Artykuły

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Edukacja klimatyczna w polskich szkołach prawie nie istnieje. Co gorsza, czasem zamiast rzetelnej wiedzy młodym ludziom przekazywane są nieprawdziwe informacje, półprawdy i wprowadzające w błąd sformułowania. Komentujemy.


Polityka energetyczna Polski do roku 2040 – czyli jak wyjść z węgla nie wychodząc z niego

Efektywność energetyczna, hasło kompletnie obce naszym politykom. Kupowanie czasu i trwanie w pułapce politycznej.


PiS nie jest tu gorszy od PO: politycy wciąż wierzą, że zmiana klimatu nie dotyczy Polski

– Dziś w rządzie PiS usłyszymy głosy, które byłyby nie do pomyślenia w rządzie Ewy Kopacz. Z drugiej strony wciąż brakuje strategii, dwie frakcje w ramach Zjednoczonej Prawicy, gowinowcy i ziobryści, ciągną kwestię klimatu w dwie zupełnie przeciwne strony – Michał Sutowski rozmawia z Kacprem Szuleckim z Uniwersytetu w Oslo.


Europejski Zielony Ład w pięciu punktach

Europejski Zielony Ład to nowa strategia rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej. Jej celem jest głęboka proekologiczna przebudowa gospodarki Unii Europejskiej, która z trzeciego największego źródła emisji gazów cieplarnianych na świecie ma w ciągu trzech dekad stać się pierwszym obszarem neutralnym klimatycznie. Oto najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć o Zielonym Ładzie, w pięciu krótkich punktach.


Papież Franciszek: Przerażony głos stworzenia wzywa nas. Jesteśmy częścią, a nie panami sieci życia

O co apeluje papież ws. konsumpcji, kryzysu klimatycznego, bioróżnorodności i wyzysku planety przez wielkie koncerny? Odpowiedzi poiżej. Wiem,że trochę tego jest, ale myślę, że warto. Bo choć mnie samemu z religią nie po drodze, to w przypadku troski o planetę zgadzam się z każdym słowem papieża. I myślę, że Wy też możecie.


Kronika Rozdroża: wrzesień 2020 (akt. 25.09)

Why dangerous ‘forever chemicals’ are allowed in US drinking water

Airbus ZeroE

Microscopy illuminates charcoal’s sketchy origins

Rising temperatures shrink Arctic sea ice to second-lowest level on record

The Siberian landscape scarred by climate change

Melting Antarctic ice will raise sea level by 2.5 metres – even if Paris climate goals are met

Meet the doomers: why some young US voters have given up hope on climate

China pledges to become carbon neutral before 2060

The ultimate cost of carbon


Dzięki sąsiedztwu zieleni dzieci są inteligentniejsze. Niezależnie od zamożności rodziny

Im zieleńsze otoczenie, tym wyższy poziom IQ wychowywanych w nim dzieci – potwierdza belgijskie badanie. Uczeni wykazali, że taka zależność zachodzi bez względu na zamożność i poziom wykształcenia rodziców. Co więcej, dzieci mieszkające wśród zieleni sprawiają też mniej problemów wychowawczych.


Komentarz Richarda Heinberga do sporu pomiędzy niektórymi z członków i członkiń Extinction Rebellion a Jemem Bendellem, twórcą Głębokiej Adaptacji.

Komentarz Richarda Heinberga do sporu pomiędzy niektórymi z członków i członkiń Extinction Rebellion a Jemem Bendellem, twórcą Głębokiej Adaptacji.


Marzenia beskidzkiego leśnika o gospodarce leśnej

W kwietniowym numerze „Dzikiego Życia” ukazał się artykuł autorstwa Sylwii Szczutkowskiej „Lasy Państwowe do zmiany – pora na lasy dla ludzi i przyrody”. Nie ukrywam, że na mnie, reprezentancie opisanej instytucji, zrobił on spore wrażenie. Niestety z wieloma podniesionymi w nim kwestiami trudno się nie zgodzić i piszę te słowa z wielkim smutkiem.


W helskim fokarium wylądował lampion. Jego pozostałości mogły skrzywdzić zwierzęta, a nawet wywołać pożar

W helskim fokarium wylądowały pozostałości lampionu, które mogły zaszkodzić znajdującym się tam zwierzętom. Pracownicy obiektu apelują o rezygnację z popularnej rozrywki, także ze względu na zaśmiecanie środowiska i stwarzanie ryzyka pożarowego.


Lodowce Grenlandii przekroczyły punkt krytyczny. Nie zatrzymamy ich topnienia

Najnowsze ustalenia badaczy z Ohio State University wskazują, że nawet gdyby udało się powstrzymać proces globalnego ocieplenia, jest już za późno, by zatrzymać topnienie lodowców Grenlandii. Możemy jednak spowolnić proces ich zanikania, co jest szczególnie ważne ze względu na podnoszenie się poziomu mórz na świecie.


W Kalifornii zanotowano 54,4°C. To prawdopodobnie najwyższa temperatura na świecie

Kalifornijskie stacje meteorologiczne zanotowały 54,4°C w słynnej Dolinie Śmierci. Choć miejsce to znane jest z ekstremalnych warunków pogodowych, to zapis może okazać się rekordem temperaturowym nie tylko dla USA, ale i całego świata. Dokładność zapisu musi jeszcze potwierdzić Światowa Organizacja Meteorologiczna, jednak naukowcy już mówią o związkach temperatury ze zmianami klimatu.


Minister Środowiska na uczelni Tadeusza Rydzyka o klimacie i jego ochronie

Jest rok 2020. Cały świat wie już, co jest przyczyną współczesnej zmiany klimatu. Cały? Nie! W środku Europy jest jeszcze ministerstwo, które opiera się tej wiedzy..


Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE. Lasy czeka “biomasakra”?

Po tym, jak Senat odrzucił proponowaną nowelę ustawy o OZE, projekt wrócił do Sejmu. Ten w ekspresowym tempie przegłosował zmiany, dzięki którym zostanie wprowadzona definicja “drewna energetycznego”.


40 milionów ha pól wyschnie na wiór? Najnowsze prognozy dla naszej części Europy

Naukowcy alarmują: jeśli nie ograniczymy emisji CO2, będą grozić nam coraz bardziej dotkliwe susze. Z najnowszych badań wynika, że w Europie Środkowej w połowie XXI wieku może wyschnąć ponad 40 milionów hektarów pól.


Przejścia dla zwierząt na A1 do zamknięcia

Dziki nie przejdą nad autostradą A1 – taki jest plan wojewody pomorskiego. Pełniący tę funkcję Dariusz Drelich chce, by zarządca autostrady zamknął wszystkie górne przejścia dla zwierząt. Ma to pomóc w opanowaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF).


Najwięksi emitenci CO2- przegląd

Ile CO2 emitują kraje ze szczytu rankingu? Jaki mają miks energetyczny i emisje na osobę? Robimy przegląd.


Wielkie wymieranie ryb. W Europie w ciągu 50 lat populacja spadła o ponad 90 proc.

Grupa kilku organizacji ekologicznych opublikowała pierwszy globalny raport oceniający ich populację. Wynika z niego, że od 1970 r. populacja wędrownych ryb słodkowodnych spadła na świecie średnio o 76 proc. W Europie – aż o 93 proc. To właśnie na naszym kontynencie wymarło najwięcej ryb.


Czego nie strawi pożar, spali elektrownia. Gospodarka leśna w Polsce to „biomasakra”

Obserwujemy rzadki moment, w którym ekolodzy, naukowcy i aktywiści stoją ramię w ramię z przedstawicielami przemysłu drzewnego i wspólnie protestują przeciwko polityce rządu – mówi nam posłanka Lewicy, Daria Gosek-Popiołek.


Chcą zakazu promowania SUV-ów. “Skończyliśmy z reklamowaniem papierosów, czas na auta”

Rozpoczęta niedawno kampania społeczna w Wielkiej Brytanii nawołuje do zakazu reklamowania SUV-ów, czyli popularnych osobowych terenówek. Według jej autorów przemawia za tym szkodliwość emisji pochodzących z tego segmentu pojazdów. Ich zdaniem nie powinny być reklamowane, podobnie jak papierosy.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto