Artykuły

Najcieplejszy rok w polskiej historii pomiarów

Niezwykle upalne lato i większość miesięcy z temperaturą powyżej średniej przyniosły Polsce w sumie najcieplejszy rok w historii pomiarów.


Obrazek dnia: Masa kręgowców lądowych

10 tysięcy lat temu masa wszystkich ludzi na świecie wraz z naszymi udomowionymi zwierzętami stanowiła 0,1% masy kręgowców lądowych. Obecnie na ludzkość i nasze zwierzęta przypada ponad 97% masy.


Obrazek dnia: niemiecki miks produkcji elektryczności w 2015 roku

W Niemczech względem zeszłego roku produkcja prądu z odnawialnych źródeł energii wzrosła o ponad 30 TWh (czyli miliardów dobrze znanych nam kilowatogodzin), a najszybszy wzrost generacji nastąpił w sektorze wiatrowym.


Konkurs "Klimatyczna bzdura roku 2015"

Konkurs klimatyczna bzdura roku 2015Wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie, nie tylko odrzucając stanowisko nauki, lecz wręcz dumnie obnosząc się ze swoją niewiedzą w mediach. Co bardziej żenujące wystąpienia z 2015 roku redakcja portalu Nauka o klimacie zebrała na stronie Klimatyczna Bzdura Roku, na której można oddać głos na najbardziej absurdalną wypowiedź. Dla uczestników konkursu redakcja przygotowała cenne nagrody!


Drugie co do wielkości jezioro w Boliwii całkowicie wyschło

Od wielu lat poziom wody w jeziorze Poopó w Boliwii systematycznie się obniżał. W końcu całe jezioro zniknęło.


Marsz Entów: w obronie Puszczy Białowieskiej

Minister Środowiska Jan Szyszko szykuje wielką wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Jeśli nie zgadzasz się na jej wycinanie to przyłącz się do Marszu Entów w najbliższą niedzielę!


Sty 2016 Bloomberg: dzięki OZE ceny energii w Europie najniższe od dekady

Według Bloomberga, średnie bieżące ceny energii na rynku hurtowym w 2015 r. były najniższe od 2004 r., a jest to zasługą wzrostu generacji z odnawialnych źródeł energii.


E.ON pozbywa się konwencjonalnych elektrowni i skupi się na OZE

Nowa, wydzielona z aktywów E.ON spółka Uniper, zajmie się handlem energią i zapewnieniem backup-u dla systemu energetycznego przez wydzielone z E.ON elektrownie konwencjonalne. Sam E.ON ma się skupić na odnawialnych źródłach energii, zarządzaniem siecią i dystrybucją, a także na oferowaniu nowych rozwiązań dla odbiorców energii.


Polska Geotermalna Asocjacja i „Utopia religii globalnego ocieplenia”

Sensacyjna strona PGA i sensacje na temat zmiany klimatu. Nieprawdziwe, oczywiście.


Marcin Popkiewicz w TVN24: Inny punkt widzenia

W programie "Inny Punkt Widzenia" w TVN24 Marcin Popkiewicz i Grzegorz Miecugow rozmawiają o energii, klimacie i nie tylko.

Marcin Popkiewicz TVN24

Zapraszamy do obejrzenia!


Wysychające jezioro Czad

Jezioro Czad znajdujące się w Afryce, wysycha. Obraz satelitarny pokazuje, jak zmieniło się jezioro w ciągu zaledwie trzech lat.


Lokalne władze lekceważą problem smogu

W Zakopanem zanieczyszczenie powietrza czterokrotnie przekroczyło dopuszczalną wartość i, tym samym, osiągnęło poziom informowania o zanieczyszczeniu. Władze powinny wydać dziś ostrzeżenia dla mieszkańców zimowej stolicy Polski.


Kronika Rozdroża: styczeń 2016 (akt. 31.01)

TokFM: Jak brzmi "Klimatyczna bzdura roku 2015"? Zdradza Marcin Popkiewicz

US electricity could be powered mostly by the sun and wind by 2030: Rapid, affordable energy transformation possible

Haunting Photos Show Effects Of Climate Change In Bangladesh

As the ‘blue Arctic’ expands thanks to global warming, an icebreaker finds no ice to break

Richard Heinberg: Climate Holism vs. Climate Reductionism

'If the world ends in 2100, we’re probably OK'


Nowy Jork: prokurator generalny pozywa węglowych gigantów

Kompanie energetyczne nie zawsze grają czysto. Prokurator Generalny Nowego Jorku, Eric Schneiderman udowadnia, że węglowi giganci nie są nietykalni.


Alarm smogowy w Mediolanie, dlaczego nie w Polsce?

Doniesienia o zanieczyszczeniu powietrza we Włoszech są alarmujące. Przekroczyło ono alarmowy poziom wynoszący 75 mikrogramów na metr sześcienny. W Polsce ten poziom zanieczyszczenia nie budzi niepokoju władz, ponieważ polski poziom alarmowania ustalono na poziomie czterokrotnie wyższym - 300 μ/m3.


W Polsce zimniej niż na biegunie

Do Polski przyszła wreszcie zima. Od 30 grudnia w ciągu dnia nad większością Polski ma utrzymywać się mróz - lekki bo lekki, ale jednak mróz. To najcieplejszy rok w historii pomiarów, zarówno w Polsce jak i na świecie (i grudzień też), ale już słyszałem, że jak jest mróz, to globalne ocieplenie to lipa. Tymczasem analizowanie globalnego (!) ocieplenia przez pryzmat tu i teraz pokazuje tylko, jak wąskie bywa ludzkie spojrzenie. Kiedy my będziemy mieć w miarę normalną zimę, Arktyka doświadczy rekordowych anomalii temperatur. Na samym biegunie północnym będzie nie tylko cieplej niż w Polsce, ale wręcz powyżej zera.


Exxon i fabrykowanie wątpliwości, czyli jak za miliony dolarów zwalczać naukę

Trzecia część cyklu o aferze Exxona: lobbowanie, mącenie i propaganda.


NOAA Arctic Report Card 2015

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) opublikowała doroczny raport na temat stanu czapy polarnej i klimatu Arktyki. Raport ten przedstawia obraz zmian, jakie zaszły w Arktyce w ciągu ostatnich miesięcy, oraz to, jak ma się bieżąca sytuacja względem XX wieku, kiedy to, aż do ostatniej jego dekady, zmiany klimatu nie były tam jeszcze widoczne. Proces ocieplania się klimatu w Arktyce, jak i na całej planecie, dopiero się zaczynał – mechanizmy inicjowane przez wzrost ilości gazów cieplarnianych w atmosferze zaczynały dopiero reagować. Teraz są one wyraźnie dostrzegalne, a same zmiany w Arktyce stają się ewidentne.


Dlaczego Exxon finansował badania nad CO2 a następnie zdyskredytował ich wyniki?

Śledztwo dziennikarskie przeprowadzone przez InsideClimate News pokazało nie tylko ogrom środków wyłożonych przez Exxona w latach 70. i 80. na prace badawcze nad wpływem CO2 na klimat, ale także ich złożoność i innowacyjność.


Co przez kilkadziesiąt lat ukrywał Exxon?

Głośna historia ostatnich dni: o tym, jak koncern paliwowy przeszedł od finansowania naukowców do finansowania negacjonistów. Pierwsza część cyklu.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto