Artykuły

Skarb Państwa pozwany za zanieczyszczone powietrze

50 tysięcy złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych, spowodowane zanieczyszczonym powietrzem w Rybniku. Ryzyko zachorowania, obniżenie komfortu życia i ingerencja w swobodę poruszania – to niektóre ze strat poniesionych przez pozywającego Skarb Państwa.


Dlaczego Niemcy zdecydowali się na Energiewende?

Na zachód od Odry działa największa na świecie fabryka myśli w zakresie ekonomii energetycznej.


Alaska: „Wydobywajmy więcej ropy by radzić sobie z następstwami zmiany klimatu”

Leczenie raka płuc jest nadzwyczaj kosztowne. A co, gdybym zaproponował, że powinniśmy uprawiać więcej tytoniu i zachęcać ludzi do palenia, żeby większe wpływy z podatków pomogły finansować leczenie ofiar palenia papierosów?


Pakistańska beczka prochu

Karaczi, zamieszkane przez miliony ludzi megalopolis nad Oceanem Indyjskim w Pakistanie. Wysuszone, wręcz wyniszczone przez morderczą falę upałów, zamieszkiwane przez miliony mieszkańców, cierpiących z powodu zagrażającego życiu braku wody i często nie mających środków na zakup bardzo drogiej żywności.


Meksykańska fala

W zachodnie wybrzeże Meksyku z 23 na 24 października uderzył huragan Patricia. To według meteorologów nie tylko najsilniejszy huragan w historii, jaki uderzył w zachodniej wybrzeże Ameryki Północnej, ale też najpotężniejszy zarejestrowany w historii huragan na półkuli zachodniej.


Szczyt klimatyczny: nawet jak wszyscy dotrzymają zobowiązań to i tak jesteśmy "usmażeni"

Zaproponowane redukcje emisji są zdecydowanie niewystarczające do zatrzymania ocieplenia poniżej progu 2°C. Jaki byłby rezultat ich implementacji?


Wojtek Szymalski: jak zobaczyłem ten program transportowy, popłakałem się

Wchodząc na stronę jednej z partii politycznych startujących w najbliższych wyborach znalazłem kompleksowy program transportowy, która ta partia chce realizować. Przeczytałem, oniemiałem i aż popłakałem się...Nie, nie z rozpaczy. Wręcz przeciwnie.


Dodatkowe emisje ze źródeł naturalnych a przyszła zmiana klimatu

W projekcjach klimatu IPCC pokazywane są cztery możliwe wizje rzeczywistości. Dziś zajmiemy się tym, jak one powstają i na ile prawdopodobny jest najbardziej pesymistyczny scenariusz „biznes jak zwykle”.


Wybory 2015. Jak partie polityczne widzą przyszłość energetyczną Polski?

Jak partie polityczne widzą przyszłość energetyczną Polski? Czy Polska powinna renegocjować postanowienia zawarte w pakiecie energetyczno-klimatycznym? Jaką rolę w programach partii politycznych odgrywają kwestie związane z energetyką? Można dowiedzieć się tego z analizy „Polityka energetyczna w kampanii wyborczej do Parlamentu w 2015".


Przewodnik po nowym porozumieniu, cz. 4: Sprawiedliwość i poziom ambicji

Krajowe plany redukcyjne przedstawione przed COP21 to groch z kapustą, a raczej... wodzianka. Każdy coś tam upitrasił i coś w tej zupie pływa, ale nijak nie składa się to na pożywną potrawę.


Wybory 2015. Z kim nam po drodze, a z kim nie.

Europejskie Centrum Klimatu i Środowiska zwróciło się do komitetów wyborczych o deklaracje na temat ich poglądów na konkretne kwestie energetyki i ochrony środowiska. Wypełniając 25-punktową ankietę, otrzymasz wynik pokazujący, który komitet najbliższy jest Twoim poglądom w tych kwestiach. Można to sprawdzić tutaj.


Płonąca Indonezja emituje więcej gazów cieplarnianych niż USA

Potęgowane przez globalne ocieplenie, ale także celowe wypalanie, pożary lasów są poważnym źródłem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.


Księżopolski: okrakiem na klimatycznej barykadzie

W miarę zbliżania się konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu rośnie temperatura sporów na temat działań zmierzających do nowego globalnego porozumienia dotyczącego emisji gazów cieplarnianych.


Osaczona elektroenergetyka – wyrok na establishment polityczny 25-lecia

Sierpniowy 20. stopień zasilania, a raczej bezsilności, zakończył stan utajenia choroby polskiej elektroenergetyki.


Więcej dróg – większe korki

Problem z zatłoczeniem ruchu drogowego w zmotoryzowanych miastach krajów wysoko rozwiniętych pojawił się już w latach 60 i 70. XX wieku, kiedy to zaczęto dostrzegać związek pomiędzy pojemnością dróg i liczbą poruszających się po nich samochodów.


Co robią „galopujące lodowce”?

Dopiero po ośmiu latach badań na Grenlandii, gdzie zainstalowałem i obsługiwałem sieć stacji pogodowych na powierzchni lodowca oraz obserwowałem, ile śniegu znika z powierzchni wyspy, nagle zdałem sobie sprawę, że podręczniki do glacjologii wymagają istotnych zmian. Był rok 2002...


Pamięć złotej rybki

Pewnie znasz żartobliwą opowieść, jak to złota rybka gapi się na świat za ścianką akwarium. Gapi się, gapi, po czym przepływa na drugą stronę podziwiać nowy krajobraz. Po czym przepływa znów na miejsce, gdzie była wcześniej i znów podziwia nieznaną sobie panoramę. Cóż, krótka pamięć.


Kolejne klimatyczne porozumienie USA i Chin

USA i Chiny zawarły porozumienie w zakresie wspólnych celów polityki klimatycznej i promowania niskoemisyjnych źródeł energii.


Dieselgate: koniec z samochodami

Volkswagen ma kłopoty, ale to nie jest tylko kolejna afera w przemyśle motoryzacyjnym. Podczas dyskusji o wpływie metanu na globalne ocieplenie, Jeremy Clarkson zażartował, że Range Rover, który przejeżdża 10 tys. mil rocznie, wydziela dziennie mniej zanieczyszczenia niż pierdząca krowa. Miliony ludzi na całym świecie wielbią Clarksona i wciąż wielbią samochody. W 2014 w samych Chinach przybyło 17 milionów samochodów, przez co liczba ich właścicieli wzrosła do rekordowych 154 milionów.


Przewodnik po nowym porozumieniu, cz. 3: Odpowiedzialność

Kto popsuł, powinien zająć się naprawą. Dotyczy to również zmian klimatu. Sęk w tym, że niełatwo określić, w jakim stopniu poszczególne kraje przyczyniły się do ocieplenia, a co za tym idzie – ile wysiłku powinny włożyć w ochronę klimatu.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto