Artykuly

Kronika Rozdroża: 2009-03-02

Producenci samochodów, na targach w Genewie, szukają zielonych rozwiązań

W najbliższym tygodniu, podczas targów motoryzacyjnych w Genewie, wystawcy położą nacisk na ekotechnologie oraz na długofalowe prognozy dla branży.

W miarę zaostrzania regulacji prawnych dotyczących CO2, przemysł motoryzacyjny otrzymuje coraz większe zachęty finansowe na opracowanie bardziej przyjaznych środowisku technologii. Po raz pierwszy w historii, został stworzony oddzielny „zielony pawilon” targowy, który pomieści samochody koncepcyjne o napędzie elektrycznym i hybrydowym.

„Zdecydowany nacisk na zielone technologie, będzie odmianą od dyskusji krążących wokół światowego kryzysu” – mówi Rebecca Wright analityk z firmy Global Insight.

Marki luksusowe także będą obecne na targach. Nowe modele pokażą Mercedes i BMW - za modelem Progressive Activity Sedan ponoć nie żal się obejrzeć. „Te modele zostały opracowane podczas ostatnich kilku – bogatych dla branży – lat” – mówi analityk Nomura International Michael Tyndall – „Jeśli konsumpcja na pokaz wyjdzie z mody, obawiam się, że branża nie będzie miała czasu na dostosowanie się do nowego trendu”.

Na bardziej zielonym końcu sceny motoryzacyjnej obserwujemy wyścig technologiczny aby sprostać zaostrzonym normom emisji. Genewa to pierwszy salon motoryzacyjny po wprowadzeniu przez Unię Europejską regulacji zmierzających do obniżenia o 18% norm emisji gazów cieplarnianych z pojazdów w ciągu najbliższych 6 lat.

Rządy niektórych państw już obiecały hojne pakiety finansowe, aby umożliwić producentom samochodów dotrzymanie wysokich standardów.

ang więcej w Reuters

UE myśli o wydłużeniu funkcjonowania starych elektrowni do 2020

ueUnia europejska rozważa przedłużenie funkcjonowania starzejących się elektrowni opalanych węglem do 2020 roku, jeśli te zgodzą się na zmniejszenie mocy według schematu zaproponowanego przez, przewodniczące obecnie UE, Czechy.

Zaproponowano by złagodzić regulacje dotyczące kwaśnych deszczy, aby uniknąć protestów ze strony krajów, których energetyka jest oparta na węglu i które obawiają się zaburzenia dostaw energii.

Jednakże takie rozwiązania spotkają się zapewne z protestami organizacji ekologicznych, które dążą do wyeliminowania energetyki węglowej jako największego producenta gazów cieplarnianych. Nowe regulacje będą więc na pewno oprotestowane i raczej nie wejdą szybko w życie.

Obecne prawo emisyjne UE nakłada na elektrownie obowiązek instalacji kosztownego sprzętu pozwalającego zmniejszyć emisje tlenków siarki i azotu odpowiedzialnych za kwaśne deszcze. Elektrownie mogą uniknąć tego obowiązku, jeśli zakończą działalność po 20000 godzin lub do 2015 roku.

Prawo dotyczące misji zostało przyjęte w 2001 roku, aby zmniejszyć emisje tlenków, które mają niekorzystny wpływ zarówno na środowisko (np. zakwaszenie gleb) jak i na zdrowie człowieka. Komisja Europejska ocenia, że pełne wprowadzenie tych regulacji pozwoliłoby uniknąć 13000 przedwczesnych zgonów w najbardziej zagrożonych rejonach.

ang więcej w Reuters

Wahania ceny biopaliw odstraszają inwestorów

dolarAnalitycy J.P. Morgan podali, że niedawny wzrost oraz późniejszy spadek cen etanolu spowodował, że inwestorzy ostrożnie podchodzą do akcji koncernów produkujących biopaliwa. Sytuacja taka będzie się utrzymywać do czasu, aż przemysł nowych paliw zacznie przynosić bardziej stabilne dochody.
Prawo Stanów Zjednoczonych nakazuje, aby 40,8 miliardów litrów etanolu zostało wmieszane do dostarczanej na rynku benzyny, co ma zmniejszyć zależność gospodarki Stanów od zagranicznych źródeł paliwa a także obniżyć emisje gazów cieplarnianych.

Jednakże wyniki finansowe producentów etanolu ucierpiały z powodu zmiennych cen kukurydzy oraz spadku cen i zapotrzebowania na benzynę.

„Tak długo jak nie da się zarabiać na produkcji biopaliw, ta gałąź przemysłu nie będzie traktowana przez inwestorów poważnie – trudno więc będzie pozyskać kapitał” – mówi Ann Duignan. Jednakże pięć lat temu przy cenie kukurydzy na poziomie 2$ i przy szybujących cenach paliw kopalnych obserwowano prawdziwą gorączkę złota w tym sektorze. Duignan podaje przykład farmera, który zainwestował 200000$ w rafinerię bioetanolu. W krótkim czasie jego aktywa były warte 2,3 miliona dolarów. Jednakże wraz ze wzrostem cen produkcji wiele przedsiębiorstw zawiesiło produkcję lub zbankrutowało.

ang więcej w Reuters

Węgry tracą zaufanie rynku emisji

Węgry, największe dotychczas źródło pozwoleń na emisję CO2 może stracić zaufanie na międzynarodowym rynku emisji. Jest to spowodowane faktem wykorzystywania przychodów z ich sprzedaży do reperowania dziury budżetowej zamiast do inwestycji w zieloną energetykę – ostrzega węgierski WWF.
Według analityków, zamrożenie 67 milionów Euro z handlu emisjami spowoduje spadek zatrudnienia, wzrost uzależnienia od zagranicznych dostaw paliw kopalnych, a także – co najważniejsze – nieufność wobec węgierskiego rynku emisji – i realizacji jego celów przewidzianych protokołem z Kioto, przy czym nie uratuje budżetu Węgier.

ang więcej w enn

Świat ma ostatnią szansę na uniknięcie katastrofalnych skutków zmian klimatu

Komisarz UE do spraw środowiska – Stavros Dimas – powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej w Budapeszcie, że spotkanie klimatyczne w Kopenhadze, w grudniu 2009 to „ostatnia szansa na powstrzymanie zmian klimatu zanim będą one nieodwracalne”. W Kopenhadze będzie negocjowana umowa klimatyczna, która w 2012 roku zastąpi protokół z Kioto. „Uzyskanie porozumienia co do nowej umowy klimatycznej jest nie tylko możliwe – to nasz obowiązek. Mamy ostatnią szansę, aby w sposób właściwy odpowiedzieć na zmiany klimatu”.

ang więcej w Reuters

Raport na temat biopaliw

biodieselRaport Sierra Club – pozarządowej organizacji ekologicznej – dotyczący biopaliw został opublikowany w Waszyngtonie. Raport prezentuje konieczne reformy legislacyjne i regulacje rynkowe jak również skutki środowiskowe produkcji i wykorzystania biopaliw pierwszej generacji.
Opisano w nim także strategie zmierzające do poprawy standardów zrównoważonego rozwoju w sektorze biopaliw, a także rekomendacje dla polityki środowiskowej. Są one pogrupowane w cztery szerokie sekcje:

  • Rozwój standardów zrównoważonego rozwoju w sektorze biopaliwowym
  • Rozwój technologii produkcji i wykorzystanie nowych technologii
  • Tworzenie zielonych miejsc pracy dzięki sektorowi biopaliw
  • Promocja spójności pomiędzy różnymi sektorami przemysłu energetycznego

ang więcej w enn

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly