„Dust Bowl” już nie jest najcieplejszym latem w USA. Przebiło je tegoroczne

Minione lato w Stanach Zjednoczonych przyniosło temperaturowy rekord. Ostatnio tak ciepło było w 1936 roku, w trakcie okresu zwanego Dust Bowl. Wówczas w środkowej części kraju miejsce miała katastrofa ekologiczna, do której – oprócz suszy – przyczyniła się eksploatacja gleb przez rolnictwo.

Amerykańska rządowa agencja NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) podsumowała minione lato na terytorium Stanów Zjednoczonych. Według zebranych danych średnia temperatura powietrza wyniosła 74 stopnie Fahrenheita (ok. 23,3 st. Celsjusza), czyli o 2,6 st. więcej niż wynosi wieloletnia średnia. Technicznie rzecz biorąc, pobity został historyczny rekord z 1936 roku, jednak różnica jest niewielka (0,01 st. F).

Jedno z najcieplejszych lat w historii pomiarów wyróżniało się nie tylko pod względem temperatury, ale i wielkości opadów atmosferycznych. Drugi wymiar dotyczył jednak bardziej wschodniej części kraju, dlatego – mimo opadów powyżej średniej – zachodnie stany odnotowują suszę.

Rekordy temperatur, ale i opadów

Wyjątkowo lato wyglądało również w odniesieniu do poszczególnych stanów USA. NOAA podaje, że Kalifornia, Idaho, Nevada, Oregon i Utah odnotowały swoje najcieplejsze lato w historii, podczas gdy w przypadku 16 innych stanów był to jeden z pięciu najcieplejszych okresów letnich.

Podczas gdy część kraju doświadczyła wyjątkowo ciepłego lata, gdzieniegdzie było rekordowo mokro. W stanie Mississippi opady atmosferyczne tego lata były rekordowo wysokie. W przypadku Alabamy, Massachusetts, Michigan i Nowego Jorku było to jedno z pięciu najbardziej mokrych okresów letnich.

Ekstremalne zjawiska pogodowe w USA

Ponadto w opublikowanych raporcie NOAA wskazuje na ekstremalne zjawiska, z którymi Stany Zjednoczone zmagały się w okresie letnim. Pod koniec sierpnia od strony Zatoki Meksykańskiej w kierunku kraju przemieścił się huragan Ida. Był to drugi rok z rzędu, kiedy huragan czwartej kategorii uderzył w Luizjanę. USA nawiedziły także gwałtowne śmiertelne powodzie, spowodowane m.in. nadejściem burz tropikalnych Henri i Fred, a także wspomnianego huraganu Ida.

Z drugiej strony Kalifornia zmagała się po raz kolejny z falą pożarów, która spustoszyła dużą część stanu i wpłynęła na jakość powietrza w regionie. Jak podaje NOAA, sierpniowy pożar Dixie był drugim co do wielkości pożarem w historii Kalifornii.

„Dust Bowl”, czyli katastrofalne skutki eksploatacji rolniczej

NOAA poinformowała, że tegoroczne lato „o mały włos” pobiło rekord temperaturowy z 1936 roku. Wówczas, przed 85 laty, środkowa część kraju przez kilka lat doświadczała katastrofy ekologicznej, określanej jako „Dust Bowl”. Ówczesny rekord temperaturowy wiązał się z suszą, która, w połączeniu z rolniczą eksploatacją Wielkich Równin, zaowocowała okresem intensywnych burz piaskowych w 19 stanach USA, w latach 1931-1938.

Jak podaje encyklopedia Britannica, region Wielkich Równin do końca I wojny światowej eksploatowany był głównie w ramach hodowli bydła. Po wojnie miliony akrów ziemi zaorano pod uprawy pszenicy, jednak nie przewidziano, że tak duże przeobrażenie terenu zaowocuje katastrofą w przypadku suszy. Po silnej eksploatacji regionu w latach 20-tych XX wieku, lata 30-te przyniosły nawracające przez wiele lat burze piaskowe, w ówczesnej literaturze i muzyce zwane „czarnymi zamieciami”

Podczas „Czarnej Niedzieli”, 14 kwietnia 1935 roku, miała miejsce największa tego rodzaju burza. Szacuje się, że w jej wyniku z regionu wypartych zostało 300 milionów ton wierzchniej warstwy gleby. Liczba zabitych jest trudna do oszacowania, jednak zmiany krajobrazu zmusiły setki tysięcy osób do emigracji z regionu. Na poziomie federalnym katastrofa doprowadziła do powołania rządowej agencji Soil Conservation Service (Służba Ochrony Gleby). Budowano m.in. roślinne zapory przeciwko przemieszczającemu się pyłowi. Później agencję SCS przekształcono w Natural Resources Conservation Service (Służba Ochrony Zasobów Naturalnych), która działa do dziś.

Sebastian Medoń, SmogLab

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto