Artykuły

Kilof u szyi

Węgiel w wielu miejscach na świecie jest wydobywany odkrywkowo, po kosztach rzędu kilku dolarów za tonę. Z wielu powodów (światowe spowolnienie gospodarcze, w szczególności w Chinach, zastępowanie węgla gazem w USA, spadające ceny ropy i gazu, rozwój odnawialnych źródeł energii i poprawa efektywności energetycznej oraz polityka klimatyczna słabo rokująca przyszłości węgla i jego perspektywom w oczach inwestorów) ceny węgla spadają i na ich wzrost się nie zanosi.


Porozumienie paryskie

Kilka słów komentarza do porozumienia klimatycznego podpisanego kilka dni temu w Paryżu.


W ostatnich 40 latach straciliśmy 1/3 ziem rolnych na świecie. Redukujemy gleby do martwego pyłu.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich 40 lat aż jedna trzecia wszystkich obszarów uprawnych na świecie padła ofiarą erozji lub zanieczyszczenia gleby, co w sytuacji ciągłego wzrostu popytu na żywność i nasilającej się zmiany klimatu może mieć katastrofalne skutki.


Rekordowo ciepły miesiąc. Znowu.

Ocieplenie ziemskiej atmosfery przyspiesza. Listopad 2015 roku był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów. Temperatura na Ziemi była o 1,05oC wyższa niż średnia z lat 1951-1980.


Raport EEA 2015: zanieczyszczenie powietrza w Europie

Komisja Europejska opublikowała raport Europejskiej Agencji Środowiska na temat zanieczyszczenia powietrza. Jak wypadła w nim Polska? Obraz wart tysiąca słów.


Niskie ceny ropy i przyszłe konsekwencje

Jeszcze kilka lat temu eksperci zakładali załamanie rynku naftowego i tym samym dużego wzrostu cen ropy na światowym rynku do ponad 100, a nawet 200 dolarów za baryłkę. Pojawiały się spekulacje, że może dojść do kolejnego, jeszcze większego światowego kryzysu finansowego, którego przyczyną będzie bardzo droga energię. Spadek mocy wydobywczych, oznaczający początek permanentnego kryzysu miał rozpocząć się w 2014 lub 2015 roku. Tak się nie stało. Dlaczego?


Porozumienie klimatyczne w Paryżu

COP21COP21, konferencja klimatyczna ONZ w Paryżu zakończyła się zawarciem globalnego porozumienia. Co właściwie ustalono? I co to oznacza dla świata, Europy i Polski?


Nie ma już zim w Puszczy Białowieskiej

Możemy opowiadać, że klimat zawsze się ocieplał, że Wikingowie mieli sady owocowe na Grenlandii. Ale to nieprawda.


Mit: Apel Heidelberski to protest noblistów przeciwko ideologii ocieplenia

Przypadek Apelu Heidelberskiego to przykład dobrze zaplanowanej manipulacji.


Transformacja energetyczna albo kryzys. Z Marcinem Popkiewiczem, analitykiem megatrendów, rozmawia Michał Sobczyk

Gdyby dotychczasowe trendy wzrostu liczby ludności oraz konsumpcji się utrzymały, w drugiej połowie stulecia zużycie zasobów byłoby nawet czterokrotnie większe niż obecnie. Wyraźnie widać, że nie do utrzymania jest model funkcjonowania cywilizacji oparty na stałym wzroście gospodarki, bazującym na liniowym cyklu materiałowym zużywania zasobów nieodnawialnych.


Film: Years of Living Dangerously, polskie tłumaczenie

"Years of living dangerously" to serial dokumentalny, pokazujący jak zmiana klimatu wpływa na życie ludzi już tu i teraz. Nieczęsto pojawiają się tak dobre filmy, ujmujące fachowym spojrzeniem, głębokimi spostrzeżeniami i profesjonalną realizacją. Film ujął nas na tyle, że zrobiliśmy tłumaczenie całego pierwszego - udostępnionego przez producentów nieodpłatnie - odcinka na język polski. Polecamy!


Krótka historia bezpiecznego limitu

Wyniki naszego badania pokazują, że nie istnieje bezpieczny limit i już teraz pojawia się wiele nagłych zmian przy poziomie globalnego ocieplenia znacznie niższym od 2 stopni Celsjusza.


Wykład otwarty na Politechnice Warszawskiej

Energia i My wraz ze SKNENen (Studenckie Koło Naukowe Energetyki Niekonwencjonalnej) z Politechniki Warszawskiej zapraszają na wykład otwarty z cyklu: Akademia Energetyki z Przyszłością. Wykład poprowadzi Marcin Popkiewicz, a tematem spotkania będzie: „Rewolucja Energetyczna. Ale po co?”. Termin: 14 grudnia.


Klein: Umowa klimatyczna to jedyna szansa na pokój

Bezpieczeństwo w ocieplającym się świecie jest mrzonką.


Książka: Rewolucja Energetyczna. Ale po co?

To naprawdę elementarne. Paliwa kopalne zapewniają naszej cywilizacji 90% energii, a tempo ich zużycia od pokoleń rośnie. W XXI wieku spaliliśmy aż 1/3 ich zasobów zużytych w historii ludzkości. Obecne stulecie jest ostatnim stuleciem dominacji paliw kopalnych. Co po nich? Albo atom, albo OZE i efektywność energetyczna. Albo krach.

Nie chcielibyśmy doświadczyć tego ostatniego scenariusza, ale jeśli nasz świat idzie w kierunku zderzenia z Granicami Wzrostu, to powinniśmy (także tu, w Polsce) budować system oparty o własne źródła odnawialne, by nie doszło do najgorszego. A co powinniśmy robić, jeśli świat przeprowadzi skutecznie transformację energetyczno-zasobową i uniknie katastrofy Granic Wzrostu? To samo. Bo wtedy tam właśnie w tym sektorze będzie przyszłość, a nie w kopaniu coraz głębszych dziur w ziemi.


Parlament Holandii chce wyłączenia wszystkich elektrowni węglowych

Decyzję o rezygnacji Holandii z energetyki węglowej już do 2020 r. podjął holenderski parlament. To kolejna tego rodzaju zapowiedź, która pada w ostatnim czasie ze strony władz jednej z czołowych europejskich gospodarek.


Dotacje do paliw kopalnych - grzech główny światowej gospodarki

5300 mld dolarów wydawane jest rocznie na dotacje do paliw kopalnych. To fundamentalny błąd. Wiara w moc sprawczą dotacji do paliw kopalnych trzyma się mocno. Podtrzymywana jest głównie przez beneficjentów polityki wspierania finansowego tego sektora gospodarki.


Angela Merkel, Jerry Brown i Shell – debata o podatku węglowym

Co ma ze sobą wspólnego Angela Merkel, prezydent Filipin i Shell? 20 października zwołana została Komisja ds. Podatku Węglowego.


Polska na COP 21 – trochę za, trochę przeciw

Polska ma wieloletnią tradycję kontestacji polityki klimatycznej UE. Jednak w tym roku wszystko wskazuje na to, że tym razem dojdzie do porozumienia.


Triumf wolnego handlu: Meksyk ma prawo uśmiercać delfiny

Światowa Organizacja Handlu (WTO) orzekła, że usiłując chronić delfiny, Stany Zjednoczone dyskryminowały meksykański przemysł rybny. Delfiny znowu będą ginąć, bo zdaniem WTO wszelkie ograniczenia w połowach... uderzają w wolny handel.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto