Wysokie temperatury na Syberii. Grunt za kołem podbiegunowym miał 48°C

Najnowsze dane opublikowane przez unijną agencję Copernicus pokazują, że w regionie Syberii trwają upały. Już w pierwszych dniach kalendarzowego lata w syberyjskim Wierchojańsku odnotowano temperaturę powierzchni gruntu równą 48 st. Celsjusza, przy czym temperatura powietrza wynosiła tam około 30 st. Celsjusza.

W leżącej w tym samym regionie miejscowości Saskylah temperatura powietrza wyniosła 31,9 st. Celsjusza, co było rekordem nie widzianym tam od 1936 roku. Temperatura powierzchni gruntu wynosiła natomiast 37 st. Celsjusza.

Czytaj także: Klimat coraz bardziej niestabilny. Jak wpływa na środowisko i nasze zdrowie?

Unijna agencja podkreśla, że region, a w szczególności rosyjska Republika Sacha, zmaga się aktualnie z uporczywą falą upałów. Najnowsze dane wskazują, że tegoroczny czerwiec w regionie Syberii może być jednym z najcieplejszych w historii pomiarów.

W ubiegłym roku odnotowano tam dobowy rekord temperaturowy dla Arktyki: w Wierchojańsku termometry pokazały wówczas 38 st. Celsjusza.

Zmiana klimatu a upały na Syberii

“Długoterminowy trend [ocieplenia – przyp. red.] jest wyraźny w czerwcu: temperatury rosną w całej Syberii z powodu wpływu antropogenicznych zmian klimatu” – powiedział dr Zachary Michael Labe, badacz klimatu z Colorado State University, cytowany przez ABC News. “W dalszym ciągu będzie to miało dramatyczny wpływ na morskie i lądowe ekosystemy Arktyki” – podkreśla dr Labe.

Czytaj także: IMGW: 2020 rok w Polsce był ekstremalnie ciepły, zima rekordowa, a poziom morza za wysoki

Co ciekawe, z dostępnych danych wynika, że miniony maj w zachodniej części Syberii był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, po ubiegłorocznym rekordzie.

Temperatury na obszarze od Svalbardu do syberyjskiej części Arktyki w ostatnich 12 miesiącach były o 5 st. Celsjusza wyższe niż wynosi średnia z lat 1981-2010 – wynika z danych opublikowanych przez dra Labe.

Sebastian Medoń, SmogLab

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto