Artykuły

Kronika Rozdroża: luty 2020 (akt. 08.02)

Temat niebezpieczny dla wszystkich

Pływająca fotowoltaika na zbiornikach po kopalniach węgla

Innowacje w morskiej energetyce wiatrowej w 2019 r.

Zamieszkać z nietoperzami i żabami

Fireflies face extinction threats of habitat loss, light pollution, pesticides

When it comes to climate hypocrisy, Canada's leaders have reached a new low

Arctic permafrost thaw plays greater role in climate change than previously estimated

Drought and hunger: why thousands of Guatemalans are fleeing north

‘Try to stop me’ – the mantra of our leaders who are now ruling with impunity

Scientists Warn Multiple Overlapping Crises Could Trigger 'Global Systemic Collapse'


Choroba kapitalizmu niszczy świat

Kapitalistyczna gospodarka opierająca się na pomnażaniu pieniędzy odcisnęła swoje piętno na środowisku naturalnym. Rozwiązania takie jak OZE same w sobie nie wystarczą. Potrzebna jest zmiana systemu.


Śródziemnomorskie owady zimują w Polsce. “To ukazuje tempo zmian klimatu”

Poznań ma nowych mieszkańców. Przywędrowali z ciepłych rejonów Morza Śródziemnego. Są ich tysiące, osiedlają się na drzewach.  Do niedawna owady te nie potrafiłyby przetrwać naszego mrozu. Dziś, razem z innymi ciepłolubnymi gatunkami, przeżywają ekspansję.


Świat musi ugrząźć w bagnie. I to dosłownie, bo inaczej zabraknie wody

Chronią życie setek tysięcy gatunków, oczyszczają wodę, zapobiegają pustynnieniu Ziemi i pochłaniają więcej węgla organicznego niż cała roślinność lądowa. Niestety – w wyniku ekspansji rolnictwa i w postępujących zmian klimatycznych w Polsce i na świecie jest ich coraz mniej.


Klimatyczna bzdura roku 2019

Pomimo pełnej zgodności liczących się w świecie instytucji i zespołów naukowych  wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie, nie tylko odrzucając stanowisko nauki, lecz wręcz dumnie obnosząc się ze swoją niewiedzą w mediach.


ONZ: migrantów klimatycznych nie można odsyłać z kraju do którego przybyli

Eksperci twierdzą, że wyrok ONZ w sprawie praw człowieka jest „punktem zwrotnym”, otwierającym drzwi do wniosków o ochronę przed kryzysem klimatycznym.


Mięso opodatkowane jak papierosy i alkohol? Sprawą zajmuje się Europarlament

Deputowani w Brukseli debatowali nad propozycją podwyższenia cen mięsa. Miałoby to doprowadzić do ograniczenia szkodliwej dla środowiska przemysłowej hodowli. Farmy zwierzęce odpowiadają dziś za 18 procent światowych emisji gazów cieplarnianych.


Energetyka w Europie odchodzi od węgla najszybciej w historii

W zeszłym roku europejskie emisje CO2 z sektora elektroenergetycznego spadły aż o 12%. Produkcja prądu w elektrowniach węglowych poleciała w dół o 24%.


Czesi skarżą się w Unii na polską odkrywkę. Niechciana kopalnia może pozbawić ich wody

Jest pozytywna decyzja w sprawie rozbudowy odkrywki Turów. Rozwój przygranicznej kopalni węgla kamiennego nie podoba się Niemcom i Czechom. Ich obawy dotyczą między innymi wód podziemnych – zakład może wydrenować z nich całą okolicę.


Oceaniczna gorączka złota wróży problemy życiu w morzach

Nowe badania ostrzegają przed tzw. „błękitnym przyspieszeniem”, czyli nowym rodzajem gorączki złota, polegającej na przemysłowej eksploatacji dna oceanicznego. Odciśnie ona swoje piętno na morskich ekosystemach i całej planecie.


“Zegar zagłady” nigdy nie był tak blisko północy. “Zmiana klimatu może zniszczyć planetę”

Wskazówki “Zegara zagłady” (ang. Doomsday Clock) – przygotowywanego od 75 lat, jako wskaźnik ryzyka zniszczenia świata przez ludzkość – jeszcze nigdy nie był tak blisko północy. Na zegarze brakuje jedynie 100 sekund do momentu oznaczającego “zagładę”, koniec.


Chiny wprowadzają zakaz jednorazowego plastiku

Chińskie ministerstwo środowiska oraz Państwowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC) zapowiadają ambitną walkę z jednorazowym plastikiem. Przyjęty oficjalnie plan zakłada stopniowe odchodzenie od wybranych form jednorazowego plastiku w ciągu najbliższych 5 lat.


Europejskie miasta wygrywają z ruchem samochodowym. A my? My się męczymy.

W wielu europejskich miastach wprowadza się zakaz wjazdu samochodem do centrum. Prym wiedzie Oslo w Norwegii. W kolejce są następne ośrodki miejskie w Europie. W Polsce sytuacja jest zupełnie inna. Co więcej, problem stanowi nie tylko kwestia spalin czy wypadków z udziałem pieszych.


Wywiad z Zofią Prokop

Zofia Prokop: Musimy budować, kontrolować, planować. Ceną za to jest duszenie miasta i niszczenie nielicznych już fragmentów zieleni.


2019: na podium klimatycznych rekordów

Rok 2019 zapisał się jako drugi najcieplejszy w historii pomiarów, za rekordowo ciepłym 2016. W wielu innych kategoriach ostatni rok też stanął na podium, nierzadko na pierwszym miejscu.


Davos 2020: Płonąca planeta – świat w obliczu zmian klimatycznych i konfliktów politycznych

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum, WEF) w Davos to miejsce dyskusji ważnych polityków, liderów biznesu i nauki. Poczesne miejsce w dyskusjach zajmują kwestie zagrożeń dla świata. W oparciu o wynik ankiety prowadzonej wśród 1000 opiniotwórczych liderów z całego świata, odnośnie najważniejszych problemów stojące przed ludzkością analitycy WEF przygotowali raport The Global Risks Report 2020.


Lovejoy i Nobre: Amazonia jest bliska punktu krytycznego, po którym zacznie obumierać

Naukowcy ostrzegają, że lasy deszczowe Ameryki Południowej są bardzo blisko tego, by zacząć samoistnie obumierać i zanikać.


Dlaczego plastik jest wszędzie?

Plastik towarzyszy nam na każdym kroku. Znajduje się w każdym mieszkaniu, wypełnia koszyki z zakupami, zalega w przydrożnych rowach, a w końcu trafia do mórz i oceanów, skąd wraca jako „składnik” żywności. Tworzywa syntetyczne są wszędzie. Dlaczego tak jest i ile plastiku krąży obecnie w ekosystemie?


Przemoc i konflikty o wodę w ostatniej dekadzie

Niedobory wody i ekstrema pogodowe przyczyniają się do napięć, przemocy i konfliktów w krajach Bliskiego Wschodu. Problem ten od lat dotyka także przeludnione Indie, a nawet Ukrainę.


Copernicus: rok 2019 ociera się o rekord

Rok 2019 był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, podaje raport Copernicus Climate Change (C3S), europejskiej służby meteorologicznej, prowadzącej program monitorowania zmian klimatycznych na Ziemi.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto