Artykuły

"Można panikować"

Zapraszamy do obejrzenia filmu o profesorze Szymonie Malinowskim, założycielu "Nauki o klimacie. W tygodniu 1-7 czerwca film dostępny jest za darmo.


Kronika Rozdroża: czerwiec 2020 (akt. 25.06)

Kiedy wreszcie porozmawiamy o Strategii “Od pola do stołu”?

Wiedeń w pierwszej linii walki ze zmianami klimatycznym

Podatek majątkowy – remedium na problemy finansowe Europy

Nadchodzi era cyfrowych dyktatur

Last chance for the Persian leopard: the fight to save Iraqi Kurdistan’s forests

Germany bans single-use plastic straws, food containers

Germany's National Hydrogen Strategy

‘Climate progressives’ fail on Paris carbon target

Who is really to blame for climate change?

The Vatican has urged Catholics to drop investments in fossil fuels and arms

Why you should go animal-free: 18 arguments for eating meat debunked


Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone – kilka pytań o suszę w Polsce

Susza nie jest zjawiskiem nowym, jednak w ostatnich latach występuje coraz częściej. Działając proaktywnie, można ograniczać jej negatywne skutki. Kluczem do zniwelowania skutków suszy jest przede wszystkim wzmacnianie całego systemu przyrodniczego. Dziś wywiad o suszy i zapobieganiu jej, przeprowadzony przez współpracującego z Ziemią na Rozdrożu Radosława Zywerta z prof. Zbigniewem Karaczunem.


Głupia teoria spiskowa

Usłyszałem najgłupszą, z tych co do mnie dotarły, teorię spiskową. Jeszcze głupszą niż ta, że Wieża Nr 7 World Trade Centre została wysadzona przez rząd USA.


Coraz częstsze susze w Polsce – konsekwencja zmiany klimatu i działań anty-adaptacyjnych

Coraz silniejsze parowanie i coraz rzadsze opady - od tego się zaczyna.


Dwie strategie UE: „Ochrona bioróżnorodności” i „Od pola do stołu”. Kierunek dobry, ale…

W ostatnim tygodniu Komisja Europejska przyjęła dwa dokumenty będące częścią Nowego Zielonego Ładu: strategię na rzecz ochrony bioróżnorodności, oraz strategię "Od pola do stołu".


Pandemia i rozszczelnianie zdrowego rozsądku. Szansa na demontaż ‘business as usual’?

Pandemia i rozszczelnianie zdrowego rozsądku. Szansa na demontaż ‘business as usual’? - tekst Ewy Bińczyk, socjolożki zajmującej się dyskusją na temat zmiany klimatycznej i planetarnego kryzysu środowiskowego.


Kwiecień 2020 w ataku na rekord temperatury z 2016

Kwiecień 2020 jako jednym z dwóch najcieplejszych w historii pomiarów.


Słowa, które mają ukrywać prawdę. Tak okłamują nas korporacje

Ludzie bardziej boją się cenzury niż słów. Tymczasem słowa potrafią skrywać prawdę skuteczniej niż ich brak. Pokazały to tytoniowe korporacje, które dzięki umiejętnemu wypuszczaniu nowych informacji, przez dziesięciolecia skutecznie manipulowały opinią publiczną. Dziś z tych metod korzysta się m. in., by podważać nasz wpływ na zmiany klimatu.


Wytnij tropikalne drzewa, a teren będzie twój. Brazylia szykuje kolejną rzeź Amazonii?

Aktywiści alarmują, że nowe prawo, proponowane przez prezydenta Brazylii, będzie zachęcać do nielegalnej wycinki w amazońskiej puszczy. Jeśli do jego pomysłu przychyli się parlament, wykarczowany i zajęty teren będzie łatwiej przejąć na własność. W tle sprawy pojawiają się także obawy o zdrowie Indian, związane z nasileniem się wycinki.


Prognoza globalnego wymarcia drzew

Tim Brodribb w swojej analizie opublikowanej 17 kwietnia 2020 r. w Science uczony dokonał przeglądu ostatnich badań nad ich śmiertelnością. Nie pozostawiają one wątpliwości, że nawet przy liniowej zmianie klimatu większość drzew nie przeżyłaby następnych czterech dekad.


Lobbyści prosili, minister Ardanowski się zgodził. Pozwolił na stosowanie środka zabijającego pszczoły

Wbrew opiniom wielu naukowców i zakazowi Komisji Europejskiej Jan Ardanowski, tuż po objęciu teki ministra rolnictwa, w ekspresowym tempie wydał zgodę na używanie neonikotynoidów. To substancje owadobójcze uznane za niebezpieczne dla pszczół. Prokuratura przyznała, że złamał prawo, ale odmówiła wszczęcia śledztwa. Sąd nakazał jej zająć się sprawą


Susze przyszłości. Szybko zatęsknimy za 2020 rokiem

„Jeżeli zapamiętasz z tego tekstu tylko jedną rzecz, niech to będzie ta: zmniejszenie emisji CO2, zmniejsza ryzyko suszy.” To fragment artykułu, który prof. Toby R. Ault opublikował w kwietniu na łamach “Science”. Napisał w nim także, że są regiony, którym susze zaczną doskwierać nawet przy niewielkim ociepleniu klimatu. Te, gdzie jednocześnie wzrośnie zapotrzebowanie na wodę i będzie jej mniej. Takie jak rejon Morza Śródziemnego.


Susza. Dlaczego nie pomogą nam zapory?

Piotr Bednarek opowiada o suszy, o tym jak powinniśmy jej przeciwdziałać i dlaczego plany budowy zapór i regulacji rzek nie mają nic wspólnego z walką z suszą.


Czy zabraknie nam wody?

Rozmowa Zielonych Wiadomości z prof. dr hab. Zbigniewem W. Kundzewiczem, wybitnym hydrologiem i klimatologiem na temat problemów z wodą i ich wpływu na środowisko.


WHO zaleca poruszanie się rowerem. Europejskie miasta będą to ułatwiać

Europejskie miasta chcą, by ich mieszkańcy częściej korzystali z roweru i przemieszczali się pieszo. Inaczej ulice największych metropolii mogą stanąć w ogromnych korkach. Powód? Spadek zaufania do komunikacji miejskiej w czasie zagrożenia pandemią. Przesiadkę na rower w wytycznych dotyczących poruszania się zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, a ułatwienia dla cyklistów planuje między innymi Bruksela i Paryż


To wywoła wojnę: Nowa wielka tama w Etiopii źródłem konfliktu o wodę z Nilu

Etiopia kończy budowę Wielkiej Tamy Etiopskiego Renesansu. Projekt od kilku lat staje się źródłem sporów politycznych między Egiptem, Sudanem i Etiopią. Tymczasem sudańscy rolnicy już teraz borykają się z niedoborami wody.


Wiedeń zrywa asfalt w centrum, robiąc miejsce dla parku.

Jak adaptować miasta do zmian klimatu? Na przykład tak, jak robi to Wiedeń, który nie lekceważy kryzysu i już teraz przygotowuje się na nadchodzące upały. Jedna z ulic w centrum austriackiej stolicy zostanie wchłonięta przez park, dając oddech mieszkańcom. A to tylko jeden z elementów walki z tzw. wyspami ciepła.


Rok 2020 na drodze do zostania najcieplejszym w historii pomiarów

Według meteorologów z amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA), istnieje 75-procentowe prawdopodobieństwo, że temperatura globalna w tym roku pobije rekord ustanowiony cztery lata temu.


Kronika Rozdroża: maj 2020 (akt. 29.05)

Świat stanął, a emisje CO2 spadły rekordowo. Ale to niemal nie wpłynie na kryzys klimatyczny

Fakty i mity: Elektrownie, a susza i „zużycie” wody

Najwyższy czas na spółdzielnie energetyczne

Governments should put wellbeing of citizens ahead of GDP in budget priorities, Iceland PM urges

World health leaders urge green recovery from coronavirus crisis

Big Oil Is Pretending It Doesn’t Want a Bailout. That's Bullshit.

Covid-19 outbreak in Polish coal mines heaps further pain on struggling sector


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto