Mieszkańcy europejskich miast popierają zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2030 roku

Organizacja Transport&Environment zleciła ośrodkowi badawczemu YouGov sondaż wśród mieszkańców 15 dużych miast, w ośmiu krajach Europy Zachodniej, Południowej i Wschodniej. W internetowym badaniu wzięło udział 10 050 osób. Blisko dwie trzecie popiera zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2030 roku.

Czytaj także: Samochody elektryczne górą w Norwegii. To już ponad połowa rynku nowych aut

W poszczególnych miastach poparcie dla zakazu wahało się od 51 do 77 proc. Najwyższe wartości odnotowano wśród mieszkańców Rzymu, Mediolanu i Madrytu. Również ankietowani z Polski uplasowali się wysoko. W przypadku badanych z polskich miast, czyli z Warszawy i Krakowa, poparcie dla zakazu sprzedaży aut spalinowych wyniosło po 60 proc.

Czy elektryki podbiją Europę?

Jako najważniejsze czynniki wpływające na sprzedaż elektryków wskazano ceny (55 proc.), infrastrukturę (51 proc.), a także zasięg pojazdów elektrycznych (45 proc.). Równocześnie jedynie co dziesiąty badany był zdania, że elektryki w Europie nie prześcigną w przyszłości aut spalinowych, jeśli chodzi o liczbę sprzedawanych egzemplarzy.

Czytaj także: Komisja Europejska chce ostrzejszych norm emisji spalin. “De facto zakazuje samochodów spalinowych”

“Od Barcelony po Kraków istnieje szerokie poparcie dla zakończenia sprzedaży samochodów zasilanych paliwami kopalnymi w UE. Mieszkańcy miast są najbardziej narażeni na toksyczne poziomy zanieczyszczeń powietrza i nie chcą, by silniki spalinowe były sprzedawane dłużej, niż jest to konieczne” – powiedziała w oświadczeniu Julia Poliscanova z Transport&Environment. “Politycy powinni słuchać ludzi, którzy mówią, że są gotowi w pełni przejść na pojazdy bezemisyjne już w 2030 roku. Tego lata Komisja Europejska powinna zaproponować unijną datę końcową sprzedaży pojazdów spalinowych” – przekonuje Poliscanova.

Sebastian Medoń, SmogLab

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto