Artykuły

Brudno jak w polskich rzekach

Dwa miliony martwych ryb, zagrożone życie ptaków kilkudziesięciu gatunków i zrujnowana turystyka – tak wygląda bilans katastrofy ekologicznej, która od końca czerwca dotyka Dolinę Baryczy. To problem systemowy. W Polsce co chwila dochodzi do niekontrolowanego wycieku odpadów do rzek i dewastacji środowiska.


Strefa bez diesli prawie w całym Krakowie? Zakaz wjazdu nawet dla aut z 2014 roku

Praktycznie cały Kraków może stać się strefą bez starych diesli. Ograniczenia mają dotknąć również posiadaczy aut benzynowych, a w centrum mieszkańcy wyraźnie zwolnią. To propozycje wojewódzkich władz, które chcą zadbać o jakość powietrza w mieście. Możliwe jednak, że nawet po przegłosowaniu, staną się one martwym prawem


Kronika Rozdroża: sierpień 2020 (akt. 29.08)

Bogaci się bogacą, a biedni wciąż biednieją. Miliarderzy wygrali na koronakryzysie

"Przegląd": Ani spokojna, ani wesoła

The experience of Covid-19 shows how easily catastrophe can befall our species

China's Three Gorges Dam is one of the largest ever created. Was it worth it?

The bold plan that could save South Africa's leopards

'It's terrifying': can anyone stop China's vast armada of fishing boats?

U.S. Flood Strategy Shifts to ‘Unavoidable’ Relocation of Entire Neighborhoods

UN secretary general urges India to swiftly turn away from coal


Upały „nie do zniesienia” mogą już za 50 lat dotknąć jedną trzecią ludzkości

W scenariuszu wysokich emisji już za 50 lat obszary planety, będące domem dla blisko jednej trzeciej ludzi, staną się tak gorące jak obecnie najgorętsze części Sahary.


Spalanie śmieci się nie opłaca

Zjadamy mikroplastik, oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Jakby tego było mało, na horyzoncie pojawił się nowy truciciel, który poczyna sobie coraz śmielej – spalarNIE odpadów. W Polsce jak grzyby po deszczu wyrastają pomysły ich budowania w kolejnych miastach.


Polska niedościgniona w produkcji prądu z węgla. Wytwarzamy jej więcej niż Niemcy

Co więcej, elektrownie węglowe produkują u nas więcej energii niż w pozostałych 25 krajach Wspólnoty razem wziętych. To wnioski z najnowszego raportu think-tanku Ember, zajmującego się monitoringiem postępów w odchodzeniu od surowców kopalnych w Europie. Dokument daje jednak również powody do optymizmu


Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Komentujemy listę „mało znanych faktów” opublikowaną przez Michaela Shellenbergera


Niemiecki operator sieci szykuje się na 100 % energii z OZE

Obsługujący system energetyczny we wschodniej części Niemiec operator 50Hertz deklaruje przygotowanie się na sytuację, w której całość energii przesyłanej jego sieciami będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.


Postępująca, niezauważalna apokalipsa owadów

Spośród owadów od dawna naszą uwagę skupiają pszczoły. Do naszej świadomości przebiły się niepokojące informacje o zagrożeniu ich wyginięciem. Ocenia się, że na świecie zniknęło już 80-90% pszczół. Albert Einstein miał podobno stwierdzić, że od chwili gdy zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną cztery lata życia. Czy jednak tylko pszczoły są zagrożone?


Ta pandemia ujawniła bezużyteczność ortodoksyjnej ekonomii

Po Covid-19, naszym priorytetem powinno być budowanie odpornych systemów zaprojektowanych specjalnie do wytrzymywania najgorszych scenariuszy.


Demokracją w globalne ocieplenie, a kodeksem w ekobójców. O klimacie po francusku

Skoro demokracja zakłada rządy ludu, to czemu by w ręce społeczeństwa nie powierzyć walki z kryzysem klimatycznym? Na taki krok zdecydowała się Francja, która powołała specjalny konwent obywatelski do spraw globalnego ocieplenia. Efekt? 150 losowo wybranych Francuzek i Francuzów zarekomendowało rządowi, by ochronę klimatu wpisać do konstytucji, a zbrodnie przeciwko środowisku naturalnemu karać więzieniem.


Miasta zaczynają sadzić lasy kieszonkowe. Prasa i internauci zachwyceni

“The Guardian”, ale także kilka innych gazet, donosi o nowej modzie, która rozprzestrzenia się w Azji oraz Europie – to sadzenie w miastach szybko-rosnących lasów kieszonkowych. Mówią o nich lasy Miyawaki i największą popularnością cieszą się w Japonii, Malezji, Holandii i Francji.


PAN o klimacie, suszy, powodziach i gospodarce wodnej

Z powodu zmiany klimatu wszystkie trzy problemy związane z wodą – deficytu, niszczącego nadmiaru lub zanieczyszczeń – mogą się w Polsce nasilić. Dawna „nienormalność” staje się nową normalnością.


Ostatnia szansa dla lamparta perskiego: walka o ocalenie irackich lasów Kurdystanu

W górach Kurdystanu żyje zagrożony wyginięciem lampart perski. Pola minowe pozostałe po wojnie irańsko-irackiej są jedną z ostatnich linii obrony chroniącą tego drapieżnego kota. Głównym zagrożeniem dla lamparta jest nielegalna wycinka lasów.


Wilgotne upały - przyszłość już nadeszła

Najnowsze badania wskazują, że niebezpieczne dla życia ludzkiego wilgotne upały już teraz obserwuje się na przykład na Bliskim Wschodzie.


Film dnia: znikajace jeziora

Od kilkunastu lat Wielkopolska i Kujawy tracą swoje jeziora. Proces przyspieszył w ostatnim okresie.


„Wykres” klimatu wyssany z palca

Tego od dawna brakowało na naszej stronie! Analiza słynnego wykresu mającego obrazować naturalną zmienność klimatu.


Wycinki w Polsce wzrosły o 58 proc. Przez nowy projekt resortu środowiska będzie jeszcze gorzej?

Według badań, które ukazały się w najnowszym wydaniu “Nature”, skala wycinki drzew w całej Europie wciąż rośnie. W Polsce w latach 2016-2018 powierzchnia wycinki wzrosła prawie o 60 procent. Tymczasem Ministerstwo Środowiska stworzyło projekt, który zmieniła obecną ustawę o OZE i pozwala na zwiększoną sprzedaż drzew na cele energetyczne.


Spalarniom mówimy NIE

Z ekspertem Pawłem Głuszyńskim rozmawiamy o rosnących opłatach za odpady, braku ich recyklingu, lobby spalarniowym i najnowszej „modzie” na budowanie spalarni śmieci w Polsce.


Kronika Rozdroża: lipiec 2020 (akt. 29.07)

Rząd szykuje kolejny magazyn węgla za 130 milionów zł

Powódź błyskawiczna

Podatek od plastiku? To już pewne

Boimy się nie upałów czy huraganów, tylko świata, w którym przetrwają tylko najsilniejsi

What is a 'liveable street' and does it mean giving up our cars for good?

Cost of preventing next pandemic 'equal to just 2% of Covid-19 economic damage'

Greta Thunberg: EU recovery plan fails to tackle climate crisis

People want a greener, happier world now. But our politicians have other ideas


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto