Artykuły

Badanie: Fragmentacja wyrokiem śmierci dla lasów i ich mieszkańców

Badacze, którzy studiują pogłębiające się, globalne zjawisko fragmentacji lasów twierdzą, że nie można. „Trwałe, zgubne i często nieprzewidziane” rezultaty działalności człowieka unicestwiają życie roślin i zwierząt, konkluduje nowa analiza dokonana przez zespół 24 międzynarodowych naukowców wspieranych przez National Science Foundation.


Fundusz Klimatyczny ONZ może wspierać... elektrownie węglowe

Spalanie węgla jest główną przyczyną obecnie obserwowanych zmian klimatu. Oenzetowski Zielony Fundusz Klimatyczny (Green Climate Fund – GCF) ma wspierać kraje rozwijające się w wysiłkach na rzecz ochrony klimatu. Zdawać by się mogło, że zarząd Zielonego Funduszu z daleka będzie się trzymał od wszelkich projektów wspierających elektrownie węglowe.


Pauza w ociepleniu klimatu?

Jak dotąd 2015 rok bije poprzedni pod względem temperatur na Ziemi. Pomiary prowadzone instytucje badawcze, przede wszystkim przez NASA i NOAA, pokazują, że trzymiesięczny okres styczeń-marzec 2015 jest najcieplejszym w historii pomiarów. Co więcej El Niño dopiero powstało i na chwilę bieżącą jest dość słabe, nie jest, więc czynnikiem decydującym o dotychczasowym wzroście.


W stronę świata bez paliw kopalnych. Jak?

Niemcy planują spadek zużycia energii do 2050 roku o 50% względem poziomu z 2005 r. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak gruszki na wierzbie, szczególnie, jeśli kraj planuje dalszy wzrost gospodarczy.


Islandia: odebrać bankom możliwość tworzenia pieniądza

Rząd Islandii rozpoczął prace nad odebraniem bankom komercyjnym możliwości tworzenia pieniędzy i przekazaniem tego procesu w ręce banku centralnego. Propozycja, opisana w zleconym przez premiera raporcie Monetary Reform. A Better Monetary System for Iceland byłaby (kontr)rewolucyjnym zwrotem w historii współczesnej bankowości.


Kalifornijska „fabryka snów” i „warzywny spichlerz” czy „fabryka koszmarów”?

To, co dzieje się w Kalifornii, coraz bardziej zakrawa na katastrofę klimatyczną. Bezprecedensowy wzrost temperatur w ostatnich latach i uciążliwa, trwająca już czwarty rok susza coraz bardziej dają się we znaki mieszkańcom tego najbogatszego stanu USA. Ostatnie 12 miesięcy licząc do 31 marca 2015 roku były najcieplejsze w historii pomiarów, które zaczęto prowadzić w 1895 roku.


Nowa wersja gry, zaproszenie do testów, konkurs

W ostatnich tygodniach trwały prace nad nową wersją gry-symulatora „Świat na rozdrożu”. Lista zmian jest dość długa. W ramach testów Hubert Bułgajewski z załogi ZnR (m.in. autor bloga Arktyczny Lód) opisał jedną ze swoich rozgrywek testowych, z którą mogliście się zapoznać w jednym z ostatnich artykułów.


Świat na rozdrożu. Czy jest już za późno?

Opakowany w formę gry strategicznej symulator Świat na rozdrożu pokazuje nam, jak może wyglądać nasze życie i nasz świat, jeśli będziemy postępować tak, a nie inaczej. Nim pojawiła się nowsza wersja gry z opcją od 2015 roku, zagrałem jeszcze w poprzednią, z opcją „Późna reakcja”, od 2010 roku.


Węgiel, gaz i ropa naftowa... Już wkrótce bezwartościowe?

Bankierzy i inwestorzy zastanawiają się, czy warto jeszcze lokować kapitał w paliwa kopalne. Być może trzeba je będzie zostawić w ziemi - o ile nowe porozumienie klimatyczne będzie wystarczająco ambitne.


W czyich rękach znajdzie się świat w roku 2050?

Podział bogactw jest jednym z najżywiej dziś dyskutowanych problemów. Co jednak wiemy naprawdę o jego ewolucji w dłuższej perspektywie czasowej? Czy dynamika akumulacji kapitału prywatnego prowadzi nieuchronnie do coraz większej koncentracji bogactw i władzy w kilku rękach, jak sądził Marks w XIX wieku? Czy też równoważące się siły wzrostu, konkurencji i postępu technicznego prowadzą spontanicznie do redukcji nierówności i harmonijnej stabilizacji w zaawansowanych fazach rozwoju, jak myślał Kuznets w XX wieku?


Ogrzewanie i palenie w piecu: podstawy

Sezon grzewczy co prawda się kończy, ale podstawowa wiedza o spalaniu w domowym piecu tak szybko się nie zdezaktualizuje.


OZE - jak to robią w Nowym Jorku?

W stanie Nowy Jork w konflikcie pomiędzy koncernami energetycznymi a OZE państwo staje po stronie prosumenta. Jak to możliwe w państwie, w którym rządzi „niewidzialna ręka rynku”?


Spadek efektywności a spadające ceny ropy

Od około 2001 roku niektóre działy gospodarki zaczęły stawać się coraz mniej wydajne, w tym sensie, że potrzebują coraz więcej zasobów, aby wytworzyć żądany produkt, taki jak na przykład 1000 baryłek ropy. W mojej opinii ta rosnąca nieefektywność wyjaśnia zarówno obserwowane na świecie spowolnienie gospodarcze, jak również gwałtowny obserwowany ostatnio spadek cen wielu towarów, w tym (a może przede wszystkim) ropy.


Fukushima – problemy wciąż nierozwiązane

Fukushima – informacje z lata 2011-2014 17 października 2014, PRI „World”: „Skargi na temat cenzury nie cichną. Ludzie, którzy ewakuowali się ze [skażonych rejonów] nie ufają rządowi i [operatorowi elektrowni] TEPCO...


Puszcza Amazońska pochłania mniej CO₂. Musimy ograniczyć emisje bardziej, niż zakładaliśmy

Drzewa na dopingu umierają młodziej. Jest albo za sucho, albo za mokro. Nic dziwnego, że lasy Amazonii pochłaniają o 1/3 CO₂ mniej niż kiedyś. To wyjątkowo zła wiadomość – globalne emisje muszą spaść bardziej, niż zakładaliśmy.


Nasza cywilizacja żyje na kredyt przyszłych pokoleń

Wzrost PKB i konsumpcja mogą stać się powodem upadku cywilizacji dobrobytu. Niekontrolowane zużycie surowców, brak poszanowania środowiska i rosnące przeludnienie doprowadzą do problemów na skalę dotychczas niespotykaną.


Instytut Obywatelski: TTIP jest OK. Czy aby na pewno?

Instytut Obywatelski opublikował artykuł Konrada Niklewicza pt. „Co się nie podoba w TTIP?”, krytykujący krytykę porozumienia o wolnym handlu i inwestycjach między UE i USA, tzw. TTIP.


Kapryśny klimat

Marcin Popkiewicz Polsat NewsByłem ostatnio gościem Polsat News 2, rozmawiając o konsekwencjach zmiany klimatu, do czego pretekstem były wichury i trąby powietrzne w Polsce. Najciekawiej jednak zrobiło się po audycji, gdy na korytarzu studia zaczepił mnie p. Ryszard Bugaj. Spojrzał na mnie krytycznie i powiedział, że strasznie pewny siebie byłem w tej audycji, podczas gdy przecież wcale nic na pewno w temacie zmiany klimatu nie wiadomo i są liczne kontrowersje naukowe...


Lord Stern: Cele redukcyjne światowych potęg są dużo za niskie. Szykujemy sobie drastyczne ocieplenie

Lord Nicholas Stern oszacował, że deklaracje ograniczenia emisji złożone przez USA, Chiny i Unię Europejską nie pozwolą nam zahamować ocieplenia na bezpiecznym poziomie.


Kronika Rozdroża: kwiecień 2015 (akt. 27.04)

Władcy upadłego królestwa

Climate change: can the Seneca effect save us?

Chinese energy figures suggest much slower growth than advertised

Prolonged exposure to air pollution linked to brain damage

Nevada's Lake Mead on track to reach record low water level amid drought

What the climate movement must learn from religion

Endoc(t)rination


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto