Park Narodowy Salonga nie jest już zagrożony! Wielki sukces przyrodników

Park Narodowy Salonga znika z listy zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa. Taką decyzję podjął Komitet Światowego Dziedzictwa, który działa przy UNESCO. To rezultat misji obserwacyjnej, która uznała, że wysiłki podejmowane na rzecz ochrony Salonga przynoszą efekty. Kongijski las deszczowy na listę miejsc światowego dziedzictwa w zagrożeniu trafił w 1999 roku. Powodem była eksploatacja, która zagrażała jego istnieniu.

Park Narodowy Salonga znajduje się w Kongo. Jest to największy obszar chronionego lasu deszczowego w Afryce. Zajmuje powierzchnię 3,6 mln hektarów. Odgrywa bardzo ważną rolę w systemie klimatycznym ziemi. Jest też wielkim “zbiornikiem” dwutlenku węgla. Funkcjonuje w nim bardzo różnorodny ekosystem. Żyje tam wiele wyjątkowych i zagrożonych gatunków zwierząt. Takich jak na przykład szympansy bonobo, które rozsławił prymatolog Frans de Waal. Ale także słonie leśne oraz kongijskie pawie, które występują tylko w dorzeczu Kongo.

Paw kongijski w ZOO w Antwerpii. W naturze te zwierzęta można spotkać tylko w Salonga. Fot. Wikimedia/Frank Wouters.

Dlatego jego ochrona była przedmiotem międzynarodowego zainteresowania.

Czytaj także: David Attenborough: Zmierzamy do katastrofy jak ludzie w Czarnobylu!

Park Narodowy Salonga na liście zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa

Były to też powody, dla których Park Narodowy Salonga został wpisany na listę miejsc światowego dziedzictwa. Kiedy wpisywano go na nią w 1984 roku argumentowano, że jest to miejsce, w którym przetrwał niemal nienaruszony i bardzo rzadki ekosystem, który – dodatkowo – funkcjonuje na tak dużym obszarze, że wciąż zapewnia gatunkom możliwość ewoluowania. To wyjątek na dzisiejszej Ziemi, na której zostało bardzo mało dzikich obszarów.

15 lat później uznano jednak, że jego istnienie jest zagrożone. Powodów było kilka. Najważniejsze to presja ze strony ludzi, którzy kłusowali w parku i wypalali las deszczowy pod uprawy rolne. Ale także planowane odwierty w poszukiwaniu ropy naftowej. Presja środowiska międzynarodowego oraz wysiłki podejmowane przez kongijski rząd pozwoliły jednak ograniczyć kłusownictwo. Zdecydowano się także na porzucenie planów pól naftowych.

Dzięki temu udało się ustabilizować populację gatunków takich jak bonobo.

Szympansy bonobo. Fot. Shutterstock/Sergey Uryadnikov.

To przyniosło decyzję Komitetu Światowego Dziedzictwa o skreśleniu Parku Narodowego Salonga z listy miejsc zagrożonych. Ta jest wielkim sukcesem przyrodników. Trzeba jednak pamiętać, że las deszczowy dorzecza Kongo, drugi największy las deszczowy świata, to nie tylko Salonga. Park ma powierzchnię 3,6 mln hektarów.

Całość to około 178 mln hektarów. Wylesianie postępuje w tempie ok. 300 tys. hektarów rocznie.

Tomasz Borejza, SmogLab

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto