Artykuły

Operacja się udała, ale pacjent ledwo dyszy

Według Met Office dalszy wzrost emisji gazów cieplarnianych przyniesie Europie Środkowej śmiertelne upały. Czytam między wierszami: chorobliwe uzależnienie od węgla skończy się dla nas wysoką gorączką.


Fale upałów, czyli Letnia Opowieść

Światowa Organizacja Meteorologiczna wystawia ostrzeżenie za ostrzeżeniem, w radiu codziennie zapowiadane są temperatury powyżej trzydziestu stopni - pierwsza połowa sierpnia 2015 jest w Europie niezwykle upalna. Niestety wszystko wskazuje na to, że podobnych, trudnych do przetrwania okresów jest i będzie coraz więcej.


K. Guzek: To nie upał jest powodem kłopotów z energią

„150% strat w ciepłownictwie to rekord na skalę światową. Najprostszym rozwiązaniem jest odłączenie całego osiedla od ogrzewania” – tak zaczyna się opis piątego odcinka popularnego w latach 80-tych serialu Alternatywy 4. Kto by pomyślał, że 30 lat później obudzimy się w rzeczywistości jota w jotę podobnej do tych z czasów PRL-u? A jednak.


Profesor Leszek Marks i skrócony holocen

Na firmowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny portalu JednaZiemia.pl ukazał się artykuł autorstwa prof. Marksa „Zmiany klimatu w holocenie - ostatnie 11 700 lat”, w którym przedstawiono historię klimatu w ostatnich tysiącleciach. Niestety nie jest on wolny od poważnych błędów i przeinaczeń.


Klimat staje się zagrożeniem dla Polski

Po raz pierwszy w znanej nam historii zmiana klimatu stanowi realne zagrożenie dla naszego bytu i stabilności funkcjonowania państwa, a szczególnie rolnictwa i energetyki. To dwa kluczowe elementy decydującego o istnieniu zorganizowanej cywilizacji,


Koralowce w pułapce

Czy ginące rafy koralowe może uratować migracja koralowców lepiej przystosowanych do wysokich temperatur? Najnowsze badania wskazują, że nie jest to prosta sprawa.


Porozumienie paryskie: będzie, ale pozbawione pazura

Deklaracje redukcyjne, dotychczas złożone w ramach negocjacji klimatycznych, pokrywają 59% światowych emisji. Eksperci zakładają, że traktat paryski powstanie, jednak nie będzie prawnie wiążący. A to pozbawi go zęba i pazura.


Czy leci z nami klimatolog?

Wysłuchiwanie, jak na spotkaniach Sejmie przedstawiciele naszej nauki i lobbyści ze stopniami i tytułami naukowymi przedstawiają decydentom stan wiedzy o klimacie wymaga żelaznych nerwów, a i tak na koniec świadomy obserwator jest bliski załamania i rozstroju nerwowego.


Czy Polska odpowiada za globalne ocieplenie?

Często w naszym kraju możemy usłyszeć opinię, że za zmiany klimatyczne odpowiadają przede wszystkim wielkie państwa przemysłowe, takie jak USA czy Chiny, a w związku z tym Polska ze swoimi śladowymi emisjami nie ma obowiązku nic robić. Podkreśla się także, że jako gospodarka wschodząca, powinniśmy mieć większe prawo do emitowania gazów cieplarnianych, gdyż pozostałe kraje wysoko rozwinięte „swoje” już spaliły.


Kronika Rozdroża: sierpień 2015 (akt. 29.08)

Państwowe grupy energetyczne tańsze o 15 mld zł

Najlepsza komunikacja publiczna w tej części Europy? Gdynia.

Światowy dzień modlitw o ochronę stworzenia z encykliką Laudato Si’

Why are Brazil’s environmentalists being murdered?

Brazil's special forces wage uphill fight against Amazon destroyers

Middle East faces water shortages for the next 25 years

US Attorney Hounding Climate Scientists Covertly Funded By Coal Industry


Co załatwiło dinozaury? Zagadka kryminalna

Martwy dinozaurAby postawić w stan oskarżenia dinobójcę, naukowcy zgromadzili mnóstwo nowych dowodów: począwszy od szczegółowych datowań aż po mikroskopijne skamieniałości. Stworzony na tej podstawie akt oskarżenia ma dla nas mocno niepokojące implikacje.


Koalicja Klimatyczna: Niekonstytucyjna nowelizacja uderzy w polskich rolników

Procedowane projekty zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Prawa budowlanego posiadają zapisy niezgodne z Konstytucją – ostrzega Koalicja Klimatyczna i apeluje o ich odrzucenie. Jej zdaniem, uchwalenie tych regulacji uderzy w polskich rolników.


Już prawie 1/3 energii elektrycznej z OZE w Niemczech

Niemieckie stowarzyszenie energetyki odnawialnej Bundesverband Erneuerbare Energie (BEE) podało, że w pierwszej połowie tego roku udział OZE w konsumpcji energii elektrycznej w Niemczech wzrósł do rekordowego poziomu 32,5%. W ubiegłym roku zielona energia stanowiła około 28% niemieckiego miksu energii elektrycznej.


Mężczyźni szczególnie zagrożeni wyższą umieralnością z powodu fal upałów

Jak wynika z analizy przeprowadzonej w 2015 roku na zamówienie Instytutu na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu ADAPTCITY, fale upałów na terenie Warszawy mają istotny statystycznie wpływ na zwiększenie poziomu umieralności mieszkańców.


Związek Zaniepokojonych Naukowców: Dossier oszustwa

Przez blisko trzy dekady największe na świecie koncerny paliwowe świadomie podejmowały starania, aby wprowadzić w błąd opinię publiczną w kwestii realiów i zagrożeń związanych ze zmianą klimatu.


Chiny uchylają się od odpowiedzialności za zmiany klimatu

Entuzjazm, jaki wywołała chińska deklaracja dotycząca planów redukcji CO2 znika, kiedy wczytamy się w jej treść. Dokument jest nieprecyzyjny i mało ambitny, bije z niego niechęć do krajów rozwiniętych i brak poczucia odpowiedzialności za stan środowiska – komentuje francuski analityk.


Temperatura mokrego termometru

Kombinacja upału i wilgotności jest dla ludzi zabójcza, ponieważ przy temperaturach mokrego termometru zbliżających się do 35°C [przy 100% wilgotności powietrza] ludzkie ciało traci możliwość odprowadzania nadmiaru generowanego ciepła poprzez odparowanie.


Czy susza uśmierci sekwoje?

Kalifornijskie sekwoje usychają. „Sekwoja wymaga olbrzymich ilości wody. Duże, stare drzewa potrzebują latem ponad 2000 litrów wody dziennie.” – opowiada Antoni Ambrose, biolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, badający sekwoje od prawie 20 lat.


Plan dla Śląska, czyli trochę o polityce

Stan polskiej energetyki i ogólnie sytuacja w zakresie surowców energetycznych jest beznadziejna. Tak po prostu. Węgiel jest paliwem, którego ostatnie dni się zbliżają. Zarówno jeśli mowa o wydobyciu w polskich kopalniach, jak tez o światowym zastosowaniu. O polskich kopalniach wiadomo wystarczająco wiele, aby zdawać sobie sprawę, że wydobycie węgla kamiennego w Polsce się kończy.


Rewolucja energetyczna i upały

W Europie trwa fala upałów. Trudno mieć wątpliwości, że jest to rachunek za węgiel. Można się męczyć, włączyć klimatyzator, albo siedzieć w przyjemnym chłodku dobrego domu bez wyrzucania pieniędzy na klimatyzację i dalszego niszczenia naszej jedynej planety spalaniem paliw kopalnych. W tym przypadku zupełnie niepotrzebnym dodajmy.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto