Artykuly

Kronika Rozdroża: 2009-02-02

Kolejne wiadomości z Davos

Przewodniczący Partii Konserwatywnej w Wielkiej Brytanii – David Cameron, powiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego: „Musimy mieć pewność, że wzrost ekonomiczny i środowisko nie wykluczają się ale „idą” zgodnie. Potrzebujemy teraz „zielonego” wzrostu”.

ang czytaj więcej >>

Kwaśne oceany wymagają natychmiastowych działań

Globalny ekosystem morski jest poważnie narażony na zniszczenia w wyniku zakwaszania wód, jeśli radykalnie nie zredukuje się emisji CO2, ostrzegają naukowcy. „My naukowcy, którzy spotkaliśmy się w Monako, by zrobić przegląd wszystkich informacji jakie posiadamy dotyczących zakwaszenia oceanu, oznajmiamy, że jesteśmy głęboko zaniepokojeni obecnymi szybko postępującymi zmianami w składzie chemicznym oceanu i ich wpływem na organizmy morskie, pożywienie, bioróżnorodność oraz rybołówstwo”. To wezwanie do polityków, by ustabilizować emisję dwutlenku węgla do „bezpiecznego poziomu, który pomoże uniknąć nie tylko negatywnych skutków zmian klimatu lecz również niebezpieczeństwa dalszego zakwaszania oceanu”. Naukowcy ostrzegają, że zakwaszenie oceanów, które stanowi „drugi problem CO2„, może przyczynić się do zniszczenia raf koralowych do 2050 roku, jeżeli poziom atmosferycznego CO2 będzie nadal wzrastać. Naukowcy powiedzieli również, że to może prowadzić do pokaźnych zmian w inwentarzu ryb zagrażając zasobom pożywienia dla milionów ludzi.

ang czytaj więcej >>

Naukowcy przewidują zmiany trwające tysiąc lat

dustbowlWielu ludzi, którzy martwią się o zmiany klimatu, ma nadzieję, że natychmiastowe zmniejszenie gazów cieplarnianych spowoduje, że szybko osłabną problemy spowodowane emisją CO2. Teraz naukowcy mówią, że taka nadzieja jest nieuzasadniona, przynajmniej co do dwutlenku węgla. Utrzymywanie się dwutlenku węgla w atmosferze i w oceanie oraz sposób interakcji między atmosferą i oceanem, pokazują, że przy ustalonym poziomie CO2 będą powstawać takie problemy jak podniesienie się poziomu wód, burze piaskowe czy susze przez przynajmniej tysiąc lat, przedstawiają naukowcy w the Proceedings of the National Academy of Sciences.

ang czytaj więcej >>

Australia bezpośrednio dotknięta zmianami klimatu

sunny dayW Australii liście opadają z drzew w samym środku lata, szyny kolejowe wyginają się, ludzie kładą się do łóżka z zamrożonym termoforem. W piątek w Melbourne termometry osiągnęły 43st.C i jest to już trzeci dzień rekordowych upałów. Nawet klimatycznie umiarkowana Tasmania doznaje upałów – w cieniu 42,2 st.C. Dwa dni wcześniej w Adelajdzie padł rekord 45,6 st.C. Po weekendzie spodziewane są kolejne rekordy.
„Wszystko to jest konsekwencją zmian klimatu, i dzieje się tak jak zapowiedzieli naukowcy” – stwierdził minister ds. zmian klimatu Penny Wong.

ang czytaj więcej >>

Rosja odsłania agresywne plany dotyczące Arktyki

koło podbiegunoweNiskie temperatury i nuda charakteryzują typowy dzień na Wyspie Aleksandra przy północnych granicach Rosji na Morzu Arktycznym. W nowych narodowych wytycznych Rosja podkreśla swoje zamiary odnośnie dużych części Oceanu Arktycznego. Dokument wyraźnie zaznacza obawy co do wzrostu międzynarodowych napięć odnośnie tego, kto ma prawo do eksploatacji bogactw zasobów naturalnych.
Grupa wpływowych mężów stanu zarządziła, aby przygotować pełną strategię rozwoju Arktyki do 2020 roku. Wydaje się, że Rosja, której jedna trzecia terytorium znajduje się poza kołem podbiegunowym, udowadnia, że obawy Zachodnich krajów graniczących na teranie Arktyki nie są bezpodstawne.

ang czytaj więcej >>

Ceny benzyny w USA

Ceny benzyny są ciągle o 38% niższe w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku, zaś o 55% niższe od rekordowej wartości z 17 lipca 2008 roku.
Ceny benzyny podniosły się w sobotę i są o 14% wyższe niż na początku stycznia, według pomiarów dziennych transakcji z kart kredytowych. Innym czynnikiem utrzymującym ceny benzyny jest malejący popyt, trend ten rozpoczął się po typowym „wyżu” w sezonie wakacyjnym.
Benzyna jest produktem wydobytej ropy naftowej, więc jej cena rośnie lub spada zgodnie z tendencją ceny ropy. Spadki związane z ceną ropy w drugiej połowie 2008 roku obniżyły ceny benzyny.

ang czytaj więcej >>

Irlandia „nie przetrwa kryzysu paliwowego”

Z badań wynika, że rząd Irlandii potrzebuje wydać przynajmniej 500 mln euro na polepszenie swej „wątłej” infrastruktury związanej z ropą naftową, aby uniknąć braku paliw, nawet kosztem zakłócenia światowych dostaw.
Raport rządowy z 2007 roku zaangażował Irlandię do produkcji jednej trzeciej energii ze źródeł odnawialnych do 2020 roku, lecz ciągle oczekuje się, że ropa będzie stanowić 52% – do tego czasu będzie funkcjonował system mieszany: energia ze źródeł odnawialnych i nieodnawialnych. Rząd rozważa również zainwestowanie w przyszłości 265 mln euro w trzy strategiczne rurociągi: z Cork do Kildare, z Kildare do Dublina i z Irlandii do Wielkiej Brytanii.

ang czytaj więcej >>

Przemysł naciska na złagodzenie „zielonych” reform

Przemysł naciska światowe rządy na złagodzenie polityki ukierunkowanej na przeciwdziałanie zmianom klimatu, lecz świat nie może sobie teraz pozwolić na osłabienie w walce z „usuwaniem obecnych struktur” i przechodzeniem na „zieloną ekonomię”, powiedział w piątek szef zespołu klimatycznego ONZ, R.K. Pachauri, nazywając spowolnienie globalnej gospodarki „głównym zakłóceniem”. Nawet takie kraje jak Niemcy, które są wśród pionierów walki ze zmianami klimatu, znajdują się pod presją.Wiele uprzemysłowionych krajów odkłada swoje ambicje dużej redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2020 roku ze względu na spowolnienie ekonomiczne.
„Każdy kto rozumie rynek paliw, rynek energetyczny wie, że nie powinniśmy być ogłupieni obecnymi uśpionymi cenami”.

ang czytaj więcej >>

Plany budowy czystej elektrowni węglowej w Wielkiej Brytanii

Technologia wyłapywania i przechowywania dwutlenku węgla jest krytykowaną metodą walki ze zmianami klimatu.
Jednym z brytyjskich projektów jest propozycja przedstawiona Unii Europejskiej przez „króla węglowego” – Richard Budge, który wykupił od rządu przemysł węglowy w 1990 roku. Powiedział, że „gdyby polityka rządu była jak dziś, moglibyśmy rozpocząć budowę już w kwietniu i zaoszczędzić 5 mln ton CO2 każdego roku do 2014„. Jego plan to budowa największej na świecie czystej elektrowni węglowej w Yorkshire.

ang czytaj więcej >>

Wynalazek z UJ pomoże w walce z globalnym ociepleniem

Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z badaczami z Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach opracowali katalizator do niskotemperaturowego rozkładu podtlenku azotu – informuje Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Unuwersytetu.
„Podtlenek azotu jest jednym z gazów cieplarnianych. Jego udział w globalnym ociepleniu jest znaczny, ponieważ pochłania ciepło ponad 300 razy bardziej wydajnie niż CO2.„.Jak mówi prof. Sojka wyniki badań laboratoryjnych i pilotażowych są obiecujące, ale decydujące będą testy żywotności. „Katalizator musi zachować swoje właściwości pracując co najmniej dwa-trzy lata w instalacji przemysłowej. Pomyślne zakończenie tej fazy otworzy wynalazkowi drogę do wdrożenia w wielu zakładach azotowych” – dodaje naukowiec.

pl czytaj więcej >>

Angola: zalecenia stosowania „czystych” technologii w procesie produkcji

afrykaMinister środowiska Angolii, Syanga Abílio, rekomenduje wszystkim działającym sektorom w kraju stosowanie „czystych” technologii w swoich procesach produkcyjnych, szukając sposobu ochrony środowiska dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Rozważył on przyjęcie nowych przyjaznych środowisku technologii i wezwał firmy do promocji świadomości i przyjęcia polityki ochrony środowiska.

ang czytaj więcej >>

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly