Artykuły

"Żeby powstrzymać katastrofę klimatyczną ... naukowcy muszą przestać łagodzić wyniki swoich badań"

co2Osoby negujące zmiany klimatu, ich mocodawcy, a także niektóre media podkreślają jak bardzo przesadzone są prognozy ekologów. Tymczasem naukowcy od dawna tonowali wyniki swoich badań, aby nie uniknąć paniki i braku działania wynikających z przekonania, że "nic nie można już zrobić".


Konsumpcja a nie boom demograficzny stanowi największe zagrożenie dla środowiska

enviromentWielu ekologów obwinia gwałtowny rozwój populacji ludzi za kryzys środowiska.

Łatwo zaakceptować taki pogląd: więcej ludzi oznacza głębsze zmiany w przyrodzie - ze względu na wykorzystanie zasobów, zanieczyszczenia, co powoduje, że wykraczamy daleko poza możliwości środowiska.


Gospodarka oparta na długu czyli wymuszony wzrost

dollarcrunchJak myślisz - dlaczego, kiedy wzrost gospodarczy jest zerowy, ekonomiści biją na alarm, mówiąc o recesji, zwolnieniach i bankructwach? Wydawałoby się, że brak wzrostu to stabilna gospodarka, w której każdy jest tak samo bogaty jak rok wcześniej, wytwarza się tyle samo dóbr, działa tyle samo fabryk i ma pracę taka sama liczba ludzi, za takie same pieniądze. Więc w czym problem?


Dyrektor koncernu naftowego o Końcu Ropy: 'Musimy Oszczędzać, Oszczędzać i jeszcze raz Oszczędzać'

ropaŚwiatu w przeciągu 20 lat może skończyć się ropa. Ten niewesoły scenariusz to nie przewidywania ekologów, lecz Michela Malleta, dyrektora generalnego niemieckiego oddziału koncernu naftowego Total. W wywiadzie dla Spiegla, Mallet wzywa do radykalnego ograniczenia zużycia benzyny i wprowadzenia podatków na paliwo lotnicze.


Miłe miejsce, aby czekać na autobus, który nie przyjedzie

przystanekWygląda to na klasyczną sytuację, kiedy lewa ręka nie wie, co czyni prawa.

Dwa stare przystanki na Cortelyou Road na Brooklynie zostały właśnie zastąpione nowymi, połyskującymi konstrukcjami ze szkła i stali, które w dżdżyste dni ochronią pasażerów przed deszczem, a w wietrzne przed podmuchami.


Nowe domy same będą sobie produkować energię

judges-gavelJeśli legislatura stanowa przyjmie propozycje Lori Saldana - demokratki z San Diego, to właściciele kalifornijskich domów już za dekadę nie będą musieli płacić rachunków za elektrycznosć - ich domy będą ją wytwarzać same.

Według propozycji, wszystkie domy, których budowa zacznie się w 2020 roku będą musiały być budynkami zeroenergetycznymi


Kurt Cobb: Dopóki nie ma jednoznacznych dowodów

ksiazkaWłaściwie nikt rozsądnie myślący nie czeka na jednoznaczne, kompletne dowody. Po prostu dlatego, że należałoby znać wszystkie możliwe fakty i wiedzieć na pewno, jakie będą ich przyszłe następstwa - można na to czekać w nieskończoność.

Co mają na myśli ludzie, mówiąc, że chcą wstrzymać się z działaniami, aż będą mieli pewność?


Koniec amerykańskich przedmieść?

przedmiesciaAmerykańskie przedmieścia powoli zamieniają się w slumsy. Kryzys sprawił, że wypielęgnowane domki pustoszeją, a przestępczość wzrasta.

Rosnąca liczba opuszczonych domów oraz spadek aktywności policji sprzyjają włamywaczom - w ostatnim roku liczba włamań wyraźnie wzrosła.


Obsesja na punkcie plastikowych torebek napędza ekologiczną ignorancję

plasticbagsNie zrozumcie mnie źle - też nie lubię plastikowych torebek. Zużywamy ich zbyt wiele, tak jak praktycznie wszystkich produktów wytwarzanych z zasobów planety. Używamy ich przez kilka minut, a rozkładają się przez kilka stuleci. Zaśmiecają okolicę i powodują problemy dla zwierząt morskich.
Jednak ich rzeczywisty wpływ na środowisko jest mikroskopijny. W każdym razie w porównaniu do wszystkich innych następstw naszych działań.


Ponura diagnoza dla planety

icewarmingKiedy "Niewygodna Prawda" weszła na ekrany w 2006 roku, panowało ogólne przekonanie, że mamy jeszcze 2-3 dziesięciolecia na uporanie się z problemem. W ostatnim roku okres ten skurczył się do dekady. W ostatnim miesiącu profesor Penny Sackett zakomunikował że mamy na to sześć lat.


Nicholas Stern: Projekt Bezpieczniejszej Planety - Jak Zarządzać Zmianami Klimatu i Doprowadzić do Nowej Epoki Postępu i Dobrobytu

zmiany-klimatuZmiany klimatu, choroby, brak wody i spadek plonów będą nasilane przez globalne ocieplenie. To nie są różne problemy, ale powiązane ze sobą elementy. Podobnie jest z biedą. Następstwa zmian klimatu uczynią biednych jeszcze biedniejszymi, a głodnych jeszcze głodniejszymi.


Cofanie się lodowców w Andach zapowiada światowe problemy z wodą

lodowiec-chacaltayaBoliwia odpowiada jedynie za znikomą część światowych emisji gazów cieplarnianych. Wkrótce zapłaci nieproporcjonalnie wysoką cenę: gwałtowny zanik lodowców i znaczący spadek dostępnych zasobów wody.

Kontynuacja trendu ocieplania się klimatu spowoduje, że wiele z lodowców w Andach zniknie w przeciągu najbliższych 20 lat.


Spięcia na liniach wysokiego napięcia

energy-gridLokalny opór wobec linii transmisyjnych odcina klientów od źródeł zielonej energii, której potrzebują.

Wzrastająca ilość wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych jest kluczowym składnikiem rozpatrywanych przez Kongres i Senat USA projektów energetycznych i klimatycznych.


Sobota Wielkanocna roku 1722

historia-wyspy-wielkanocnejTego dnia holenderski admirał, Jacob Roggeveen, żeglując przez Pacyfik, odkrył nieznaną wyspę.

Na wyspie żyło w skrajnej nędzy 3000 ludzi, choć jeszcze niewiele wcześniej kwitła tam wyjątkowa cywilizacja.


Jak przekonać ludzi, że powinniśmy odejść od paliw kopalnych?

kwiatyDla tych, którzy chcą przekonać ludzi, że ze względu na Zmiany Klimatu powinniśmy odchodzić od paliw kopalnych mam jedną radę: Nie próbujcie.

Elegancką stroną tego wielokierunkowego podejścia jest to, że któryś z tych argumentów zawsze trafi do Twojego słuchacza, niezależnie od tego, kim on będzie.


Produkcja biopaliw zagraża zasobom wody

biopaliwoProdukcja etanolu może pochłaniać nawet do trzech razy więcej wody, niż uważano wcześniej, stwierdza nowy raport, który ukaże się 15 kwietnia w dzienniku Environmental Science & Technology.

Jak stwierdzają naukowcy, litr etanolu może wymagać ponad 2100 l. wody.


Kryzys wodny w Los Angeles i Mexico City; kto następny?

suszaKryzys wodny dręczy dwa z największych miast świata - Mexico City na 36 godzin odcięło dostawy wody dla ludności, a Los Angeles jest w środku największego kryzysu wodnego w historii.

Problem ten dotyczy nie tylko dwóch największych miast zachodniej półkuli, ale też wielu innych.


Kryzys Oil Peak: Priorytety

gas-stationW ciągu najbliższych kilku lat większość z nas będzie musiała dokonać wielu ważnych decyzji, które głęboko wpłyną na resztę naszego życia.

Świat wchodzi w okres wielkiej zmiany paradygmatu, a nasze miejsce w nim za 10 czy 20 lat będzie znacząco różne od dzisiejszego.


Piaski roponośne w kryzysie

oil-sandW ciągu ostatnich trzech miesięcy wstrzymano projekty warte 60 miliardów dolarów dotyczące eksploatacji piasków roponośnych w północnej Albercie.
Liczne firmy, w tym Royal Dutch Shell, Petro-Canada i SunCor, zamroziły wielomiliardowe projekty - w niektórych przypadkach na czas nieokreślony.


Thomas Homer-Dixon: Dopuśćcie do dyskusji pesymistów

shoppingEtykietowanie prognoz pesymistów jako 'przepowiedni Kasandry' jest destruktywne: to właśnie bezrefleksyjny optymizm wpakował nas w obecne bagno, a właśnie obawy i ostrożność mogą nas z niego wyciągnąć.

U podstaw obecnego kryzysu wcale nie leży nadmiar obaw, lecz ich zupełny brak.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto