Artykuły

Milion starych aut rocznie i wycięte DPF-y smogową bolączką

Polski Alarm Smogowy oraz Europejskie Centrum Czystego Powietrza i Fundacja Frank Bold oceniły skuteczność działań rządu i samorządów w walce ze smogiem. Dziś sprawdzamy, jak w zestawieniu wypadł transport, który – obok niskiej emisji i przemysłu – jest jednym z obszarów przeanalizowanych w raporcie “Droga do czystego powietrza”.

Jak zmniejszyć emisje w lotnictwie?

Podatek od latania, rosnące opłaty za emisje, rozwój alternatywnych paliw, a nawet samolot z trzema parami skrzydeł – to tylko niektóre pomysły na to, jak zmniejszyć wpływ lotnictwa na zmianę klimatu. A wpływ ten jest naprawdę duży.

Marnowanie żywności to wielki problem. Także dla klimatu

Według ONZ aż 17% żywności, która trafia do sprzedaży, ląduje ostatecznie w koszu. Zmarnowane jedzenie to duży problem także w kontekście starań o ochronę klimatu.

Geologia i globalne ocieplenie: co nowego?

Co dawne zmiany klimatu mówią nam o przyszłości?

Bełchatów po węglu: albo zielona transformacja, albo dramatyczna zapaść

Żadne inne miejsce w Polsce nie zapewnia tyle prądu, co elektrownia w Bełchatowie. I żaden inny region nie przygotowywał się do sprawiedliwej transformacji tak powolnie. Najważniejsze informacje wreszcie jednak przedstawiono: bloki energetyczne mają być wygaszane w latach 2030-2036, a PGE odkrywki w Złoczewie nie zbuduje.

Bałagan w lesie

Z dr hab. Michałem Żmihorskim rozmawiamy o drewnie – które zmieniona ustawa o odnawialnych źródłach energii chce kierować do pieców elektrowni – i jego roli w życiu lasu, o tym, jak zmniejszanie się różnorodności biologicznej w lasach zwiększa zużycie środków chemicznych szkodliwych również dla człowieka.

Zmiany średniej temperatury rocznej na mapie Polski

Spełniamy prośbę czytelników o zestaw mapek pokazujących zmianę średniej temperatury na terytorium naszego kraju, dekada po dekadzie.

Volvo, Bentley, Jaguar... W transporcie nadjeżdża elektryczna rewolucja

Kolejne państwa wyznaczają termin zakazu sprzedaży samochodów spalinowych, szczyt zapotrzebowanie na ropę naftową mamy już za sobą, a najpopularniejsi producenci prześcigają się w deklaracjach o przejściu w 100% na elektryki. Elektromobilność nadjeżdża coraz szybciej.

Raport: ochrona przyrody zapobiega wojnom

„Ochrona zasobów naturalnych i zarządzanie nimi w sposób zrównoważony może pomóc zwiększyć szanse na budowanie i zachowanie pokoju” - stwierdza raport Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Kronika Rozdroża: czerwiec 2021 (akt. 28.06)

Wyciekł raport nt. ocieplenia. "Życie na Ziemi może podnieść się ze zmian klimatu; ludzkość - nie"

Ocena działań antysmogowych w Polsce i rekomendacje na przyszłość

Szybka susza – jak to się stało, że tak szybko pojawiły się problemy z deficytem wody?

Smażymy się na brukowanych "patelniach"

Region Wałbrzycha chce być wolny od węgla już w 2030

Czy baterie Carnota są przyszłością bilansowania sieci elektroenergetycznych?

The EU Green Deal explained

Most new wind and solar projects will be cheaper than coal, report finds

Pacific Northwest bakes under once-in-a-millennium heat dome

Historyczna decyzja sądu w Holandii. Gigant paliwowy musi działać, by chronić klimat

„Interes, któremu służy obowiązek redukcji, przeważa nad interesami handlowymi grupy Shell" - stwierdził sąd w Holandii. I nakazał, by jeden z największych koncernów paliwowych na świecie znacząco zmniejszył emisję gazów cieplarnianych. Tego samego dnia ważne decyzje zapadły też w przypadku innych potentatów w branży. Eksperci wietrzą nadejście nowej ery.

MAE: Trzeba natychmiast zakończyć inwestycje w paliwa kopalne

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ocenia, że osiągnięcie zerowych emisji netto w energetyce do 2050 r. wciąż jest możliwe. Osiągnięcie tego będzie jednak olbrzymim wyzwaniem.

Technologie, które mogą zrewolucjonizować recykling plastiku

Enzymy rozkładające materiał na cząsteczki, z których powstał, proces pozwalający przetworzyć wszystkie najpopularniejsze rodzaje plastiku, a nawet przerabianie go na paliwo do silników odrzutowych – na świecie pojawiają się kolejne technologie, które dają nadzieję na usprawnienie recyklingu. A do usprawniania jest wiele.

Wszystkim gatunkom endemicznym z wysp grozi wyginięcie. Przez zmianę klimatu

100% gatunków endemicznych z wysp i 84% z gór może wyginąć, jeżeli globalne ocieplenie przekroczy 3°C. Zagrożone są m.in. lemury z Madagaskaru, gigantyczne żółwie z Wysp Galapagos i pantery śnieżne z Himalajów.

Hiszpania z prawem klimatycznym. I konkretnymi celami

74% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł do 2030 r. i 100% do 2050 r., zakaz stosowania silników spalinowych w nowych autach od 2040 r., zakaz poszukiwania złóż paliw kopalnych na terenie kraju – to przykładowe elementy prawa klimatycznego, które właśnie przyjęto w Hiszpanii.

Nowy ład w polskich lasach

Polskie leśnictwo wymaga reformy. Upomina się o nią społeczeństwo i naukowcy, wymaga tego także walka z kryzysem klimatyczno-ekologicznym. Wdrożenie założeń opracowanej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu Strategii Bioróżnorodności Unii Europejskiej może dać impuls do wprowadzenia długo oczekiwanych zmian. Czy tak się stanie okaże się wkrótce, przemianom przeciwstawia się bowiem mocno grupa interesu związana z Lasami Państwowymi.

Zmiana klimatu w Polsce na mapkach

Obraz wart jest tysiąca słów. Zobacz zmianę klimatu na mapach Polski.

Państwa odliczają sobie zbyt dużo emisji za połacie lasu?

Niektóre kraje przypisują sobie zbyt duże zasługi w redukcji emisji dwutlenku węgla. W skali świata dotyczące tego szacunki mogą być zaniżone o nawet 5,5 miliarda ton CO2 na rok. Takie wnioski przedstawia raport opublikowany na łamach prestiżowego pisma naukowego “Nature Climate Change“.

Dlaczego szukając rozwiązań lokalnych powinniśmy brać pod uwagę globalne megatrendy?

Obejrzyjcie „Seaspiracy”. Ten dokument wreszcie mówi, jak jest

Rybackie statki-molochy pozbawiają lokalną ludność źródła utrzymania. Rezerwaty morskie to często farsa, bo dopuszcza się na nich przemysłowe połowy. W Unii intensywność trałowania jest większa na obszarach chronionych niż niechronionych. Nie dowiedzielibyście się tego z „Błekitnej planety”, ale „Seaspiracy” mówi wprost: komercyjne rybołówstwo jest przyczyną numer jeden wymierania zwierząt morskich.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto