ArtykulyPowiązania

Cena węgla: Wady wrodzone dzieci

Dziesięcioletni Yilong już dziś jest statystyką. Urodzony w prowincji Shanxi – centrum chińskiego przemysłu węglowego – chłopiec jest umysłowo upośledzony i niezdolny do mówienia. Jest jednym z wielu takich dzieci w prowincji Shanxi, gdzie węgiel przyniósł bogactwo niektórym, a pracę wielu, ale też zanieczyszczenia, które – jak twierdzą eksperci – prowadzą m.in. do wzrostu liczby urodzeń dzieci z wadami wrodzonymi.

Eksperci stwierdzają, że wydobycie i przetwarzanie węgla w Shanxi poskutkowało sześciokrotnie wyższym odsetkiem wad wrodzonych u dzieci, niż wynosi chińska średnia – i tak już sama w sobie wysoka według światowych standardów.

„Kiedy się rodzą, wyglądają normalnie. Jednak kiedy mają już roczek, wciąż nie są w stanie mówić czy chodzić”, mówi 38-letni rolnik Hu Yongliang, którego dwójka dzieci jest umysłowo upośledzona.

„Nauczyły się chodzić w wieku sześciu-siedmiu lat. Są bardzo słabe. Nikt nie wie, dlaczego tak jest”.

Yimei, trzynastoletnia córka Hu, umie wymówić tylko jedno słowo, a jej młodszy braciszek Yilong nie mówi w ogóle. Rodzeństwo spędza większość dnia bawiąc się ze sobą na małym podwórku, gdzie ich mama Wang Caiying troszczy się o ich wszelkie potrzeby i stara się chronić ich przed nieżyczliwymi sąsiadami.

„Nigdy nie pozwalam im wychodzić, nie chcę, aby ludzie śmiali się z moich dzieci. Przez cały dzień zostają więc na podwórku”, mówi Wang, wyglądająca znacznie starzej, niż na swoje 36 lat.

„Szczególnie martwię się o swojego synka. On zupełnie nie umie o siebie zadbać. Muszę wszystko robić za niego”.

Jak wiele innych wsi w południowozachodnim Shanxi, Gaojiagou -wioska Hu, jest otoczona przez co najmniej tuzin kopalni, z których wydobywa się miliony ton węgla zasilającego chińskie elektrownie i huty. Wielu mieszkańców Gaojiagou cierpi na kaszel lub choroby układu oddechowego powodowane zapyleniem powietrza. Zatrute są także ich źródła wody.

birth-defect

„Wcześniej wszystkie rodziny mogły czerpać wodę do picia ze studni na podwórkach”, wspomina Hao, spoglądając jak woda koloru słabej herbaty wycieka z węża do metalowej miski. „Jednak teraz woda w studniach jest tak zanieczyszczona przez kopalnie węgla wokół wioski, że nie nadają się już do picia”.

Ilość defektów wrodzonych u dzieci wzrosła w Chinach o blisko 40 procent w ciągu zaledwie 5 lat – pomiędzy 2001 i 2006, stwierdziła w raporcie w swoim raporcie z 2007 roku Chińska Narodowa Komisja Populacji i Planowania Rodziny. Odsetek dzieci z wadami wrodzonymi wzrósł ze 104.9 na 10 000 urodzin w 2001, do 145.5 w 2006, dotykając prawie co dziesiątą rodzinę, stwierdza raport.

„Przyczyną, dla której w prowincji Shanxi liczba dzieci rodzących się z wadami, jest zanieczyszczenie środowiska związane ze spalaniem węgla”, wyjaśnia Pan Xiaochuan, profesor z Uniwersytetu Pekińskiego zajmujący się kwestiami zdrowia i środowiska, od lat prowadzący badania wpływu zanieczyszczeń w prowincji Shanxi na zdrowie ludności.

Wady cewy nerwowej to najpowszechniejszy problem wśród dzieci w Shanxi, choć wady serca, dodatkowe palce i rozszczepy warg i podniebienia również są powszechne.

ang więcej w Reuters

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly