Artykuły

Poziom CO2 w atmosferze przekroczył 415 ppm. Po raz pierwszy od narodzin ludzkości

Naukowcy w stacji pomiarowej Mauna Loa na Hawajach odnotowali rekordowy poziom stężenia CO2 w atmosferze – 415 ppm. Zdaniem klimatologów ostatni raz tyle dwutlenku węgla znajdowało się w ziemskiej atmosferze 3 miliony lat temu. Wówczas na Antarktydzie rosły drzewa, a poziom mórz i oceanów był o kilka metrów wyższy.


Nowy sezon. Zwolnij – nadciąga slow fashion

Produkcja ubrań uległa podwojeniu w ciągu raptem 15 lat. Odzież stała się niewiarygodnie tania, ale i gorsza jakościowo. To wykształciło zgubny dla planety model konsumpcji. Co powinno się zmienić w kontekście przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym?


Obrazek dnia: Sprzedaż pestycydów w Polsce

W ciągu 6 lat sprzedaż insektycydów w Polsce prawie podwoiła się.

Sprzedaż insektycydów w Polsce w kg rocznie. Źródło: Eurostat.


Zmiana klimatu „wypadła” z programu nauczania.

Protesty, odbywające się w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego przypominają o czymś, co mogło nam umknąć w natłoku informacji. O czymś, co stało się już jakiś czas temu, i o czym być może część z Państwa słyszała.


Spędzili 20 lat, żeby zasadzić las tropikalny od nowa. I życie do niego wróciło

To jedna z historii pod tytułem: “jest jeszcze nadzieja”. Historia o parze z Brazylii, która 20 lat temu uświadomiła sobie, że skoro wszystkie drzewa na bliskim im terenie zostały wycięte, a dzikie zwierzęta odeszły, to sami przesadzą las. Dali tym samym dom ponad 500 zagrożonym gatunkom.


Raport ONZ: Apokalipsa trwa i nabiera tempa

Rolnictwo, rybołówstwo i zmiana klimatu może spowodować wyginięcie miliona gatunków, wiele w najbliższych dekadach. 130 rządów podpisuje raport naukowy wzywający do radykalnej reorganizacji społeczeństw i gospodarki.


Naukowcy: całkowita rezygnacja z węgla się opłaci

Taki wniosek nasuwa się po lekturze najnowszego raportu dotyczącego odpowiedzialnego ekologicznie podejścia do energetyki. Sporządzili go naukowcy z organizacji pozarządowej Energy Watch Group i fińskiego Uniwersytetu LUT.


Dramat na morzu. Tym razem ludzki

Klimatolodzy od dawna prognozowali, że spowodowana przez nas zmiana klimatu doprowadzi do wysuszania się regionu Morza Śródziemnego i podobnych zmian na afrykańskim Sahelu. Chociaż kryzys migracyjny nie jest już taki, jak trzy lata temu, to jesteśmy świadkami nowego dramatu. Jest nim kryzys człowieczeństwa Europy.


Kronika Rozdroża: maj 2019 (akt. 31.05)

Rekordowy import węgla z Rosji

Neoliberalism must be pronounced dead and buried. Where next?

Trump Administration Hardens Its Attack on Climate Science

European commission accused of 'deliberately harming climate action'

Millions of songbirds vacuumed to death every year during Mediterranean olive harvest

From making it to managing it, plastic is a major contributor to climate change

Treated like trash: south-east Asia vows to return mountains of rubbish from west

World's rivers 'awash with dangerous levels of antibiotics'

Right whale population decline linked to ocean warming, research says

Climate change: The massive CO2 emitter you may not know about


Walia ogłosiła stan zagrożenia klimatycznego

BBC informuje, że Walia zdecydowała się na ogłoszenie stanu zagrożenia klimatycznego. Rząd, w którego imieniu deklarację złożyła minister energii i środowiska, zrobił to na skutek protestów.


Klimatyczne fakty i mity

Niedawno zrobiłem wykład o zmianie klimatu, z dodatkiem o rozwiązaniach dla Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Zapraszam :)


Węglandia? Wciąż jeszcze. Ale już nie węglowy monolit.

Telewizji praktycznie nie oglądam, a już szczególnie programów (dez)informacyjnych takich jak TVP Info. Ale nawet tam może trafić się ciekawy materiał.


Nizina Chińska niezdatna do życia pod koniec stulecia?

Coraz silniejsze upały w najludniejszym regionie Chin.


Greta Thunberg w brytyjskim parlamencie: Nie podjęliście działań na czas

Pełny tekst wystąpienia Grety Thunberg w brytyjskim parlamencie.


Polska się wysusza

Od wielu tygodni na dużej części Polski nie padał deszcz. Gleba jest przesuszona, gdy więc przyszedł silniejszy wiatr, zaczął ją rozwiewać.


Największa kampania nieposłuszeństwa obywatelskiego we współczesnej historii Wysp

Londyńska policja aresztowała ponad 1000 uczestników protestu Extinction Rebellion. Ostatnio podobną liczbę zatrzymanych za nieposłuszeństwo obywatelskie odnotowano na Wyspach w czasie kampanii sufrażystek z początku XX stulecia.


Największa bateria świata: start kariery kolejnego pierwiastka

Jeśli chcemy rozwijać odnawialne źródła energii i zastąpić nimi paliwa kopalne, to musimy stworzyć potężne baterie – wielkie magazyny energii, której będzie można użyć w każdej chwili. Dlatego już od kilku lat projektuje się i tworzy ogniwa mogące pomieścić duże ilości energii.


Dlaczego tylko OZE ma szansę ocalić planetę – w odpowiedzi na artykuł „Dlaczego odnawialne źródła energii nie mogą ocalić planety”

Polemizując z autorem opublikowanego na CIRE.pl artykułu Dlaczego odnawialne źródła energii nie mogą ocalić planety szerzej przedstawię kwestię OZE i ich znaczenie w przyszłych latach.


Rząd chce wpuścić w kanał polskie rzeki, a przy okazji nas wszystkich

Wygląda na to, że polski rząd na serio zabiera się do bardzo kosztownej, choć zupełnie nieuzasadnionej ekonomicznie dewastacji polskich rzek, tj. do zamienienia ich w kanały żeglowne.


Analiza: klimatyczna (nie)sprawiedliwość międzypokoleniowa

Jeśli świat ma osiągnąć cele porozumienia paryskiego, obecnie młodzi będą musieli przeżyć większą część swojego życia nie przyczyniając się znacząco do globalnych emisji. Ich emisja CO2 w ciągu całego życia musi być wielokrotnie mniejsza niż w przypadku wcześniejszych pokoleń.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto