Meduzy zdominują oceany?

Gigantyczne meduzy, jak ta na zdjęciu przejmują we władanie coraz większe obszary oceanów, w miarę jako nadmierny połowy ryb i inne nasze działania otwierają im bezprecedensowe możliwości.

jellyfish-nomura

Na zdjęciu, płetwonurek przymocowuje sensor mający śledzić przemieszczanie się olbrzymiej meduzy Nomura, o średnicy 1.5 metra, niedaleko wybrzeża północnej Japonii.

Populacja meduz jest normalnie kontrolowana przez ryby, które zjadają małe meduzy i konkurują z meduzami o pokarm taki jak zooplankton. Jednak, spowodowane naszymi działaniami zmiany w oceanach powodują wzrost populacji meduz.

Te olbrzymie stworzenia, rosnąc w liczbę, mogą niszczyć lokalne łowiska, żywiąc się rybią ikrą i narybkiem.

Anthony Richardson z CSIRO Marine & Atmospheric Research wraz ze współpracownikami opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie "Trendy w Ekologii i Ewolucji" (Trends in Ecology and Evolution). Raport stwierdza, że także zmiany klimatu mogą wpływać na wzrost populacji meduz. Zespół uważa, że po raz pierwszy w historii, wywołane przez nas zmiany w oceanach mogą doprowadzić oceany do "stabilnego stanu z meduzami", w którym to meduzy staną się dominującą formą życia w oceanach.

Naukowcy są zdania, że kombinacja przełowienia i wysokiego poziomu składników odżywczych skutkuje rozkwitem meduz. Spłukiwane do rzek nawozy azotowe i fosforowe trafiają do oceanów, powodując zakwit fitoplanktonu, co prowadzi do tworzenia się pozbawionych tlenu stref śmierci, w których meduzy są w stanie przetrwać, ale ryby nie.

"Jest taka meduza zwana Nomura, która jest największą meduzą na świecie. Może ważyć 200 kilogramów i jest wielka jak zawodnik sumo - jej średnica może sięgać 2 metrów", stwierdza Richardson. Populacja tych meduz również rośnie. Zjawisko wzrostu populacji meduz obserwuje się m.in. w Azji Południowo-Wschodniej, w Morzu Czarnym, Zatoce Meksykańskiej i Morzu Północnym.

ang więcej w Discovery

Komentarze

03.12.2010 17:44 wow!!!ble......

wow !ale to jest OHYDNE !!!bleeee
ale za razem fajne xDDD

16.03.2011 14:30 Vanessa

to zdjęcie ma flaki ja to wiem że to meduza ale wygląda jak spagetti

16.03.2011 14:31 Ola

o jacie jaka mamuśka z flakami

25.03.2012 21:14 o jacie kręce!

wow!
niesamowita jest ta meduza!
ale najgorsze jest to ze on do niej podpływa od strony parzydełek!
jak by się poparzył mógłby nawet umrzec!

09.06.2014 23:06 Tadek

Już niedługo będą nam towarzyszyć na świacie: meduzy, ośmiornice, karaluchy, szczury i inne takie przyjemne stworzenia!!!

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto