Artykuły

Opinia wiarygodnej organizacji naukowej? Wpis na blogu 'Królowa Superstar'!

W komentarzach pod artykułem Rekordowo niski zasięg arktycznej czapy polarnej @Filstrant poinformował, że: „nie wszyscy naukowcy chcą ograniczyć emisję CO2, nie wszyscy mówią, że bilans globalnego ocieplenia będzie niekorzystny, nie wszyscy spodziewają się jakiejkolwiek katastrofy klimatycznej.”

Na co @Dragon poprosił go o linki do stanowisk wiarygodnych organizacji naukowych (nie blogów czy stanowisk nieznanych grupek), które: "nie są zdania, że należy ograniczyć emisję CO2", "nie mówią, że bilans globalnego ocieplenia będzie niekorzystny" tudzież "nie spodziewają się jakiejkolwiek katastrofy klimatycznej".

Dołączyłem się do prośby @Dragona, bo przeczuwałem, że jeśli @Filstrant podejmie to wyzwanie, to zrobi się ciekawie. Tak też się stało :)


Biościema

Czy serwowany przez dealera kokainy Kolę produkt to Coca-Cola? Nie, Coca-Cola to nazwa własna dobrze zdefiniowanego produktu. A czy jak do butelki po nafcie wyciśniemy ropę z czyraka, to uzyskamy ropę naftową?

A czemu o tym piszę? Bo nasze władze poszły tym tokiem rozumowania, wymyślając „biowęgiel”.


Czy Unia Energetyczna rzeczywiście zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne?

Negocjacje gazowe z Azerbejdżanem są jak lądowanie na obcej planecie. Przedstawiciele reżimu, schowani za paradnym stołem, milcząco gapią się na europejskich gości. Czy jednak mnożenie dróg importu surowców zapewni nam bezpieczeństwo dostaw?


Rekordowo niski zasięg arktycznej czapy polarnej

Lód morski w Arktyce co roku topnieje latem i przyrasta zimą. Ostatnie minimum nie było rekordowe. Tej wiosny mamy jednak rekordowo mały maksymalny zasięg lodu.


Oceany na progu wymierania, ale wciąż możliwe do uratowania

W zeszłym miesiącu grupa badaczy opublikowała raport, z którego wynika, że światowe oceany stoją w obliczu wielkich zmian, potencjalnie mogących doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń życia morskiego.


Obrazek dnia: zmiany światowego poziomu morza

Wzrost światowego poziomu morza jest następstwem głównie dwóch czynników: spływania do mórz i oceanów wody z topniejących lodowców i lądolodów oraz termicznej rozszerzalności wody. Wykres pokazuje zmiany poziomu morza na podstawie pomiarów satelitarnych.


„Trujemy się sami, w imię wzrostu gospodarczego”

U córki Chai Jing zdiagnozowano nowotwór. To dlatego ta uznana dziennikarka śledcza zajęła się problemem zanieczyszczenia powietrza. Według BBC jej świeżo opublikowany dokument obejrzało już ponad 100 mln Chińczyków.


Węgiel w Kentucky – prawie jak w Polsce

Mamy w Polsce trzynastokrotnie więcej górników niż w stanie Kentucky przy bardzo podobnym wydobyciu! To chyba wystarczy by zrozumieć, dlaczego to górnicy przyjeżdżają do Warszawy by w proteście palić opony.


Susza w Kalifornii? To dopiero początek

Kalifornia zmaga się z czwartym rokiem największej od stulecie suszy. Kończąca się właśnie tegoroczna pora deszczowa bardziej przypomina porę suchą.


Obywatele, nie bądźcie zbyt zorganizowani i przemożni!

Drodzy Rodacy, poseł Rafał Grupiński po głosowaniu ws. poprawki prosumenckiej do ustawy o OZE słusznie zauważył, że z Waszym zachowaniem jest coś nie tak. Mianowicie: w „zbyt zorganizowany i przemożny” sposób domagaliście się energetyki obywatelskiej. Niniejszym chciałbym go w tej sprawie poprzeć.


Wilki w Yellowstone - Fale na tafli ekosystemu

Wilki nam przeszkadzają. Nawet w większej od Polski rzadko zaludnionej Szwecji uznano, że aż 400 wilków to zbyt wiele i należy część z nich zabić. Lepiej, żeby nie było ich więcej niż 250, bo szkodzą.


Urmia: jak zanika najsłynniejsze jezioro w Iranie

Wyniki niedawno przeprowadzonych badań wskazują na to, że powierzchnia najbardziej znanego irańskiego jeziora skurczyła się o prawie 90% od 1970 roku. Naukowcy ponaglają do działań.


Kronika Rozdroża: Marzec 2015 (akt. 30.03)

Energetyczne drogi Niemiec i Polski coraz bardziej się rozchodzą

Chińczycy wyznaczyli rekordowy cel dla fotowoltaiki

Wrobieni w diesle

Coraz więcej śmieci w lesie

Czy wiemy,‭ ‬jakiej energii odnawialnej potrzebuje Polska‭?


Szkic porozumienia klimatycznego: jest nieźle, ale musi być lepiej

Tekst negocjacyjny wypracowany w Genewie nie jest zły – zawiera propozycję niemal pełnej redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. Mimo to eksperci wątpią, by paryski traktat pozwolił nam zatrzymać ocieplenie na bezpiecznym poziomie.


Polski Alarm Smogowy - apel

Nasz kraj ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej, co roku wysyłające przedwcześnie na tamten świat 45000 Polaków.

Zmień to podpisując apel do Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Premier Ewy Kopacz i Marszałka Radosława Sikorskiego!


Po co nam inteligentne taryfy i czy istnieje kiepski prąd? – przewodnik konsumenta energii

Zmienne taryfy mogłyby zapobiec przeciążeniom sieci. Jednak dotychczasowe taryfy: stała G11 i zmienna G12 (weekendowa lub z podziałem na godziny) to nieskuteczne relikty przeszłości. Na szczęście to będzie się zmieniać.


Baltic Dry Index najniżej w historii

Jeśli powiem, że u brzegów Singapuru stoi bezczynna flota setek frachtowców, a Baltic Dry Index spada, to większość ludzi zajmujących się klimatem, energią i zrównoważonym rozwojem otworzy tylko szeroko oczy i zapyta "a co to ma do rzeczy..?". Dlaczego wchodzi to w zakres naszych zainteresowań?


Wciąż jeszcze potrzebujemy górnictwa. Ale nie zakonserwowanego status-quo

Dramatyczna sytuacja polskiego górnictwa węgla kamiennego nie wynika tylko i wyłącznie z wyczerpania złóż i trudnych warunków geologicznych. W końcu spółki takie jak Bogdanka lub Silesia potrafią być rentowne nawet przy niskich cenach węgla. Co więcej, podczas gdy górnicy z Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i Jastrzębskiej Spółki Węglowej regularnie strajkują, palą opony i rzucają mutrami, pracownicy Bogdanki i Silesii niezmordowanie fedrują.


Czy energetyka odnawialna wygrywa z tradycyjną?

Prestiżowy amerykański portal internetowy „Business Insider” opublikował serię artykułów, w których udowadnia, że tradycyjna energetyka wchodzi w „spiralę śmierci”. Na szczęście w przypadku Polski, władze zdecydowały się na poparcie do rozwoju energetyki prosumenckiej.


Jak wykorzystać politykę energetyczno-klimatyczną UE jako wsparcie rozwoju Polski do 2030 roku?

W jaki sposób cele zaproponowane przez Komisję Europejską na rok 2030 powinny być wdrażane w Polsce, aby stanowiło to pozytywny impuls rozwojowy dla gospodarki, a narzędzia wdrożeniowe były dopasowane do specyfiki gospodarczej kraju? Na to pytanie odpowiadają Maciej Bukowski (Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych) i Zbigniew Karaczun (Instytut na rzecz Ekorozwoju).


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto