Artykuły

Sekrety poziomu morza

Jak naukowcy mierzą poziom morza i co wynika z ich obserwacji.


Między Bonn, Bonn i Paryżem. Czy są szanse na ambitny klimatyczny traktat?

Pięć dni formalnych negocjacji. Tyle dzieli nas od kluczowej konferencji klimatycznej w Paryżu (COP21). Ostatnią szansą na wymianę zdań przed COP będzie spotkanie w Bonn w październiku. Kości niezgody trudno zliczyć. A co udało się domknąć do tej pory?


Prezydent Duda walczy ze smogiem

Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj nowelizację ustawy Prawo ochrona środowiska, zwaną „ustawą antysmogową”. To bardzo dobra wiadomość dla milionów Polaków oddychających powietrzem zaliczanym do najgorszych w Unii Europejskiej.


Zanieczyszczenie powietrza w Polsce najwyższe w UE

Skażenie powietrza w Polsce pyłami zawieszonymi i rakotwórczym benzo(a)pirenem przekracza poziomy dopuszczalne w UE. Czasami nawet kilkunastokrotnie.


Wywinęliśmy się kostusze spod kosy. O włos.

W Świecie na rozdrożu przytoczyłem prognozę Morgan Stanley z 2011 roku, według której podaż ropy miała nie nadążyć za popytem do tego stopnia, że wolne moce wydobywcze już w 2014 roku miały spaść do zera, a w 2015 roku niedobór ropy miał sięgnąć ponad 1,5 mln baryłek. I nie była to prognoza odosobniona.


Stanowisko partii przed wyborami: „jeszcze 200 lat na węglu” czy kierunek OZE?

Zbliżają się wybory. Wygląda na to, że znowu przyjdzie się zastanawiać, jakie mniejsze zło wybrać. Temat transformacji energetycznej jest praktycznie nieobecny w debacie, pojawił się jednak podczas spotkania polityków, które w Gdańsku zorganizowało radio TOK FM. Które partie wyglądają na „większe zło”, a które na „mniejsze”?


ONZ: tempo wylesiania spadło o połowę

Według raportu Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) roczne tempo deforestacji spadło o połowę. Mimo to powierzchnia lasów wciąż się kurczy. Od roku 1990 utraciliśmy areał wielkości RPA.


Łukasz Bąk: emisjami CO2 straszą nas nieuki

O krowach i samochodach Volkswagena: kolekcja mitów w Gazecie Prawnej. W prasie pojawił się kolejny artykuł, którego autor ma szanse na mocne miejsce w konkursie na Klimatyczną Bzdurę Roku.


Kronika Rozdroża: październik 2015 (akt. 29.10)

Wille w Kalifornii spływają do oceanu

"Die Zeit": Polska szuka kłótni z Europą

EU caves in to auto industry pressure for weak emissions limits

Russian media take climate cue from skeptical Putin

China confronts the pain of kicking its coal addiction

Everyone’s favorite climate change fix

Merkel's `Black Gold' Loses Shine as Lignite Phase-Out Begins

Honey, I broke the graph!


Prof. Popczyk: energetyczny sojusz polityczno-korporacyjny uczy się powoli

O problemach polskiej energetyki portal reo.pl rozmawia z prof. Janem Popczykiem, pracownikiem Politechniki Śląskiej, w latach 1990-1995 prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.


Papież spogląda w kierunku porozumienia klimatycznego w Paryżu. Stwierdza, że nieokiełznany kapitalizm niszczy środowisko.

Kiedy papież Franciszek miał przemawiać na zgromadzeniu OZN w piątek 25 września 2015, większość ludzi oczekiwała, że będzie mówić na temat zmiany klimatu. Tak też się stało.


Odzyskując lokalne systemy żywnościowe

Raport organizacji pozarządowej Friends of the Earth Europe opisuje pięć przykładów społeczności, które odzyskały swoje systemy żywnościowe.


Nowe prawo w Kalifornii. 50% energii z OZE do 2030

Zgodnie z przyjętą wcześniej regulacją – tzw. Renewable Portfolio Standard (RPS), udział OZE w energii sprzedawanej przez kalifornijskich operatorów ma wzrosnąć na koniec obecnej dekady do 33%. Teraz władze Kalifornii wprowadziły prawo, zgodnie z którym udział OZE w miksie energetycznym tego stanu ma wzrosnąć do 50% już w roku 2030.


Porażka w walce z ociepleniem spotęguje kryzys uchodźczy

Błędem byłoby twierdzenie, że to zmiany klimatu wywołały ostatnie konflikty na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ocieplenie te konflikty zaostrza


Zmiany w Arktyce

Przez ostatnie dwa lata szybkie topnienie czapy polarnej wyhamowało. W rekordowym roku topnienia 2012 zasięg lodu pływającego w Arktyce spadł do niespotykanych w historii pomiarów 3,3 mln. km2. W 2013 i 2014 roku warunki pogodowe sprzyjały pokrywie lodowej, więc zasięg lodu w trakcie wrześniowego minimum był wyższy i liczył 5 mln km2. Pojawiły się wtedy w mediach informacje o tym, że topnienie lodu w Arktyce ustało, że trend uległ odwróceniu, i że jest to kolejny dowód na to, że globalne ocieplenie nie istnieje. W 2015 roku sytuacja się zmieniła.


Bigos z przyprawą węglową, czyli wszystkiego po trochu

Gdy czyta się ten dokument, łatwo zauważyć wysiłek autorów, by każdy znalazł tam coś dla siebie: węgiel i gospodarka niskoemisyjna, OZE i węgiel brunatny, a nawet energetyka jądrowa. Efekt? Wewnętrzna sprzeczność całego materiału. Zresztą niezbyt świeżego, bo niektóre dane np. o zasobach surowców energetycznych pochodzą z 2012 roku, a od czerwca 2015 dostępne są dane Bilansu Zasobów Kopalin – opisujące stan na koniec 2014 roku.


Przewodnik po porozumieniu klimatycznym

Pieniądze to klucz do klimatycznej ugody między krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się. Skąd je wziąć? Na co wydawać?


Miejsca pracy kontra miejsce do życia

Prezydent Kiribati domaga się pełnego zakazu budowy nowych kopalń węglowych, inaczej wzrost poziomu morza pochłonie wyspy Pacyfiku. Czy mamy prawo bronić miejsc pracy w górnictwie, skoro dla mieszkańców Kiribati oznacza to utratę miejsca do życia?


Ognie piekielne

Kalifornia stanęła w płomieniach. Dzieją się tam sceny, jakie można było oglądać na ekranach kin, a teraz dzieje się to naprawdę. Region zmaga się z suszą, jakiej nie było od setek lat.


Co jest lepsze (tj. mniej szkodliwe) dla zasobów i środowiska: podróż autem czy samolotem?

Wielokrotnie spotykałem się z pytaniem o liczbowe porównanie zużycia energii i emisji z gazów cieplarnianych z przelotów w porównaniu z przejazdem samochodem. W internecie pojawia się tyle bazujących na "machaniu" rękami opinii, że postanowiłem to przeliczyć i udostępnić. Wyniki i wnioski są interesujące.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto