Artykuły

Gaz z łupków nie jest „pomostem” do czystej energii

Gaz łupkowy może być groźniejszy dla klimatu niż węgiel – twierdzą badacze z amerykańskiej organizacji PSE Healthy Energy. Dr Seth B.C. Shonkoff (współautor Piątego Raportu IPCC) oraz Jake Hays (dyrektor programu zdrowia środowiskowego PSE Healthy Energy) odpowiadają na pytania „Zielonych Wiadomości”


JeremyHoward: Cudowne i przerażające implikacje tego, że komputer potrafi się uczyć

Co się stanie, kiedy komputery opanują umiejętność uczenia się? Technolog Jeremy Howard przedstawia kilka zaskakujących wyników z szybko ewoluującej dziedziny uczenia głębokiego


Spełnienie marzeń Filstranta: wszystkie paliwa kopalne do atmosfery!

Filstrant wielokrotnie kibicował wzrostowi emisji, biciu kolejnych rekordów stężenia CO2, zakwaszaniu oceanów i wizji destabilizacji pokładów hydratów metanu. Narzekał przy tym na zbyt wolne tempo ocieplania się klimatu. Jak by wyglądał świat z marzeń Filstranta? Filstrancie - zapraszam Cię do komentowania!


Chronię klimat = Nie latam

Wszyscy latają. Do znajomych mieszkających za granicą, w celach biznesowych i przede wszystkim – na wakacje. Transport lotniczy otworzył przed nami cały świat wraz ze wszystkimi cudami natury i kultury siedmiu kontynentów. I właśnie to stawia ich przetrwanie pod znakiem zapytania. Prawdziwa cena taniego biletu lotniczego jest o wiele wyższa, niż myślisz.


Czas na ograniczenie emisji z transportu

W okresie 2000-2012 największa redukcja emisji gazów cieplarnianych w Polsce dotyczyła sektora wytwórczego i budownictwa, podczas gdy emisje pochodzące z transportu wzrosły o prawie 70 proc. - czytamy w najnowszym raporcie środowiskowym OECD.


Prezydent Duda – polityczne nihil novi w energetyce

Sprzeciw wobec polityki klimatycznej, obrona górników i dywersyfikacja dostaw gazu – to deklaracje polityczne prezydenta elekta. Do tego dochodzi walka z wiatrakami, słabe wsparcie dla elektrowni atomowej i energetyki prosumenckiej – czyli deklaracje polityczne PiS. Zdaniem dziennikarzy portalu WysokieNapiecie.pl nowy prezydent oznacza kontynuację polityki energetycznej rządu PO-PSL.


Największy fundusz inwestycyjny świata wycofuje się z węgla

Norweski państwowy fundusz Norges Bank Investment Management (NBIM), którego majątek wycenia się na 900 mld dolarów, poinformował, że zamierza stopniowo wycofywać się z firm zajmujących się wydobyciem węgla.


Granice Ziemi


Jak dotąd Ziemia była bardzo łaskawa dla rodzaju ludzkiego. Wszystkie ludzkie osiągnięcia w ostatnich 10 000 lat – rolnictwo, miasta, kultura, przemysł i populacja sięgająca 7 miliardów – miały miejsce w bardzo sprzyjającym okresie, w którym naturalne systemy regulacyjne utrzymywały wszystko, począwszy od klimatu do zaopatrzenia w wodę słodką, w granicach umożliwiających rozkwit cywilizacji.


Polskie Lobby Przemysłowe: w naszym wszechświecie prawa fizyki działają inaczej

Wielokrotnie spotykaliśmy na swojej drodze ludzi tak nierozerwalnie związanych z wydobywaniem i spalaniem węgla, że w zaprzeczaniu antropogenicznej zmianie klimatu byli gotowi posunąć się do daleko idących kłamstw i manipulacji. Czasem jednak nawet nas potrafi zadziwić, jak daleko można się posunąć w dezinformacji.


„Globalne ocieplenie zatrzymało się”? Rekordowy rok 2014. Rekordowy rok 2015. Rekordowy rok 2016?

W ostatnich latach wiele słyszeliśmy o tym, że „globalne ocieplenie zatrzymało się”. Były to stwierdzenia mocno przesadzone, ale jeszcze nie do granic absurdu. Jednak postępujący ich wzrost i tak skutkował wzrostem temperatury. Ostatnia dekada była najcieplejszą w historii pomiarów, także rok 2014 został odnotowany jako rekordowo ciepły.


Cała prawda o rybach

Wszyscy zgadzają się, że jedzenie ryb to zdrowy nawyk. Dobra wiadomość jest taka, że w ciągu ostatnich 40 lat, na całym świecie spożycie ryb podwoiło się. Jednak zwiększona konsumpcja wymaga zwiększenia produkcji


Z Pensylwanii do Żurawlowa, czyli o ludziach i łupkach

Jak wygląda amerykański boom łupkowy z bliska? Oto relacja z wizyty studyjnej w USA mieszkanki Żurawlowa, wioski znanej z 400-dniowego protestu rolników przeciwko planom odwiertów firmy Chevron.


Bogaci nie zasługują na swoje zarobki

Pracownica społeczna zarabia grosze, a bankier miliony. Komu powinniśmy płacić lepiej? Relacja pomiędzy użytecznością pracy a wynagrodzeniem jest odwrotna niż być powinno. Najbardziej lukratywne, prestiżowe posady przynoszą zwykle najwięcej szkód. Z kolei najbardziej użyteczni pracownicy są opłacani i traktowani najgorzej.


Brudna prawda: zanieczyszczenie Bałtyku


To miała być pora deszczowa w Brazylii, gdzie więc podziała się cała woda?

To zadziwiające, ale Brazylia – kraj znany z lasu deszczowego i rzeki Amazonki – zagrożony jest na części swojego terytorium wyschnięciem rezerwuarów wody. Powodem jest kolejna pora deszczowa, która nie sprostała swojej nazwie.


400 ppm – wkraczamy w nowy, gorący świat

Liczba 400 przejdzie do historii badań i obserwacji klimatu. Chodzi o 400 ppm (części na milion) dwutlenku węgla w atmosferze. Przekroczenie stężenia 400 ppm to sytuacja bez precedensu w najnowszej historii Ziemi.


List otwarty

Szanowna Pani Premier,

Nasze społeczeństwo na skutek emigracji, ujemnego przyrostu naturalnego oraz ciągłego wydłużania się średniej długości życia starzeje się, co wiąże się ze wzrostem kosztów, które jako podatnicy będziemy musieli łożyć na służbę zdrowia. Każdego roku w naszym kraju, według danych Światowej Organizacji Zdrowia, z powodu zanieczyszczania powietrza, przedwcześnie umiera blisko 50 tysięcy osób. Sześć polskich miast, z Krakowem na czele, znajduje się wśród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej. Do ceny gospodarki opartej na węglu, oprócz kosztów wynikających z zanieczyszczonego powietrza należy również doliczyć wydatki związane z emerytalnymi przywilejami górniczymi, na które musi składać się reszta podatników, koszty importu węgla z zagranicy, a także te wynikające ze skutków zmian klimatycznych, powodowanych głównie emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Nie zbudujemy nowoczesnej gospodarki opartej na archaicznym systemie energetycznym, rodem z XX i XIX wieku. Dziś koszty związane z trwaniem przy tego typu rozwiązaniu znacznie przewyższają potencjalne korzyści...


List z gasnącej metropolii

Piszę przy blasku świecy. Ból dłoni i nierówne pismo przypominają mi, jak wiele czasu upłynęło od chwili, kiedy ostatni raz posługiwałem się piórem i papierem, a nie klawiaturą. Przerwa w zasilaniu trwa już ponad osiem godzin i obawiam się, że kombinacja zdarzeń i konsekwencje obecnych przeżyć mogą być zapowiedzią tego, co wkrótce ogarnie cały świat.


Chiny w całej swej okazałości

To niezwykle rzadki widok, kiedy możemy ujrzeć na zdjęciach satelitarnych Chiny w całej okazałości. Z reguły, a jest tak od wielu już lat, Państwo Środka zasnute jest smogiem. Niekiedy wręcz szczelnie zasnute szarym kobiercem zanieczyszczeń.


WHO: roczne koszty zanieczyszczenia powietrza w Polsce ponad 100 mld $

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport Economic cost of the health impact of air pollution in Europe, dotyczący kosztów ekonomicznych spowodowanych wpływem zanieczyszczenia powietrza w Europie na zdrowie ludzi. Z szacunków WHO wynika, że w ciągu roku z powodu zanieczyszczenia powietrza, na świecie przedwcześnie umiera blisko 7 mln ludzi.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto