Artykuły

Ocieplenie arktyczne: Dlaczego rekordowe topnienie jest jedynie początkiem

Po „absurdalnie ciepłej” zimie w Arktyce, podczas której odnotowaliśmy dodatnie temperatury nawet w bezpośredniej okolicy bieguna północnego powierzchnia lodu na Oceanie Arktycznym niedługo osiągnie maksimum. A być może już osiągnęła – jeśli tak, to jest to najniższe maksimum w historii pomiarów.


Coraz więcej zabitych obrońców przyrody

Te dane umykają uwadze światowej opinii publicznej. Niestety w walce o obronę środowiska naturalnego przed dewastacją ginie coraz więcej ekologów. Trudno to sobie wyobrazić, ale są on zwyczajnie zabijani.


Grafika dnia: Zużycie ropy na osobę w różnych krajach

Ile ropy zużywa mieszkaniec USA? A ile Japończyk, Polak czy Chińczyk? Zobaczmy


Kronika Rozdroża: marzec 2016 (akt. 31.03)

Przepisy nieustająco odnawialne

Is India facing its worst-ever water crisis?

Study Questions China’s CO2 Emissions Dip

New Coal Plants Rise in 2015 Despite Falling Consumption

Oregon First to End Coal Era: Landmark Ban Sets National Standard for Clean Energy

Dimock Water Contamination Verdict Prompts Calls for Federal Action on Fracking

Researchers find plastic, nets in stomachs of dead sperm whales


PV CYCLE: rekordowy recykling paneli fotowoltaicznych

Europejskie stowarzyszenie PV CYCLE zajmujące się recyklingiem modułów fotowoltaicznych informuje, że udaje się mu przetworzyć już 96 proc. materiałów ze zużytych lub zniszczonych krystalicznych modułów fotowoltaicznych.


Miasto w Kalifornii kupi najtańszą na świecie energię z fotowoltaiki

Palo Alto może zasłynąć w świecie czystej energii nie tylko z siedziby firmy Tesla. Rada kalifornijskiego miasta rekomendowała zawarcie umowy na zakup energii (Power Purchase Agreement – PPA) z farmy fotowoltaicznej po rekordowo niskiej cenie 36,76 USD/MWh.


Richard Heinberg: Klimatyczny Redukcjonizm kontra Holizm

Zmiana klimatu to niewątpliwie największe zagrożenie przed jakim stoi ludzkość, lecz sposób w jaki próbujemy uporać się z tym wyzwaniem, nawet jeśli nam się to powiedzie, może zrodzić kolejne poważne problemy.


Wylesianie spowolniło. Degradacja lasów przyspiesza. Co się dzieje?

W latach 2000-2012 całkowitemu wylesieniu uległ obszar o powierzchni 1,71 mln km2, czyli 3,2% całości lasów. Jednak, jak pokazują badania przeprowadzone przez U.S. Forest Service, utrata najcenniejszych siedlisk, leżących wewnątrz lasów i odseparowanych od działalności ludzkiej (tzw. lasów wewnętrznych), postępuje 3-krotnie szybciej, niż wskazywałyby na to liczby dotyczące całkowitego tempa wylesiania.


MAE w Davos: wzrost cen ropy w ciągu kilku lat

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos odbył się m.in. ciekawy panel na temat odchodzenia od paliw kopalnych. Warto zwrócić uwagę na wypowiedzi Fatiha Birola, głównego ekonomisty Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Panel prowadził Daniel Yergin z IHS.


Energia z farmy PV i magazynu energii za 0,145 USD/kWh

Tesla potwierdza gotowość do wejścia na rynek przemysłowych magazynów gromadzących energię z farm fotowoltaicznych. Pilotażowa instalacja magazynująca energię z dużej farmy fotowoltaicznej, w której zostaną wykorzystane baterie amerykańskiego producenta, powstanie na Hawajach.


Walczymy o klimat dla naszych wnuków

Rozmowa z prof. Januszem Olejnikiem, kierownikiem Katedry Meteorologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Cała prawda o Energiewende

W nowej publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla dr Wojciech Szymalski omawia fakty i mity dotyczące niemieckiej transformacji energetycznej.


Rekordowy rekord

Rok 2015 okazał się być najcieplejszym w historii pomiarów, temperatura była wyższa o 0,86oC od średniej z połowy XX wieku. Styczeń 2016 także był rekordowy.


Rakotwórcze domowe ekojajka

Badania jajek od lokalnych indywidualnych dostawców, rolników działających na niewielką skalę na targach i bazarach oraz od prywatnych osób, które hodują kury, by mieć ekologiczną żywność na własny użytek lub sprzedawać je okolicznym mieszkańcom pokazały wielokrotne przekroczenie norm stężeń dioksyn. Skąd się one w jajkach biorą?


Wzrost opłat z parkowanie?

Stawki za parkowanie w miastach są bardzo niskie – zgodnie z obowiązującą od 12 lat ustawą maksymalna stawkę za pierwszą godzinę parkowania wynosi 3 złote, a za kolejne może wzrastać maksymalnie o 20 proc. w porównaniu z poprzednią godziną. Opłaty wynoszą więc zwykle 3,60 zł za drugą godzinę i 4,30 zł za trzecią. Z kolei stawki za czwartą i każdą kolejną godzinę nie mogą być wyższe od stawki za pierwszą godzinę. Ustawa nie pozwala też na pobieranie opłat w niedziele, co skutkuje korkowaniem miejsc atrakcyjnych turystycznie takich jak krakowska starówka czy Sandomierz.


Panteon negacjonistów

Marcin Popkiewicz zebrał dla Was listę najpopularniejszych nibynaukowych dokumentów negujących osiągnięcia klimatologii.


Wolna od lodu Arktyka coraz bliżej

Kiedy zobaczymy wolny od lodu Ocean Arktyczny? Prognozy przedstawiane na przestrzeni ostatnich 20 lat były bardzo rozbieżne.Ostatnie zmiany w Arktyce pokazują, że czarne prognozy klimatologów mogą się ziścić.


Clean Power Plan Obamy pod znakiem zapytania

Sąd Najwyższy USA zablokował najbardziej ambitny w dotychczasowej historii walki USA z globalnym ociepleniem plan w zakresie ograniczenia emisji CO2 w amerykańskiej gospodarce.


2015: rok rozwoju OZE w Europie

Europejski system elektroenergetyczny wchodzi na drogę znaczącej przebudowy w kierunku odnawialnych źródeł energii. Według Przeglądu Europejskiego Sektora Energetycznego, bazującego na danych Eurostatu do 2013 roku i najnowszych źródeł takich jak ENTSO-E, wzrost ilości energii odnawialnej (z pominięciem energii wodnej) wytworzonej w Unii Europejskiej był największy w historii i wyniósł 87 TWh. Największy wzrost miał miejsce w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech.


Dzisiejsi niewolnicy często pracują dla interesów, które niszczą środowisko

Odsetek ludzi żyjących w stanie niewolnictwa jest dziś z perspektywy historycznej bardzo niski. Jednak nie znaczy to, że niewolnictwo na świecie zostało wyeliminowane. Według szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy ONZ z raportu z 2014 roku, obecnie w niewoli znajdują się dziesiątki milionów ludzi na świecie.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto