Artykuły

Wkrótce więcej rtęci i ołowiu z Bełchatowa

Z raportu będącego efektem badań jakości złóż węgla w okolicach Bełchatowa wynika, że po roku 2021 największa na świecie elektrownia na węgiel brunatny będzie zmuszona przejść na gorszej jakości surowiec z odkrywki "Szczerców".


Znikające pojezierze

Konińskie odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego odpompowują rocznie 120 milionów m3 wody, powodując powstanie wielkiego leja depresyjnego. Jak zrobicie wielką głęboką dziurę w ziemi, spłynie do niej woda z miejsc odległych o wiele kilometrów.


Ich zanikanie budzi we mnie grozę i przygnębienie

Opublikowane miesiąc temu wyniki badań potwierdzają wcześniejsze doniesienia o masowym wymieraniu owadów (szerzej: stawonogów). Ze skali problemu zdajemy sobie sprawę dopiero od paru lat.


Emmanuel Macron: Europa potrzebuje zmiana kursu, ochrona klimatu bardzo ważna

Emmanuel MacronPo gorzkich doświadczeniach z żółtymi kamizelkami prezydent Francji Emmanuel Macron dostrzegł, że konieczne są poważne zmiany w dotychczasowym sposobie postępowania. Działania na rzecz ochrony środowiska, w tym klimatu, są ważnym tego elementem.


Albatrosy: Złapały się na ludzki haczyk

Ocean Południowy (znany także jako Antarktyczny) z pozoru wydaje się niegościnnym miejscem. Tymczasem bogate w pokarm wody wokół Antarktydy to dom dla wielu gatunków zwierząt. Należą do nich pingwiny, ale nie o nich będzie tu mowa, lecz o ptakach, które po mistrzowsku potrafią znajdować pokarm tam, gdzie inni nie mają żadnych szans.


Dzieci prosiły kierowców, żeby nie parkowali na trawniku przed przedszkolem. Dorośli zalali trawnik betonem

Jeszcze niedawno postęp w mieście mierzono tonami wylanego betonu i liczbą samochodów. Gdzieniegdzie to się zmienia. Gdzieniegdzie nie.


Kronika Rozdroża: marzec 2019 (akt. 27.03)

PE poparł wprowadzenie do 2021 r. zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek

Klęska opłaty recyklingowej. Polacy kochają foliówki

Jak działa system kaucyjny w Danii?

PAN: chaos przestrzenny w Polsce kosztuje 84,3 mld zł rocznie

Rekultywacja poza kontrolą

Why Climate Action is the Antithesis of White Supremacy

US and Saudi Arabia blocking regulation of geoengineering

US judge halts hundreds of drilling projects in groundbreaking climate change ruling

'Coal is on the way out': finds fossil fuel now pricier than solar or wind

'Horror, fear, despair': Venezuela's oil capital shattered by 'tsunami' of violent looting


Panel obywatelski o pomniku AK? Świetnie. Niech zajmie się też korkami, tramwajami i kolejką

W Krakowie odbędzie się panel obywatelski, który ma zdecydować o formie upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej. To świetnie, sprawa jest ważna, ale jest jeszcze co najmniej jedna, o którą warto rozszerzyć jego działanie – to korki i tramwaje, czyli koncepcja i plan rozwoju systemu transportowego w naszym mieście


Opodatkowanie emisji CO2 - po co kolejny podatek?

Podatki to nie nasza specjalność, ale znaleźliśmy eksperta, który pomógł nam przygotować tekst na ich temat.


Słaby start rządowego programu „Czyste powietrze”

Polski Alarm Smogowy wysłał zapytania do NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska o przebieg wykonania planu założonego w programie „Czyste Powietrze”. Z nadesłanych odpowiedzi wyłania się – jak komentuje PAS – „obraz dysfunkcyjnego systemu”, który nie jest w stanie przyjąć i przetworzyć wniosków obywateli o dofinansowanie docieplenia domów i wymiany źródła ciepła.


Co zrobić, by skutecznie chronić klimat? Zorganizować panel obywatelski

Czy grupa „zwykłych” mieszkańców i mieszkanek Polski mogłaby się zająć tak skomplikowanym tematem, jakim jest ochrona klimatu? Odpowiedź brzmi: tak.


Bezpieczeństwo pieszych. Jak to się robi w Europie?

Polska nie jest rajem dla osób poruszających się głównie na własnych nogach. Mimo restrykcyjnego prawa nie mogą czuć się one bezpieczne. Przepisy zabraniają przekraczania jezdni na czerwonym świetle, a wykroczenie to jest surowo karane przez patrole policji. Mimo to statystyki pokazują, że to w Polsce mamy największe szanse na śmierć pod kołami samochodu. Prawo w wielu krajach Europy jest wobec pieszych o wiele mniej surowe. Jak wpływa to na ich sytuację?


Bagna i Klimat

Obszary stale i okresowo zalewane należą do najbogatszych ekosystemów na naszej planecie. Dopiero niedawno zaczęliśmy sobie zdawać sprawę również z ich istotnego wpływu na stabilizację klimatu Ziemi. Z okazji 49 rocznicy uchwalenia Konwencji Ramsarskiej na Uniwersytecie Warszawskim odbył się Dzień Mokradeł – cykl wykładów i prelekcji na temat obszarów wodnych i torfowiskowych.


Atom? Tak. Nie. Być może, ale… cz.1

W dyskusjach o energetyce jądrowej można zauważyć radykalną polaryzację stanowisk: zarówno przeciwnicy energetyki jądrowej jak i jej zwolennicy prezentują jednostronne poglądy, a nie zgadzające się z nim osoby są rutynowo oskarżane o bycie wrogami ludzkości. Tymczasem energetyka jądrowa – jak zresztą każde wielkoskalowe źródło energii – ma swoje realne plusy i minusy, które należy brać pod uwagę w dyskusjach o kształcie przyszłego systemu energetycznego.


Atom? Tak. Nie. Być może, ale… cz.2

W dyskusjach o energetyce jądrowej można zauważyć radykalną polaryzację stanowisk: zarówno przeciwnicy energetyki jądrowej jak i jej zwolennicy prezentują jednostronne poglądy, a nie zgadzające się z nim osoby są rutynowo oskarżane o bycie wrogami ludzkości. Tymczasem energetyka jądrowa – jak zresztą każde wielkoskalowe źródło energii – ma swoje realne plusy i minusy, które należy brać pod uwagę w dyskusjach o kształcie przyszłego systemu energetycznego.


Demokraci zapowiadają swój plan na walkę ze zmianami klimatycznymi

Alexandria Ocasio-Cortez – najmłodsza w historii członkini Kongresu USA – przedstawiła 7 lutego zapowiedź “Green New Deal”, będącego propozycją części Demokratów na walkę z globalnym ociepleniem. Plan ma zakładać wprowadzanie w USA gospodarki zeroemisyjnej w ciągu dziesięciu lat.


Zjawisko przedniej szyby. Co zabija owady?

Jakim sposobem coś tak oczywistego jak owady mogło po prostu rozwiać się w powietrzu? I co stanie się ze światem, w którym ich zabraknie?Globalne ocieplenie będzie postępować szybciej, niż sądzimy

Emitujemy na tyle dużo gazów cieplarnianych, że wpasowujemy się w coraz bardziej pesymistyczne scenariusze przyszłości.


Grafika dnia: względna populacja Europy i Afryki

Względna populacja Europy i Afryki

Dane na podst. United Nations Population Division, World Population Prospects 2017


Z doświadczeń osobistych: fotowoltaika na dachu – czy to się opłaca?

Od wielu lat przymierzałem się do zainstalowania paneli fotowoltaicznych na swoim domu jednorodzinnym w Gdańsku. Pierwszą przymiarkę zrobiłem w 2015 roku, otrzymując ofertę na instalację o mocy 2,6 kW za 19 938 zł. Jestem osobą zaangażowaną w ochronę środowiska i redukcję emisji, ale nie zdecydowałem się – miałbym prąd drożej niż z sieci, a jako bonus użeranie się z zakładem energetycznym i papierologią.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto