Artykuły

Bank HSBC: nie kupujcie akcji koncernów naftowych i gazowych

Brytyjski gigant HSBC ostrzega swoich klientów, że koncernom wydobywającym paliwa kopalne może grozić niewypłacalność. Już dziś warto pozbyć się akcji tych przedsiębiorstw.


Korporacyjna żywność

Dzisiejsze metody produkcji są odpowiedzią na wielkość produkcji fast foodów, która obejmuje coraz szerszy zasięg od lat 50tych. Zysk zaczął liczyć się dużo bardziej od zdrowia konsumentów i pracujących przy taśmach ludzi w wytwórniach


Upadek Jemenu przedsmakiem tego, co nadchodzi

Opowieść o Jemenie jest ilustracją przewlekłego, nieubłaganego upadku. Około 2001 roku produkcja jemeńskiej ropy osiągnęła swój szczyt; od tamtego czasu spadła z 450 tysięcy baryłek dziennie (bd) do 259 tysięcy bd w 2010, natomiast w sezonie minionym wyniosła 100 tysięcy bd. Oczekuje się, że poziom zerowy osiągnie w ciągu dwóch lat.


Czy gadanie o zmianie klimatu nas męczy?

Czy to kwestia znudzenia polityką klimatyczną i skomplikowaną nauką? Czy też może nasze mózgi zwyczajnie nie są przystosowane do wybiegania myślą daleko naprzód?


Pułapka „efektów zewnętrznych.” O tym, jak postęp popełnia samobójstwo

Ekonomiści używają terminu „efekty zewnętrzne” odnosząc się do kosztów działalności gospodarczej, które nie są regulowane przez żadną ze stron wymiany, tylko spychane na kogoś innego. Aktualnie niewiele toczy się dysput o efektach zewnętrznych; w licznych kręgach wspominanie o nich uważa się za nietaktowne, ale są one we współczesnym życiu wszechobecne i odgrywają ogromną rolę w większości najpoważniejszych problemów naszych czasów.


„Granice wzrostu” Klubu Rzymskiego – strachy na lachy?

Myśl, że wzrost gospodarczy, do którego jesteśmy tak przywiązani, może prowadzić do katastrofy, jest nie tylko bardzo nieprzyjemna, ale i bardzo niewygodna dla wielkiego biznesu, ekonomistów i polityków.


To zmienia wszystko

Syreny alarmowe kryzysu klimatycznego rozbrzmiewają w naszych uszach od lat i stają się coraz głośniejsze – a mimo to ludzkość nie zmienia kierunku. Co z nami jest nie tak?


Astma i alergie – przyczyną jest zanieczyszczone powietrze

Na początku XX wieku alergia była rzadko występującą chorobą. Minęło stulecie  i zmieniły się statystyki. To nie człowiek się zmienił, ale otaczający go świat. Badania z 2013 roku wskazują, że ok. 50% młodzieży mieszkającej w Krakowie to alergicy.


Kiedy zapada zmrok

Kilka dni temu zasmuciła mnie wiadomość, że na początku lutego, tuż przed ukończeniem 89 lat, zmarł William R. Catton, Jr. Jego najważniejszą książką było Przerośnięcie (tyt. ang. Overshoot). Żadna ze witryn blogosfery poświęconej kwestii zużycia surowców nie zamieściła nekrologu, nawet nie wspomniała o zgonie autora.


Philip Wollen: Zwięrzęta muszą zniknąć z naszego menu

Film z napisami w polskim języku.


Plany ograniczenia emisji UE, Chin, USA i Rosji? Nieodpowiednie lub ledwie przeciętne

Do końca marca państwa biorące udział w negocjacjach miały przedstawić swoje plany ograniczenia emisji CO₂ po roku 2020. Owe „wkłady krajowe” do nowej umowy klimatycznej (Intended Nationally Determined Contributions – INDCs) będą podstawą rozmów w stolicy Francji.


Łupkowe trzęsienie ziemi w Oklahomie

W Oklahomie przed 2010 rokiem zdarzały się średnio dwa słabe trzęsienia ziemi rocznie. Po tym, jak zaczęło się tam wydobycie gazu łupkowego, z całym towarzyszącym mu kruszeniem hydraulicznym i pompowaniem pod ziemię, liczba ta wzrosła do 50, a patem aż do ponad 5400.


Kronika Rozdroża: maj 2015 (akt. 31.05)

Poprawa bezpieczeństwa pieszych po... likwidacji sygnalizacji

Zamiast limuzyną po Warszawie jeździ rowerem

World Bank: Sense of ‘inevitability’ over carbon pricing

Effects of Climate Change Guide

California’s Snowpack Is Now Zero Percent of Normal

The end of Florida?


Monbiot: Bez troski o glebę ludzkość nie przetrwa

Właściciele ziemi na całym świecie biorą udział w orgii destrukcji gleby na gigantyczną skalę. Wyobraź sobie wspaniały świat, planetę, która nie jest zagrożona zmianami klimatu, na której nie ma problemów ze zmniejszaniem się zasobów wody pitnej, z uodpornianiem się bakterii na antybiotyki, gdzie nie ma epidemii otyłości, terroryzmu ani wojen.


Środowisko w Europie - jest (raczej) lepiej, będzie (raczej) gorzej

W marcu br. ukazał się kolejny raport przygotowany przez Europejską Agencję Środowiska pt. „Środowisko Europy 2015. Stan i prognozy. Synteza”. To niezwykle ważny dokument, który co 5 lat przedstawia kondycję środowiska na obszarze głównie UE oraz formułuje prognozy aż do 2050 roku.


Koszt zdrowotny hormonalnie czynnych chemikaliów? W samej Europie to już 150 mld euro rocznie

Nowe, specjalistyczne badanie wiąże obniżenie ilorazu inteligencji, otyłość dorosłych i 5 procent przypadków autyzmu z wystawieniem na oddziaływanie modulatorów hormonalnych, zawartych w pojemnikach na żywność, plastikach, meblach, zabawkach, wykładzinach, kosmetykach itp.


Requiem dla węgla

Znów ciekawe wieści z Chin. Chyba złamali system. Cały system. Dane o wydobyciu i sprzedaży węgla są hmmm…. mocne. W pierwszym kwartale bieżącego roku w Chinach wydobyto 850 mln ton węgla. Dużo, jak zwykle. Jest to w końcu wielki kraj, od dawna oparty na węglu. Ale sprzedano tylko 800 mln ton.


Wywiad z Marcinem Popkiewiczem w Superstacji

Wywiad z Marcinem Popkiewiczem w programie: Wojtek Jagielski na żywo. 22 kwietnia 2015. Gościem Wojtka Jagielskiego był Marcin Popkiewicz


W 20 minut z Warszawy do Piaseczna? "Wpuśćmy na Puławską metrobusy".

W nieco ponad 20 minut z Piaseczna do metra Wilanowska? Szybko, sprawnie, bez korków i do tego za darmo? Brzmi jak marzenie, ale według Marcina Popkiewicza - analityka megatrendów z Ursynowa - całkiem realne do spełnienia. Wystarczy wpuścić na ul. Puławską metrobusy. Co to takiego?


Koncerny energetyczne w Niemczech: krok do przodu, krok do tyłu

Rząd federalny dokręca śrubę koncernom energetycznym – do roku 2020 emisje CO₂ w energetyce muszą spaść o dodatkowe 22 mln ton. Z drugiej strony byłby gotów płacić elektrowniom węglowym za pracę w trybie gotowości, co dałoby im dodatkowe źródło dochodu.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto