Artykuły

Wiedzieliśmy. Rozumieliśmy. Przerzucaliśmy problem na przyszłe pokolenia. I przyszłość ta nadeszła.

Pisałem ostatnio o coraz bardziej nieosiągalnej możliwości zatrzymania ocieplenia pod progiem niebezpiecznej zmiany klimatu. Kiedy na wykładach pokazuję jak działa system klimatyczny i że przede wszystkim liczy się skumulowana ilość emisji, a nie ich tempo, a także gdzie jesteśmy na tej drodze, słuchacze wyglądają na wstrząśniętych. Z jednej strony - nie dziwię się. A z drugiej… przecież zostaliśmy ostrzeżeni już dekady temu, tylko nie chcieliśmy o tym słuchać.


Kronika Rozdroża: grudzień 2015 (akt. 23.12)

Bakterie oporne na "antybiotyk ostatniej szansy" szybsze, niż sądzono

All Roads Lead To Peak Oil

Scarred Riverbeds and Dead Pistachio Trees in a Parched Iran

Climate change could cause a ‘massive’ tree die-off in the U.S. Southwest

Irregular Migrant, Refugee Arrivals in Europe Top One Million in 2015


Redakcja Nauki o Klimacie w "Świat się kręci" w TVP1


Szczyt klimatyczny w Paryżu COP21 - komentarze

Zapraszamy do dedykowanego wątku poświęconego szczytowi klimatycznemu w Paryżu.

Sukces szczytu klimatycznego w Paryżu. Przyjęto porozumienie ws. ochrony klimatu

Paris climate deal: nearly 200 nations sign in end of fossil fuel era

Grand promises of Paris climate deal undermined by squalid retrenchments


Władca Świata 2015 - konkurs z nagrodami

Zagraj w strategiczną grę komputerową „Świat na rozdrożu”, rozpoczynając rozgrywkę w 2015 roku i zapewnij ludzkości jak najlepszą przyszłość. Dla najskuteczniejszych przywódców portal Reo.pl ufundował nagrody o łącznej wartości ponad 3000 złotych.


V raport IPCC, podsumowanie dla decydentów po polsku

Streszczenie 5 raportu IPCCCzłonkowie redakcji i Rady Naukowej portalu Nauka o Klimacie przetłumaczyli na język polski Podsumowanie dla Decydentów Fizycznych podstaw naukowych ostatniego raportu IPCC. Dokument właśnie trafił na stronę IPCC. Zapraszamy!


Książki za komentarze - konkurs Nauki o Klimacie

Nauka o klimaciePortal 'Nauka o Klimacie' prowadzi konkurs, zachęcający do aktywnego zabrania głosu w dyskusji o zmianie klimatu. Osoby piszące komentarze do artykułów dotyczących zmiany klimatu otrzymają nową książkę Marcina Popkiewicza "Rewolucja Energetyczna. Ale po co?"


Event klimatyczny na pl. Zamkowym

Na spotkaniu na pl. Zamkowym przed szczytem klimatycznym w Paryżu pojawiło się około 80 osób. Chciałoby się duuużo więcej, ale to chyba i tak rekord Polski. Robiliśmy znak Słońca jako symbolu transformacji energetycznej. Efekt wyszedł bardzo artystyczny.


Mit: By zwalczyć globalne ocieplenie, wystarczy sadzić więcej drzew

Minister Środowiska Jan Szyszko postuluje rozwiązywanie problemu emisji CO2 przez sadzenie lasów. Czy to dobry pomysł? Tak. Czy wystarczy? Nie. W ramach przybliżania tej kwestii publikujemy serie trzech artykułów. Dziś...


Rola lasów w pochłanianiu CO2 w pytaniach i odpowiedziach

Minister Środowiska Jan Szyszko postuluje rozwiązywanie problemu emisji CO2 przez sadzenie lasów. Czy to dobry pomysł? Tak. Czy wystarczy? Nie. W ramach przybliżania tej kwestii publikujemy serie trzech artykułów. Dziś...


Ograniczenie ocieplenia do 2C - nierealny optymizm naukowców

Czy jest w ogóle sens pokazywać optymistyczną ale nieprawdopodobną wizję przyszłości? O scenariuszach używanych w modelowaniu klimatu.


Ostatnia przymiarka do porozumienia klimatycznego na COP21

Szczyt klimatyczny w Paryżu rozpoczyna się już za kilka dni. Pomimo intensywnych działań dyplomatycznych i negocjacji wciąż mamy więcej pytań niż odpowiedzi. Na ile konkretne może być ewentualne globalne porozumienie klimatyczne, jakie ma zostać zawarte w grudniu na COP21 w Paryżu?


CZYT, Kaziu, Logic, Mariusz, Observer, OZE - proszeni o odbiór nagrody

CZYT, Kaziu, Logic, Mariusz, Observer, OZE - nie dostaliśmy od Was informacji odnośnie odbioru nagrody za komentarze (albo maile nie dotarły). Jeśli jesteście zainteresowani bezpłatnym otrzymaniem "Rewolucji energetycznej" z dedykacją Marcina, napiszcie!


Z czym Polska pojedzie na COP21? Polityka klimatyczna po wyborach

W Polsce nie ma dobrego momentu na szerszą dyskusje o zmianach klimatu, polityce klimatycznej, konwencji klimatycznej czy unijnym pakiecie klimatycznym. Od ponad dekady, czyli od momentu ratyfikacji protokołu z Kioto oraz od daty przyjęcia w ramach wstępowania do UE zobowiązania do wdrożenia pierwszej unijnej dyrektywy o handlu emisjami obowiązuję zasada, że o istocie globalnego ocieplenia i antropogenicznych przyczynach zmiany klimatu się nie rozmawia konstruktywnie.


Chiński atom w natarciu

Chiński państwowy kapitał coraz śmielej poczyna sobie w sektorze nuklearnym w Europie. Ostatnio Chińczycy dostali zielone światło dla zakupu mniejszościowego udziału we francuskim gigancie Areva.


Główna nagroda w konkursie 'Dziennikarze dla klimatu'

Dziennikarze dla klimatu - logoW trzeciej edycji konkursu "Dziennikarze dla Klimatu" nagrodę główną otrzymał Marcin Popkiewicz.

Gorąco dziękuję całej społeczności portalu i współredaktorom za zaangażowanie w czynienie świata lepszym miejscem! Bez Was ten sukces nie byłby możliwy.


Co nowy minister energetyki myśli o węglu, atomie i OZE?

Zgodnie z wcześniejszymi postulatami Prawa i Sprawiedliwości w nowym rządzie powstanie nowe ministerstwo energetyki. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, na jego czele nie stanie Piotr Naimski, ale Krzysztof Tchórzewski. Co przyszły minister energetyki myśli o poszczególnych aspektach dziedziny, którą będzie się teraz zajmować?


Antarktyda. Epizod IV - Nowa nadzieja

Opublikowana ostatnio w Journal of Glaciology analiza, według której lądolód Antarktydy przybiera na masie 135 miliardów ton rocznie, wywołała serię komentarzy w mediach. Pojawiły się m.in. takie stwierdzenia:To w końcu maleje, czy rośnie? Wyjaśniamy i komentujemy najnowsze doniesienia na temat Antarktydy.


Happening 27.11 w Warszawie przed Szczytem Klimatycznym w Paryżu

Wszystkich z Warszawy zapraszam na happening przed Szczytem Klimatycznym w Paryżu w piątek 27 listopada o 16:45 na pl. Zamkowym.

Pierwszym 10 uczestnikom happeningu, którzy podadzą mi tajne hasło "Rewolucja", sprezentuję egzemplarze mojej nowej książki "Rewolucja energetyczna. Ale po co!" z indywidualną dedykacją.

Bardzo proszę, jeśli tylko możesz, spotkajmy się na placu Zamkowym!


Cele wskazane w expose Beaty Szydło można zrealizować dzięki OZE

W expose premier Beaty Szydło, w części poświęconej energetyce, mogliśmy usłyszeć jedynie o konieczności wsparcia energetyki opartej na węglu i gazie. Jednak to dzięki energetyce odnawialnej – a nie energetyce węglowej i gazowej – można realizować najważniejsze cele, które Beata Szydło wskazała dzisiaj jako priorytety swojego rządu. W expose Beata Szydło przedstawiła zadania swojego rządu w kwestii energetyki – które będzie realizować powołane do tego celu Ministerstwo Energetyki –w kilku zdaniach.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto