Artykuły

Chiny i Indie obawiają się polityki klimatycznej

climate-negotiationPropozycje polityk klimatycznych rozważanych w USA, Unii Europejskiej i Japonii wywołują niezadowolenie Chin i Indii.

USA, Unia Europejska i Japonia, obawiając się, że po wprowadzeniu podatków na emisję dwutlenku węgla kraje nie prowadzące takiej polityki staną się dla biznesu znacznie bardziej konkurencyjne.


Norweski Fundusz Ropy Naftowej inwestuje w zielone projekty

norwayNorwegia zamierza przeznaczyć miliardy dolarów swoich dochodów z ropy na inwestycje w przyjazne środowisku technologie i projekty rozwoju zrównoważonego na rynkach wschodzących.

Norwegia odkłada część przychodów ze sprzedaży ropy na specjalnym funduszu, wartym 300 miliardów dolarów.


Arktyka wolna od lodu za 30 lat

arcticNowe analizy przewidują, że już za 30 lat w Arktyce może zniknąć około 80 procent lodu. Dotychczasowe szacunki mówiły, że nastąpi to za 90 lat.
Powierzchnia Oceanu Arktycznego pokryta lodem pod koniec lata skurczy się do około 1 miliona km2, w porównaniu do 7 milionów km2 w ostatnich dwóch dekadach XX wieku i 4.5 miliona km2 w ostatnich dwóch latach.


USA: jaki jest koszt zapobiegania zmianom klimatu?

climateusaRepublikanie znają na to odpowiedź: w przypadku wprowadzenia w życie postulowanego przez Prezydenta Obamę planu handlu emisjami będzie to kosztować przeciętną amerykańską rodzinę 3100 dolarów rocznie w formie wyższych wydatków na energię i towary.

Czy to wiarygodne wyliczenia? Niekoniecznie.


Richard Heinberg: Kiedy To Nastąpi

Richard HeinbergOgólnie rzecz biorąc obraz jest klarowny. Kombinacja Oil Peak, Zmian Klimatu i pęknięcie matki wszystkich baniek spekulacyjnych doprowadzi do kolapsu światowej gospodarki, a być może nawet samej cywilizacji. Jeśli mamy zapobiec najgorszemu kryzysowi, który poskutkuje nieopisanym zniszczeniem, śmiercią i tragedią, musimy natychmiast zrestrukturyzować światowy system energetyczny i finansowy.

Jednak prognozowanie globalnej katastrofy to śliska sprawa, bo każdy chce wiedzieć, kiedy dokładnie ona nastąpi. I tu jest problem.


Oszczędzanie energii - potrzeba współczesności czy medialny slogan?

easy-ways-save-energy-homePodsumujmy kilka faktów.

Energia jest podstawą działania naszej cywilizacji. Bez niej nie ma fabryk, transportu, ogrzewania, nawet żywności. Istoty żywe potrzebują jedzenia, aby je pozyskać zużywają na to energię. Oczywiście w tym procesie zużywają jej mniej, niż zdobywają (inaczej giną). Jest tylko jeden gatunek, który wyłamuje się spod tej reguły...


Energy Saving Trust: Potrzebujemy oszczędności jak w czasie wojny

ridewithhitler-shortLudzie powinni powrócić do "oszczędności z czasów II Wojny Światowej", naprawiania rzeczy, spędzania wakacji na miejscu i oszczędzania żywności.

Ekooszołomy? Nie - tak uważa finansowana przez rząd brytyjski poważna agencja Energy Saving Trust.


St Loius: Załamanie transportu publicznego

busOd poniedziałku 6 kwietnia transport publiczny w St. Louis zostanie radykalnie zredukowany - objęty nim obszar z dnia na dzień skurczy się o 2/3.

Przedsiębiorstwo transportu miejskiego zwolni 1/4 ze swoich 2300 pracowników. Przyczyną jest kryzys finansowy - przedsiębiorstwo transportu miejskiego ma w tym roku deficyt 45 milionów dolarów.


Pokoleniowa Amnezja Środowiskowa - narastający problem

NaturePrzez kamery internetowe możemy na bieżąco oglądać sokoły, fretki i ryby, w każdej chwili możemy odbyć wirtualną podróż po Wielkim Kanionie Kolorado i Parku Narodowym Yosemite. Żywe stworzenia zastępują nam elektroniczne gry i różne odmiany Furby. Ludzie, szczególnie dzieci, mają coraz mniejszy kontakt z przyrodą, nie obserwują zwierząt w naturalnym środowisku, nie jeżdżą pod namiot, nie bawią się z żywymi zwierzętami.


Moc Rowerzystów mierzona Ropą

RowerByłem częścią czteroosobowej drużyny 'Greenfleet and Friends', która przez godzinę pedałowała generując elektryczność zasilającą koncert 'Godziny Ziemi' w Melbourne. Uświadomiło mi to, jak wiele energii zużywamy (marnujemy), a myślenie o energii generowanej przez ludzi w porównaniu ze zużyciem ropy/benzyny jest prawdziwym szokiem.


Węgiel: wielki wygrany nawet w 'zielonym' Kongresie

WaxmanPo dwóch latach kampanii pełnych wzniosłej retoryki i miesięcy przesłuchań, Kongres jest poddany testowi, czy potrafi zamienić wizję odnawialnych źródeł energii Prezydenta Obamy w rzeczywistość.

Wiele wskazuje na to, że rezultat będzie mizerny i nie spełni celów zakładanych przez Prezydenta.


Konsumuj, marnuj energię, kup terenówkę, bądź egoistą!

Waste-energyZapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, przypominającego, że mamy Dzień Marnowania Energii! Jego przekaz?
Podkręć termostat! Ochłodź się przy otwartych drzwiach lodówki! Nie żałuj sobie energii, ważny jesteś tylko Ty i chrzanić całą tą Ziemię, energooszczędne żarówki i misie polarne! Rób swoje - zachęca film!

Wideo pojawiło się w zeszłym roku na Prima Aprilis - pokazuje ono grubasa włączającego wszystkie palniki na kuchence, światła, komputery i suszarkę do wysuszenia swoich majtek.
Następnie wsiada do swojej wielkiej terenówki, rozjeżdża Ziemię, a dojechawszy do swojej pracy w elektrowni, klepie koleżankę w pupę, rozbija energooszczędne żarówki i wreszcie - cały szczęśliwy - podkręca moc elektrowni do maksimum.

Mamy więc pytanie: czy odłożenie na bok politycznej poprawności i kojarzenie marnowania energii z seksizmem i innymi źle widzianymi zachowaniami jest właściwe, a co nawet ważniejsze, skuteczne?


Szczyt G20: Ekolodzy stwierdzają: 20 razy większe nakłady na wsparcie przemysłu motoryzacyjnego, niż na walkę ze zmianami klimatu

Protest-g20Przed rozpoczynającym się w tym tygodniu spotkaniem światowych przywódców G20 w Londynie, dwa raporty wzywają do zwiększenia wysiłku w walce ze zmianami klimatu, jako ważnego elementu pakietów stymulacyjnych pobudzania gospodarki.

Rząd brytyjski przeznaczył na "zielone działania" jedynie 0.6 procent całości pakietu stymulacyjnego".


Lasy deszczowe Amazonii zamienią się w sawannę

Rain-forestZ powodu wylesiania, pożarów oraz zmian klimatu lasy deszczowe Amazonii prawdopodobnie staną się sawanną.
Nowe badania pokazują, że intensywnie wylesiane Mato Grosso w Amazonii jest szczególnie narażone na "sawannienie" z powodu powtarzającego się wypalania, które prawdopodobnie doprowadziło do wyczerpania cennych składniki odżywczych w glebie.


Foki w Bałtyku bez lodu

fokiFoki żyjące w Morzu Bałtyckim znajdują coraz mniej jaskiń lodowych, w których mogłyby wychować młode.
Wzrost globalnych temperatur to problem uszczuplający główne źródło pożywienia olbrzymich niedźwiedzi polarnych.


Jaka będzie cena ropy?

oil-shockPoniżej przedstawione są prognozy dotyczące cen ropy pochodzące z kilku różnych źródeł. Wszystko zależy głównie od odbicia gospodarczego.

Według analityków Societe Generale SA cena baryłki ropy może spaść do 28 dolarów w drugim kwartale.


Imamowie wzywają do wzrostu świadomości ekologicznej

BorneoKurczenie się lasów dziewiczych, które sprowadza katastrofy także na ludzi, znalazło się wczoraj na ustach imamów w Brunei. Podczas piątkowych uroczystości religijnych, imamowie powiedzieli, że Islam kładzie nacisk na wagę ochrony środowiska, które ostatnio znalazło się pod rosnącą presją.


Badania nad energią przyspieszają

studyWśród absolwentów amerykańskich uczelni rysuje się nowy trend. Od wielu lat występował niedobór absolwentów przygotowujących się kariery w sektorze nowoczesnych technologii.

Jednak ostatnio na uniwersyteckich kampusach w całym kraju najgorętszym tematem jest energia odnawialna.


Pakiet stymulacyjny nakręca koniunkturę w firmach od rozwiązań energooszczędnych

dolarPakiet stymulacyjny nakręca koniunkturę w firmach od rozwiązań energooszczędnych
Wzbierająca powódź federalnych pieniędzy z pakietu stymulacyjnego przeznaczonych dla firm działających w obszarze oszczędzania energii, spowodowała, że urzędnicy stanowi ustawiają się w kolejce ze swoimi wiadrami.


Nowe życie Energii Wiatrowej i Słonecznej?

wind energyPo kilku ponurych miesiącach, eksperci stwierdzają, że pakiet stymulacyjny zaczyna ożywiać zainteresowanie energią słoneczną i wiatrową w USA.

Pojawiają się pierwsze jaskółki, dyskutuje się o uruchomieniu nowych projektów, jednak przemysł energii odnawialnej zamarł w oczekiwaniu na jasne określenie, jak będzie działał wprowadzany program grantów.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto