Artykuly

Kronika Rozdroża: 2009-02-11

Globalne zmiany klimatu są nieodwracalne – raport

Zmiany klimatu, zasadniczo biorąc, są nieodwracalne, stwierdza trzeźwiący nowy raport naukowy, przygotowany przez Susan Solomon z NOAA. W miarę, jak rosną emisje dwutlenku węgla, świat będzie doświadczany przez coraz więcej długoterminowych zaburzeń w środowisku. Szkody pozostaną, nawet kiedy – jeśli, emisje zostaną zredukowane.

ang czytaj więcej >>

Globalne ocieplenie powoduje migrację drzew na północ

Nowe wyniki badań przeprowadzone przez U.S. Forest Service stwierdzają, że kilka tuzinów gatunków drzew na wschodzie USA w bezprecedensowym tempie przemieszcza swój obszar występowania na północ. Naukowcy uważają, że przyczyną jest ocieplanie się klimatu.

ang czytaj więcej >>

Narciarstwo jest „skazane na zagładę”… cieszcie się więc nim

Szkocja jest w tym tygodniu pokryta śniegiem, jednak zmiany klimatu spowodują, że zimy staną się zbyt ciepłe dla regularnych opadów śniegu. „Przemysł narciarski jest skazany na zagładę w przeciągu kilku dekad” – ostrzegł klimatolog Alex Hill z Met Office.

ang czytaj więcej >>

Wroga propaganda na rzecz redukcji CO2

„Zdradziecką propagandą” nazwał upowszechnianie wiedzy o globalnym ociepleniu minister ochrony środowiska Północnej Irlandii. Minister zakazał też działalności lokalnej rozgłośni ekologicznej, wpieranej przez… rząd Wielkiej Brytanii, której Irlandia Północna jest członkiem.
Sammy Wilson, radykalny protestant z Demokratycznej Partii Unionistów, dał się poznać jako zdecydowany przeciwnik teorii globalnego ocieplenia, także po objęciu stanowiska ministra ochrony środowiska Północnej Irlandii. Kierowaną z Londynu akcję reklamową na rzecz redukcji energii elektrycznej i paliw kopalnych „Act on CO2” uznał za prowokację wymierzoną przeciw swojemu krajowi, nazywając ją „zdradziecką propagandą”. 
– Ona daje ludziom wrażenie, że wyłączając z sieci swoje telewizory mogą ocalić świat przed topnieniem lodowców i zatopieniem 40 stóp pod wodą – powiedział o „Act on CO2” Wilson.
Opinia publiczna Północnej Irlandii, zarówno katolicy jak i protestanci, zdystansowała się od wypowiedzi ministra. Nawet jego własna partia nie okazała mu poparcia.

pl czytaj więcej >>

OPEC z powodu niskich cen ropy opóźnia 35 projektów naftowych

Członkowie OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries), których gospodarki cierpią z powodu spadających cen ropy i kryzysu finansowego, przełożyli na przyszłość 35 ze 150 planowanych na najbliższe 4 lata projektów wiertniczych.
„Obecne ceny zagrażają opłacalności planowanych inwestycji”, stwierdził sekretarz generalny OPEC Abdalla Salem El-Badri podczas przemówienia w londyńskim Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

ang czytaj więcej >>

Gazprom zawiesza inwestycje

„W odpowiedzi na spadek zapotrzebowania na gaz i trudną sytuację finansową możemy opóźnić projekty” – powiedział dyrektor finansowy Gazpromu, Andriej Krugłow. „Dokonujemy ich priorytetyzacji, aby zadecydować, które z nich będziemy dalej finansować.

ang czytaj więcej >>

Prognozy wydobycia ropy w Zatoce Meksykańskiej – w dół

Analiza najnowszych danych EIA pokazuje, że wydobycie ropy w USA w Zatoce Meksykańskiej osiągnęło szczyt w czerwcu 2002 na poziomie 1.73 miliona baryłek dziennie. Pomimo wcześniejszych optymistycznych prognoz agencji rządowych, wydobycie od tego czasu spada i przewiduje się dalszy jego spadek. W szybkim tempie wyczerpują się też rezerwy w złożach.

ang czytaj więcej >>

NV Energy zawiesza prace nad elektrownią węglową

Jeden z największych producentów energii w Newadzie ogłosił, że ze względu na wzrastające wątpliwości ekologiczne i gospodarcze, zawiesza prace nad budową dużej, wartej 5 miliardów dolarów, elektrowni węglowej.

ang czytaj więcej >>

„Zielony Ekspres Energetyczny” dostarczy zieloną energię do Chicago

ITC Holdings Corp. zamierza wybudować największy na świecie, wart 12 miliardów dolarów, system przesyłu zielonej energii z farm wiatrowych w Dakotach do Chicago. Projekt, określany jako „Zielony Ekspres Energetyczny” (Green Power Express), pozwoli przesłać moc 12 GW (odpowiednik mocy trzech elektrowni w Bełchatowie) na odległość blisko 5000 kilometrów.

ang czytaj więcej >>

Za klika lat prąd i ciepło z własnej mikrosiłowni

Nie jest wykluczone, że za kilka lat będzie możliwa produkcja prądu i energii cieplnej we własnej mikrosiłowni zainstalowanej w domu. Jednym z surowców wykorzystanych do produkcji energii mają być glony pochodzące z zakwitów w akwenach. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpoczyna projekt finansowany z programu unijnego Innowacyjna Gospodarka. Koszt projektu zaplanowanego do 2013 roku to 40 mln zł. Olsztyńska uczelnia jest jednym z czterech partnerów projektu obok Instytutu Maszyn Przepływowych PAN z Gdańska (koordynator projektu), Instytutu Energetyki z Warszawy i Politechniki Wrocławskiej.

pl czytaj więcej >>

W Polsce powstanie zeroemisyjna elektrownia poligeneracyjna?

Południowy Koncern Energetyczny SA (PKE) i Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA (ZAK) chcą wspólnie wybudować pierwszą na świecie elektrownię poligeneracyjną z zerową emisją dwutlenku węgla. Elektrownia zlokalizowana w Kędzierzynie zabezpieczy potrzeby ZAK pod względem ciepła i gazu syntezowego. Dzięki zastosowanym technologiom zgazowania węgla oraz wychwytywania i składowania CO2 elektrownia będzie wytwarzać nie tylko prąd i ciepło, ale również gaz syntezowy niezbędny w produkcji ZAK.

pl czytaj więcej >>

400 miast Europy zobowiązało się ograniczyć emisję CO2 o ponad 20%

Podczas uroczystej ceremonii, która odbyła się dzisiaj w Parlamencie Europejskim, ponad 350 miast całej Europy podpisując Porozumienie Burmistrzów, zobowiązało się do przekroczenia celu energetycznego UE zakładającego ograniczenie emisji CO2 o 20% do roku 2020.
„Większość wytwarzanej w Europie energii jest zużywana w obszarach miejskich. To w miastach trzeba będzie prowadzić i wygrać walkę ze zmianami klimatycznymi” – powiedział unijny komisarz ds energii Andreas Piebalgs.

pl czytaj więcej >>

„Smart cities” – miasta przyszłości?

Czy w mieście przyszłości, firmy energetyczne powinny liczyć się z konkurencja firm budowlanych?
W Europie kiełkuje ruch mający na celu budowę tzw „smart cities” – inteligentnych miast, które rzucą wyzwanie status quo.Takie miasta byłyby samowystarczalne energetycznie – budynki pozyskiwałyby energię z umieszczonych na ich dachach instalacji, które zasilałyby zarówno mieszkania, jak i ładowane z sieci samochody.
Wizja ta jest odpowiedzią na zagrożenia związane ze zmianami klimatu oraz koniecznością znalezienia zielonych alternatyw dla brudnego węgla, niepopularnej energii jądrowej oraz nieprzewidywalnego importu gazu z Rosji.

ang czytaj więcej >>

To jest najgorsza recesja od ponad stulecia

„Świat stoi w obliczu najgorszego kryzysu finansowego od ponad wieku, gorszego nawet od Wielkiego Kryzysu lat ’30 XX wieku”, stwierdził angielski minister Ed Balls. „Zdarzenia na świecie toczą się z prędkością i nieubłaganiem, jakiego nikt z nas nie widział nigdy wcześniej”,a kapitał znika z systemu bankowego na skalę „której nikt nie uważał za możliwą”.

Minister wstrząsnął uczestniczącymi w zjeździe Partii Pracy słuchaczami, przewidując, że „mogą nadejść czasy cięższe jeszcze od Wielkiego Kryzysu, kiedy to w niektórych miastach odsetek mężczyzn bez pracy sięgał 70%”. Zasugerował też, że sytuacja tak skrajnej recesji może sprzyjać wzrostowi w siłę partii skrajnie prawicowych.

„Sytuacja ekonomiczna określać będzie politykę w najbliższym roku, najbliższych 5, 10 i 15 latach. To trzęsienie ziemi, które zmieni polityczny krajobraz. Uważam, że ten kryzys jest bardziej ekstremalny i poważniejszy od Wielkiego Kryzysu, a wszyscy pamiętamy, jak realia ekonomiczne ukształtowały tamten okres”.

Według Philipa Hammonda, Sekretarza Skarbu w gabinecie cieni Partii Konserwatywnej, przewidywania ministra Balla są „wstrząsającym i zasmucającym wyznaniem jednego z najbliższych współpracowników Gordona Browna w Departamencie Skarbu. Dowiadujemy się właśnie, że nie tylko stoimy w obliczu najgorszej od 100 lat recesji, lecz, że będzie ona trwać ponad dekadę – znacznie dłużej, niż mówiły dotychczasowe prognozy Departamentu Skarbu” – powiedział Philip Hammond.

ang czytaj więcej >>

Sytuacja ekonomiczna: Migawka z 10 lutego 2009

Kryzys ekonomicznyZmiany klimatu i ich przyszłość, kryzys energetyczny i obecny kryzys gospodarczy to nierozerwalne elementy.

Świat zmienia się na naszych oczach – czy w ogóle to dostrzegamy?

Bez dalszych komentarzy spójrzmy na wiadomości z jednego dnia z Gazety Wyborczej:

Jesteśmy na Rozdrożu. Ty. Ja. My. Przyszłość decyduje się Teraz.

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly