Artykuły

Wycinka lasów może sprowadzić na ludzkość kolejne epidemie

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda ostrzegają, że dalsze przekształcanie lasów tropikalnych w pola uprawne może zwiększać prawdopodobieństwo przenoszenia się nowych wirusów na człowieka.


Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie – kwaśne zderzenie z rzeczywistością

„Nowa Zelandia” pod Lipskiem w Niemczech, jezioro Hańcza bis pod Bełchatowem? Zalewanie odkrywek na potrzeby rekreacji i rozwoju regionu to wytrych otwierający serca zwolenników i umiarkowanych sceptyków odkrywek.


Kierunek: budownictwo plusenergetyczne

Dr Ludomir Duda, doradca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mówi o założeniach programu „Czyste Powietrze”, sposobach walki ze smogiem oraz trudnościach w realizacji inwestycji termomodernizacyjnych.


Rower: rozwiązanie kilku problemów miast naraz

W związku z epidemią koronawirusa i wynikającymi z niego ograniczeniami społecznymi i gospodarczymi miasta mają olbrzymi problem z transportem publicznym. Kryzys jest jednak okazją do zmian, a działania do niedawna niemożliwe stają się optymalnym wyborem.


Kryzys klimatyczny – pandemia służy ekosystemom. Tylko na jak długo?

Pandemia wywołała rozmaite zmiany na Ziemi. Najpierw stały się one widoczne z kosmosu. Potem, gdy choroba, a wraz z nią obostrzenia, rozprzestrzeniły się po świecie, można je było wyczuć na niebie nad naszymi głowami, w jakości powietrza którym oddychamy, a nawet pod naszymi stopami.


Klimatyczny galimatias na stronie MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępnia materiały dla młodzieży o globalnym ociepleniu. To bardzo dobrze. Gorzej, że pełno tam poważnych błędów.


Zaprawdę dziwny ten świat, w którym pieniądze publiczne przeznaczane na drogi nazywa się inwestycją, a te same pieniądze przeznaczane na kolej – dotacją. Przy czym drogi w 99% nie przynoszą żadnych pr

Zaprawdę dziwny ten świat, w którym pieniądze publiczne przeznaczane na drogi nazywa się inwestycją, a te same pieniądze przeznaczane na kolej – dotacją. Przy czym drogi w 99% nie przynoszą żadnych przychodów, a za każdy kilometr przejechany przez pociąg po torach trzeba za te tory zapłacić.


Policzone dni samochodów spalinowych?

Pewnie znacie Tony'ego Sebę. Lubię czasem rzucić okiem na jego aktualne prezentacje patrząc na zmiany w branży transportowej. Jak dotychczas miał rację. Warto poświęcić godzinkę.

Sporo nowych przykładów; np. o wstrząsie kosztowym przez peaker bateryjny w Australii, furgonetkach Amazona czy tym jak ma się wypadkowość aut autonomicznych do tych z kierowcami.


Koronawirus odsłonił Himalaje tam, gdzie nie były widziane od dziesięcioleci

“Po raz pierwszy od prawie 30 lat mogłam wyraźnie zobaczyć Himalaje, blokada Indii oczyściła powietrze. Po prostu niesamowite” – napisała na Twitterze Manjit Kang, publikując zdjęcie ośnieżonych gór, oddalonych od jej domu o prawie 200 kilometrów. Mieszkańcy stanu Pendżab na północy kraju z zachwytem obserwują efekt uboczny kwarantanny, zarządzonej z powodu epidemii koronawirusa.


Cisza przed suszą. Być może największą od ponad 50 lat

W lutym minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk mówił m.in. na antenie Radia Puls, że czeka nas największa susza od dekad. „Jeszcze nie możemy nic przesądzać, bo przed nami wiosna, ale takiej sytuacji, że mamy ciepłą zimę i taką ilość opadów, nie mieliśmy od lat. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to możemy mieć najsilniejszą suszę w porównaniu z ostatnim pięćdziesięcioleciem” – ostrzegał polityk.


Puste miasta podczas pandemii są cichsze

Podczas gdy mieszkańcy stolicy Chile zostają w domach, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, na ulicach coraz częściej pojawiają się dzikie pumy. Naukowcy donoszą natomiast, że powszechne ograniczenie wychodzenia na zewnątrz uczyniły nasze miasta… cichszymi.


Po pandemii koronawirusa: dwie drogi polityki klimatycznej

Niektórzy eksperci zajmujący się polityką są optymistami i uważają, że pokonanie pandemii COVID-19 zaszczepi zrozumienie, co polityka, nauka i biznes mogą zrobić, by zająć się kwestią zmiany klimatu. Inni uważają jednak, że szkody gospodarcze spowodowane przez wirusa cofną wysiłki na rzecz walki z globalnym ociepleniem o wiele lat.


Jeszcze większy wielki kryzys?

Po zapaści z 2008 roku zdecydowana reakcja rządów pozwoliła odciągnąć globalną gospodarkę znad krawędzi otchłani. Tym razem możemy nie mieć tyle szczęścia.


"Doktryna Szoku" Warto obejrzeć w kontekście koronakryzysu

Czy jesteśmy manipulowani różnymi socjotechnicznymi metodami? Jakie eksperymenty przeprowadzano na państwach?


Naukowcy ostrzegali, że dojdzie do pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegała w ubiegłym roku: „Świat zmierzy się z kolejną pandemią grypy – jedyna rzecz, której nie wiemy, to kiedy to nastąpi i jak poważna będzie.


Koronakryzys: brak planu to czekanie na cud, który się nie wydarzy

Epidemia szybko rozprzestrzenia się po świecie. Żeby zilustrować jak szybko, porównajmy dwa zrzuty ekranu stanu epidemii ze strony Worldometers/Coronavirus, obecny i o miesiąc wcześniejszy.


Model konsumpcji i styl życia będą musiały dostosować się do bariery ze strony środowiska

W Polityce ukazał się tekst Wojciecha Morawskiego, historyka gospodarczego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie p.t. Koronawirus i gospodarka. Nadchodzi wielki przełom w ekonomii, zawierający bardzo ciekawe myśli jak na ekonomistę głównego nurtu. Zacytujmy fragmenty.


Kronika Rozdroża: kwiecień 2020 (akt. 26.04)

Dlaczego importujemy węgiel z całego świata?

Witamy z powrotem w latach 70. "Rządy i banki centralne przekroczyły granicę"

Co będzie dalej? Koronawirus to nic w porównaniu z tym, co nas czeka

Koronawirus pokazał, że nadmierne uzależnienie od chińskich fabryk szkodzi Europie

Hydrolog: musimy się liczyć z jedną z najgorszych susz w historii Polski

Na pogorzelisku nie zakłada się gniazda

Chcemy mieć wodę, musimy mieć lasy górskie. Tymczasem Fundusz Leśny dopłaca do ich wycinki

Why Exploiting the COVID-19 Crisis Will Not Save the Oil, Gas, and Plastic Industries

'We did it to ourselves': scientist says intrusion into nature led to pandemic

Coronavirus: airlines seek €12.8bn in bailouts without environmental conditions attached

Cars Not Welcome In Europe’s Cities When Lockdowns End

'It'll cause a water war': divisions run deep as filling of Nile dam nears


List zranionej Ziemi

Cóż myśmy ci uczynili Ziemio, planeto nasza? Byłaś dla nas dobra, karmiłaś nas słodkimi owocami, rodziłaś pożywne rośliny byśmy nie pomarli z głodu, poiłaś wodą ze źródeł, otuliłaś nas kołderką przyjaznej atmosfery, w której możemy swobodnie oddychać, która chroni nas przed zgubnym promieniowaniem z kosmosu. Byłaś i jesteś czułą opiekunką życia jakie znamy.


Cele klimatyczne: świat ma czterokrotnie więcej pracy do wykonania albo jedną trzecią czasu mnie na działania

Synteza raportów Programu Środowiskowego ONZ (Höhne i in., 2020) pokazuje, co oznacza zmarnowanie ostatniej dekady w kwestii polityki ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Ta wielka zwłoka oznacza, że czasu jest coraz mniej.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto