Artykuły

Chiny: Największa katastrofa środowiskowa świata

Co szósty zgon w Chinach wywołany jest zanieczyszczeniem powietrza. Z tego powodu w Chinach umiera dziennie ok. 4000 ludzi, tj. 1,6 mln ludzi rocznie. W Polsce co roku umiera z tego powodu 45 tysięcy osób.


Sekrety poziomu morza

„Wzrost poziomu morza to część kilkutysiącletniego trendu”, „za czasów rzymskich poziom morza był niższy o 2m”, „nie da się powiedzieć, z czego wynika wzrost poziomu morza”, "nie da się zmierzyć średniego poziomu morza"… Też spotkaliście się z podobnymi stwierdzeniami? Nie jesteśmy pewni, skąd się biorą, ale zainspirowały nas do napisania tego przeglądowego tekstu na temat tego, czym poziom morza właściwie jest, jak się go bada i jakie są wnioski z tych badań.


Ziemia mówi „sprawdzam”

Kiedy cztery miesiące temu pisałem, że problem uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki do krajów europejskich może mieć swoje głębsze (bądź po prostu inne) przyczyny, niż tylko wojna i chęć poprawy beznadziejnego położenia, zarzucano mi przesadę i oderwanie od rzeczywistości. Dzisiaj coraz częściej mówi się, że źródła imigracyjnej katastrofy humanitarnej mają podłoże ekologiczne.


Hekatomba wielkich roślinożerców

Lądowe ssaki roślinożerne występują na każdym kontynencie, zamieszkując wszystkie główne ekosystemy z wyjątkiem Antarktydy. Grupa ta liczy około 4000 gatunków. Ostatnio w magazynie Science opublikowano pracę Collapse of the world’s largest herbivores, w której badacze opisali status największych 74 gatunków ssaków roślinożernych, których średnia waga dorosłego osobników przekracza 100 kg.


Czy obecna zmiana klimatu zagraża ptakom?

Zmiana klimatu oddziałuje na Ziemię w różnorodny sposób. W ostatnim czasie na plan pierwszy wysuwają się bezpośrednie, codzienne zagrożenia (w tym dla zdrowia i życia ludzi) i niedogodności (np. niedobór wody) związane ze zbyt wysoką temperaturą latem, ale skutki ocieplania się klimatu dotyczą także różnorodności biologicznej. Są one zwykle niezauważalne z punktu widzenia pojedynczego człowieka, ale ich wpływ na Ziemię i tym samym na nas, ludzi, może być znacznie poważniejszy, niż na przykład wzrost temperatury letniej o kilka stopni.


W Polsce kończy się węgiel

Chociaż trudno to zrozumieć politykom i górnikom, w Polsce od lat wydobywamy coraz mniej węgla i tego trendu już nie zmienimy. Przed nami zamykanie kolejnych kopalń i związanych z nimi elektrowni. Pokazujemy w którym roku wydobędziemy ostatnią tonę węgla brunatnego i które elektrownie będziemy po kolei likwidować.


Kronika Rozdroża: wrzesień 2015 (akt. 28.09)

Straszny rok węgla

Divestment efforts starting to hit coal and oil firms

U.S., China Announce Deepened Partnership On Climate

A Changed Climate In Washington

Will declines in U.S. and Canadian oil production lead to a global decline?

A One Way Street to Climate Hell


Klimatyczna Kon(tro)wersja

Czy warto wchodzić w dyskusje z osobami negującymi wpływ człowieka na klimat? Jak wiecie, często bywa to męczące, a argumenty merytoryczne odbijają się jak od ściany. Jednak zdarza się też, że zadeklarowany sceptyk, po zapoznaniu się z merytoryką, okazuje się nie być denialistą (taki bowiem swoje wie i żadne argumenty nie zmienią jego stanowiska), lecz faktycznym sceptykiem (ma wątpliwości, ale argumenty merytoryczne mogą zmienić jego poglądy).


Rozmarzanie wiecznej zmarzliny przyspieszy globalne ocieplenie

Wieczna zmarzlinaWieczna zmarzlina na Syberii i w Kanadzie kryje w sobie ogromne ilości metanu. Szacunkowe dane mówią nawet o 1300 GtC (ekwiwalent węgla wyrażony w miliardach ton). Niezależnie od takich czy innych szacunków, ilość tego gazu cieplarnianego jest na tyle duża, by zapoczątkować tragiczne dla ludzkości wzmocnienie globalnego ocieplenia. Ilość zgromadzonego węgla w zmarzlinie jest większa od tej, jaką człowiek wyemitował do atmosfery poprzez spalanie paliw kopalnych od 1880 roku.


Monbiot: Delegaci ONZ biją sobie brawo. Za co?

Jeśli odwiedzisz stronę internetową departamentu ONZ, który koordynuje ogólnoświatowe negocjacje w sprawie ochrony klimatu, znajdziesz na niej mnóstwo zdjęć z ostatnich dwudziestu lat przedstawiających klaszczących ludzi. Te zdjęcia powinny zainteresować antropologów i psychologów, pokazują bowiem setki inteligentnych, wykształconych, dobrze opłacanych i elegancko ubranych ludzi, którzy marnują swoje życie.


Spalarnie odpadów przeszkodą w rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym

Unia Europejska wielkimi krokami zmierza w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym. O wyzwaniach stojących przez Europą w kwestii gospodarki odpadami oraz niezbędnej zmianie sposobu produkowania i konsumowania opowiada Piotr Barczak, koordynator polityki ds. odpadów w EEB.


Rosyjskie piekło pożarów - cena za naftową gospodarkę

Ogromne pożary tym razem pustoszą rosyjski Daleki Wschód. Początkowo pożary syberyjskiej tajgi były niewielkie, ale w połowie sierpnia znacznie przybrały na intensywności. Sięgające w regionie Bajkału 38oC temperatury sprawiają, że pożary lasów iglastych szybko się rozprzestrzeniają. Wielkie smugi dymu są widoczne z kosmosu - całkowicie przesłoniły jezioro Bajkał. Krajobraz w rejonie pożarów ma iście apokaliptyczny pejzaż.


Fikcyjna ochrona lasów Amazonii

Lasy deszczowe Amazonii znajdują się pod wielokierunkową presją ludzi. Ogromne obszary przeznaczono pod wydobycie minerałów, ropy i gazu, postępuje masowa budowa tam na większych dopływach Amazonki, co może nieodwracalnie zmienić ostatnie dziewicze dorzecze na świecie. Do tego dochodzi globalne ocieplenie oraz, rzecz jasna, wylesianie.


Zmiany klimatyczne to szansa na sprawiedliwszy świat

Stopniowo stawało się jasne, że dyskusje o systemie klimatycznym Ziemi czas zastąpić rozmową o naszym stosunku do nauki o klimacie. Jak to możliwe, że zachowujemy się w tak autodestrukcyjny sposób, że nieuchronnie – wszystko na to wskazuje – zmierzamy do przekroczenia wzrostu ocieplenia o 2°C, co zostało zaproponowane jako granica, do której zmiany klimatu są w miarę bezpieczne?


Badanie: Bateria chemicznej energii Ziemi jest na wyczerpaniu

Cywilizacja nie przetrwa kontynuując destrukcję planetarnej podaży roślinnego życia, stwierdziła praca badawcza naukowców z Uniwersytetu Georgii (University of Georgia – UGA) opublikowana w Proceedings of National Academy of Sciences.


Grzegorz Wiśniewski poleca lekturę na wakacje: Blackout

Seria terrorystycznych ataków wywołuje awarię systemu energetycznego pozbawiającą prądu cała Europę. Grzegorz Wiśniewski poleca katastroficzną powieść Marca Elsberga.


Sorry, taki mamy klimat 2.0

Argumentacja rządu twierdzącego, że energia odnawialna się w Polsce nie sprawdziła, ponieważ nie pomaga w przezwyciężeniu kryzysu energetycznego jest zadziwiająca. W Niemczech wyprodukowano 20 GW mocy ze słońca!


Niemcy biją kolejny rekord produkcji energii z OZE

Ten lipiec był miesiącem, w którym Niemcy wyprodukowali najwięcej w historii energii z farm wiatrowych i systemów fotowoltaicznych. W ubiegłym miesiącu ustanowiono też dzienny rekord produkcji zielonej energii, który padł 25 lipca.


20 stopień zasilania – dlaczego energetyka cieplna przegrywa z upałem?

W ostatnim tygodniu po raz pierwszy od czasów komunizmu wprowadzono ograniczenia w dostawach prądu. Duzi odbiorcy energii (nie tylko huty, ale też przemysł spożywczy, biurowce,  nawet wrocławskie tramwaje), zostały zmuszone do ograniczenia zużycia prądu do niezbędnego minimum. Dlaczego wprowadzono 20 stopień zasilania i czy braki prądu będą się powtarzać?


Operacja się udała, ale pacjent ledwo dyszy

Według Met Office dalszy wzrost emisji gazów cieplarnianych przyniesie Europie Środkowej śmiertelne upały. Czytam między wierszami: chorobliwe uzależnienie od węgla skończy się dla nas wysoką gorączką.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto