ArtykulyPowiązania

Plamy na słońcu a klimat na Pacyfiku

Istnieje związek między cyklami słonecznymi, w których pojawiają się plamy słoneczne, a zmianami klimatu na Pacyfiku – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Science”. Odkrycie może być pomocne w tworzeniu okresowych prognoz pogody. Pozwoli także przewidywać naukowcom intensywność zjawisk klimatycznych nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem.

Plamy na Słońcu

„Słońce, stratosfera i oceany są powiązane w sposób, który może wpływać na takie zjawiska jak wiatr i opady deszczu w Ameryce Północnej. Rozumiejąc rolę cyklu słonecznego, można dostarczyć dodatkowych wskazówek potrzebnych do przewidywania regionalnych prognoz pogody w następnych dziesięcioleciach” – mówi Gerald Meehl z National Center for Atmospheric Research (NCAR).

Plamy słoneczne to miejsca na powierzchni Słońca, które są o około 1000 K chłodniejsze od otaczającej je materii. Powstają wtedy, gdy pole magnetyczne w pewnym obszarze zaburza ruch konwekcyjny materii i utrzymuje chłodniejszą plazmę na powierzchni, nie pozwalając jej opaść i ogrzać się ponownie.

Według „Science” międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem Geralda Meehla korzystał z obserwacji gromadzonych od ponad stulecia oraz z trzech modeli komputerowych w celu zmierzenia się z jednym z trudniejszych pytań w meteorologii: Jeśli całkowita energia docierająca do Ziemi ze Słońca różni się tylko o 0,1 proc. w 11-letnim cyklu, to jak tak niewielka różnica może powodować duże zmiany w warunkach pogodowych na Ziemi?

Naukowcy zaobserwowali oddziaływanie dwóch mechanizmów: pierwszy to działanie sił z góry na dół – zmiany w wyższych warstwach atmosfery przyczyniają się do zwiększenia wilgotności w niższych warstwach. Drugi mechanizm oddziałuje z dołu do góry: ocean paruje wytwarzając więcej chmur. Według klimatologów już niewielka ilość dodatkowego ciepła powoduje wzrost parowania. Wiatry transportują wilgoć nad zachodni Pacyfik, powodując intensywniejsze opady deszczu.

W okresach maksymalnego nasłonecznienia w okolicy równikowego wschodniego Pacyfiku utrzymują się chłodniejsze, suche warunki atmosferyczne podobne do zjawiska La Nina. Ochłodzenie wynosi około 0,5 do 1 stopnia Celsjusza i jest o połowę słabsze niż La Nina – czytamy w „Science”.

pl Źródło: PAP, Ekologia.pl

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly