Artykuły

Plebiscyt portalu naukaoklimacie.pl na "Klimatyczną bzdurę roku" - kandydaci

Nauka o klimacieZbieramy nominacje do konkursu na największą bzdurę dotyczącą klimatu, wygłoszoną w polskich mediach w roku 2014!
Trzeba przyznać, że konkurencja jest w tym roku bardzo mocna.


Studium przypadku - ropa cz.3/4

Jednocześnie po stronie popytu mamy postępującą motoryzację Chin, Indii i innych krajów rozwijających się. Liczące 1,35 mld ludzi Chiny, rosnąc o 8% rocznie, do 2035 roku osiągną obecny amerykański poziom dochodu na osobę. Gdyby Chińczycy przyjęli motoryzacyjne zwyczaje Amerykanów, do obecnego miliarda jeżdżących po świecie samochodów doszedłby kolejny miliard, a do zaspokojenia potrzeb paliwowych Chin potrzebne byłoby całe obecne światowe wydobycie ropy.


Studium przypadku - ropa cz.2/4

Zanim przyjrzymy się dalszym perspektywom wydobycia ropy na świecie, przyjrzyjmy się trendom z ostatnich 20 lat. Będziemy tu mówili właściwie nie o wydobyciu ropy, lecz produkcji paliw ciekłych, bo do ropy coraz częściej dolicza się ciekłe frakcje gazu ziemnego, biopaliwa i in.).


Studium przypadku - ropa cz.1/4

Przyjrzyjmy się bliżej ropie i jej wydobyciu – z jednej strony to pojedynczy najważniejszy surowiec dla naszej cywilizacji, a z drugiej zasób, dla którego granice wzrostu są już wyraźnie widoczne. Potrzebujemy jej dużo – około 90 mln baryłek (po 159 litrów sztuka) dziennie. Trudno to sobie wyobrazić?


Negocjacje COP 20 w Limie. Czy na Ziemi istnieje życie inteligentne?

Przebieg i konkluzje negocjacji klimatycznych w Limie mogą stawiać pod znakiem zapytania tezę, że na Ziemi istnieje życie inteligentne, w każdym razie w kręgach rządowych.


Operacja się udała, ale pacjent ledwo dyszy

Według Met Office dalszy wzrost emisji gazów cieplarnianych przyniesie Europie Środkowej śmiertelne upały. Czytam między wierszami: chorobliwe uzależnienie od węgla skończy się dla nas wysoką gorączką.


Wieści z niemieckiego rynku energetycznego, czyli polski przemysł węglowy i tak ma prze…

W zeszłym tygodniu prezes E.ON., największej niemieckiej spółki dystrybucji i produkcji energii elektrycznej, zapowiedział podział firmy. Jedna część będzie się zajmować dystrybucją, energetyka odnawialną, rozwiązaniami w zakresie magazynowania energii i inteligentnymi sieciami, a druga przejmie tradycyjne moce wytwórcze: atomowe i węglowe.


Zastrzel sobie żyrafę! Dopóki jeszcze są

Żyrafy to ikony Czarnego Lądu - piękne, majestatyczne i sympatyczne zwierzęta. W wyniku kłusownictwa i zajmowania ich przestrzeni życiowej przez gwałtownie rosnącą populację ludzi ich liczba gwałtownie maleje – w ciągu ostatnich 15 lat liczba żyraf spadła o blisko połowę. Co gorsza zjawisko to przebiega niezauważalnie.


Naukowcy nic nie wiedzą

Co jakiś czas wraca temat, że naukowcy nic nie wiedzą. Ostatnio temat ten poruszył Tomasz, pisząc m.in.: „Żadne naukowe opracowanie nie opisuje w pełni syntezy termojądrowej w słońcu. W szczególności powstawania plam słonecznych, na temat których nasza wiedza jest bardzo ograniczona i sprowadza się do obserwacji.”.


Astronomiczne koszty transformacji?

Często pada argument, że prąd z węgla jest najtańszy, bo elektrownie węglowe obecnie wytwarzają prąd po 15-25 gr/kWh, a budowa alternatywnych źródeł energii (czy to atomu czy odnawialnych źródeł energii) spowoduje, że prąd zdrożeje mniej więcej dwukrotnie.


Fotokronika zmierzchu Detroit

Powszechnie wiadomo, że Detroit nie jest już kwitnącym miastem przemysłowym. Jednak trwający latami schyłek miasta przebiega jak na zwolnionym filmie i z tego powodu trudno go uchwycić. Staje się to możliwe dzięki opcji Google Street View, pozwalającej zobaczyć to samo miejsce w różnych momentach. Zobaczcie, jakie zmiany zaszły w ostatnich latach.


Śmierć, podatki i zmiany klimatu

Słowo „nieodwracalny” pojawiło się w raporcie IPCC z roku 2007 zaledwie 4 razy. Minęło siedem lat, pojawił się następny raport, a w nim to samo słowo użyte jest aż 31 razy.


Jeśli nie przestaniemy emitować CO2, skutki będą tragiczne.

Marcin Gerwin: Wiele państw Europy nalega, by zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, żeby chronić klimat naszej planety. Polski rząd się tą kwestią nieszczególnie przejmuje, a nawet zapewnił ostatnio naszemu państwu możliwość spalania znacznych ilości węgla przez najbliższe lata. Na ile zmniejszanie emisji, o które toczą się tak wielkie boje na forum Unii Europejskiej, to istotna kwestia?


Raport ONZ: od połowy wieku emisje CO2 muszą być ujemne

Wg raportu UNEP emisje dwutlenku węgla muszą spaść do zera do roku 2070. By tak się stało, od połowy wieku pochłanianie CO2 musi przeważać nad emisjami.


Historie Przyszłości - i dlaczego zdecydują o naszym przetrwaniu

Jak sądzisz, jaka przyszłość nas czeka? Gładkie przejście do lepszego, „zielonego” świata? Zagłada cywilizacji? Kolonizacja kosmosu? Technologiczne rozwiązania wszystkich poważnych problemów? Funkcjonowanie w niewielkich grupach ocaleńców w odciętych od świata regionach?


Międzynarodowa Agencja Energetyczna - jak obniżyć emisje niewielkim kosztem?

Zamknięcie luki emisyjnej do roku 2020 wcale nie musi dużo kosztować. To przekaz IEA na konferencję klimatyczną COP20 w Limie.


Kronika Rozdroża: Grudzień 2014 (akt. 29.12)

Introduction to Endocrine Disrupting Chemicals


2014 World Energy Outlook - najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii

Najnowszy raport MAE „2014 World Energy Outlook” - konieczne inwestycje 300 mld dol w OZE i 1000 mld dol w efektywność energetyczną.


"Zwrot energetyczny" w Niemczech, Eon pozbywa się paliw kopalnych

Największy niemiecki koncern energetyczny Eon skoncentruje się w przyszłości na odnawialnych źródłach energii. Produkcja energii elektrycznej z gazu, węgla i atomu - dotąd najważniejsza w firmie - zostanie przekazana w 2016 roku nowej wydzielonej spółce. Giełda zareagowała pozytywnie na informacje o przebudowie koncernu.


Kompania węglowa - likwidować, czy czekać aż sama zbankrutuje?

Rząd musi przestać doraźnie zatykać dziury i zamiast tego stworzyć sensowny plan restrukturyzacji górnictwa. Sensowny czyli zakładający likwidację części kopalń – komentuje Rafał Zasuń z portalu WysokieNapiecie.pl.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto