Artykuły

Globalne ocieplenie pędzi do przodu

NASA poinformowała, że czerwiec był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów, ex aequo z czerwcem 1998 roku, kiedy to panowało rekordowo silne zjawisko El Niño.


Jeśli zmiana klimatu byłaby prawdziwa, to jak wyjaśnisz mrożoną pizzę, hę?

Skoro nie da się już negować problemu zmiany klimatu w oparciu o najlepszą wiedzę naukową, to co pozostaje w „arsenale negacjonisty”? Całkiem sporo opcji: fałszywi eksperci (i metody pompowania opinii nielicznej grupy, tak, by wydawała się duża i znacząca), manipulacje logiczne (fałszywe tropy, zniekształcanie lub nadmierne upraszczanie ustaleń naukowych, przeskakiwanie do konkluzji, dychotomia myślenia, atakowanie słomianej kukły i in.), nierealistyczne kryteria, wybieranie wisienek i (na deser, kiedy już nie da się zaprzeczyć ustaleniom nauki) teorie spiskowe.


O królu Arturze i zawziętym Czarnym Rycerzu

Znasz komedię "Monty Python i Święty Graal"? W filmie jest scena, w której król Artur spotyka na swej drodze Czarnego Rycerza, który nie pozwala przejść mu dalej, grożąc królowi śmiercią. Adwersarze wyciągają miecze i zaczyna się walka, w której król Artur kolejno odrąbuje przeciwnikowi wszystkie kończyny, aż na ziemi zostaje sam kadłubek, głoszący swoje zwycięstwo i oskarżający odjeżdżającego Artura o ucieczkę z pola walki. Jak ta historia ma się do tematów poruszanych na ZnR?


Stanęłam pomiędzy koncernem i Arktyką

W środę rano u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej stanęłam naprzeciw arktycznej platformy wiertniczej Shella „Polarny Pionier.” To było przerażające. Ale są w życiu chwile, kiedy pomimo swego lęku musisz działać.


Raport WISE – węgiel kulą u nogi polskiej gospodarki

Górnictwo węgla kamiennego w Polsce nie przyczyniło się do wzrostu gospodarczego kraju w ostatniej dekadzie, pomimo dobrej koniunktury na rynku węgla, piszą analitycy WISE Institute w najnowszym raporcie "Polski węgiel: quo vadis?".


„The Lancet”: Zmiana klimatu pogorszy nasze zdrowie

Zła wiadomość jest taka, że zmiany klimatu pogorszą stan zdrowia całej ludzkości. Dobra natomiast mówi o tym, że walka ze zmianami klimatycznymi zdrowie publiczne poprawi.


Petycja do pani premier: chcemy energii odnawialnej

Zachęcamy do podpisania petycji wzywającej panią premier do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.


Ograniczyć emisje, ale jak? - przewodnik po nowym traktacie klimatycznym, cz. 1

O co właściwie chodzi w negocjowanym właśnie porozumieniu klimatycznym? W części pierwszej nowego cyklu opisujemy sposoby redukcji emisji CO2 – inne dla Polski, Chin czy Bhutanu.


demosEUROPA: potrzebne ministerstwo OZE i ochrony środowiska

W nowym raporcie demosEUROPA rekomenduje przekształcenie Ministerstwa Środowiska w Ministerstwo Energetyki Odnawialnej i Ochrony Środowiska.


Czesi już nie po polskiej stronie. Kończą z węglem

Na początku maja na posiedzeniu Rady UE Polska, dzięki zmontowanej mniejszości blokującej, chciała zawetować pomysł przyspieszenia wejścia w życie rezerwy MSR – jednego z instrumentów mających podnieść ceny uprawnień do emisji CO2. Nagle okazało się, że Czesi dalszą obstrukcją zainteresowani już nie są, mniejszość bez nich przestała być blokująca, a do dalszych prac przeszła propozycja, by rezerwa ruszyła w roku 2019 – dwa lata wcześniej, niż chciała Polska.


Kronika Rozdroża: lipiec 2015 (akt. 31.07)

Rewolucja energetyczna we Francji - OZE zamiast atomu

Najsłynniejszy lew Afryki nie żyje. Zabił go kłusownik, dentysta z USA

"Chiński sen" o bogactwie stał się sennym koszmarem

Arctic News - nic nie jest do końca pewne

The Daily Show - Burn Noticed

Philippines to raise 10m signatures for pope’s climate petition

As we prepare for the UN climate talks, a look at what’s changed since Copenhagen


Niezauważona rewolucja w USA

USA kojarzą się powszechnie z wielkimi samochodami, wielkimi domami, wielkimi porcjami w restauracjach i… marnotrawstwem. Bo owe samochody zużywają obłędne ilości paliwa, domy są budowane byle jak, bez izolacji i przyzwoitej wentylacji, wiec zużywają za dużo energii, a z kolei posiłki dostarczają tejże energii nadmiar w postaci pustych kalorii…


Prof. Winiecki i „panikarstwo klimatyczne”, czyli centrum im. Adama Smitha znowu nadaje

Tytuł obrazkaKomentujemy mity klimatyczne rozpowszechniane w serwisie Project Syndicate. Project Syndicate Polska publikuje komentarze najbardziej wpływowych światowych intelektualistów, ekonomistów, mężów stanu, naukowców i liderów biznesu.


Shell uzyskał pozwolenie na wydobycie ropy w Arktyce

Jedna z prawnych przeszkód dla planującego tego lata przeprowadzenie odwiertów w celu wydobywania ropy naftowej w Arktyce przez koncern Royal Dutch Shell zostało została niedawno usunięta przez federalny sąd apelacyjny, orzekający w trzyosobowym składzie. Sędziowie odrzucili argumenty, że koncern nie jest przygotowany na ewentualny wyciek ropy naftowej do oceanu w trudnych warunkach Arktyki.


Munich RE: Coraz więcej katastrof klimatycznych i pogodowych

Liczba klęsk związanych pogodą, katastrof klimatycznych na świecie rośnie. Jest wyraźna różnica między okresem 2010-2014, a przykładowo latami 90-tymi ubiegłego wieku, czy nawet początkiem tego wieku.


Wzrost temperatury i fotosynteza

Fotosynteza. Wszyscy wiemy, czym jest. To magiczny proces umożliwiający roślinom zamianę promieniowania słonecznego na energię i pozostałe rzeczy, których potrzebują, by przetrwać i rosnąć. Zablokuj światło słoneczne i fotosynteza ustanie. Zatrzymaj fotosyntezę i rośliny umrą. Śmierć roślin to wyrok na zwierzętach roślinożernych. Brak tych ostatnich oznacza zagładę gatunków mięsożernych. Ogniwa łańcucha pokarmowego rozsypują się.


Niedźwiedzie polarne nie przetrwają na diecie lądowej

Naukowcy już od dawna wiedzą, że niedźwiedzie polarne, zmuszone latem przez zanik lodu do zejścia na ląd, mogą żywić się ptasimi jajami, jagodami i małymi ssakami. Ale czy te wielkie ssaki będą w stanie przeżyć w ocieplającej się Arktyce, zmieniając dietę na lądową?


Höhn - Węgiel brunatny to sprawa zamknięta

Michał Sutowski: Nadrenia-Westfalia uchodzi nieraz za wzorcowy przykład transformacji regionu zdominowanego niegdyś przez ciężki przemysł, zwłaszcza wydobywczy – przynajmniej na tle doświadczeń Wielkiej Brytanii czy Belgii. Także w Polsce restrukturyzacja regionów górniczych to dramatyczny problem... Czy Pani zdaniem ten proces się w Niemczech powiódł?


Jak Polska odpowie na zieloną encyklikę papieża Franciszka?

Odpowiedź na tytułowe pytania nie jest oczywista. Z przełożeniem na zasady i praktykę działania najnowszej klimatycznej encykliki papieża Franciszka „Laudato sii” („Pochwalony bądź”) jest niemalże tak samo jak z wdrożeniem dyrektyw klimatyczno-energetycznych UE. Papież wzywając do stopniowego, ale stanowczego wycofania się ze spalania węgla i jednocześnie do wszechstronnego rozwoju OZE, który „powinien już się zacząć”, powtarza to co jest preambułą unijnej dyrektywy o promocji OZE, ale głębiej uzasadnia cel działania od strony etycznej i religijnej.


PKP PLK ignoruje wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

Mimo wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2013 r. nakazującego obniżenie opłat za korzystanie torów, stawki na rok 2016 na najbardziej ruchliwych liniach mają być wyższe niż były przed wyrokiem.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto