Artykuły

Przemoc i konflikty o wodę w ostatniej dekadzie

Niedobory wody i ekstrema pogodowe przyczyniają się do napięć, przemocy i konfliktów w krajach Bliskiego Wschodu. Problem ten od lat dotyka także przeludnione Indie, a nawet Ukrainę.


Copernicus: rok 2019 ociera się o rekord

Rok 2019 był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, podaje raport Copernicus Climate Change (C3S), europejskiej służby meteorologicznej, prowadzącej program monitorowania zmian klimatycznych na Ziemi.


Miliardy dofinansowania na karmienie energetycznego Zombie

ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i WiseEuropa wzięły pod lupę publiczne subsydia, z jakich korzysta polska energetyka.


Australijczycy nie myślą o zmianach klimatu, bo ratują dobytek

Australię od września pustoszą pożary, które w ostatnich tygodniach nabrały na sile. Czy pożary zmienią Australię i Australijczyków?


Najcieplejszy rok w polskiej historii pomiarów. Ponownie.

Rekordowo ciepły w Polsce rok 2018 niedługo cieszył się tym tytułem. Rok 2019 okazał się jeszcze cieplejszy.


Rynek aut elektrycznych rośnie wykładniczo

Z roku na rok szybko rośnie dostępność i popularność samochodów elektrycznych. Według analiz europejscy producenci samochodów szykują się na nowy rok, dążąc do obniżenia emisji CO2 stymulowaną przez politykę Unii Europejskiej.


Kolejne raporty pokazują, że Antarktyda traci coraz więcej lodu

Raport przedstawiony przez Komitet Naukowy Badań Antarktycznych (SCAR), oraz należące do amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk (PNAS) czasopismo stwierdzają jasno, że antarktyczny lądolód topi się coraz szybciej.


Manipulacja wPolityce, czyli odwracanie kota ogonem

O tym, jak redakcja wPolityce zmanipulowała wyniki badań naukowych, kompletnie zmieniając ich wymowę.


Kronika Rozdroża: styczeń 2020 (akt. 30.01)

Za 20 lat świata, który znamy i lubimy, już nie będzie

UE chce, by cel neutralności klimatycznej stał się nieodwracalnym prawem

To koniec górnictwa, jakie znamy. Tego kryzysu nie da się zasypać ani pieniędzmi, ani węglem

Grzech ekologiczny w Australii

Woda – za dużo za mało

Wszechświatowi jesteśmy doskonale obojętni

Are Economists Blocking Progress on Climate Change?

Inequality makes climate crisis much harder to tackle

Let's abandon climate targets, and do something completely different

Social tipping points are the only hope for the climate


Australia płonie, a premier Morrison dorzuca węgla do pieca

Australia, podobnie jak Polska, nie pali się do szybkiego odchodzenia od węgla, pomimo tego, że kraj mu się dosłownie pali. Przed Wigilią 2019 roku premier Scott Morrison powiedział, że nie dokona „nierozsądnych cięć” w przemyśle węglowym. Jego wypowiedź zbiega się z katastrofalną sytuacją klimatyczną Antypodów i trwających od wielu miesięcy protestów klimatycznych.


Dzieci głupieją od zbyt dużej ilości zabawek

Naukowcy z Uniwersytetu Toledo w amerykańskim Ohio postanowili sprawdzić, jak na jakość zabawy i rozwój małych dzieci wpływa liczba otaczających je zabawek. Wnioski mogą być interesujące szczególnie w okresie przedświątecznej zakupowej gorączki. Mówią bowiem, że mniej znaczy więcej, a od zbyt dużej liczby zabawek dzieci głupieją.


Niemcy dodają gazu. Bynajmniej nie ziemnego.

Można powiedzieć, że niemiecka rewolucja energetyczna nabiera tempa. Ostatnie doniesienia prasowe to rewolucja w rewolucji. Chodzi o informacje, które dotyczą brakującego elementu w niemieckim miksie energetycznym, czyli akumulacji – choć z treści informacji prasowej wprost to nie wynika.


Kate Wiseman: Kryzys klimatyczny nikogo nie obchodzi

Kate Wiseman, jest założycielką grupy Extinction Rebellion w Brnie, narodową koordynatorką XR w Czechach. Jest Brytyjką, do Czech przyjechała, żeby uczyć angielskiego. Mieszka w Pradze.


Świąteczna góra śmieci: prezenty warte miliardy lądują na wysypiskach

Co roku niechciane świąteczne prezenty tworzą górę śmieci – czytamy w raportach z Wielkiej Brytanii, USA i Australii. W tym pierwszym kraju coraz więcej rodzin decyduje się na porzucenie tradycji. Pod ich choinkami jest pusto – relacjonują media.


Lex Ardanowski: Requiem dla dzików

W ostatni piątek 20 grudnia Sejm przyjął specustawę, pisaną pod kątem zwalczania choroby świń ASF, od ministra rolnictwa określaną jako ‘Lex Ardanowski’ i zakładającą m.in.:


Święta bez śniegu

Od kilku dni temperatury powietrza w Polsce są wyjątkowo wysokie, przynajmniej jak na drugą połowę grudnia. Wczoraj na południu kraju w ciągu dnia było nawet 14-15 °C. Tylko nieco chłodniej jest dziś (w ciągu dnia od 4°C w Białymstoku do 11 °C w Rzeszowie).


Ostateczny blackout po polsku

„Ziemiorozdrożowy” znajomy przysłał opis scenariusza załamania polskiego systemu energetycznego, z perspektywy Janusza. Janusza Kowalskiego.


Dlaczego rok 2070 a nawet 2050 to za późno? Zmiany klimatyczne mają charakter progowy

Kilka dni temu prawie wszystkie kraje Unii Europejskiej zaakceptowały plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Prawie wszystkie.


Anna Dymna, Dariusz Gnatowski namawiają do dbania o powietrze

W sieci pojawił się nowy spot, promujący kampanię społeczną “Nie truj sąsiada!”. W filmie wystąpili Anna Dymna, Dariusz Gnatowski i Kabaret Młodych Panów.


Klimatyczny szczyt ONZ z decyzyjnym patem i bez przełomu

Rekordowo długie obrady, końskie łajno przed wejściem do hali obrad i rugające polityków przedstawicielki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Taki był finisz najważniejszego dyplomatycznego wydarzenia roku związanego z klimatem. Rezultat ONZ-owskiego szczytu COP25 w Madrycie według wielu komentatorów zakończył się blamażem.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto