Artykuły

Grecka tragedia i zaklinanie rzeczywistości

Partia Syriza, która objęła rządy w Grecji, odważyła się powiedzieć to, co w zasadzie dla uważnych obserwatorów gospodarki światowej było oczywiste już od dawna. „Jestem ministrem finansów kraju bankruta”, oświadczył Yanis Varoufakis, nowy grecki minister finansów. Szczerość władz Grecji zagraża stabilności całego światowego systemu finansowego.


Co, gdzie i ile wydobyć? A co zostawić pod Ziemią?

Konferencja klimatyczna ONZ w Kopenhadze w 2009 roku miała być przełomem negocjacyjnym na polu ochrony klimatu, jednak rozbieżności pomiędzy krajami okazały się zbyt duże, by udało się zawrzeć skuteczne porozumienie. W zasadzie była tylko jedna istotna rzecz, co do której wszystkie strony się zgodziły:konieczność niedopuszczenia do wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi o ponad 2°C względem poziomu sprzed epoki przemysłowej.


Eksploatacja zasobów Antarktydy coraz bliżej

Wygląda na to, że wyścig o zdobycie i utrwalenie wpływów na Antarktydzie – ostatnim wciąż w miarę dziewiczym kontynencie – ruszył na dobre. Świadczy o tym włączenie się do rozgrywki Chin, które przystąpiły do konstrukcji piątej już stacji na tym skutym lodem kontynencie.


Badanie: Rośnie liczba masowych zgonów zwierząt

Liczba masowych pomorów zwierząt rośnie – giną miliardy i rodzą pytania. Nie mówimy tu o kilkunastu rybach „zaśmiecających” lokalną plażę. Masowe zgony są pojedynczymi zdarzeniami, które jednorazowo zabijają co najmniej miliard osobników, likwidują ponad 90 procent populacji lub niszczą 700 milionów ton zwierząt.Senackie komisje przyjęły ustawę o OZE. Bez poprawki prosumenckiej

4 lutego na połączonym posiedzeniu senackich Komisji Gospodarki Narodowej i Środowiska przyjęto projekt ustawy o OZE. Senatorowie jednocześnie poparli wniosek Ministerstwa Gospodarki o wykreślenie z ustawy tzw. poprawki Bramory.


Kronika Rozdroża: Luty 2015 (akt. 26.02)

Były prezes Kompanii Węglowej: Dlaczego górnictwo zmierza do katastrofy?

Węglowa wojna cenowa

Systemy „Big data”

Geoinżynieria nową bronią służb specjalnych?

As Night Closes In

Why the Crash in Oil Prices Should Bury “Peak Oil” Once and for All


Business Insider: gospodarka niskoemisyjna jest nieunikniona

Postęp technologiczny w produkcji i magazynowaniu energii sprawi, że niskoemisyjna gospodarka jest tylko kwestią czasu – donosi Business Insider.


Wielki autobus hybrydowy alternatywą dla tramwaju? Wspólny projekt Solarisa i polskich politechnik

„Pierwszy polski autobus klasy MEGA z wieloosiowym napędem hybrydowym zasilanym gazowymi paliwami ekologicznymi” – to oficjalny tytuł projektu realizowanego przez konsorcjum, które tworzą Solaris Bus & Coach S.A. oraz Politechnika Poznańska i Politechnika Warszawska.


Pięć gwoździ do trumny globalnego ocieplenia

Piszę już tego bloga sześć lat, i duża jego część poświęcona jest polemikom z bardziej i mniej popularnymi mitami, oraz prostowaniem publikowanych w mediach (głównie internetowych) bredni.


Dodatek D – dokument który niszczy polską kolej

Ograniczenia przepustowości linii kolejowych wprowadzane są nie ze względów technicznych, lecz w wyniku zaplanowanej polityki ograniczania przepustowości sieci. Nie dość, że polskie pociągi spóźniają się w stopniu niespotykanym nigdzie w Europie, to na dodatek rozkładowo kursują znacznie wolniej niż w innych krajach, porównując linie o takich samych parametrach. Dlaczego?


Naomi klein - zmiany klimatyczne zmiotą neoliberalnykapitalizm

Większość lewej strony sceny politycznej, zarówno w Europie, Ameryce Północnej, jak i w krajach globalnego Południa, nie kwestionuje konsensusu w kwestii zmiany klimatu. Nauka mówi nam, że szybkim krokiem zbliżamy się do klimatycznej katastrofy, która za życia kilku pokoleń pogrzebie świat, jakim go dziś znamy. Mało kto na lewicy traktuje jednak te prognozy z całą ich złowieszczą powagą.


Klimat 2014: Szokujące rekordy

„Jeśli masz mniej niż 30 lat, to nie przeżyłeś miesiąca, który był chłodniejszy od średniej temperatury XX wieku.” Dr Marshall Shepherd, były prezes Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego [Ostatnim miesiącem, którego średnia globalna temperatura uplasowała się poniżej średniej XX wieku był luty 1985 roku.]


PGE: zablokować energetykę obywatelską!

 Po przyjęciu przez Sejm poprawki do ustawy o OZE, wprowadzającej system taryf feed-in (FiT) ustawa trafi do Senatu. Koncerny energetyczne usilnie starają się zablokować jakąkolwiek konkurencję.


Społeczeństwo do posłów – żądamy zielonego światła dla energetyki obywatelskiej

83 organizacje, firmy i instytucje wystosowały list do posłów wzywający do poprawienia ustawy o odnawialnych źródłach energii. List został przekazany posłom przed najbliższym posiedzeniem Sejmu, na którym ma odbyć się drugie czytanie ustawy.


Podsumowując podsumowanie - V raport IPCC

W ciągu ostatniego roku hasło „raport IPCC” wielokrotnie gościło w serwisach informacyjnych. Cztery razy ogłaszano premierę najnowszego raportu, a każdy z nich był komentowany zarówno przez analityków niezależnych jak i gremia polityczne. Ktoś, kto nie śledzi na co dzień doniesień dotyczących zmiany klimatu miał prawo czuć się zagubiony. Dlatego postanowiliśmy podsumować najważniejsze fakty dotyczące IPCC i przygotowywanych raportów.


Poprzyj energetykę obywatelską!

W dniu 16 stycznia 2015 r. Sejm RP uchwalił ustawę o odnawialnych źródłach energii, która wprowadza do niej tzw. poprawkę prosumencką. Po raz pierwszy w historii, polscy prosumenci (konsumenci wyprodukowanej przez siebie energii) będą mogli liczyć na gwarantowane taryfy (FiT) przy zakupie i montażu mikroinstalacji OZE. W najbliższych dniach ustawa trafi pod obrady Senatu (5-6 lutego 2015r.).

Docierają do nas niestety sygnały, że mogą pojawić się naciski za odrzuceniem „poprawki prosumenckiej” – jedynego prospołecznego rozwiązania w ustawie. W związku z tym prosimy o podpisanie petycji adresowanej do senatorów.

Tu podpiszesz się pod apelem do Senatu, a tu pod apelem do Przewodniczącego Grupy Senatorów PO.

Jeśli możecie nagłaśniajcie sprawę jak najszerzej. Zbierzmy jak największą liczbę podpisów przed głosowaniem w Komisji gospodarki Narodowej 29 stycznia 2015.


Reuters: Polska będzie blokować reformę ETS

W artykule poświęconym unijnej polityce energetycznej Reuters zauważa, że nasz kraj będzie głównym hamulcowym unijnej polityki klimatycznej zakładającej przyjęcie większych zobowiązań w zakresie emisji CO2.


Energiewende: brudna pomyłka, czy też czysty przełom?

Niemcy mają problem z realizacją swoich klimatycznych celów – i to mimo spektakularnego rozwoju OZE. Niemiecki dziennik „Die Zeit” nazwał Energiewende brudną pomyłką, z czym polemizuje zarówno Ministerstwo Energetyki, jak i wpływowy think-tank Angora Energiewende.


Zegar Zagłady tyka. Wskazówka dwie minuty bliżej ‘godziny zero’

Chicagowscy naukowcy prowadzący "Bulletin of the Atomic Scientists" (BAS) od 1947 roku na bieżąco analizują najpoważniejsze zagrożenia dla ludzkości. Wyniki badań pokazują na symbolicznym Zegarze Zagłady i w zależności od wielkości niebezpieczeństwa przestawiają jego wskazówki w przód bądź w tył. Wybicie północy ma oznaczać zagładę ludzkości.


Polska idzie na ostre zwarcie z Brukselą?

Nasze źródła w Komisji Europejskiej twierdzą, że kopalnie, które dostały pomoc publiczną muszą zostać zamknięte, a Polska może przeznaczyć na wsparcie dla nich najwyżej 400 mln zł rocznie. Oficjalnie Komisja Europejska nie zabiera głosu, bo sprawa jest zbyt drażliwa.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto