie nieco gorzej, buspasy. Pozornie.


Merkel o szczycie G7: to będą trudne rozmowy

Na szczycie G7 w niemieckim Elmau Angela Merkel chce rozmawiać o ochronie klimatu. Kością niezgody może stać się idea dekarbonizacji gospodarki, oznaczająca rezygnację z węgla.


Rewolucja energetyczna po niemiecku - podatkiem w węgiel brunatny

Niemieckie emisje spadają zbyt wolno jak na założone przez naszych zachodnich sąsiadów cele, w dużym stopniu ze względu na wypychanie z rynku elektrowni gazowych przez tani lokalny węgiel brunatny. Gdzie jak gdzie, ale w Niemczech założone cele są od tego, żeby je zrealizować, tak więc mamy…


Gwałtowny wzrost stężenia metanu w Arktyce

W ciągu ostatnich kilku miesięcy stacje pomiarowe w Arktyce zanotowały niepokojący wzrost stężenia metanu w atmosferze. Przyczyną rosnącej ilości metanu w Arktyce, jak i na całej planecie jest ocieplający się klimat.


Elektrownia za złotówkę - Chcesz kupić kawałek elektrowni?

Bój idzie już nie tylko o to jak będziemy produkować energię, ale kto na tym zarobi – piszą dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl.Ile trzeba mieć aby zainwestować w lokalną elektrownię?


Indie – rozwój ponad wszystko

W ciągu najbliższych 5 lat Indie planują zwiększenie wydobycia węgla o ponad 600 mln ton rocznie oraz zwiększenia mocy niskoemisyjnych źródeł energii o 175 GW.


Kronika Rozdroża: czerwiec 2015 (akt. 28.06)

Cipras potwierdza w orędziu do narodu: Giełda w Atenach i banki zostaną zamknięte w poniedziałek

Grecja: Może grozić nawet wojna

India Just Upped Its Solar Target Five-Fold, Will Install More Solar This Year Than Germany

California's Drought Is Part of a Much Bigger Water Crisis

US climate deniers call Paris summit 'a threat' to the world


Spadające ceny paliw kopalnych – krótkotrwały trend czy reguła?

Czy świat tak po prostu zrezygnuje z paliw kopalnych? Trudno w to uwierzyć. W wielu krajach, w tym Polsce, węgiel i ropa traktowane są jak najcenniejsze dobro narodowe. Rzeczywistość może jednak zaskakiwać.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto